۱۳۰۰ بار از زمین بزرگتر است

به علت زاویه ی میلی(3.4 درجه)که صفحه ی مدار زهره با مدار زمین می سازد،عبور از مقابل خورشید در هر مقارنه ی داخلی روی نمی دهد.درنتیجه،زهره گاه در یک سو و گاه در سوی دیگر مدار زمین،یعنی نیمی از وقت،اندکی بالای دایره البروج است و در نیم دیگر،اندکی زیر آن.در مقارنه ی داخلی،وقتی که زهره بالا یا زیر دایره البروج است،عبور واقع نخواهدشد.تنها وقتی که (آ)زهره درست بر دایره البروج واقع است و (ب) سیاره در مقارنه ی داخلی است،عبور امکان پذیر می گردد.این دو واقعه به طور متوسط هر 50 سال یک بار همزمان با یکدیگر روی می دهد.

فضاپیمای ونوس اکپسرس نیز که از سال ۲۰۰۵ تاکنون به دور این سیاره در گردش بوده و اطلاعات فراوانی بدست آورده است، بدلیل پایان سوختش طی عملیاتی تحقیقاتی و انتحاری از فاصله ۸۰ کیلومتری به سوی این سیاره سقوط آزاد کند و اطلاعاتی در مورد ابرهای توفانی و جو این سیاره بدست بیاورد. در مورد زهره اشعه ورودی خورشید می تواند از ابرها و جو سیاره به سطح آن نفوذ کند.تابش فرو سرخ خروجی بوسیله گازکربنیک موجود در جو جذب می شود.گاز کربنیک نسبت به تابش فرو سرخ کاملاًکدر است. در ادامه مطلب با برخی از قابل سکونتترین سیارات یا همان اجرام آسمانی که در حرکتی مداری به دور یک ستاره یا بقایای ستارهای میگردند، آشنا میشوید.

در کمربند مداری سیارات گازی و سیارات سنگی کمربند سیارکی وجود دارد که حدودا در میان مدارهای مریخ و مشتری واقع شدهاست. در کمال ناباوری باید بگوییم که یکی دیگر از اجسام عجیب بر روی سیاره مریخ ، قطعه سنگی همشکل ماهی است؛ اما هیچ ماهی زندهای در این سیاره وجود ندارد! مریخ ، سیاره سرخ فام منظومه شمسی ، نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکیهای روی زمین است.

نپتون، که اغلب، به دلیل ویژگیهای بسیار مشابه و فاصله کم با اورانوس، به عنوان سیاره دوقلو اورانوس شناخته میشود، ۴۹/۲۴۸ کیلومتر قطر دارد. این نزدیکترین سیاره خارج از منظومه شمسی ما است که در اطراف یک ستاره کوتوله قرمز قرمز خاموش گردش می کند و به همین دلیل یکی از بهترین کاندیداها برای سکونت محسوب می شود. به همین دلیل قمر زمین نه یک ستاره و نه یک سیاره است، بلکه آن را یک ماهواره میدانند. چون زهره 43 مرتبه آهستهتر از زمین میچرخد، انتظار داریم که دیناموی ذاتی آن ضعیفتر و ((شدت میدان مغناطیسی)) آن کمتر از زمین باشد، اما تا به امروز هیچ وسیلهای هیچگونه میدان مغناطیسیای را آشکار نکرده است.

و فاصلهٔ آن تا زمین در حدود ۳۸۴ هزار کیلومتر (۰/۰۰۲۷۵ واحد نجومی) است. دانشمندان بر این باورند که باد خورشیدی نوعی خلأ است، اما اثرات گاز و گرد و غبار در آن وجود دارد. نام حلقه هایآدامز و لووریه از نام دو ستاره شناس که وجود و موقعیت سیاره نپتون را پیش بینی کرده بودند، گرفته شده است. بسیاری از ((سفینه فضایی|سفینههای فضایی)) که سعی داشتند در سطح زهره فرود آیند در اثر تراکم جو و گرمای زیاد آن نابود شدهاند، ولی سرانجام در 1975 میلادی (1354شمسی) دو سفینه روسی ، که شبیه به دستگاههای اکتشاف اعماق دریا بودند، نخستین عکسها را با موفقیت از سطح آن به زمین مخابره کردند.

در سال 1987 دو مدار گرد آمریکایی پایونیر 12 و 13،پرتاب شد که به مدت 2 سال 90 درصد سطح سیاره را، از مدا،مساحی کردند.در همین سال ونراهای 11 و 12 نیز بر سطح زهره فرود آمدند و عکس هایی از سطح آن ارسال کردند.در سال 1981 ونراهای 14 و 15 نتایج اولیه ی آنالیز شیمیایی خاک زهره و نخستین عکس های زنگی سطح زهره را بدست دادند. افزون بر سیارات، در منظومه شمسی اقمار، ستاره های دنباله دار، سیارک ها، خرد سیارات و گرد و غبار و گاز نیز حضور دارند.

باوجود اندازه کوچکش، بلندترین کوه و بزرگ ترین دره منظومه شمسی در این سیاره پیدا شده است. حفرههای دایرهای در این لایه از یخها، هر ساله چندین متر گسترش پیدا میکنند. سیارات چشمک نمیزنند، آنها از لحاظ روشنایی و قدر ظاهری ثابت هستند. کشف سیارهی پروکسیما-ب آغازی برای رصدهای بیشتر و دقیقتر با تلسکوپهای کنونی و رصدخانههای آینده است که دانش ما را دربارهی سیارات فراخورشیدی و حیات در آنها بسیار افزایش خواهد داد. ضخامت حلقههای زحل کمتر از یک کیلومتر اما عرض آنها هزاران کیلومتر است.

مریخ سیاره ای خشک و سرد است که در آن حیات وجود ندارد سطح مریخ مملو از صخره بوده و پوشیده از غباری قرمز رنگ است. توپوگرافی سطح زهره دارای سه وجه اصلی است.(آ)اراضی مرتفع آتش فشانی که در حدود 70 درصد سطح سیاره را می پوشاند.(ب)دشت های پست که در حدود 20 درصد سطح را اشغال می کنند.(پ)ارتفاعات کوهستانی که در حدود 10 درصد سطح سیاره است.دشت های پست ناحیه هایی هستند که گدازه ها در آن ها جریان یافته اند.عوامل گوناگون حاکی از آن اند که فعالیت های آتش فشانی نقش عمده ای در شکل گیری سطح زهره داشته اند.نواحی مرتفع دو قاره را در سطح زهره مشخص می کنند.یکی در شمال استوا موسوم به ارض ایشتر که به وسعت استرالیا است.این نامگذاری از ایشتر خدای بابلی عشق وام گرفته شده است.قله ی اصلی ارض ایشتر،مکسول مونتز،یازده کیلومتر از کف دشت ها مرتفع تر است.

یک نظریه این است که یک سیاره را به عنوان یک جسم طبیعی در فضا تعریف کنیم که به اندازه کافی عظیم است و این موضوع سبب میشود تا جاذبهاش شکل کروی به آن بدهد. این قطرات آب میلیونها سال به شکل باران شدید به سطح زمین افتاده ، باعث پاک شدن جو زمین و بوجود آمدن اقیانوس شدند. جریانهای چرخان گاز که در این لکه وجود دارند، فسفر را ار جو تحتانی به بالا مکیده و باعث قرمز یا صورتی شدن لکه می شوند.

چنین سیارهای برای ابر مسکونی بودن، باید چنان بزرگ باشد که گرانش موجب هموارتر شدن چشم اندازهایش شود، و دریاهای کم عمق و مجمع الجزایرهاییی همچون اندونزی و و یا باهاما داشته باشد. ابر کوچکی به نام اسکوتر که از نوع ابر سیروس است، در ارتفاع متفاوتی نسبت به لکه ها قرار دارد که باد کمتری در این نقطه می وزد. شکلهای ابر مانند نپتون، توسط سریعترین بادهای منظومه شمسی با سرعتی معادل 2200 کیلومتر در ساعت (1370 مایل در ساعت) جابجا می شوند.

همچنین در این مستند با همهی تنوع و پیچیدگیهای زمین مانند دریا، اتمسفر و حیات آشنا خواهیم شد. به این معنی که سیارات درونی نزدیکتر به خورشید، مانند عطارد، زهره و زمین، نسبت به سایر سیاراتی چون نپتون یا اورانوس دمای بالاتری دارند. نام این سیاره را کپلر-۱۶۴۹c که در ادامه به بررسی ویژگیهای آن میپردازیم. بزرگی این سیاره نزدیک به یک دوم زمین است و قطر آن ۶۷۹۰ کیلومتر میباشد. مریخ دو قمر دارد یکی بنام «فوبوس» و دیگری بنام «ده نی موس» که قطر اولی ۱۵ و قطر دومی فقط ۸ کیلومتر است. در سال 1976، دو فضاپیمای وایکینگ در کره مریخ فرود آمدند تا نشانه ای از حیات در آن بیابند.

زهره مانند عطارد هیچ قمر طبیعی شناخته شده ای ندارد. این سیاره سنگی از نظر اندازه و دما یکی از شبیهترین سیارات به زمین شناخته شده است. در ورای مشتری آخرین سیاره از هفت سیارهای که برای پیشینیان ما شناخته شده بود، زحل قرار دارد، که به عنوان پدر مشتری نامگذاری شده است. در مجموع زحل ۷ حلقه دارد که به نام حلقههای A تا G نامگذاری شدهاند. بدین معنی که این منظومه تا «کمربند کویپر» (Kuiper Belt) که بعد از مدار نپتون قرار دارد کشیده شده است. در یکی از قمر های سیاره مشتری ، به نام اروپا آب فشان وجود دارد .

دیدگاهتان را بنویسید