۱۰ نکته خواندنی درباره سیاره اورانوس – علمیها

این شاه بعد پدر بتخت نشست و درست پانزده سال پارت در این زمان معلوم نیست ولی از وضع باختر بی تردید میتوان گفت که پارت چون از قوت باختر همسایه خود اندیشناک بوده و از پشت سر خود اطمینان نداشته بطرف مغرب توجهی نمیکرد و دولت باختر که نیز در صفحات شرقی باختر که نیز در صفحات شرقی باختر و هند گرفتاریهایی داشت روابط خود را با پارت حفظ میکرد .

این تیم شامل محققانی از موسسه تحقیقاتی علوم رصدی آریابهاتا – اوتاراکند، آزمایشگاه تحقیقات فیزیکی احمدآباد و موسسه علوم و فناوری فضایی هند Thiruvanathpuram از هند بود. طبق اعلام اتحادیه بین المللی نجوم ، این سازمان که نام همه اجرام آسمانی را تعیین کرده و درباره وضعیت آنها تصمیم گیری می کند ، پلوتون هنوز یک سیاره رسمی در منظومه شمسی ما نیست. در علم نجوم، آنها به مشاهدهٔ آسمان و مطالعهٔ اجرام آسمانی میپرداختند و با ساخت ابزار نجومی، مانند اُسطُرلاب (شکل 1- الف) و احداث رصدخانه و ارائه جداول دقیق نجومی، کمک زیادی به توسعهٔ علم نجوم نمودند.

حدود 400 سال پیش، گالیله با ساخت تلسکوپ و رصد آسمان به وسیله آن، پنجرهٔ جدیدی به سوی شناخت دقیقتر جهان گشود. هابل بیش از ۳۰ سال است که در مرکز چنین اکتشاف قابل توجهی قرار داشته است، ترکیب جوی سیارات فراخورشیدی را تشخیص می دهد، و از طول موج های نور برای کمک به درک چگونگی شکلگیری ستارگان استفاده می کند. این الماس ها که دارای ساختاری هگزاگونال یا شش ضلعی هستند در فشار برخورد بسیار بالای تا یک مگاپاسکال با زمین بوجود آمده اند. ساعت ۱۹:۴۳ امشب پنجشنبه ۸ آبان ماه سال ۱۳۹۹، سیاره سرخ بهرام (Mars – مریخ)، در شمال ماه قرار میگیرد و این اجرام با جدایی ۳ درجه نسبت به یکدیگر هستند.

سیاره کوتوله برخلاف سیاره، هنوز مدار گردش خود دور خورشید را پاکسازی نکرده است، یعنی در مدار گردش سیاره کوتوله، اجرام کوچکتر و پراکندهای یافت میشوند که هنوز جذب آن نشدهاند. فضاپیمای انویست (Envisat) آژانس فضایی اروپا این عکس راداری را از آسمان جمهوری گینه بیسائو (Guinea-Bissau) در غرب آفریقا ثبت کرده و پایتخت کشور هم منطقه سفیدرنگی است که در قسمت پایینی تصویر دیده میشود. به همین علت او باید تلاش کند تا از این چرخه خارج شود.

Maxwell Montes؛ بنا به تصمیم اتحادیهی بینالمللی ستارهشناسی IAU، در زهره باید از اسامی مؤنث استفاده کرد. در غرب همه مردم در حال پیشرفت هستند و چه اشکالی دارد که ما هم برای پیشرفت از آنها کپی کنیم، بلکه ما هم چیزی یاد بگیریم یا بلکه وسط راه به خلاقیتهای جدید و جالبی برسیم و به آن اضافه کنیم. نزدیکترین ستاره به زمین، خورشید است که در فاصلهٔ حدود یکصد و پنجاه میلیون کیلومتری آن واقع شده است. برای این کار، اسطرلاب را در دست بگیرید و از داخل نی به ستاره مورد نظر نگاه کنید. ۵۲. برای فهم بهتر نظریهی کریپکی دربارهی نامهای خاص، بهعنوان مثال، خانوادهی آیتالله لاریجانی را درنظر بگیرید که متوالیاً سه پسر با نامهای جواد، صادق و علی در آن متولد شدهاست.

مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو با خبرنگار حوزه فنآوریهای نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره رویداد نجومی که در بامداد یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ در آسمان رخ میدهد، اظهار کرد: افراد در این تاریخ میتوانند همنشینی ماه و سیارات کیوان (زحل) و بهرام (مریخ) را مشاهد کنند. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از رخداد نجومی همنشینی ماه و بهرام با حضور سیاره اورانوس در صبح پنج شنبه ( ۲ بهمن) خبر داد. ایران اکونومیست – به گزارش ایران اکونومیست، در ساعت 16 و 28 دقیقه امروز، یکشنبه ١٣خرداد، پدیده همنشینی ماه و سیاره بهرام رخ میدهد.

به گزارش ایسنا، مهندس مسعود عتیقی، دبیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این باره توضیح داد: در آسمان شامگاهی امشب شنبه شب ۲۲ دی، شاهد همنشینی ماه و سیاره سرخ بهرام خواهیم بود. به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، در ساعت 16 و 28 دقیقه امروز، یکشنبه ١٣خرداد، پدیده همنشینی ماه و سیاره بهرامرخ میدهد. به نظر میرسد که این سیاره همانند یک آهنربای دائمی است. هر چند که نور زیاد ماه مزاحم مشاهده این شب نشینی آسمانی است. ۳- با استفاده از نقاله، ربع دایره را به ۹ قسمت ۱۰ درجهای تقسیم کنید و از ۰ تا ۹۰ را در کنار هر خط بنویسید.

۵- وزنه را به یک سر نخ گره بزنید و سر دیگر نخ را با چسب مایع روی تقاطع دو خط یا مرکز ربع دایره بچسبانید. ۴- با چسب، نی را بر روی خط ۹۰ درجه بچسبانید. وسایل و مواد لازم: کاغذ مقوایی به ابعاد ۱۲ در ۱۲ سانتیمتر – نی نوشابه به طول ۱۲ سانتیمتر – نخ ضخیم به طول ۲۰ سانتیمتر – وزنه چند گرمی – پرگار – مداد – قیچی – چسب مایع و نواری – نقاله – خطکش. اکثریت قریب به اتفاق جرم سیستم در خورشید است ، و بعد از آن اکثریت جرم را سیاره مشتری تشکیل می دهد.

مشتری بیشترین جرم باقیمانده پس از تشکیل خورشید را دارد و جرم آن بیش از دو برابر سایر اجرام منظومه شمسی است. از هزاران سال پیش انسان به آسمان شب، ماه و خورشید و دیگر اجرام آسمانی توجه داشته است. امروزه انسان با سفر به فضا، در پی کشف اسرار جهان هستی و حیات در سیارات و منظومههای فراخورشیدی است. کاوشگر «استقامت» (Perseverance) حدوداً سه هفته دیگر به مریخ خواهد رسید و عصر جدیدی را در اکتشاف سیاره سرخ آغاز خواهد کرد.

انتشار مادون قرمز از فضا که توسط رصدخانه فضایی مادون قرمز و تلسکوپ فضایی Spitzer مشاهده شده است، روشن ساخته است که مولکولهای حاوی کربن در همه جای فضا وجود دارند. البته همه این بحثها و نگرانیها به سال1781 برمیگردد؛ سالی که «ویلیام هرشل» در جستوجوی ستارههای دوتایی، به جرم تازهای برخورد که هفتمین سیاره منظومه شمسی یعنی «اورانوس» لقب گرفت. درحدود هزار سال قبل، همزمان با شکوفایی علم در جوامع اسلامی، مطالعات نجومی نیز مورد توجه منجمان ایرانی و مسلمان سایر کشورها، قرار گرفت. در قرن هفتم هجری قمری توانمندیهای علمی مسلمانان به اوج خود رسید و به همت خواجه نصیرالدین طوسی رصدخانه مراغه، تأسیس شد و محیطی علمی در اختیار ستارهشناسان قرار گرفت و همچنین باعث گسترش تفکر ساخت چنین رصدخانههایی در دیگر نقاط جهان شد.

نکات لازم برای درس خواندن صحیح و اصولی و هر آنچه که برای کسب نمرات 20 و رتبه های برتر در مدرسه و کنکودر دارید به شما گفته خواهد شد. یک ماسون هر آنچه از لژ و مرتبهاش بر میدارد که خود در آن قرار داده است. با این حال هنگامی که ویاجر 2 برای اولین بار اورانوس را در سال 1986 در اوج تابستان در جنوب این سیاره تصویربرداری کرد، این فضاپیما کرهای با ظاهری نرم را دید که فقط حدود 10 ابر قابل رویت داشت و این موضوع سبب شد تا به این سیاره لقب خسته کنندهترین سیاره منظومه شمسی داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید