کوه تفتان سیستان؛ مسیرهای صعود، جاذبهها و تصاویر

الان هم ما بگوييم چه صبر بکنيد چه صبر نکنيد براي ما بيتفاوت است، اين است و ﴿سَواءٌ عَلَيْنا أَ وَعَظْتَ أَمْ لَمْ تَكُنْ مِنَ الْواعِظين﴾ امروز به اين صورت درآمده است. آن روز گفتيد براي ما بيتفاوت است چه بگويي چه نگويي، امروز ميگوييم براي ما بيتفاوت است چه صبر بکني چه صبر نکني، اين همان است. با تاسيس دولت سلجوقي در ايران، شهر اصفهان به عنوان پايگاه اصلي آن روز رو به توسعه نهاد و در عين حال در كانون كشاكش سياسي و نظامي قرار گرفت از جمله حوادث مهم دوران سلجوقي كه به طور مستقيم با سرگذشت كوهستان صفه ارتباط پيدا ميكند، بالا گرفتن جنبش اسماعيليه در منطقه اصفهان و بازسازي قلعه «شاهدز» در كوه صفه و جنگ طولاني اسماعيليان با دولت سلجوقي است ماجراي تسلط اسماعيليه بر كوه صفه و سرانجام بدفرجام آنان يكي از حوادث شگرف و شگفت تاريخ ايران، به طور عام و داستاني پرمخاطره براي منطقه اصفهان و كوه صفه، به طور خاص به شمار ميرود.

چرا نام این کوه صفه است؟ فرمود به انبياي و اولياي خود در برابر قرآن و عترت گفتيد ما قبول نداريم، همان حرف شما را الآن ما اينجا تحويل شما ميدهيم، همان حرف جزاي شماست، ميگوييم چه صبر کنيد چه صبر نکنيد، اين آتش است: ﴿اصْلَوْها فَاصْبِرُوا أَوْ لا تَصْبِرُوا سَواءٌ عَلَيْكُم﴾ چرا؟ شما صريحاً به رهبران الهي ميگفتيد چه بگوييد چه نگوييد براي ما بیتفاوت است. ﴿الَّذِينَ هُمْ فىِ خَوْضٍ يَلْعَبُونَ ٭ يَوْمَ يُدَعُّونَ إِلىَ نَارِ جَهَنَّمَ دَعًّا﴾؛ با فشار، اينها را به طرف جهنم ميبرند، ميگويند: ﴿هَذِهِ النَّارُ الَّتىِ كُنتُم بِهَا تُكَذِّبُون﴾ شما که ميگفتيد ـ معاذالله ـ ناري نيست، اين هم نار!

آب و غذاي بهشت به شما نميرسد. اين بهشت را نميبينند، همين کور ميگويد: ﴿رَبَّنا أَبْصَرْنا وَ سَمِعْنا﴾ جهنم را نشان او ميدهند، میگويند: ﴿أَ فَلا تُبْصِرُون﴾ به همين کورها ميگويند، بنابراين ما کور به آن معنا که نه بهشت را ببيند، نه جهنم را ببيند نداريم. اين بزرگوار توجيهي که کرده است اين است که اين دو آيه را فرشتههايي که مأمور و مسئول دنيا هستند، ميبينند اين عمری را به بازي گذرانده است و کاري انجام نداده است و وقت تلف کرده است و جاي ديگران را هم اشغال کرده است، محکم به پشت او ميزنند که اين را وارد برزخ کنند، مسئولان برزخ که ميخواهند تحويل بگيرند ميبينند با دست خالي و روي سياه میآيد محکم به صورت او میزنند که با دست خالي و روي سياه کجا ميآيی؟

روز بعد از این موضوع احمد جاوید به همراه سکنه روستا سنگ های ریخته را با دست کنار می زنند. در فصل بهار که روزها بلندتر هستند، آبوهوای کوه تفتان نیز در روز گرم و در شب سرد و خنک است. آسمان فرمود اينطوري ميشود، اين مجموعه راه شيري و نظام شيری، ﴿يَوْمَ تَمُورُ السَّماءُ مَوْراً ٭ وَ تَسِيرُ الْجِبَالُ سَيرًْا﴾ کجا ميشود را آن آيات ديگر مشخص کرد که ﴿فَكانَتْ سَراباً﴾ در اين روز وای به حال کسي که آيات الهي را در دنيا تکذيب کرده است: ﴿فَوَيْلٌ يَوْمَئذٍ لِّلْمُكَذِّبِين﴾.

فرمود به هر حال سوخت و سوز است حالا يا درون و بيرون يا از بيرون. شما توقع نداشته باشيد که مردهها از قبرستان زنده بشوند يا روح و ريحان داشته باشند يا عذاب داشته باشند، اين نمونه آن چيزهايي است که ما به شما ميگويم؛ البته اين تشبيه است تمثيل است تفسير دارد، ولی منظور اين است که اگر کسي مسئله رؤيا را خوب حلّ کند، کسی يک روياي وحشتناکي ميبينند کس ديگري که در آن اتاق خوابيده است راحت است يا روح و ريحان ميبيند هر کسي در درون خودش مشکلاتي دارد؛ منتها همين درون ميآيد بيرون، در خارج هست.

این آهنگ جدید با دو کیفیت ۱۲۸ و ۳۲۰ و لینک مستقیم بهمراه پخش آنلاین برای شما کاربران گرامی سایت فاران موزیک آماده دانلود شده است که می توانید با مراجعه به ادامه مطلب این آهنگ خوب و به یاد ماندنی را دانلود و گوش کنید.همچنین شعر و متن آهنگ را برای شما در سایت قرار داده ایم. بالاتر از مقبره بابا کوهی، مقبره کوچکعلی قرار دارد.عکس از سایت شیرازه (عکاس سجاد شریفزاده) آرامگاه بابا کوهی در سال ۱۳۹۱ زیر نظر اداره اوقاف مرمت شد. مقبره امامزاده محمد (ع) که همگان به شاهزاده محمد (ع) میشناسند در غرب شهرستان کوهدشت، در جنوب رودخانه سیمره و در دامنه فیروزکوه از رشتهکوههای زاگرس واقعشده است.

این شهرستان با 211886 نفر جمعیت سومین شهرستان استان لرستان، پس از خرم آباد و بروجرد است. هیئت کوهنوردی وصعودهای ورزشی شهرستان بوشهر طی برنامه ای یک روزه،در تاریخ جمعه دهم دی ماه۱۳۹۵، باشعار”حفاظت ازمحیط زیست یک وظیفه همگانی است” ودرجهت صیانت وحفاظت ازجاذبه های دیدنی استان و همچنین اشاعه فرهنگ وشعار حفاظت از محیط زیست اقدام به برگزاری برنامه ای همگانی جهت بازدیدازجاذبه های کوه نمک دشتی در جنوب استان نمود این برنامه که بااستقبال ۷۰ …

راز عمر طولانی، گرفتن رژیم غذایی مستمر و عمل به برنامه های ورزشی شدید نیست. این دونقل حکایت از آن دارد که تیر اندازان مسیر حمله سپاه خالد را زیر دید داشتهاند و چند بار که خالد همراه عکرمه تلاش کرده بود از آن مَضیق، یعنی حد فاصل احد و رمات عبور کند، با تیراندازی شدید سربازان مستقر در جبل رمات مواجه گشته و با دادن تلفاتی مجبور به باز گشت شده بود. غارهای بسیاری در این خلیج وجود دارد که تعدادی از آن ها زیر آب و تعدادی از آن ها روی آب قرار دارد. این روستا در دهستان تمشکل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۰۲ نفر بودهاست.

در شرق و شمال خاور ایران باکتری ها ( باختری ها ، بلخی ها ) که در آغاز هزاره ی یکم یا در طول سده ی دهم پیش از میلاد برای خود حکومتی به وجود آوردند . اگر چه به علت فضای داستان های شاهنامه که مربوط به ایران باستان و ایران داستانی است این طبیعی نیز می نماید. صفّه در لغت نامه به معنای فضای تخت است، کوه صفّه از محل چشمه ای به نام خاچیک آغاز می شود که در این قسمت، کوه از خاک جدا شده و تشکیل دامنه داده است. آبرو را ميبرد، آنهايي که آبروي ديگران را بردند.

پس زندگى در دنیا برایشان قابل تحمل نبود، لذا از خداوند مرگ را طلب کردند و شاید در آن لحظه این آرزو را در دل پروراندند که خداوند حیات و زندگى در عرصه زمین را در دولت کریمه حق روزى آنان گرداند تا شاهد شکوه و عظمت ایمان و اسلام بر پهنه زمین باشند و از خوان پربرکت اهل بیت عصمت و طهارت بهرمند شوند. در دورهٔ تیموریان تا اندازهای شکوه گذشته را بازیافت ولی پس از بنای مزارشریف در بیست کیلومتری آن، بلخ روبه انحطاط گذاشت. در قبال، اين گروه بودند که مکذِّب بودند.

با کمی تاخیر یکی از همنوردان که پیگیر بنر گروه بوده است، ساعت ۱۸:۴۵ دقیقه تهران را بوسیله یک دستگاه اتوبوس ویژه تختخوابشو به مقصد مرز بازرگان ترک نمودیم. داريم که «أعاذنا الله منهما»! و ذکر و یاد الله می کردند هرچند اندک بود؛ و نماز می خواندند هرچند «وَإِذَا قَامُواْ إِلَى الصَّلاَةِ قَامُواْ كُسَالَى»: «وقتی به نماز برمی خاستند، با سستی و کاهلی بر می خاستند». این کوه خاطره یکی از مهمترین جنگهای صدر اسلام را در سینه دارد؛ غزوه احد که بسیار دردناک بوده و صحنه های عبرت انگیزی از خود بر جای گذاشته است. آنها بر چند تنِ باقی مانده حمله کردند.

پس يک عده هستند که ﴿الَّذينَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ طَيِّبينَ يَقُولُونَ سَلامٌ عَلَيْكُمْ﴾ اين ﴿طَيِّبينَ﴾ اختصاصي به انبيا و اوليا ندارد، اين مراحل عاليه طهارت و طِيْب برای آنها است. پاسخ: نه سراب؛ يعني واقعنما که واقعيتي ندارد، سراب معنای آن همين است. لعب و بازي هم هيچ وقت آدم را سِير نميکند، چون اصل آن از لَُعاب است، هيچ انسان تشنهاي با لعاب دهن سير نميشود، بازي يعني بازي! براي کسي که نوری ندارد برای او ميشود «ليل القيامة» چون او از خودش نوري ندارد که ببيند. اگر کسي مشکلات او کمتر باشد اين ﴿يَصْلَی النَّارَ﴾ است، مشکلات او بيشتر باشد: ﴿وَ تَصْلِيَةُ جَحيم﴾ است.

انسان با بازي تامين نميشود، گمشدهاي دارد، بعد ميبيند خسته شده ولی کاري نکرده است، چيزي نياورده است؛ اما وقتي يک دانشمند شد، دانشجو شد کمتر از آن بازيکننده ممکن است تلاش و کوشش بکند؛ اما «فی روح و ريحان» است، به هر حال رهآوردي دارد. هيچ بازي انسان را سير نميکند، بعد خسته ميشود، ميبيند که اعضا و نيرو را از دست داده، ولي چيزي به دست نياورد، بازي بازي است. به هر تقدير چون دست ما خالي است قرآنی حرف ميزنيم ولي مثل مغنی فکر ميکنيم مثل سيوطي فکر ميکنيم، راهي ندارد. اين «يَصْلَی» يک وقت است که انسان چيزي را روي آتش روسوزي ميکند، يک وقت است درون و بيرون او را ميسوزاند: ﴿يَصْلَی النَّارَ الْكُبْری﴾ همان روسوزی است، چون ثلاثي مجرد استعمال شده است.

او باید از این سلاح در نقشهای که میتواند مردمش را به پیروزی در جنگی که پادشاه آن را نمیخواهد برساند، بهره ببرد. فرمود هر طوري که در دنيا بودهاي همانطور محشور ميشويد، اين ﴿كَذَلِكَ﴾؛ يعني همينطور! بعد ندارد «بما کنتم» فرمود ﴿ما كُنْتُم﴾؛ يعني اين متنِ حرف شماست، ما چيزي را اضافه نکرديم. فرمود من اعمال امت تو را خودم به عهده ميگيرم که حتی آنها نزد تو شرمنده نشوند، اين کار ذات اقدس الهی است.

دیدگاهتان را بنویسید