کشف بزرگترین خرده سیارک در منظومه شمسی از زمان کشف سیاره پلوتو – ایرنا

چهارشنبه در زبانهای رومی و هندی نیز معادلی است برای سیاره تیر یا همان عطارد ولی در آلمانی و روسی به معنای روز میانی هفته و در زبان پرتغالی به معنی روز چهارم است. ستاره شناسان حاضر در نشست پراگ، پس از یک هفته جلسات طولانی، تصمیم گرفتند که پلوتن را در يک دسته کاملا جدید طبقه بندی کنند و آن را به عنوان یک جرم متفاوت از هشت سیاره دیگر منظومه شمسی تعریف کنند. سفر طولانی این کاوشگر فضایی با رسیدن به پلوتو خاتمه نمییابد، بلکه طبق برنامهریزیهای از پیشانجام گرفته، کاوشگر فضایی افقهای نو پس از گذر از کنار پلوتو به سراغ کمربند کویپر خواهد رفت تا دستکم با یکی از اجرام این کمربند نیز دیدار کند.

آیا تلسکوپ می تواند پلوتو را ببیند؟ اگر بخواهیم این موضوع را از دیدگاه دیگر برسی نماییم با توجه به سیر صعودی پیشرفت فناوری در زمینه ابزار های اپتیکی ،هر لحظه احتمال آن می رود که جرم دیگری بزرگتر از پلوتن در گوشه ای از منظومه شمسی کشف شود و اشکالات فراوانی را بو جود آورد.پس از برخی جهات اتخاذ چنین تصمیمی کاملا منطقی می نماید. اگر چه برخی از ستاره شناسان با قراردادن پلوتو در رده سیاره های کوتوله مخالفند و همچنان آن را یک سیاره معمول می دانند.

این کاوشگر بالاخره در ۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵(۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ خورشیدی) از کنار پلوتو گذشت و بهسوی کمربند کویپر رهسپار شد. اولین بار در سال 1610 پیدا شد و بیشتر سطح آن از هیدروژن و بقیه یخ تشکیل شده است. بیایید شروع به ترسیم سیارات غول پیکری کنیم که از گاز آنها تشکیل شده اند. پلوتون سیاره کوتوله کمربند کویپر در سامانه خورشیدی است که در هنگام کشف آن در سال ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیارهٔ سامانه خورشیدی به حساب آمده بود؛ اما اکنون بنا بر تعریف نوین انجمن بینالمللی اخترشناسی، سیاره پلوتون یک سیاره کوتوله و همچنین به عنوان نخستین نمونه از رده جدید جرم فرانپتونی محسوب میشود.

گودال رئا سیلویا. گودالی برخوردی که بیشتر مساحت نواحی قطب جنوب سیارک وستا را در بر گرفته به نام رئا سیلویا، باکرهی وستال افسانهای و مادر بنیانگذاران امپراتور روم، نامگذاری شده است. پیشنهادی مطرح شده بود كه پلوتن به عنوان سمبل قرار بگیرد و آن را از جهت تاریخی به عنوان یک سیاره بپذیرند،ولی از آن به بعد تعداد سیارات منظومه شمسی بسیار زیاد می شود ، و از لحاظ علمی بسیار بعید بود كه مورد پذیرش قرار بگیرد.(مایکل بران کاشف جرم 2003 یو بی 313 در این باره می گوید: منظومه شمسی یا 8 سیاره دارد یا خیلی سیاره).

در تابستان سال 2003 ناسا دو مریخ نورد مشابه به سطح مریخ فرستاد.اسپریت (MER-A) در دهم ژوئن سال 2003 توسط یک موشک دلتا 2 از پایگاه هوایی کیپ کاناورال به فضاپرتاب شد ودر تاریخ 4 ژانویه 2004 با موفقیت بر سطح مریخ فرود آمد.آپورجونیتی یا مریخ نورد فرصت (Opportunity)یا MER-B را در 7 ژولای 2003 توسط موشک دلتا 2 به فضاپرتاب شد ودر تاریخ 25 ژانویه سال 2004 بر سطح آن فرود آمد.هردو آنها با استفاده از نتایج آزمایشات موفق رهیاب مریخ در استفاده از کیسه های هوایی جهت فرود در سطح فرود آمدند.

این خرده سیارک که به صورت موقت “DW 2004” نامگذاری شده در محلی میان سیاره نپتون و کمربند اسرارآمیز “کیوئیپر Kuiper” قرار دارد. اولین سیارهای که روی آن فرود میآیند نزدیک به یک سیاهچاله بسیار پرجرم است که به آن Gargantuan میگویند، که کشش گرانشی آن باعث ایجاد امواج عظیمی در سیاره میشود که فضاپیمای آنها را به اطراف پرتاب میکند. به همین ترتیب، یک روز در پلوتون چقدر است؟ طول یک سال در مریخ چقدر است؟ وزن نیرویی است که جاذبه به دلیل جرم یک شئ بر آن وارد می سازد.

سرعت باد در بعضی قسمتهای جو این سیاره حدود ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت می باشد که می تواند ابرهای بخش ترپوسفر را جابجا کند. چه سیاره ای در حال حاضر در حالت پسرفته است؟ ولی این کاری است که در قرن هفتم/سیزدهم در ایران صورت می گرفت، هر چند هنوز به درستی نمی دانیم که با چه وسایلی به این گونه محاسبه ها و وارسیها می پرداخته اند. کمترین فاصله هنگامی است که هر دو در یک سوی خورشید قرار گیرند.

عطارد زمانی یک سیاره آتشفشانی بوده اما امروزه فقط یک توپ سنگی است که وقتی به دور خورشید می گردد به تناوب یخ می زند و داغ می شود. نزدیکی آن به سیاهچاله نیز باعث اتساع شدید زمانی می شود که در آن یک ساعت است در سیاره دور برابر 7 سال روی زمین است. لیز سیمونز، اخترشناس، در مورد رتروگراد پلوتون می گوید: «این یک درد بزرگ در حال رشد است، اما یک درد در حال رشد ضروری برای اطمینان از اینکه در مسیر درست هستید. و در زمین کوههاى استوارى قرار داد و برکاتى در آن آفرید و موادّ غذایى آن را مقدّر فرمود – اینها همه در چهار روز بود – درست به اندازه نیاز تقاضاکنندگان.

مشتري آن قدر بزرگ است كه همه سيارات ديگر را مي توان در داخل آن جاي داد. توضیح اینکه، هر چند بنا بر اصالت وجود و اعتباریت ماهیت در خارج فقط وجود محقق است و جهان خارج را تنها وجود پر کرده است و هیچ چیز جز هستی در آن یافت نمیشود، با این همه همین که ذهن ماهیت را از وجودهای خاص انتزاع میکند، برای آن نیز به تبع وجودش ثبوت و موجودیت فرض می کند و میگوید: «ماهیت نیز در خارج موجود است» زیرا ماهیت صرف اعتبار نیست بلکه منشأ انتزاعش همان وجود خارجی است.

«برجستهترین جنبة طبیعت شناسی افلاطونی تشبیه عوامل طبیعی به عوامل انسانی است» (گمپرتس،1375: 1170-1169). در رسالة فیلب، مباحثة سقراط و پروتارخوس منجر میشود به این که بدن همة جانداران از ترکیب آتش و آب و خاک و باد به وجود آمده جهان نیز بدنی است که از ترکیب همین عناصر موجود شده است (افلاطون، 711-710). در کتاب جمهور نیز نظریة اندامواری اجتماع(Organic theory of society بتفصیل شرح داده شده است. اتساع زمان واقعی است، اما کاملا غیر واقعی است که در هر سناریوی واقع بینانه، تأثیری نزدیک به آن داشته باشد.

حتی در درخشان ترین آن، پلوتو با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و حدود 27 میلیون بار کم نورتر از زهره است. همچنین یخچال بزرگی به شکل قلب بر روی سطح پلوتو قرار دارد که از جنس نیتروژن است. همانطور که در سال ۲۰۱۵، نخستین تصاویر شگفت انگیز از سیاره پلوتو توسط نیوهورایزنز ثبت شد. ممکن است افراد با دیدن عکس فوق خیال پردازی کنند و دلشان بخواهد روزی به این سیاره سفر کنند. البته در دنیای امروز خیال پردازیها هم عملی خواهند شد و اکنون با اطلاعاتی که این کاوشگر در اختیار پژوهشگران قرار داده است، میتوانیم امیدوار باشیم که روزی انسانها نیز به پلوتون خواهند رفت.

پلوتون در حالت رتروگراد مستقر شد 27 آوریل در 26 درجه برج جدی. ویلیام هرشل، ستارهشناس برجسته انگلیسی در 25 نوامبر 1738 میلادی به دنیا آمد. جواب و پاسخ کاشف انگلیسی سیاره اورانوس در حل جدول بازی جدولانه از سایت جوابگو دریافت کنید. در این قسمت برخی از شگفتی های سیاره ونوس را معرفی میکنیم. اما این کسب اطلاعات و شناخت تنها به منظومه شمسی ختم نمیشود و شناخت هر کدام از سیارههای کهکشان راه شیری میتواند اطلاعات ارزشمندی را درباره کل جهان و نحوه شروع و شکلگیری آن به محققان ارائه دهد.

شما می توانید ببینید که در آسمان شب کجاست، درست بالای دسته قوری شکل صورت فلکی قوس، در حدود ساعت 10 شب طلوع می کند، اما انتظار نداشته باشید که آن را با دوربین دوچشمی خود ببینید. زحل کمتر از یک ثانیه به شما فرصت میدهد روی آن بمانید. بله، شما می توانید پلوتون را ببینید اما به یک تلسکوپ با دیافراگم بزرگ نیاز دارید! وجود پلوتون در برج جدی در نمودار طالع بینی زایمان نشان می دهد که شما در پیگیری اهداف خود بسیار کارآمد و موثر هستید. جیوه عقب مانده بازگشته است عطارد سیاره ای است که عمدتاً بر ارتباطات در طالع بینی حکومت می کند و در 27 سپتامبر 2021 به قهقرا رفت و تا 18 اکتبر 2021 ادامه خواهد داشت.

این اطلاعات مفید است، زیرا اگر بدانید که یک سیاره چه تأثیری دارد، میدانید که نشانههای حاکم بر آن سیاره چه تأثیری دارند. پلوتون در برج جدی: از پایان این گذر چشم باز چه انتظاری باید داشت؟ 1 ساعت در فضا چقدر است؟ طول پلوتون در دلو چقدر است؟ چه زمانی: پلوتون بازدید کوتاهی از دلو خواهد داشت 23 مارس 2023 تا 11 ژوئن 2023. اما، اقامت بی وقفه بیست ساله آن از طریق آکواریوس (که شروع رسمی “عصر پلوتون در دلو” در نظر گرفته می شود) از 21 ژانویه 2024 شروع می شود.

آخرین باری که پلوتون در برج جدی بود چه زمانی بود؟ با این وجود، زمانی که از فضا به سیاره نگاه میکنید، ابرهای ضخیم و چرخان زرد و سفید را میبینید که از اسید سولفوریک ساخته شدهاند؛ ابرهای سمی و مرگآور که حاصل جو متراکم زهره هستند. در عین حال، بزرگترین چالش سفر انسان به سیاره پلوتون، میزان سوخت است زیرا میلیاردها کیلومتر فاصله بین زمین و پلوتون وجود دارد. آیا پلوتون با چشم انسان قابل مشاهده است؟ فاصله دقیق زمین تا خورشید با توجه به موقعیت مدار آن متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید