کوه آرارات، شکوه ترکیه و تاریخ کشتی نوح

این رشته کوهها در شمال به زاگرس متصل می شود و از سمت جنوب به آتشفشان تفتان می پیوندد و از این طریق به پهنه مکران و رشته کوههای شرق ایران متصل است . ترچ میر شرقی با ارتفاع ۷۶۹۲ متر، نیز برای اولین بار توسط کوهنوردانی از نروژ در سال ۱۹۶۴ صعود شد. مسیر آبگرم از میانرود به سمت راست امتداد دارد، که پس از روستای میانرود و عبور از رودخانه به روستای کرن و سپس از مزرعه ای بنام اشیتاز گذشته و با حدود دو ساعت و نیم کوهپیمایی به آبگرم سه هزار رسیده.

دولت ایران در پاسخ به دعوت تشریک مساعی با ترکیه در سرکوب کردها در نامه ای ضمن تأکید بر تحکیم روابط و دادیه و صمیمیت کامل بین دو کشور خاطرنشان کرد که ایران کرد های خود را به شدت زیر نظر قرار داده و برای جلوگیری از اینکه از طرف آنها اقدامی بشود، ایلات سرحد نشین را به داخل مملکت کو چائیده و به صاحب منصب ایران امر شده که نگذارد اشرار از سرحد به خاک ایران عبور نمایند و مأموران مزبور با فرمانده قوای ترک در ارتباط مستقیم بوده و از مساعدتهای لازمه که در حدود صلاحیت آنها است خودداری نخواهد کرد.

زمانی که ما همنوردان از برنامه و صعودمان مشعوف بودیم تو بودی که دغدغه مند اجرای هر چه بهتر برنامه بودی و بدون شک با وجود دغدغه ای که داشتی لذتی را که برای همنوردان فراهم آوردی، خود نچشیدی! کوه دماوند از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد که زمانی که هوا صاف و آفتابی است از شهرهای تهران، ورامین، قم و همچنین کرانه های دریایی خزر قابل رویت است.

در اینجا برخی مناطق وجود دارند که تحت حکومت بنگلادش هستند ولی داخل خاک کشور هندوستان هستند و همینطور برعکس. اینجا نظامیترین مرز جهان است و به حدی از آن محافظت میشود که تقریباً هیچ کس از آن نمیگذرد و به این ترتیب اینجا را به یک محل امن طبیعی تبدیل کرده است. این دو مرز مختلف دو منطقهٔ متفاوت را هم به وجود آوردهاند، بئر تأویل و هالایب. سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه میباشند. پروفسور گانسر (Gansser,1962) و تعدادی از زمین شناسان برجسته ایران (درویش زاده و نبوی) کوه های البرز را جزئی از قسمت شمالی کوه زایی آلپ- هیمالیا در آسیای غربی می دانند که از شمال به بلوک فرو رفتۀ خزر و از جنوب به فلات ایران مرکزی محدود می شود.

این اتفاق در سال ۱۳۸۶ برای کوه دماوند افتاده است. این قله ی آتشفشانی 38500 سال پیش برای آخرین بار فوران کرده و امکان دارد این اتفاق مجدد رخ دهد. گزارشهای متعددی درباره فوران این آتشفشان اعلام شده که صحت هیچکدام تایید نشده است. وقتی صحبت از آتشفشان ها می شود، کوه اتنا چیزهای زیادی برای ارائه دارد. به طور کلى، آتشفشان هنگامى فعال نامیده مى شود که در سال هاى اخیر فوران کرده باشد. در ابتدای زمانی که این مرز مشخص شد سنگهای بسیار بزرگی را به فاصلهٔ یک مایل از هم دور این محله قرار دادند تا مرز آن مشخص شود.

این منطقه به طور اتفاقی در سال ۱۹۰۲ ایجاد شد، زمانی که مرزی که کشور انگلستان مشخص کرد با آنچه که در سال ۱۸۹۹ کشیده شده بود تفاوت داشت. گویند زمانی استاد سرآهنگ گفته بود که ایکاش در جوار مزار بیدل در هندوستان دفن گردد، ولی نصیب و قسمتشان در جوار حضرت تمیم انصار بود. از استاد محمدحسین سرآهنگ در حدود ۴۰۰ آهنگ در آرشیف موسیقی رادیو و تلویزیون ملی افغانستان موجود است. نواحی مرتفع این کوه تقریباً همیشه پوشیده از برف است و درههای بیشمار در دامنه این کوه به وجود آمده که معروفترین آنها از این قرار است: دره واخان، شغنان، منجان، جرم، درایم، کشم، ارسج، فرخار، دره اشکمش، خوست، فرنگ، سمندان اندراب، حنجاب، دو آب و سر اب در شمال و از طرف جنوب دره پنج، دره نور، دره کرم، دره پشال، باندول، اشپی، اسکین، پنجدره نجراب، دره هزاره، بازارک، پاران ده، شتل ، سالنگ، اشاوه، شکاری، کپچاق، چهارده بامیان، سیغان، کهمرد.

اما تانزانیا با 945،087 کیلومتر مربع وسعت، در حاشیه غربی اقیانوس هند و جنوب خط استوا قرار دارد. امروزه بهجز برخی از آنها که جابجا شدهاند بقیه در محل خود قرار دارند. نخست اینکه مرتفعترین کوههای سلسله جبال البرز و دیگر اینکه پر آبترین و بیشتر رودخانهها در همین قسمت از البرز قرار دارد. او شخص خیلی دانشمند بود و با تاریخ افغانستان آشنا، شخص نهایت افغاندوست و در مورد خصوصیات مردم ما مطالعه داشت. او بزودی با انجام محاسبات دقیق دریافت که طول این شیء عظیم الجثه بلندتر از طول یک زمین بازی فوتبال و اندازه آن به بزرگی یک ناو جنگی است که کاملاً در زمین دفن شده است.

بیستون جزء معدود اماکنی است که آثاری تاریخی از دوران پارینه سنگی تا قرن بیستم میلادی را در محوطه آن میتوان یافت. برعکس آن روزگار را باید در این روزها و در قرن بیست و یکم مشاهده کرد. از آنجایی که دو کره هنوز با هم در جنگ هستند مشخص کردن یک مرز رسمی بین آنها تقریباً غیر ممکن است. اما بعضی از مرز ها کمی عجیبتر و غیر معمول هستند. منطقهٔ غیر نظامی کره یک زمین نواری شکل به طول ۲۵۸ کیلومتر و عرض ۴ کیلومتر است که کشورهای کرهٔ شمالی و جنوبی را از هم جدا میکند. اگر شما در پیاده روی شمالی این خیابان در حال قدم زدن باشید در شهر مری لند هستید در حالی که خود خیابان در ناحیهٔ کلمبیا قرار دارد و جدول کنار خیابان مرز بین دو ایالت است.

سرآهنگ در راستای موسیقی چنان پیش رفت که موفق به افتخار کشف دو راگ جدید در این زمینه نیز گردید که آنها عبارت اند از راگهای: مونتمی و هزاره. در پوهنتون مرکزی موسیقی این شهر نیز لقب سرتاج موسیقی را به استاد سرآهنگ اهدا کردهاند. سرانجام این استاد بزرگ موسیقی افغانستان در زمستان سال ۱۳۶۰ ش آنگاه که جهت اجرای کنسرتی به هندوستان رفته بود، به سکتهی قلبی مواجه شد؛ اما پس از طی مراحل تداوی در آنجا از این مهلکه نجات یافت و دوباره به میهن برگشت؛ ولی تکلیف قلبی او دوام داشت.

شناخت ایشان را از استاد سرآهنگ و احترامی را که به او ابراز کردند و این مهماندوستیشان را فراموش نمیکنم. کوه بابا داغ از کوه های مرتفعی است که به دریا نزدیک می باشد و چیزی که باعث جذابیت او شده است، فراهم آوردن امکان پرواز با پاراگلایدر می باشد. با برخورد آب ها به سنگ های داغ داخل این آتشفشان، افزایش خروج بخار آب سبب می شود. حس خاصی داشتیم، تجربه ی متفاوتی بود و می توان گفت در میان آن همه شور و شوق کمی هم استرس و نگرانی وجود داشت. در جزیرهٔ دایومیدی کوچک دوربینهایی نصب شده که بر روی تنگه و جزیرهٔ دایومیدی بزرگ اشراف دارد و بازدیدکنندگان میتوانند مناظر آن را ببینند.

بنابراین وقتی ساکنین جزیرهٔ دایومیدی کوچک به آن طرف تنگه و به جزیرهٔ دایومیدی بزرگ نگاه میکنند، علاوه بر اینکه یک کشور دیگر را میبینند، به «فردا» نگاه میکنند. در طرف شمال کد مری لند را دارند و سمت جنوب کد ناحیهٔ کلمبیا. از آنجایی که محلهٔ اصلی از هر طرف ۱۰ مایل بود، ۱۰۰ تخته سنگ برای علامت گذاری استفاده شد. زیرا هر وقت دشمنی وارد مدینه شد، شکست خورد! سودان هم ادعای برعکس این را قبول دارد و مرزی که در سال ۱۹۰۲ کشیده شده را مرز اصلی میداند و به این ترتیب هر کدام این منطقه را متعلق به دیگری میداند.

دسته های مختلفی از مسلمانان از کشورهای مختلف با استفاده از خنکی هوا در صبحگاه هر روز زحمت راه را بر خود هموار میکنند و به این غار می روند. جزیرههای دایومیدی یک جفت جزیره در تنگهٔ بِرینگ هستند. کوچکترین زمینی که متعلق به کشور بلژیک است تنها یک چهارم هکتار مساحت دارد. در عکس بالا کشور هلند در چپ و بلژیک در سمت راست دیده میشوند. در 7 می 2013 هفت کوهنورد که 4 نفر آن ها خارجی بودند، هنگام صعود به دلیل فوران این کوه کشته شدند.

باشگاه خبرنگاران جوان – جبهه مقاومت ملی افغانستان با نشر اعلامیهای دیدار شان را با طالبان تائيد نموده است و می گویند که در این دیدار جبهه مقاومت ملی بر اهداف خویش از جمله تشکیل حکومت واقعی اسلامی و همه شمول که در نتیجه اراده مردم افغانستان بهمیان آید؛ تأکید کرده است. لا تَزالُ اُمَّتی بــِخیرٍ ما تَحابُّوا وَ تَهادَوا وَ أدَّوُا الأمانَةَ و إجتَنِبُوا الحَرامَ وَ وَقَروا الضَّیفَ وَ أقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ، فَإذا لَم یَفعَلُوا ذلکَ، إبتَلوا بــِالقَحطِ وَ السِّنینِ؛ امّت من تا هنگامی که یکدیگر را دوست بدارند، به یکدیگر هدیه دهند، امانت داری کنند، از حرام اجتناب کنند، میهمان را گرامی دارند، نماز را به پا دارند و زکات بدهند، در خیر و خوبی خواهند بود.

امین الدوله در کتاب خاطرات خود(۳) درباره انتصاب صاحب ترجمه به وزارت خزانه اینطور مینویسد: «… کوه آرارات نه تنها برای مردم ترکیه کوهی خاص و باشکوه است، بلکه ارمنیها هم این کوه را مقدس میدانند و همانطور که پیشتر اشاره کردیم، نام این کوه در زبان ارمنی «ماسیس» است. این دو جزیره تنها ۴ کیلومتر از هم فاصله دارند. به این ترتیب وقتی در این منطقه از کرهٔ شمالی شروع به قدم زدن کنید، اگر تنها کمتر از یک کیلومتر به سمت شمال بروید، از کشور چین میگذرید و سر از روسیه در میآورید.

این شهر با کشور مراکش احاطه شده و در مرز بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته است. مراکش مدعی مالکیت این شهر به اضافهٔ چند شهر کوچک و جزیرهٔ مدیترانهای که همگی متعلق به اسپانیا میباشند است و این امر باعث شده مسئولین کشور اسپانیا با سیمهای خاردار یک حصار مرزی به ارتفاع ۳ متر دور این شهر بکشند. این دیواره بیش از 1300 متر ارتفاع دارد و جزء در موارد محدود حالت قائم یافته است. شفقناافغانستان-هندوکُش رشتهکوهی در افغانستان است.

دیدگاهتان را بنویسید