۶۵. بنگرید به: (Davidson, 1987, P

تقریباً دو سوم از سطح زهره پوشیده از دشتهای مسطح و صاف است و هزاران آتشفشان در خود دارد که برخی از آنها هنوز هم فعال هستند، برخی از این آتشفشانها جریانهای گدازهای به طول بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر دارند. فقط سیارات بالاتر با خورشید مخالفت و پیوند دارند ، در حالی که سیارات پایین دو نوع پیوند دارند. حتی در این صورت ، روشنایی سیاره اجازه دیدن آنها را نمی دهد ، اما دستگاه هایی وجود دارند که مریخ را در هدف ابزار پنهان می کنند و قمرهای کوچک را برجسته می کنند. در عوض تابستان ها در آپلیون اتفاق می افتند و خنک ترند.

این حلقه ها بسیار تیره هستند، یکی از آنها عریض و سه حلقه دیگر باریک می باشند. به همین دلیل حدس زده می شود که در هر زمان آنها فقط با 9377 کیلومتر مسافت می توانند با سطح زمین به خصوص فوبوس سریع برخورد کنند. پ.سرعت بادهای سطحی،کم و در نقاط فرود وسیله ها بین 3 تا ده کیلومتر در ساعت بود. وزن شما بر روی این سیاره بیش تر از زمین خواهد بود . به عبارتی دانشمدان این سیاره جدید را ندیده اند و تنها با تاثیرات گرانشی آن بر سایر اشیاء موجود در کمربند کوییپر، منطقه ای در حاشیه منظومه شمسی که محل استقرار سنگ های یخی باقی مانده از بدو تولد منظومه شمسی است وجود آن را استنباط کرده اند.

تنها بخش کوچکی از این مواد وارد حلقه میشوند و بخش زیادی از آنها به شکل برف روی سطح انسلادوس فرود میآیند. برنامه وایکینگ ناسا از دو کاوشگر تشکیل شده بود: VIking I و Viking II برای فرود مستقیم روی این سیاره طراحی شده اند. مریخ هدف بسیاری از مأموریت های فضایی قرار گرفته است ، برخی قرار است به دور این سیاره بچرخند و برخی دیگر برای فرود آمدن بر روی سطح آن.

مریخ نورد مأموریت آنها بررسی آب و هوا ، زمین شناسی و شرایط احتمالی برای یک مأموریت انسانی آینده است. در سالهای اخیر ، ناسا چندین بخش مأموریت در مراحل اولیه را تأمین کرده است که می تواند در دهه های آینده زهره را کاوش کند ، تحت برنامه مفاهیم پیشرفته نوآورانه ناسا این برنامه ها ترتیب داده می شوند . مدارهای دو ماهواره بسیار نزدیک به مریخ است و همچنین ناپایدار است. هر دو سیاره همچنین دارای یک هسته مرکزی ، یک گوشته مذاب و یک پوسته هستند. به عنوان مثال ، در گوشته مریخ (بخش مربوط به ساختار داخلی زیر را ببینید) آهن ، پتاسیم و فسفر بسیار بیشتر از معادل زمینی آنها وجود دارد.

بنابراین انتظار می رود که این اتفاق در اکتبر 2020 ، هنگامی که مریخ از صورت فلکی ماهی ها عبور می کند ، دوباره رخ دهد. به همین دلیل است که آنها همیشه چهره یکسانی را به مریخ نشان می دهند. اخترشناسان احتمال میدهند این رفتار عجیب ناشی از اثر یک جرم آسمانی بسیار نزدیک باشد که با گرانش خود باعث گردش WASP- 17b در خلاف جهت همیشگی شده است.

کوه المپوس بزرگترین آتشفشانی است که تاکنون در کل منظومه شمسی شناخته شده است و دقیقاً در مریخ ، نزدیک خط استوا واقع شده است. تاکنون وجود سه سیاره در منظومه گلیس ۵۸۱ استنباط شده است. ارتفاعات در جنوب ، با دهانه های ضربه ای قدیمی و متعدد. از آنجا که مریخ شواهدی از آتشفشانی دارد ، ستاره شناسان معتقدند که جریان گدازه ممکن است شواهد موجود در دهانه های شمال را پاک کرده باشد ، یا شاید یک اقیانوس بزرگ آب مایع در یک زمان دور وجود داشته باشد. آنچه در مورد ترکیب مریخ شناخته شده است از طیف سنجی انجام شده توسط کاوشگرهای اکتشافی و همچنین تجزیه و تحلیل شهاب سنگ های مریخی است که موفق به رسیدن به زمین شده اند.

در دنیاهای سنگی، عناصر سبکتر جو را تشکیل دادند. در مورد آزمایش های هواشناسی مشخص شد که جو مریخ عمدتا از دی اکسید کربن تشکیل شده است. در واقع از صدها حلقه ی کوچک ظریف تشکیل شده که نزدیک به هم قرار گرفته اند و بین آن ها فاصله ی کمی وجوددارد . در سال 2003 مریخ با 56 میلیون کیلومتر فاصله بسیار نزدیک به زمین بود ، در حالی که در سال 2020 مسافت مورد انتظار 62 میلیون کیلومتر است.

رویکرد 2003 بزرگترین رویکرد در 60،000 سال گذشته بود. آخرین مخالفت مریخ در ژوئیه 2018 اتفاق افتاد. آخرین ابرنواختری که انسان موفق شد از زمین و با چشم غیرمسلح ببیند، در سال ۱۹۸۷ در اطراف این سحابی دیده شده است. این مورد مریخ نیست ، زیرا بیضی مدار آن تا حدی برجسته تر از زمین یا ناهید است. زهره تقریباً به اندازۀ زمین است. علاوه بر این ، فوبوس بسیار سریع است ، به طوری که در طول روز مریخ ، تقریباً برابر با روز زمین ، دو بار خاموش و روشن می شود.

البته در آیات قرآن این چنین نیست که شب و روز دو مفهوم جدا از آسمان و زمین و خورشید باشند و در زمان و مرحلهای جداگانه خلق شده باشند. هر دو در حال چرخش همزمان با مریخ هستند ، به این معنی که دوره چرخش به دور سیاره برابر است با دوره چرخش حول محور خودش. اما هراس از فقدان آب همواره بر زندگی بشر سایه انداخته است چرا که نبود آن علاوه بر ایجاد مسائل و مشکلات سلامتی، بر اقتصاد و شکوفایی نیز تاثیر گذار است و حتی میتوان از بعد سیاسی نیز اعلام کرد که فقدان آب قوام جامعه را از میان برده و آن را از هم میپاشد، به گونه ای که از سالیان پیش تا کنون، پیش بینی شده است که سومین جنگ جهانی بر سر آب خواهد بود.

همچنین به یک مغناطیس سنج و سایر ابزارها مجهز بود که به لطف آن مشخص شد که میدان مغناطیسی مریخ تقریباً وجود ندارد. مریخ تقریباً هر 26 ماه (2 سال و 50 روز) با خورشید در تقابل است. مریخ به دور خورشید در امتداد یک مسیر بیضوی می چرخد که دوره آن تقریبا برابر با 1.9 سال زمینی یا 687 روز است. قسمت بیرونی ممکن است تا حدی ذوب شود. اینگونه خود را به زحمت انداختن، بیشتر به این میماند که با دیدن چرخش یک موتور، بلافاصله بهدنبال قطعه متحرکی باشیم که تصور میکنیم باید همراه با آن بگردد؛ درحالیکه برخلاف تصور اولیهی ما ممکن است این موتور هرز گردد9.

دیدگاهتان را بنویسید