نَنگَرهار، ولایتی در میان رشتهکوههای شرق افغانستان

تا چند سال پیش راه موتررو(مشین رو) در اکثر قریب بهاتفاق روستاهای این ولایت وجود نداشت، به همین خاطر کسانی که به شهرها نرفته بودند، موتر را ندیده بودند. به همین خاطر هنگامی که پشمه درویش و پا چنار آبی نداشتند، کمی آب در این چشمه پیدا می شد. هشدار – تمام متون و مقاله و تمام تصاویر این گزارش انحصارا توسط گروه کارخانجات و معادن نمک پاینده تهیه و تدوین شده است و الزاما تمام مقاله انحصارا مخصوص سایت گروه نمک پاینده است . به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، باریکهای از دود سیاه، حیاط خانه را سرخ و روشن کرده.

قابل توجه اینکه حدیث فوق را تنها سعد بن ابى وقاص از پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) نقل نکرده است بلکه عده اى از صحابه که تعداد آنها بیش از بیست نفر است آنرا نقل کرده اند: از جمله جابر بن عبد الله و ابو سعید خدرى و اسماء بنت عمیس و ابن عباس و ام سلمه و عبد الله بن مسعود و انس بن مالک و زید بن ارقم و ابو ایوب و جالبتر اینکه معاویه و عمر بن خطاب نیز این حدیث را از پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) نقل کرده اند.

یا اینکه در محافل و مجالس بدون در نظر داشت اینکه دیگران هیچ علاقمندی به این دود منفور و نا خوشایند ندارند ، پیهم سگرت دود میکنند. برای آموختن شرح فصوص ابی عربی (شرح قیصری بر فصوص) به محضر آیه الله محمد حسین فاضل تونی رفت و دروس خارج فقه و اصول را نزد مرحوم شیخ محمد تقی آملی آموخت، ضمن اینکه در علوم معقول نیز از ایشان بهرههای فراوان میبرد.با هجرت به قم، در سال تحصیلی ۳۵ ـ ۱۳۳۴ در درس بزرگان قم، از جمله آیه الله العظمی بروجردی(ره) حضرت امام خمینی (ره)، علامه سید محمد حسین طباطبایی(ره)، آیه الله محقق داماد (ره) و آیهالله میرزا هاشم آملی (ره) حاضر شد.

فضای سبز كوه صفه كه در حال حاضر عرصه ای به مساحت ۱۰۰ هكتار را تبدیل به منظره ای سبز كرده است در قسمتهای دامنه كوه قرار دارد و به عنوان پارك كوهستانی و بخشهایی از آن شكل پارك جنگلی دارد روزانه پذیرای جمع كثیری از طبیعت دوستان و گردشگران است . این ثنیه که مسیر راه شام بوده در شمال غربی مدینه، در آغازِ راهی قرار داشته که اکنون به نام شارع سلطانه یا عثمان شناخته میشود و سمت شرق آن با فاصله اندکی راه سیدالشهدا بوده است.

ولایت (استان) بامیان یکی از ولایتهای مرکزی افغانستان است که از شرق با ولایات بغلان و پروان، از غرب با ولایات غور و دایکندی، از جنوب با ولایت میدان وردک و از شمال ولایت سمنگان و سرپل همجوار استو فاصلهی بامیان با کابل حدود ۱۹۰ کیلومتر و فاصلهی شهر بامیان تا کابل ۲۴۰ کیلومتر است. ازنظر تشکیلات اداری ولایت بامیان به هفت ولسوالی (شهرستان) تقسیم میشود. شهرستان رودسر در سال ۱۳۲۰ (از شهرستان رودسر نیز شهرستان املش منشعب شدهاست)، شهرستانهای چالوس و نوشهر تحت عنوان یک شهرستان در آن زمان در سال ۱۳۲۴، شهرستان رامسر بعد از انقلاب و در سال ۱۳۶۴ از این شهرستان بزرگ جدا شدهاند و به شهرستانهای مستقلی تبدیل شدهاند؛ و شهرستان عباسآباد (تنکابن) واقع در ناحیه شرقی شهرستان بزرگ تنکابن از سال ۱۳۸۹ شروع به کار کرد.

نقوش صخرهای هومیان بر روی غاری در شمال شهرستان کوهدشت و در شمال غرب استان لرستان نقش بستهاند اما اطلاعات دقیقی از زمان ایجاد این نقوش در دست نیست و احتمال میرود مربوط به دوره پارینهسنگی باشند. من جز مواردی انگشت شمار اصلاً شعر غیرسیاسی ندارم، کار های من آمیزه یی از شعر و شعاراند، من این شیوه را خود برگزیده ام و با آن زندگی و مبارزه کرده ام. دفتر احصائیه مرکزی در سال ۲۰۰۷ جمعیت کل بامیان را ۳۷۸،۳۰۰ نفر برآورد کرده است، اما وزارت انکشاف دهات از طریق برنامهی همبستگی ملی آن را حدود ۶۵۰،۶۰۰ نفر تخمین زده است.

شهر بامیان با ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا و جمعیتی در حدود ۸۸۲۷۴ نفر و در ۲۴۰ کیلومتری غرب پایتخت، کابل قرار دارد. در نزدیکی بالا مرغاب رود قیصار هم به آن علاوه شده و پس از عبود از علاقه پنجده وآق تپه رود کشک هم به ملحق مشود و سرانجام پس از طی مسافت 990 کیلو متر در ریگستان قراقرم ترکمنستان می ریزد. در گویش هزارگی، کوهی بزرگتر از تپه را پامی میگویند، و همچنین به هر چیزی که تپه مانند باشد، بام گفته میشود، مثلا آدم چاق و کوتاهقد را پام میگویند. همچنین در فصل بهار، که برفها آب میشود و فصل باران میرسد، به دلیل کوهستانی بودن مناطق، معمولا سیل جاری میشود و راهها را بهراحتی خراب میکند.

بااینحال خود این ولایت به دلیل نداشتن زمین مسطح خشک و کم آب است. اساساً، از آنجایی که زمین مسطح نیست، در محل خط استوا کمی برآمده تر و در نزدیکی قطب ها مسطح تر است. نوع سوم، آتشفشان هاى نقطه داغ (Hot spot) مى باشند که در مرکز صفحات جایى که پوسته ضعیف بوده و اجازه نفوذ مواد مذاب از درون زمین داده مى شود ایجاد مى شوند. در هر نقطه از زمین که بهلحاظ ساختار، پوسته برای فوران آتشفشان مناسب باشد نیز کوههای آتشفشانی تشکیل میشوند. بیشترین جمعیت این ولایت را یکه ولنگ با ۸۵٪ تشکیل میدهد. تنگه هرمزرا تشکیل داده است.

برای جدابیت بشترِ این منطقه باید سکتور خصوصی و دولت فعالیت های ذیل را انجام داده و زمینه بازدید توریست های داخلی و خارجی را مساعد سازد. گروه نخست مردمانی که از نواحی اطراف دریاچه رومیه تا منطقه ی علیای رود دیاله شناسایی شدند و عبارتند از : ( گوتیان ) که به نواحی شرقی بیشتر گرایش داشته و دیگر ( لولوبیان ) که قلمرو آنها بیشتر به اطراف باختر گسترانیده شده بود و نیز ( کاسیان ) که در ناحیه ی جنوب غربی یعنی در منطقه علیای رود دیاله و کرخه ساکن بودند .

بامیان شهری تاریخی در ناحیه مرکزی افغانستان است. مساحت ولایت بامیان ۱۷۴۱۴ کیلومتر است که در شمار وسیعترین ولایات افغانستان بهحساب میآید. این کوهها که همیشه پوشیده از برف است، سرچشمه رودهایی است که به چهار جانب افغانستان جاری است و درنهایت به کشورهای همسایه میرود. این ولایت یک سرزمین کوهستانی است که از درههای تنگ و کوههای پشتدرپشت تشکیلشده است. بهطور کلی کوه به برجستگی منفردی از یک سرزمین گفته میشود که در منطقهای توسط دشتها احاطه شده و بیش از ۶۰۰ متر ارتفاع داشته باشد. بلندترین نقطه این ولایت، قله شاه فولادی است که با ۵۱۴۳ متر بلندترین قله کوه بابا نیز می باشد.

در مرحله دوم ایست قلبی در ارتفاعات بالای ۸۰۰۰ متر اشاره داشته اند. فیلم به صعود این دو نفر در یکی از سخت ترین قسمت های ال کاپتان به نام داون وال می پردازد. در کتاب ریاض واله داغستانی دو شمس الدین است ، یکی شمس الدین و دیگری شمس بدخشی ، این یکی شمس الدین بوده است. شینوار: این ولسوالی در بزرگراه اصلی جلال آباد به گذرگاه مرزی تورخم قرار دارد. سیل های بهاری نهتنها راههای دستساز روستایی را خراب میکند، بلکه راههای اصلی بین ولسوالی ها را نیز برای چندین روز از کار میاندازد.

دیدگاهتان را بنویسید