گفتم مرا ازین حکایتى کن

او معتقد است سخنی که خالی از تشبیهات و استعارات باشد، بی مزه است. دانشمندان معتقدند که هرچه زمان استراحت و خاموش ماندن یک آتشفشان، بیشتر باشد، فوران عظیمتر و قویتری رخ خواهد داد. او سه روز متوالی پس از شروع حرکتش از کمپ خود در ارتفاع ۶٬۵۰۰ متری زمان برای رسیدن به قله وقت صرف کرد. پس از رسیدن قوای حکومت جوان ماد از شرق برخی سکاییان ناچار به سرزمین خود واقع در استپهای سواحل دریای سیاه باز میگردند و جمعی دیگر در شمال رود ارس، در ناحیهای موسوم به «سکاسن» (در متون یونانی: سکوثن) ماندگار میگردند و سپس در بومیان در میآمیزند لذا با آنچه که از شواهد تاریخی در دست داریم بدون هیچ تردیدی لقب ساکی را باید بازمانده اقوام سکایی در این کشورها دانست.

دریای هلمند: از سنگلاخ نزدیک دهانه دریای کابل سرچشمه گرفته و از شمال به جنوب غرب کوهستانات هزاره جات را پشت سر گذاشته در گرشک داخل ریگستانها می شود ، فاصله این دریا 835 کیلومتر است . 5. دریای هلمند: از سنگلاخ نزدیک دهانه دریای کابل سرچشمه گرفته و از شمال به جنوب غرب کوهستانات هزاره جات را پشت سر گذاشته در گرشک داخل ریگستانها می شود ، فاصله این دریا 835 کیلومتر است . فاصله شهر دغوبایزید تا شهر وان تقریبا 170 کیلومتر است. بعد از مدتی گفتوگو و اختلاف نظر، در نهایت پیامبر(ص) رأی اکثریت را پذیرفت و تصمیم گرفت تا در بیرون شهر به دفاع بپردازد.

طرح جابر مسئله ای است که در سایت حاضر تصمیم گرفته ایم به بهترین شکل ممکن به بحث جالب پیرامون آن بپردازیم. ثبت چند متر ارتفاع بیشتر در گواهینامههای صعود به قله کافی بود که برخی از کوهنوردان تصمیم به تغییر مسیر صعود بگیرند و پول خود را در نپال هزینه کنند. وی پس از صعود تا ارتفاع ۷۰۰۰ متری دیگر توان ادامه دادن نداشت و امداد رسانی های کوهستانی نیز برای زنده ماندن وی سودی نداشت. در امارات متحده عربی نیز گروههای مختلفی با فامیلی ساکی وجود دارند که برخی از آنها از ساکیهای ایران هستند و بعضی از آنها نیز از جماعت ساکیهای دیگر کشورها میباشند.

طایفه بساک که امروزه یکی از طوایف مشهور چهارلنگ بختیاری میباشد از همین ساکیهای لُرستان بودهاند که از چندین قرن پیش به حدود بختیاری کوچیدهاند. صومعه های بودایی که در کنار رودخانه هریرود به صورت دستی تراشیده شده است، نشان دهنده آنست که در قرن های اول و در دوران بودیسم ساخته شده اند. این شراب و نامگذاری ساکی در ژاپن بدون تردید یادگار قوم سکاها میباشد که کمتر از نیم قرن سرور تمام آسیا بودهاند. ظاهراً این شراب نخستین بار توسط اقوام سکاها تهیه شده و دارای دستورالعمل خاص در تهیه میباشد و دارای ارزش و بهای زیادی بوده که بیشتر در انحصار خاندانهای ثروتمند ژاپن است.

لازم به ذکر اینکه زبان اقوام ساکی یکی از سر شاخههای اصلی زبان مردمان افغانستان به شمار میرود. درعین حال زبان هاى پامیرى اوسیتى وغیره را همراه با پشتو وباخترى در جدول ضمیمهء مقالهء یاد شده از گروه زبان هاى ساکى برشمرده است. در گزارش محرمانه ادارهی اطلاعات بریتانیا درباره عشایر عراق، طایفه ساکی را در ردیف «خزرج» عراق برشمرده و رییس آنها را قیس پسر حسین نام برده است. در کل اطلاعات خوبه ولی لطفا آدرس مسجد آقا محمود را ذکر کنید. درهای که کل سطح آن با نمک پوشیده شده و شکلی شبیه به گل کلم را به وجود میآورد.

عکس کوه نمک جاشک میتواند هر بینندهای را بر سر ذوق بیاورد چرا که شباهت بسیار زیادی به برف دارد. به گفته جعفریان عاشقان رهبر محبوب و خوشنام شیعیان هزاره افغانستان امروز چشمشان به دهان تنها بازمانده اوست و این پیام میتواند تأثیر شگرفی در مقاومت مردم بر علیه طالبان داشته باشد. از آنجا که از مهاجرت طوایفی از صحراگردان سکایی به سوی آسیای میانه و سپس به افغانستان با خبر هستیم، پس میتوانیم به یقین نام ساکی را بازمانده این اقوام سکایی در افغانستان بدانیم. به هر حال آنچه از مطالب بالا میتوان استنباط کرد این است که ایل ساکی که امروزه از لُرستان تا خوزستان و حتی دیگر استانها پراکنده است یکی از گروههای بازمانده قوم باستانی سکاها هستند که از هزاران سال پیش در لُرستان وخوزستان سکونت اختیار کردهاند.

شبه قاره هندوستان نیز یکی دیگر از مراکز مهم سکونت آریاییها و بویژه سکاها میباشد. در تاریخ هند از نفوذ سکاها در آن سرزمین نوشتههای متعدد و آثار فراوانی وجود دارد و اگر سکستان یا سیستان یکی از مراکز مهم سکونت سکاها بوده باشد آنان از شمال تا درون سرزمین ایران و از جنوب تا سرزمین هند در رفت آمد بودهاند. پروفسور «بئاتریس فوربز منز» در بررسی تاریخ ایران و آسیای مرکزی در سدههای هشتم و نهم هجری درباره حمله تیمور به حدود لُرستان و خوزستان نوشتههای ارزشمندی ارائه داده که متأسفانه تا کنون از نگاه محققان پنهان مانده است.

پرفسور منز در بخشی از نوشتههای خود مینویسد: «برای بررسی قبایل و صحراگردان مناطقی که تیمور تسخیر کرد، نخست باید اذعان کنیم که با گروههایی از انواع متفاوت مردم مانند قبایل ترکی ـ مغولی مغولستان و شاید قبایل شبه صحراگرد لُرستان سرو کارداریم و دیگر اینکه آگاهی ما درباره بسیاری از آنان اندک است. در بررسی تاریخ بیشتر کشورهای آسیایی نیز با نام ساکی روبرو هستیم. پیشتر اشاره شد که از ایل ساکی برای نخستین بار از سده سوم هجری قمری بنا به نوشته ابوالقاسم کاشانی یا کاشی در کتاب زبده التواریخ به بعد در بررسی اقوام لُرستان سخن به میان آمده است.

سلطان محمود در سال ۴۲۱ هجری قمری (۱۰۳۰ میلادی) در گذشت. به طوری که آقای مظفر ساکی از نوادگان کربلایی کوچک خان شاعر و ادیب ایل ساکی در دوره قاجاریه برایم نقل کردند در منطقه چالدران نیز گروه زیادی از ساکیها زندگی میکنند که ظاهراً در زمان جنگهای ایران و روسیه به همراه سپاه ایران به آن حدود رفته و بنا به سیاست دولتهای وقت در آن منطقه مسکن گزیدهاند و هنوز هم با گذشت قرنها بر باورها و سنن لُری خود پایبندند.

امروزه جمع کثیری از مردم دزفول نام خانوادگی ساکی دارند و با گذشت سالها هنوز هم آداب و سنن لُری خود را حفظ کردهاند. بعدها گروههای زیادی از اعراب منطقه به آنها پناه جستهاند و درنتیجه امروزه آنها را هم با نام ساکی میشناسند. در افغانستان مردمان کثیری با نام خانوادگی ساکی زندگی میکنند که همگی از یکنژاد و قوم هستند، همچنین چندین منطقه نیز با همین نام وجود دارد مانند «ساکی قلعه» که منطقهای است در ولایت قندهار.

مردمان این منطقه با اختراع سفالگری، نخستین انسانهایی بودند که رو به فعالیتهای صنعتی آوردند و هنوز آثار فراوانی از آن تمدن باستان در پهنه استان کرمانشاه باقی مانده است.باستانشناسان در سال ۱۹۴۵ میلادی با کشف دانهای به نام «امر» در منطقه «کرند غرب» کرمانشاه که میتوان آن را نوعی بذر جو و گندم دانست، پویایی کشاورزی این سامان را به اثبات رساندند و کشف چند «تبردستی سنگی» در منطقه گاکیه و غرب هرسین کرمانشاه مربوط به حدود ۲۰۰ هزار سال قبل، و نیز کشف قدیمیترین مدارک اهلی کردن حیوانات به ویژه «بز» در تپه گنجدره کرمانشاه که نتایج مطالعه آن اخیراً به وسیله پرفسور «ملیندازبدر» در نشریه جهانی «ساینس» منتشر شده است، حاکی از قدمت و پویایی دامداری و اقتصاد پیشینیان در این سامان است.

دیدگاهتان را بنویسید