نقد فصل پنجم ریک و مورتی (Rick And Morty)

مفهوم سیاره: مارس در مورد انگیزه، ابتکار عمل، پرخاشگری، اعتماد به نفس، محرک درونی، قدرت و استقامت بدنی شما است، آنچه میخواهید به دست آورید، جایی که انرژیتان را صرف میکنید و میزان ریسکپذیریتان. پس با در نظر گرفت این مدل شما آنچه که در فضا نیاز دارید را استخراج خواهید کرد چه چیزی استخراج خواهید کرد؟ فقط بچهها میدانند دنبال چه میگردند. در سطرهای آغازین کتاب «شازده کوچولو» با این جمله «آدم بزرگها هیچ وقت نمیتوانند تنهایی از چیزی سر دربیاورند و بچهها هم نمیتوانند همیشه همه چیز را برایشان توضیح بدهند.» به دوران کودکی خود سقوط میکنیم و درمییابیم که چقدر از دنیای پر از کنکاش و در عین حال بیآلایش کودکی دور افتادهایم.

از بچهها برای تقدیم این کتاب به یک آدم بزرگ پوزش میخواهم، اما عذرم موجه است: این آدمبزرگ بهترین دوستی است که در جهان دارم. شدیدترین بادها روی نپتون می وزد و بنابراین هوای آن فقط زمستان نیست، بلکه طبق استانداردهای کیهانی کاملاً سرد است، به طوری که همه چیز روی آن، حتی گاز، به یخ تبدیل می شود. مقدار زیاد انرژی خورشیدی موجود، آن را به یک منبع الکتریسیته بسیار جذاب تبدیل کردهاست. سنت اگزوپری به دلیل نقص فنی هواپیمایش مجبور به فرود اجباری در صحرا شد.

اگر زندگی دو سنت اگزوپری را مطالعه نماییم خواهیم دید که شازده کوچولو را می شود قسمت هایی از داستان زندگی او برشمرد. آمیختهای از دنیای تخیل و واقعیت با تفکر غنی و عمیق سنت اگزوپری در مورد زندگی و فلسفه آن، با زبانی کودکانه در این کتاب به نمایش درآورده شده است. 6ـ میکروب مریخی : دانشمندان روسی در سال 2002، میکروبی را کشف کردند که میتواند به طرز شگفت آوری در مقابل تابش های رادیواکتیویته زنده بماند و سالها نیز به حیات خود ادامه دهد.

آنتوان، متولد سال 1900 در شهر لیون فرانسه است. آثاری از گازهای دیگر نظیر متان، آمونیاک، استیلن، اتان، پروپان و فسفین نیز در جو زحل یافت میشود. این وضعیت بالاتر، به همراه خود درجه ای از اقتدار می آورد و زحل بر آن به خوبی تسلط دارد. در این سفر او از شش سیاره گذر میکند و در نهایت به زمین میرسد. در سنین کودکی پدرش را از دست داد و مادرش سرپرستی او و برادر و خواهرهایش را به دوش کشید.

از موارد قابل توجه درمورد داستان شازده کوچولو می توان مقدمه این کتاب را عنوان نمود که او در آن، کتاب را به دوست صمیمی اش، لئون ورث، که حدود 20 سال بزرگتر از او بود تقدیم نمود. با این حال هنگامی که ویاجر 2 برای اولین بار اورانوس را در سال 1986 در اوج تابستان در جنوب این سیاره تصویربرداری کرد، این فضاپیما کرهای با ظاهری نرم را دید که فقط حدود 10 ابر قابل رویت داشت و این موضوع سبب شد تا به این سیاره لقب خسته کنندهترین سیاره منظومه شمسی داده شود.

شازده کوچولو در این کتاب، راستی و درستی را همچون پرنده هایی سپید بال، به آن کسانی که عاشق زیبایی و حقیقت هستند، تقدیم می کند. شازده کوچولو از سیارک ب 612 با تنها چیزی که مالک آن است (گل سرخش) قهر کرده و بار سفر را میبندد. در قسمتی از داستان اینگونه آمده: اگر به آدم بزرگ ها بگویید خانه ای زیبا دیدم ساخته شده با آجرهای قرمز که قسمت جلویی پنجره های آن پر از شمعدانی و روی پشت بامش کبوترهای زیادی بودند، امکان ندارد بتواند آن را در ذهنش تصور کند.

ویژگی مهم این سیاره فاصله بسیار کم آن با خورشید است و خواندن این مطلب را به علاقهمندان به آسمان و دنیای بالای سر توصیه میکنیم. پس از آن روزی که غروب خورشید را چهل و چهار بار تماشا کردی دلت خیلی گرفته بود؟ یک روز، غروب خورشید را چهل و چهاربار تماشا کردم. کشف آن سر و صدای زیادی در مجامع علمی برپا کرد و یک نو واژهی آزار دهنده و شاید مهیج را در ذهنها به وجود آورد: سیارهی دهم! در تحقیق علمی ای که در بالاتر ذکر شد، پژوهشگران به یک نکته مهم دیگر هم دست یافتند؛ تنها آنهایی که مانند کودک هفت ساله فکر میکردند، در این آزمایش بهتر عمل نکردند، بلکه تمام کسانی که شهامت تجربه کردن را داشتند و باز بودن را ملاک می دانستند، نیز نتایج خوبی بدست آوردند.

اما این خوش شانسی دیری نپایید و در سال 1935 ، هواپیمای او که قصد رکورد زدن در پرواز میان پاریس و سایگون را داشت در یک بیابان در آفریقا دچار مشکل فنی شد و اگزوپری مجبور شد در همان منطقه فرود بیاید که همین موضوع باعث شد چند سال بعد شازده کوچولو را بنویسد. میلیاردها سال پیش ، آب و هوای زهره ممکن است شبیه به آب و هوای زمین بوده باشد و دانشمندان معتقدند که ونوس زمانی دارای مقادیر زیادی آب یا اقیانوس ها بوده است. وی که بعدها خلبانی و نویسندگی را پیشه خود ساخت به قهرمان ملی کشورش معروف شد.

در سن بیست و یک سالگی بهعنوان مکانیک در نیروی هوایی ارتش فرانسه مشغول به کار شد و در این زمان خلبانی را نیز آموخت و به اصرار یکی از فرماندهان نیروی هوایی به خدمت دائم ارتش درآمد. کتاب «شازده کوچولو» بیشک یکی از ماندگارترین آثار ادبیات کودک و نوجوان دنیاست که آوانامه کتاب صوتی این اثر را با همکاری انتشارات ققنوس و با اجرای زیبای بهنوش فرهودی و جمعی از گویندگان برای علاقمندان به کتاب صوتی تولید و منتشر کرده است که با شنیدن آن میتوانید به دوران پر از پرسش کودکی برگردید. تصور و درک ما از منظومه خورشیدی، در حال حاضر به مراتب متفاوتتر از آن چیزی است که در کلاسهای درس آموزش دیدهایم و بخش بزرگی از این موضوع به ساخت و استفاده از تجهیزات فوق پیشرفته ستاره شناسی مربوط میشود که به کمک آنها تصاویر حیرتانگیزی از گوشه گوشه سیستم ستارهای ما تهیه شده است؛ از فضاپیماها و کاوشگرهایی مانند کاسینی (Cassini) و جونو (Juno) گرفته که سیارههای همسایه ما را به تصویر کشیدهاند، تا تلسکوپهایی مثل هابل که از کهکشانها و سحابیهایی در فاصله هزاران و میلیونها سال نوری عکسبرداری میکنند.

وی به خاطرنوع شغلی که داشت به جای جای دنیا سفر کرد و در میان مردمان ملت های متفاوت زندگی را تجربه کرد. از میان این ماهها تنها از متون از فاصلهای نسبتا نزدیک عکسبرداری شد. خورشید در میان این محدوده قرار گرفته و هشت سیاره در مدار هایی بیضوی به دور این ستاره در حال چرخش هستند.سيارات منظومه شمسي اندازه هایی کوچکتر از خورشید دارند. در این مرحله ترکیب به تدریج مجددا شکسته می شود و طلا آزاد می گردد. فقط به دکان می روند و جنس های آماده میخرند و چون هیچ دکان دوست فروشی وجود ندارد، دیگر هیچ دوستی ندارند.

خوشبختانه به لطف اکتشافات و پیشرفت تجهیزات، حتی در اطراف اجرام کوچک نیز قمرها در حال کشف شدن هستند. بسیاری ادعا کردند که هواپیمایش هدف آلمانها واقع شده اما با پیدا شدن لاشه هواپیمایش و عدم وجود اثری از گلوله این فرضیه رد شد. در سال 1944 هواپیمای اگزوپری در دریای مدیترانه سقوط کرد و محل سقوط او بارها به امید یافتن ردی از وی کاویده شد اما هیچ نشانی به دست نیامد.

اگزوپری در طول سفرهای خود به به آفریقا، آمریکا و.. چنین رویکردی در متون عجایب­نامه­ای، در کنار شواهد عینی تاریخی، از وجود و پذیرش باورهای عامیانة تنجیمی به­عنوان بخشی از باورهای رایج در این دوره خبر می­دهد. این سیاره به دلیل اختلالاتی که در مدار اورانوس مشاهده شد، کشف شد. اما هیولای ماشینی که توسط انسانی شرور هدایت میشود به راحتی شکستناپذیر نبوده و گودزیلا نمیتواند به تنها موفق به شکست دادن او شود.

در هر سیاره با فردی روبهرو میشود که هر کدام نماد یکی از خصلتهای نهفته در آدمی است که در بزرگ سالی در تمام وجود او ریشه دوانده و او را در خود غرق میکند. عوضش میتوانی هر روز یک خرده نزدیکتر بنشینی. این ماه کوچک هر هفت ساعت و شش دقیقه دور سیاه میچرخد و قطر این ماه 58 کیلومتر است. همچنان که سیاره به دور خورشید می گردد، به دور محور فرضی خود نیز می گردد. شازده کوچولو، نثری است که به صورت شعر نوشته شده، نوشته ای که سراسر معانی شاعرانه و ناب است. لوگالایررا (معمولاً بصورت لوگالگیررا نوشته میشده) به معنی «پادشاه توانا» است و مشلامتائهآ یعنی «آنکه از مشلام (نام معبدی کهن یا درخت بادام) برخاسته».این صورت فلکی صدها سال بعد به فرهنگ یونان باستان وارد شد و به شخصیتهای اسطورهای دو قلوهای کاستور و پولِکس (پولیدِئوسِس) نسبت داده شد.

دوره چرخش این سیاره به دور خورشید 165 سال زمینی است. IAU یک سیاره واقعی را به عنوان جسمی تعریف میکند که قمر سیاره دیگری نباشد و به دور خورشید بچرخد؛ به اندازه کافی بزرگ باشد که تحت تأثیر گرانش خود باشد (اما نه آنقدر بزرگ که مانند ستاره شروع به ذوب هسته کند) و اطراف خود را از بیشتر اجسام در حال چرخش دیگر «تمیز کرده باشد». شازده کوچولو یک داستان نسبتا کوتاه است که وقایع خارق العاده و هیجان انگیز آن به نوعی حالتی فلسفی پیدا می کند که این فلسفه به زلالی یکرنگی یک بچه است که با زبانی روان و خیال گونه بیان می شود.

یک دستگاه لیزر ارتفاع سنج با ارسال امواج لیزری ارتفاعات موجود در سطح سیاره را معین نمود. همچنین آژانس فضایی اروپا مدارگرد خود را با نام اِنویژن (EnVision) ارسال خواهد کرد تا سطح سیاره را اسکن کند. همچنین استفاده از فضاسازی و افکتهای سه بعدی توسط محمد ابویی تدوینگر کار جذابیت شنیدن این اثر صوتی را چند برابر کرده است. فقط چیزی را می توانی یاد بگیری که اهلی اش کرده باشی. او در تمام داستان، تنها از واژه «آدم بزرگ ها» استفاده کرده است. ولی بعد از اینکه برادرش هم فوت کرد، زندگی را او باید اداره می کرد.

دیدگاهتان را بنویسید