همچنین اورانوس ۱/۳ برابر نپتون است

آیا می توانید روی یک سیارک زندگی کنید؟ آیا اقیانوسهای دیگری در منظومه شمسی وجود دارد؟ دانشمندان فکر میکنند: اقیانوسهای پنهان شده در این قمرها میخواهند سطح آنها را بشکافند. به صراحت می توان گفت که بی نظمی در مدار سیاره نپتون ستاره شناس فرانسوی به نام الکسیس بووارد را به این فکر انداخت که امکان دارد سیاره دیگری در حال اعمال و وارد شدن نیروی گرانشی باشد. دوره تناوب مداری این سیاره 84 سال زمینی است و بعد از نپتون و پلوتون، طولانی ترین مدار را دارد. پاسخ: سیارات به اجرا می گفته می شود که در مداری به دور خورشید می چرخند و دارای جرم کافی برای ایجاد شکل کروی و جذب اجسام کوچکتر اطراف مدار خود می باشند.

پاسخ: نپتون – زیرا فاصله زیادی تا خورشید دارد پس در مدار بزرگترین و طولانیترین باید بچرخد تا یک دور به دور خورشید بچرخد. نپتون طولانی ترین سال و عطارد کوتاه ترین سال را دارد. برای یک دور چرخش کامل نپتون دور خورشید حدود 165 سال زمینی زمان لازم است و یک روز در نپتون معادل 19 ساعت روی زمین است. میانگین فاصله آن از خورشید در حدود ۷۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومتر میباشد یعنی بیشتر از ۵ برابر فاصله زمین از خورشید.

شهاب سنگ ها بیشتر در دریاها و اقیانوس ها فرود می آیند. بیشتر ریاضی دانان مسلمان آثاری در علم اعداد تالیف کرده بودند، ولی عده معدودی از آنان تنها به همین علم اکتفا می کردند. این اثر که “پژواک نور” نامیده میشود، زمانی که ستاره به طور ناگهانی در ژانویه ۲۰۰۲ درخشش خود را افزایش داد از الگوهای گرد و غباری که تا پیش از این دیده نشده بودند، پردهبرداری کرد.

پاسخ: ابتدا صورت فلکی دب اکبر را پیدا کنید ستاره ششم را به ستاره هفتم با یک خط وصل کنید و خط عمود را حدود ۵ برابر فاصله بین دو ستاره امتداد دهیم به ستارهه ای می رسید که چندان هم پر نور نیست. صورت های فلکی همیشه به صورت ثابت در آسمان دیده نمی شوند به همین دلیل در قدیم انسان ها از آنها به عنوان تقویم استفاده می کردند. پاسخ: موقعیت ستارگان در آسمان به گونهای که وقتی به آنها نگاه میکنیم تعدادی از آنها ممکن است به صورت ها و شکل های خاصی دیده شوند این شکل ها را به اشیا و حیوانات شبیه میکنند و به آن صورت فلکی می گویند.

ستاره شناسان پس از بازبینی دوباره ی داده های کاوشگر Voyager 2، موفق به شناسایی الگوهای موجی در حلقه های اورانوس شدند؛ چیزی که نهایتاً ممکن است به کشف دو قمر ناشناخته در نزدیکی سیاره اورانوس منجر شود. وویجر نیز احتمالا به همین دلیل قادر به شناسایی مستقیم این قمرها نبوده است. این قمرها آریل، میراندا، تیتانیا، اوبرون و امبریل نام دارند. اگر این قمرها وجود داشته باشند، قمرهایی کاملا تیره و بسیار کوچک با قطر 2 تا 9 مایل (14 کیلومتر) هستند که آنها را به کوچکترین قمرهای شناخته شده اورانوس تبدیل می کند.

کاوشگر وویجر 2، در هنگام بازدید از اورانوس در سال 1986، موفق به مشاهده 10 قمر این سیاره شد تا تعداد قمرهای شناخته شده این غول گازی را سه برابر کند. 1ــ زمین و سه سیاره دیگر درونی منظومه خورشیدی (تیر، زهره، بهرام) چه تفاوتهایی دارند؟ نکته مهم در کشف اخیر این است که، مشاهدات فوق با دیگر قمرهای اورانوس همچون، کوردلیا و اوفلیا، سازگار است؛ این قمر ها در حال اعمال فشار گرانشی در گرد و غبار، سنگ ها، و یخ های درون حلقه ها و متراکم کردن ذرات هستند. اورانوس همچون دیگر غول های گازی منظومه شمسی، دارای حلقه هایی (سیزده حلقه) است.

این سیاره کوتوله دارای ۹۵۰ کیلومتر شعاع و جرمی معادل ۱۵ هزارم درصد جرم زمین است. بهگزارش نشنالجئوگرافیک، در مرکز تصویر، قمر روشنتر دایونی (Dione) را میبینید که درمقابل شبح خاکستریرنگ تایتان (Titan)، بزرگترین قمر زحل، دومین قمر بزرگ منظومه شمسی و تنها قمر دارای جو غلیظ قرار گرفته است. سیارات منظومه شمسی به چند دسته تقسیم می شوند و اعضای آن را نام ببرید. علاوه بر این، اورانوس نیز همچون دیگر غول های گازی، میزبان دسته ای از ماهواره های طبیعی- 27 قمر- است. همانند دیگر همکارانم در سراسر جهان، بسیاری از پروژههای دانشی با همکاری دانشجویان دورههای تکمیلی و استادان انجام میشود.

این تعریف بر پایه نظریات شکلگیری سیارات بنا شده که طبق این نظریات رویانهای سیارهای در ابتدا همسایگی مداری خود را از اجسام کوچک دیگر پاکسازی میکنند. حالا محققان برای کشف اقیانوس به قمرهای اورانوس نگاه میکنند. تا به امروز محققان اقیانوسهایی را در زیر سطح قمرهای اروپا و انسلادوس کشف کردهاند. پاسخ: به فاصله ای که نور در مدت زمان یک سال طی می کند سال نوری می نامند. سفینه های با سرنشین تاکنون بیشترین فاصله ای که طی کردند تا سطح کره ماه بوده است. شپرد و تروهیو در مقالهای به تجمع عجیب این اجرام نزدیک دایرهالبروج اشاره کردند و گفتند که شاید یک سیارهی بزرگ دوردست این اجرام را به نزدیک دایرهالبروج میآورد.

اخترشناسان میگویند: «مدت زمان گذر طولانی نشان میدهد که سیاره در مداری بسیار عجیب قرار دارد که آن را به غیرعادیترین سیاره شناخته شده در حال چرخش به دور یک ستاره کوتوله M تبدیل میکند.» آنها افزودند: «TOI-2257b در فاصلهای به دور ستاره میزبان میچرخد که امکان وجود آب مایع در آن را بسیار محتمل میکند، بنابراین شرایط مساعد برای پیدایش حیات در آن ممکن است وجود داشته باشد». به سختی می توان اعتقاد داشت که کمتر از 750 میلیون سال پیش ممکن است ونوس اقیانوس داشته، اقیانوسی از آب مایع به مانند زمین!

فعلاً تنها سیاره ای است که علاوه بر زمین ، شرایط و قابلیت حیات در آن ممکن به نظر می رسد. ما تا به حال هیچ ایدهای دربارهٔ این که زینا یک ماه دارد، نداشتیم؛ اما این را میدانستیم که اگر زینا یک ماه داشته باشد، تقریباً تنها نامی که میتوانیم برای آن برگزینیم، گابریل است. جذب آب پایین سنگ گرانیت و قیمت مناسبی که دارد، باعث شده تا این سنگ طرفداران زیادی را به خود جذب نماید.

سیارات کربنی به احتمال فراوان دنیاهایی خشک و بدون حیات هستند، اما دنیاهای سیلیکاتی مانند سیاره ما میزان اکسیژن فراوانی دارند و بنابراین شانس بهتری برای میزبانی آب دارند؛ عنصری کلیدی برای حیات از نوعی که ما میشناسیم. 15یکسان نتابیدن خورشید به سطح زمین چند منطقه آب وهوایی را پدید آورده است؟ این نزدیکترین سیاره به خورشید است. فاصله خورشید تا زمین ۱۵۰ میلیون کیلومتر و یا ۸ دقیقه و ۲۰ ثانیه نوری است که به این فاصله یک واحد نجومی اطلاق می شود.

فاصله میانگین مشتری از خورشید ۷۷۸ میلیون کیلومتر یا ۵.۲ واحد نجومی (AU) است. ابنرشد میگوید محاسبات نجومی نشان داده است که عطارد و زهره در آن زمان با خورشید در مقارنه قرار داشتهاند. فاصله اورانوس به خورشید، تقریباً 20 برابر فاصله زمین تا خورشید است که مشاهده مستقیم این سیاره را بسیار دشوار می کند. سوالات متن درس و فصل ۱۰ دهم کتاب علوم نهم با جواب را در این مقاله مشاهده کردید. این اجرام آنقدر کوچک هستند که نمیتوانید آنها را بدون میکروسکوپ ببینید، فقط میتوانید کارهای بزرگتری را که ایجاد میکنند، مشاهده کنید.

برای تعیین قبله بدون قبله نما به چه وسایل و اطلاعات نیاز دارید. جهت قبله در جنوب ایران نسبت به شمال ایران زاویه انحراف بیشتری دارد. جهت قبله در ایران همواره به سمت جنوب غربی است فقط زاویه انحراف آن نسبت به محل سکونت در شهرهای مختلف فرق دارد. اندیشکده ایرانزمین بر أساس مطالعات زبانشناسی ایرانی و همچنین بر أساس حوزه های باستان شناسی ابر فرهنگ و ابر تمدن هندوایرانی و اروپایی باور دارد که «ایرانویچ» یا «آریانم وئجه» سرزمین نخستین آریاییان در محدوده ای واقع میان دریاچه خوارزم و استپ های پونتیک کاسپین بوده است.

در گذشته دوستان علاقمند به حوزه برد گیم و بازیهای فکری نیاز خود را از طریق خارج از کشور و خرید توسط اقوام تامین میکردند و یا از طریق فروشگاههای آنلاین خارجی، که این کار هزینه بر و زمانبر بود. با قرارگیری در معرض تشعشعات ایکس و گاما، مواد شیمیایی و یا میدان مغناطیسی قوی، سنگهای گرانیت از خود مواد رادیو اکتیو ساطع کرده و در مدت زمان طولانی، این مواد باعث ایجاد سرطان در افراد میشوند. آنها جملگی كوچكند، و قطرهایشان كمتر از 160 كیلومتر است و به فاصلهی متوسط 11 میلیون كیلومتر از مشتری قرار دارند. فاصله متوسط مدار چرخش ماه به دور زمین حدود ۳۸۰ هزار کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید