پیدایش قبایل افغان (پشتون) در خراسان (افغانستان)

شایان ذکر است این شهر مرکز تجاری بزرگی واقع در مسیر راه ابریشم بود که دریای مدیترانه و خاور نزدیک را به کوههای پامیر، تبت، چین و هند وصل میکرد. رسم کردن حیوانات به صورت نیمرخ روشی است که در دورههای گوناگون نگارگری ایران حفظ شده و حتی این روش ترسیم حیوانات تا به حال نیز متداول ماندهاست که سابقهي نگارگری در ایران را دستکم به دورهي نئولتیک حجر جدید یعنی در حدود ۴۵۰۰ سال پیش از میلاد میرساند. او دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، نماینده مجلس شورای اسلامی در دورههای دوم، چهارم و پنجم، مدیر پژوهشگاه دانشهای بنیادی، معاون سابق وزارت امور خارجه و موسس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی از فعالان سیاسی ایران است.

او بسیار ساکت، کمگو و گزیدهگو بود. این ولایت را میتوان جزو اقلیم مدیترانهای دانست، زیرا سطح بارش باران در فصل زمستان در ننگرهار بسیار زیاد است و در بعضی از گزارشها تا ۳۹۰ میلیلیتر نیز اشاره شده است. وجود نمکهای طعام و صنعتی با رنگهای بسیار زیبا که شامل قرمز، سبز، سفید، سیاه، نارنجی، قهوهای و ترکیب این رنگها در دیوارهها و سنگ فرشها و وجود کانیهای زیاد در منطقه که از جمله آنها میتوان به وجود مقدار زیاد گوگرد که با رنگ زرد طلایی یا وجود پتاسیم با رنگ نارنجی و آهن با رنگ قرمز و قهوهای و ترکیب این مواد معدنی با هم که میتوان از پیریت یا همان طلای کاذب (طلای احمقها) که در سطح گنبد به وفور یافت میشود که از ترکیب گوگرد با آهن تشکیل میشود و دارای جلای فلزی براقی است.

تا قرن 16 میلادی این کوه «برا کوه» نام داشت بهمعنی کوه زیبا و سپس بهنام تخت سلیمان بهمعنای تخت پادشاهی حضرت سلیمان تغییر نام یافت. در همین مسیر اعتماد بالای نمایندگان به ریاست دکتر علی لاریجانی بر مجلس هشتم در هر چهار سال استمرار یافت. ولایت ننگرهار به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، آثار تاریخی و مناظر طبیعی دارای موقعیت استراتژیک است. نیم نگاهی به ردپای جاده قدیم ابریشم و آثار تاریخی بجا مانده می اندازیم، و کاروانها را با بار زینتی و صدای زنگوله، در خیال می پردازیم.

آنان برای حفظ ایمان خود و ایمن ماندن از ستم دقیانوس، به سمت غاری حرکت کردند و در آنجا به خواب عمیقی رفتند که حدود سیصد و نه سال طول کشید. وی افزود که اين برنامۀ حفظ محیط زیست، از طرف پروگرام محیط زیست ملل متحد (UNEP) پلان و تمويل شده و آنرا سازمان غذايى جهان (WFP) در بدل کار در مقابل غذا تطبيق ميکند. بند امیر که در ولسوالى يکاولنگ موقعيت دارد، در ماه جوزاى سال١٣٨٨ به عنوان اولین پارک ملی کشور مسمى گرديد و اين بند که داراى هفت بند طبيعى و زيبا است، شامل لست ميراثهاى طبيعى جهان شده است.

این مسجد بیش از 400 سال وجود داشت و در سال 1950 توسط حکومت شوروی که با مذهب و مظاهر آن مبارزه میکرد مسجد را خانه بابر نامید و در سالهای بعد یعنی در سال 1960 این مسجد توسط روسها تخریب ولی در سالهای 1991- 1989 مجددا با هزینههای مردم بازسازی شد. ایشان که در فاصله سالهای 1361 تا 1368 قمری، به مدت بیش از هفت سال شهردار مدینه بوده و با رفت و آمدهای ایرانیان در طول 85 سال از عمرش آشنایی داشته، بیش از هر کس دیگر میتوانست راهنمای من در پاسخ به این سؤال باشد.

مستحضرید که سنگ فیروزه ارزش بالایی دارد. به گزارش ایلدا نیوز به نقل از تسنیم، جنگلهای زاگرس زیستگاه ۲۰درصد از تنوع گیاهان دارویی بوده و بیشترین مساحت آنها در استان لرستان قرار دارد، بهطوری که در این استان به گفته مراد سپهوند، رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان ۸هزار گونه گیاهی متنوع با ۳۰۰گونه خواص دارویی وجود دارد. مسوولان ادارۀ محیط زیست بامیان ميگويند که با درج منطقۀ کوه بابا در لست ساحه حفاظت شدۀ ملل متحد، چرخۀ اقتصادی خوبی برای ساکنان محل به وجود مى آيد.

در اثر جنگ و ناآرامی در چهار دهه اخیر آمارگیری نفوس به ش کل معیاری آن صورت نگرفته است، بناء در تعداد دقیق نفوس افغانستان اختلاف فاحش وجود دارد. این گازها، گازهایی هستند که احتمال دارد بعد از هزاران سال دوباره فعالیت داشته باشند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، ولایت ننگرهار با یک سلسله کوههایی در شمال مانند کوه هندوکش که از کوتل پردم آغاز شده و به دشت گمبیرى منتهى مىشود، احاطه شده است. این سلسله کوه از ٨٤ کیلومترى شرق شهر پیشاور آغاز و به سوى غرب تا نزدیکی ولایت لوگر امتداد یافته است. گفتنى است که به دنبال اعلام کوه های بابا به عنوان ساحات حفاظت شدۀ ملل متحد، “جمعیت سبز افغانستان” به حيث یک نهاد اجتماعی، در باميان به فعاليت آغاز کرد.

همه ما میدانیم که برزیل به خاطر قهوههایش معروف است و از همین رو عنوان این کشور نیز همان سرزمین قهوه است. این کلمه در فرانسه نیز ورود کرده و در فرانسه به کلمه ی orang معروف است و در زبان ژاپنی نیز به orenzi معروف است. هفت کیلو خرما در وقت برداشت ۵۰۰ افغانی در بازارهای داخلی به فروش میرسد که حدود ١١ میلیون افغانی عاید کشاورزان میکند. در هر سه مورد، استراتژی مسعود عبارت است از عقبنشینی به درههای مجاور و پراکندهساختن شورویها، سپس باز پس گرفتن مواضع از دست رفته یکی پس از دیگری، به ویژه هنگامی که این مواضع به ارتش دولتی واگذار شد.

پس نتیجه میگیریم که رشد اورست در گذشته پایین تر بوده است. پس از گذشت مدتی که ساکنان این منطقه به شهر خود بازگشتند منطقه ای کاملاً ویران و نابود شده را مشاهده کردند. • غار دستکندِ چکاد که گروهی به نام چکاد آن را ایجاد کرده اند. صعود این قله به خصوص در فصل زمستان چالشهای خاص خود را دارد. ما انسانها در زبان و گفتار روزانه خود شاید بارها به این کلمه اشاره کرده باشیم و حتی از مفهوم کلمه معدن در جملات و اهداف اطلاع رسانی خود نیز بهره ببریم.

این پدیده در طی سالیان سال فعال بوده و هر ساله به ارتفاع آن افزوده میشود. طول تورغر نیز در حدود ١٥٠ کیلومتر و ارتفاع بلندترین قله بلند آن به ٤١٦٧ متر میرسد. سلسله کوههای «سلیمان تائو» بیش از یک کیلومتر طول و عرضی 560 متر با ارتفاع 1175 متر و دارای کوه هفتغار است. بعد از آن کوهنوردان به سراغ کمپ بعدی کوه در ارتفاع ۷۷۵۰ متری می روند. شهر اوش در ارتفاع 870 تا 1100 متری از سطح دریا، بر کران رود «آقبورا» که از دامنههای کوه «آلای» سرچشمه میگیرد، واقع شده است. همچنین روایت میشود که در اواخر قرن 15 و اوایل قرن 16 میلادی، نتیجه تیمورلنگ و حاکم این سرزمین بنام «محمد ظهیرالدین بابر» (1530-1483) در این کوه حجره و سپس مسجدی ساخت و نیز جای پا خود را در آنجا باقی گذاشت.

دومین منطقه ای است که ساحۀ حفاظت شده را به خود کسب کرده است. گزارشهای امنیتی حاکی از این است که بسیاری از وُلُسوالیهای (شهرستانهای) افغانستان تحت کنترل طالبان قرار گرفته و ارتش افغانستان نیز در تلاش برای بازپس گرفتن این مناطق است. کوهدشت از شمال به استان کرمانشاه، از شمال باختری، جنوب و جنوب باختری به استان ایلام و از خاور به شهرستان خرم آباد محدود میشود. رود سرخرود از کوههای سپینغر سرچشمه میگیرد که در نهایت به رودخانه کابل میریزد.

دیدگاهتان را بنویسید