کدام ترجمه شازده کوچولو بهتر است!

» (قمی، ۱۴۰۴: ۲/۳۲۸)؛«پدرم از حسین بن خالد از ابى الحسن رضا علیهالسلام برایم حدیث کرد که وى گفت: من به آن جناب عرضه داشتم: مرا از معناى کلام خداى عزوجل آنجا که مىفرماید: «وَ السَّماءِ ذاتِ الحُبُکِ» آگاه فرما، فرمود: آسمان محبوک به زمین است، آنگاه امام انگشتان خود را در هم کرد و فرمود: اینطور محبوک به زمین است، عرضه داشتم: چطور آسمان محبوک به زمین است، با اینکه خداى تعالى مىفرماید: خدا آسمان را بدون ستونهایى که به چشم شما بیاید بر افراشته؟

چطور شده که میماس هنوز نابود نشده؟ میماس مثال بارزی از تفاوت بین گرد بودن و تعادل هیدرواستاتیک داشتن است. کوچک ترین جرمی که تعادل هیدرواستاتیک دارد بزرگترین سیارک یا همان سیاره کوتوله سرس است. وقتی جرمی با به هم پیوستن سنگ هایی متفاوت تشکیل شده باشد می توان لایه های مختلفش را از هم تشخیص داد. دانشمندان میگویند سیاره مریخ رنگ خود را از اکسید آهن میگیرد، به همین دلیل قرمز رنگ است. دانشمندان معتقدند که ابرهای تیره تر نپتون که در زیر ابرهای متان قرار گرفته اند سولفات هیدروژنند.

سیاره ای که در یک منطقه قابل سکونت قرار می گیرد و از نظر تئوری شرایط برای زندگی مناسب می شود. این سیارک با دارا بودن وزنی به اندازه 30 میلیون تن آنقدر بزرگ است که می تواند ساختار جاذبه ای خودش را داشته باشد. آنها (با هر ایده و تفکر و از خاستگاههای مختلف) چه دانشمند، چه سرباز پیشین، چه خلبان، چه جنگجوی قبیله، زمانی به رهایی و آرامش میرسند که آغوش خود را به سوی مرگی قهرمانانه و شهادتطلبانه برای دستیابی به آرمانهایشان میگشایند.

جاذبه(گرانش):نیروی موجود در بین اجسام که آنها را به سوی یکدیگر جذب می کند . اوتاکاوا و میلیون ها سیارک دیگر هم هنوز آنقدر بزرگ نشده اند که بتوانند بر نیروی بین اتم هایشان فائق بیایند و گرد شوند. حالا این سوال پیش میاید که چرا این خرده سیارک های کوچک گرد نیستند؟ برای جرم جامدی مانند سیاره یا قمر سوال اصلی این جاست که آیا جاذبه می تواند سیاره ما در حالتی پلاستیکی بچرخاند؟ به منظور توضيح بعضي از مفاهيم اختر شناسي و همچنين امور دريا نوردي ، اختر شناسان طبق نظريه بطلميوس ، زمين را در مركزكره اي، بسيار بزرگ و فرضي تصور مي كنند كه تمام اجرام سماوي در روي آن واقع اند و به دور زمين مي چرخند.طبعا ، ما هميشه نيمي از اين كره فرضي را مي بينيم ، زيرا نيم ديگر آن در زير سطح افق واقع شده است.

سه حلقه نامرئی دارد و تنها زمانی که از مقابل خورشید عبور میکند، قابل مشاهده هستند؛ چون نور خورشید این حلقهها را درخشان میکند و ما از زمین میتوانیم آنها را ببینیم. IAU یک سیاره واقعی را جسمی تعریف میکند که دور خورشید میچرخد بدون اینکه ماهواره شی دیگری باشد. ویژگی های دیگری هم هست که می تواند به سیاره ها در گرد شدن کمک کند. نیرویی که اتم ها و مولکول ها را بر حسب تراکمی که دارند به سمت مرکز می کشاند اما این را هم نباید فراموش کرد که نیروی دیگری بین اتم ها مولکول ها وجود دارد.

همین نیروی بین اتمی و مولکولی است که شکل اجرام را تعیین میکند. مدارهای دو ماهواره بسیار نزدیک به مریخ است و همچنین ناپایدار است. این بادها بسیار سریعتر از جریانهای تندبادی روی زمین هستند و حتی میتوانند ابرهای کل سیاره را در مدت زمان تقریبی ۲۰ ساعت جابهجا کنند. سیارههای بزرگ حتی در مقیاسهای طولانی مدت در مدار خود قرار نمیگیرند. یعنی ساختارش نشان می دهد که دو جرم کاملا مجزا با دو تراکم کاملا متفاوت به دلیل جاذبه کنار هم قرار گرفته اند و اوتاکاوا را تشکیل داده اند.سه فاکتوری که در قسمت های بالا گفتم را همه خرده سیارک ها دارند.

از آن طرف اگر به اندازه کافی جرم داشته باشد، جاذبه هم آنقدر زیاد خواهد بود که شکلش را تغییر داده و به قول معروف گردش کند. می توانید حدس بزنید شدت برخورد چقدر بوده که حتی آن سمت قمر را هم تحت تاثیر قرار داده؟ هنگامی که در نزدیکترین وضعیت نسبت به زمین قرار میگیرد، فاصله آن با زمین 42 میلیون کیلومتر میشود و در دورترین حالت 257 میلیون کیلومتر با آن فاصله دارد. ستارهها معمولاً در شب به شکل نقطهای دیده شده و به دلیل وجود هلیوم و هیدروژن و فعل و انفعالات این عناصر از خود نور تولید کرده و در جهان بیکران هستی پخش میکنند.

بسیاری از مردم از استالیاروم استفاده میکنند یا میتوانید Google Planetarium را امتحان کنید. شکل شماره 5 در شرایطی که محدودیتهای جهانی مرتبط با شیوع کرونا موجب تعطیلی بسیاری از صنایع و کارخانهها شده، آمارها بیانگر کاهش ۱۷ درصدی تولید گاز کربن است. دورهٔ تناوب چرخشی نپتون ۱۷ ساعت و ۵۰ دقیقه است. نپتون در سال 1989 توسط کاوشگر فضایی ویجر 2 مشاهده شد. دوره تناوب مداری این سیاره ۸۴ سال زمینی است و بعد از نپتون و پلوتون ، طولانیترین مدار را دارد.

تعدادی لکهی کوچکتر سفید و قرمز نیز روی مشتری دیده میشود، اما معمولاً عمر آنها از چند سال فراتر نمیرود. از طرفی در یونان مشتری با نام زئوس (همتای خدای رومی ژوپیتر) شناخته میشد. دلیلش این است که نیروی بین اتم ها و مولکول ها که همان نیروی اکترومغناطیسی الکترون هایشان است قوی تر از نیروی جاذبه شان با این اندازه است. اگر نیروی این فشار به اندازه کافی قوی باشد می تواند بر نیروی بین اتم ها و مولکول ها پیروز شده و شکل جرم را تغییر دهد.

ممکن است جرمی مکعب، هرمی یا هر چیزی که تصورش را می کنید باشد اما اگر جرمش به اندازه کافی نباشد جاذبه هم برای تغییرش کافی نخواهد بود. از آن طرف بزرگترین جرمی که تعادل هیدرواستاتیکی ندارد یاپتوس قمر عجیب و غریب زحل است. تعادل هیدرواستاتیک یعنی ترکیبی از جاذبه و گردش سیاره! در واقع شاید برایتان جالب باشد تا بدانید پذیرش این امر که زمین گرد است و خورشید در مرکز جهان واقع گشته است که سیارات گوناگونی دور تا دور آن در حال گردش می باشند، در میان عموم کاری بس دشوار و طاقت فرسا بود.

جواب-از یک بار گردش کامل ماه به دور زمین که حدود چهار هفته یا۲۸ روز طول می کشد ماه قمری پدید می اید. ویژگی آن این است که به دور خورشید می چرخد نه مانند دیگران، بلکه “به پهلو خوابیده است”. تا به این جای کار می دانیم که اگر سیارکی شعاعی بیشتر از 200 کیلومتر و تراکمی مانند آب و یخ داشته باشد یا شعاعی بیشتر از 400 کیلومتر و تراکمی مانند سنگ داشته باشد به راحتی می تواند گرد شود.

دیدگاهتان را بنویسید