هزارههای پنجشیر از کتاب «هزاره های اهل سنت»

حدود 90 درصد از خاک ایران در محدوده فلات ایران واقع شده است و حدود 54 درصد خاک ایران را کوهها شکل داده اند. سنگهای آذرین بیرونی حاصل فرایند آتشفشانی و بیرون ریختن مواد مذاب از دهانهٔ آتشفشان است اما سنگهای آذرین درونی حاصل فرایند ماندن ماگما در آشیانه و سرد شدن آهستهٔ آن میباشد. امپراتور ستمگر برای نابودی جوانان، فرمان داد دهانه غار را با ساختن تپه مستحکمی از سنگهای بزرگ و ضخیم ببندند. اما کسی روی آنها سرمایهگذاری نمیکند و با قیمت پایین از استان خارج میشوند و با قیمتهای بالا در استان مقصد به فروش میرسند.

این ده از دو محل بالا و پائین تشکیل شده و راهش مالرو است. همه مصوبه ها را تقسیم کرده اند ٬ و فقط ته دیگش برای ما مانده است ٬ ما بابت این چرت ناگهانی که باعث از دست دادن حق شما مردم از مصوبه ها شده و ضمن آرزوی صبر جزیل از همه کسانی که مصوبه درد گرفته اند معذرت خواهی کرده و قول می دهیم گل هم بر سر بمالیم و با تمام قوا گریه کنیم٬ البته شما مردم خیلی هم باید ممنون ما باشید که در همین حالت چرت کاری کردیم کارستان و از نور آباد و الیگودرز جلو افتادیم و در اینجا همدری خود را با مردم داغدیده و مصوب ندیده نور آباد که باید اکنون شورآبادش باید نامید اعلام و همچنین قول میدهیم همچون صاحبان عزا در مجلس ختم مصوبه در الیگودرز حضوری کامل داشته باشیم ٬ کمی گریه کنیم و حداقل بتوانیم چای پخش کن مجلس باشیم .

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لرستان دژ محکم دفاع از آرماهای نظام است، افزود: با این وجود بسیاری از بیماران این استان برای درمان روانه دیگر استانها میشود که این زیبنده نیست. بنابراین دولت میتواند با انتخاب معتمدین توانمند و رایزنی با هیأتهای نظارت، آمار تأییدشدگان را افزایش دهد. از ملی- مذهبیها تا نهضت آزادی، روحانیون انقلابی و نیروهای توانمند انقلاب، همهوهمه در اولین دوره مجلس، نماینده شدند.

بسیاری از نمایندگان ادوار مجلس، همچنان مجلس اول را بهترین مجلس پس از انقلاب میدانند. بههرحال تا مجلس ششم شرایط حاکم بر کشور و انتخاباتها به نحوی بود که انتخابات، «خودکنترل» بود و دو گرایش سیاسی موجود، یکدیگر را کنترل میکردند. در دوران پس از پیروزی انقلاب، مجلس اول شکل گرفت آنهم در مقطعی که شرایط کشور کاملا با شرایط امروز متفاوت بود. طرح این موضوع با واکنشهایی مواجه شد و مخالفان آن، تشکیل هر مجلسی را مطابق با شرایط همان مقطع دانستند و اعلام کردند «مجلس دهم میخواهیم نه مجلس پنجم». باطلاع مردم داغديده كوهدشت مي رسانيم كه تعدادي ساز و دهل جهت اجراي مراسم چمري براي مصوبه موجود مي باشد كه داوطلبان مي توانند براي نواختن استفاده نمايند ٬ اكيداً تاكيد مي گردد همراه با چمري به هيچ عنوان از حركات موزن استفاده نگردد .

این اثر در سال ۸۲ به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت شدهاست. اگر به دنبال ماجراجویی هستید و علاقه مند به تماشای این پدیده طبیعی هستید می توانید به کوه های نام برده شده در این مطلب سفر کنید.خلاصهیکی از پدیده های طبیعی جهان که در عین زیبایی ممکن است خطرناک باشند آتشفشان ها می باشند. شما می توانید با شرکت در یکی از جشنواره های بیشمار سالانه این کشور به گشت و گذار در معماری، هنر و موسیقی این کشور بپردازید و یا از نوشیدن نوشیدنی های ارزان دلچسب در کنار غذاهای سالم و خوشمزه لذت ببرید.

دوستی به اصلاحطلبان توصیه کرد «ژنرال»های خود را که در دولتهای مختلف وزیر بودهاند و در فرایند بررسی صلاحیتها هم مشکلی ندارند وارد صحنه کنند و درعینحال، رئیسجمهور و اصلاحطلبان، رایزنی با نهادهای مختلف و مسئولان عالی نظام را در دستور کار قرار دهند. حال که این اتفاق افتاده است خواسته ما از این شورا این است که تقوا و قانون را لحاظ کنند و وظایف خود را بهدرستی انجام دهند. یکی از انتقادات، به نبود فرصت کافی تبلیغات برای نامزدها در شرایطی است که در مرحله آخر یعنی مرحله هیأت مرکزی نظارت، صلاحیتشان احراز شده است.

این دفاتر در ١٢ ماه سال، فرصت کافی برای بررسی دارند. چینش استانداران دولت تدبیر و امید، از هر دو جناح است؛ هم اصلاحطلب و هم اصولگرا در آن حضور دارند و البته برخی استانداران و فرمانداران هم چهرههای اداری هستند که گرایش سیاسی خاصی ندارند. ـ سرزمین های کوهستانی که اغلب بیش از هزارمتر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارند. بله، البته با توجه به تجربهای که چه در سمت فرمانداری در دهه ۶٠ و چه در جایگاه استانداری دولت اصلاحات داشتم، توصیه میکنم فرمانداران، مسائل را در همان سطح شهرستان حل کنند تا به سطح استان نیاید؛ چون استاندار، شناختی از معتمدین شهرستانها ندارد و کار دفاع از آنها در هیأت سه نفره را دشوار میکند.

شهری با چهار فصل متمایز که هنوز خارج از تصرف انسان باقیماندهاند. در شمال شهرستان کوهدشت خرابههای شهری نمایان است که شاید همان شهر قدیمی کوزشت باشد که حمدالله مستوفی به آن اشاره کردهاست. ولی خب برام جالب شده این ادعاها و لات بازیا.گفتم که هر شهری کم و زیاد داره ولی خب چیزی که یه جورایی تو اذهان ثبت شده و با اوردن اسم اون شهر تنها چیزی که به ذهن میاد اینه: از لحاظ خطرناکی و مخوف بودن که واقعنم از دستشون میاد زاهدان.

اگر عازم کوهدشت شده باشید و از شهر فاصله بگیرید جایی در محل تلاقی لرستان با ایلام و کرمانشاه زیبایی سربفلک می کشد و هر بیننده ای را دلباخته خود می کند. ما مسیحی هستیم و از روش عیسی پیروی می کنیم. چرا با واژه «عدم احراز صلاحیت» عدهای از نیروهای جوان یا میانسال را از فرصت خدمت و سربازی برای مردم محروم کنیم؟ پس آماده شوید تا آن ها را با هم مطالعه کنیم. او که در دوره پنجم از حوزه انتخابیه کوهدشت وارد مجلس شد، ازجمله چهرههای سیاسی اصلاحطلب است که هم با کار هیأتهای اجرائی آشناست و هم تجربیاتی از گفتوگو با هیأتهای نظارت شورای نگهبان دارد.

این روال در دورههای اول تا چهارم وجود نداشت و در مجلس چهارم و در اوایل دهه ٧٠، نظارت استصوابی شورای نگهبان به شکل قانون درآمد. پس از تأیید در این مرحله، این فهرست باید در هیأت مرکزی نظارت شورای نگهبان هم تأیید شود. یعنی فرمانداران باید حدودا ٩٠ معتمد را در فهرست خود داشته باشند. پس از اعلام موجودیت مجمع روحانیون و جدایی برخی چهرهها از جامعه روحانیت در سال ۶۵، رقابت سیاسی شکل جدیدی به خود گرفت. سنگردی ها به مثابه ی آینه های اند که حقایق زندگی اجتماعی بویژه شیوه های حیات مردم پنجشیر درآنها انعکاس کرده است و از خلال همین ترانه های شفاهی میتوان جامعه و مردم پنجشیر را ازنظر فرهنگی و ادبی درک کرد.

دره دو هزار یک مقصد طبیعت گردی با جاذبههای متنوع است که در شکلگیری سکونت گاههای آن و روستای برسه تأثیر فراوانی داشته است. بعد فوران گاز شروع میگردد که آبهای زیرزمینی و گل را به خارج پرتاب میکند و پس از باز شدن دودکش آغاز میگردد که قطعات سنگ با شدت به اطراف پراکنده میشود و برش خاصی تولید میکند که به آن برش حفر دودکش میگویند. از ۴۸۰۰ متری یخچال بالایی و باد آغاز میشود. در فاصله 100 متری پناهگاه هم چشمه زیبا و پر آب سهیل است که در ارتفاع 3000 متری قرار دارد.

این چشمه آب گرم نشان از نیمه فعال بودن آتشفشان تفتان دارد. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۲۲ نفر بودهاست. انار کوهدشت یکی از مرغوبترین و خوشمزهترین انارهای ایران است اما این انار فقط در لرستان به نام کوهدشت عرضه میشود در خارج از استان به آن هر چیزی میگویند جز انار کوهدشت. واچک، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. خانیان، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید