کانچن جونگا یک کوه عظیم و خطرناک است – ایران کشور مهربانی

از اين رو، جرگه در افغانستان رمز و کليد ساختار سياسی و اجتماعی را در خود دارد و باز شناسی آن لازم به نظر می رسد. جرگه محلی در مقايسه با ساير انواع جرگه ها ساحه تأثير محدودی دارد. همیشه نام کوه ها در زبان محلی دارای مفهوم خاصی می باشد. این ولایت منطقهی کاملا کوهستانی و صعبالعبور است، سلسله کوه های «هندوکش» و «بابا» با قلل سر به فلک کشیده ، در شمال و جنوب بامیان قرار دارند. لويه جرگه در زبان دری به معنی جرگه بزرگ است. جَرگه واژة فارسی و به معنی گروه و صف آمده است.

اين جرگه سر نوشت و آينده کشور تازه ای به نام افغانستان را رقم زد، پس از کشته شدن نادر شاه افشار، در ماه اکتبر 1747 در مزار شير سرخ، در داخل قلعه نظامی نادر آباد بر گزار شد و 9 روز به درازا کشيد. در سال 1160 هجری (1747 ميلادی) نهاد رسمی و سیاسی کشور ، بمثابة یک کشور تازه بنیاد در يک جرگه قومی پايه گذاری شد. در منازل معین اسبهای تازه نفس توسط ریسان برایشان آماده می گردد.

جرگه، کهن ترين نهاد سنتی درادارة اجتماعی است و ريشه در تاريخ و فرهنگ قبيله ای دارد. جرگه به کدام قوم، ملت، محل و فرهنگ خاصی تعلق ندارد و به گونه هايی در ميان همه جوامع بشری ديده شده است. در نهایت صفاریان به دست سامانیان سرنگون شدند. یگانهای ذیل تحت امر سپاه چهارم در منطقه عملیاتی فتح المبین، آرایش گرفته و گسترش یافته بودند. حاشيه نشينان اين منطقه اكثرا مشغول كشاورزي و دامداري مي باشند .

هم اکنون منطقه ریگ صد ها جسد کشته شده اهالی را در سینه خویش جا داده است. انان در مقایسه با همسایگان خویش کمتر تمایل به نادرستی ، دسیسه بازی وفریبکاری دارند. و علی رغم رجزخوانی بر ضد آنان، باعث محرومیت خویش می گردند. این تصور که آنان از یاد رفته و حریفانشان مورد توجه قرار گرفته اند، باعث می شود که از دوستی دیرینه بگذرند و از جمعی که مشتاقانه به آن پیوسته اند، بگسلند. روستای آتشگاه از توابع دهستان سبلان در 5 کیلومتری شمال سرعین در مسیر روستای ارجستانواقع شده است این روستا از باستانی ترین مکان های شهر سرعین و استان است و برفراز تپه باستانیکه امروزه خرابه ای از آتشکده مذکور باقی مانده است نشان از رونق این منطقهدر دوران های تاریخی گذشته ایران و منقطه آذربایجان می باشد که بر اساس اسناد تاریخی این مکان از مراکز مهم و مقدس آیین زرتشتی در دوران ساسانی بوده است در این روستا مقبره یامامزاده ایبر روی تپه ای واقع است که به علت سفید رنگ بودن این مقبره این روستا بهآغ امام (امامزاده ی سفید) نیز مشهور گشته است.آب معدنی گوزسویی در محوطه ی مسجدی که در پایینامامزاده عبد اللهواقع گشته قرار دارد.

هتل مجلل کاروانسرای لاله بیستون در دامنه کوه تاریخی بیستون و رو به فرهاد تراش ساخته شده است که همه را به ژرفای عظمت و زیبایی های آفرینش تمدن باستانی ایران می کشاند و غرق به دیدار خود می کند. وی در سال 1325 وارد حوزه علمیه قم شد و در آنجا مشغول به تحصیل شد. وی افزود: اعزام اردوهای جهادی و برپایی یکروزه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی در روستای «گل گل» توسط بسیج جامعه پزشکی شهرستان از دیگر برنامههای ویژه هفته بسیج در مناطق محروم است. وی ادامه داد: همچنین دو کتاب به رشته تحریر در آوردم که اولی در سال 1394 پیرامون کوهنوردی است و کتاب دیگرم نیز سال 1399 در خصوص عکاسی بود که در خارج از کشور به چاپ رسید.

این کوه شاخه از کوه هندوکش است که به جنوب کوه بابا واقع بوده و با کوه بابا متوازی گفته می شود . شغل و حرفه اصلی مردم روستا از دیرباز باغداری، زراعت بوده که به دلیل مهاجرتهای جمعیتی مردم روستا به سمت شهرها،تنها در بخشهایی از روستا،کشاورزی همچنان ادامه دارد.در این بین محصول عمده تولیدی توسط کشاورزان کیوی و برنج میباشد که در اقلام هاشمی،طارم،دیلمانی،مسلم بج و … در ولسوالی سیغان و کهمرد هزارهها و تاجیکها به طور مشترک زندگی میکنند. به عبارت ديگر هر مجلس، جلسه و اجلاسی که برای تصميم گيری ، نظر خواهی و مشورت در باره يک امر محلی، ملی و قومی برگزار شود، جرگه است.

در پايان با توافق کلی به تصميم مشترکی می رسند. توده های مردم پیامها را به قاصدان ـ می سپارند که بسیاربه چابکی راه می پیمایند و غالبا راه پشاور ـ کابل راکه دویست و ده میل است به چهار روز می روند. شهرنشینان به فسق و فجور بی میل نیستند و مردمان شمال شرق کشور بیشتر از صفا بدورند. سرزمینهایی چون کشمیر واستانهای سند که کاملا قلمروشان است از غارت و چپاول افراد زیانهای بسیار می بینند و اگر اکثر اوقات برآنها نهب وستم روان نیست به این دلیل است که ستمگری و تحقیر بی مورد جزء خصایل افغانان نیست.

معمولاً يک فرد اداره آن را به عهده می گيرد وموضوع خاصی را به همه پرسی می گذارد تا شرکت کننده گان روی آن به بحث بپردازند. تا ساعت 30/11 به استراحت و تجدید قوا می پردازیم و در ساعت 30/11 حرکت به سوی قله را شروع می کنیم و در ساعت 25/12 به قله می رسیم مناظر برفی بسیار زیبایی را می بینیم . مردک فکری به سرش زد. کوهی که آرامگاه در آن واقع شده است به کوه بابا کوهی یا کوه صبوی، مشهور شده است.در این کوه دو غار وجود دارد که یکی در گذشته، محل زندگی یکی از عارفان بوده است و درون دیگری اکنون آرامگاه ابوعبدالله محمد بن عبدالله معروف به ابن باکویه قرار دارد.عکس از سایت شیرازه (عکاس سجاد شریفزاده) در جلوی غار ایوانی قرار دارد که از سنگ و گچ ساخته شده است.

اين جرگه ها از گذشته های دور تا کنون در سراسر افغانستان وجود داشته عملی ترين شيوه ادارة سنتی اجتماعی در ده و محله به شمار می رود. سپس دوباره به صورت بارانی از سنگریزه فرو می ریزند و دور تا دور دهانه ی آتشفشان انباشته می شوند و کم کم به شکل کوهی به فرم مخروط در می آیند. آنان از امتیازاتی که ایرانیان در حال حاضر با توجه به قدرت نسبی شوراها بر آنان دارند بخوبی آگاهند.

پیشنهاد دهندگان نزد رسول خدا (ص) آمدند که ما از نظر خود برگشتیم و شما خود تصمیم بگیرید. برای شما باز آفرینی ضرب المثل کوه به کوه نمیرسه آدم به آدم میرسه که در صفحه ۴۴ … جرگه اصولاً يک نشست مردانه است و به زنان به ندرت اجازه شرکت داده می شود . تعهد می کنم که اگر هدیه ای به آنان داده شود پس از آن هرتقاضایی را پاسخ مثبت می دهند، اما اگر در تقدیم هدیه تاخیر گردد به امید این که آنان نخست کاری را انجام دهند نتیجه معکوس است.

دیدگاهتان را بنویسید