مکان هابل بالا جو زمین است

در این ماموریتها اولین تصویر از دو سیاره که به دور ستارهای شبیه به خورشید میچرخند، ثبت شده است. پاسخ: ستاره از خود نور دارد ولی سیاره از خود نور ندارد. پاسخ: ما قسمت های از ماه که نور خورشید بر آن می تابد در آسمان روشن می بینیم. بر اساس تعریف اتحادیه بینالمللی ستارهشناسی در سال 2006، پلوتون یک سیاره کوتوله است و اولین نمونه از یک گروه جدید از اجسام فرا نپتونی بهحساب میآید. تقریباً ۱۶۵ سال طول میکشد تا نپتون یک بار بهدور خورشید بگردد. تقریباً 29.5 سال طول می کشد تا این سیاره یک مدار کامل از ماه گرفتگی را در برابر صورت های فلکی پس زمینه زودیاک کامل کند.

پس از گذشت مدت زمان ۴۰ سال فردی به نام کریستین هویگنس اعلام کرد که این دو جسم در واقع حلقه ها سیاره هستند که از جنس یخ و سنگ ساخته شده اند و دانشمدان هنوز از نحوه شکل گیری آن اطمینان ندارند. پاسخ: تمام ستاره ها و سیّاره ها و منظومه ها به همراه گرد و غبار و گازهای موجود میان آن ها، به دلیل وجود نیروی جاذبه در بین خودشان؛ در مجموعه ی بسیار بزرگ تری به نام کهکشان قرار دارند. پاسخ: چون با فاصله منظم از یکدیگر به خورشید قرار گرفته اند و هر کدام در مسیر مدار خود حرکت می کند.

هر دو سیاره عطارد و زهره به دلیل نزدیکی به خورشید (علی الخصوص عطارد بدلیل نزدیکی بسیار) آنقدر گرانش ضعیفتری دارند که به دام افتادن جرمی در حال گذر توسط گرانش آنها و یا جوش خوردن بقایای جرم به مرور زمان و یکی شدن آنها در اطراف این دو سیاره ناممکن است. در عطارد یک شبانه روز معادل ۵۸ روز زمینی است. بررسی مادون قرمز حاکی از آن است که دمای این سیاره برابر ۵۸ درجه کلوین است. هر چه سیاره ای از خورشید دورتر باشد نیروی جاذبه خورشیدی کمتر بر آن اثر می گذارد و در نتیجه حرکت آن سیاره نیز کندتر می شود.

هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانهروز زمین طول میکشد و طول شب و روز آن از زمین کمی طولانیتر است. کتاب The Little Prince ، کتاب شازده کوچولو به زبان انگلیسی ، یکی از پرمخاطب ترین و محبوب ترین کتاب های طول تاریخ و اثری ارزشمند، الهام بخش و ماندگار از Antoine de Saint-Exupéry نویسنده فرانسوی می باشد. اینها سه قمر سیارات درونی بودند که بنا به تعریف قمر تا کنون شناخته شدهاند اما اگر چشم به فراتر بدوزیم متوجه میشویم این تنها بخش کوچکی از آن چیزی است که شناختهایم، ماه تنها نمونهای شناخته شده از آنها است.

تاکنون ۱۷۰ قمر تایید شده است که به دور سیارات خارجی در حال گردش هستند، این در حالیست که صدها جرم کوچکتر و سیارکها نیز در گردشند. تعداد سیارات به ۸تا اجرام بزرگتر قابل توجهی کاهش یافت که مدارشان را زدوده بودند (عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون) و یک دستهای از سیارات کوتوله بوجود آمد که در ابتدا حاوی سه جسم بودند.(سرس، پولوتون، اریس) تعریف سیاره فرا خورشیدی در سال ۲۰۰۳، اتحادیه بینالمللی ستارهشناسی (آی ای یو) یک گروه کاری را برای تشریح موقعیت تعریفی یک ستاره روی سیارات فرا خورشیدی تشکیل داد که پیرو تعریف کاری گنجانیده شود و بیشترین تمرکز روی مرز بین سیارات و کوتولههای قهوهای بود.

نظریههای متعددی در مورد شکلگیری ماه تاکنون ارائه شده است اما امروزه غالبترین فرضیه برخورد جرمی به بزرگی مریخ با نام تئیا Theia در روزهای اولیه شکلگیری زمین یعنی حدود ۴.۵میلیارد سال پیش است. از این رو نظریه غالب بر این است که آنها سیارکهایی بودند که توسط گرانش مشتری از کمربند اصلی پرتاب شده و به دام گرانش مریخ افتادهاند. با اینحال فراموش نکنیم بیش از ۲۰۰ قمر سیارکی تا بهمن ۱۳۹۰ در منظومه شمسی مشاهده شده است، که ۷۶ تای آنها در کمربند سیارکی ، ۴ عدد در تروجانهای مشتری، ۳۹ عدد در اجرام نزدیک به زمین NEO (دو قمر برای هرکدام)، ۱۴ عدد سیارک دور مریخ Mars-crossers ، ۸۴ عدد قمر طبیعی فرانپتونی و همچنین ۱۵۰ جرم کوچکی که در حلقههای زحل مشاهده شده است.

مریخ کوچکتر از زمین است ، اما دارای دو ماهواره است: فوبوس و دیموس. مریخ دو قمر با نامهای فوبوس و دیموس(Phobos and Deimos) دارد. دیموس دورتر از مریخ و با فاصلهای برابر ۲۳۴۶۰ کیلومتری میگردد ، این بدین معناست که ۳۰.۳۵ ساعت طول میکشد که یک دور به دور مریخ بزند. سه آتشفشان بزرگ دیگر مریخ آرسیا (Arsia)، آسکرئوس (Ascraeus) و پاونیز (Pavonis) نام دارند و در منطقه مرتفعی به نام تارسیس (Tharsis) قرار گرفته اند.

نام قمر بزرگتر یعنی فوبوس ریشه در کلمه یونانی به معنای ترس دارد. سیاره های منظومه خورشیدی را به ترتیب از نزدیکترین سیاره به خورشید نام ببرید. زمین تنها یک قمر دارد که آن را با نام ماه میشناسیم. یکی از اقمار سیاره زحل نام اساطیری یکی از چهل و یک فرزندی که از ازدواج دختران “تتیس” و” اقیانوس”، قهرمانان اساطیری با خدا، این افرباد شبه متولد شدند، بر روی این قمر گذاشته شده است. به گزارش ایسنا به نقل از آی ای، کشف یک سیارک قبل از برخورد به اتمسفر زمین برای اخترشناسان به قدری نادر است که تاکنون تنها چهار سیارک به نام های “۲۰۰۸ TC۳” ،” ۲۰۱۴ AA”،” ۲۰۱۸ LA” و “۲۰۱۹ MO” قبل از ورود به جو زمین دیده شده بودند و اکنون کشف این سیارک “EB۵ ۲۰۲۲”، پنجمین مورد است.

این تصور به وجود آمده است یکی از اقمار نپتون کریپتون نام گذاری شده است البته یک قمر دیگر هم به نام شارون دارد که بیشتر شبیه یک جفت با پلوتون می باشد از همین رو به آنها سیستم پلوتون ـ شارون می گویند . از آنجاکه این نخستین تصویر دوردستی از زمین به شمار میرفت که ساعت دقیق ثبت آن پیشاپیش به اطلاع عموم رسیده بود، تصویر نهایی (حاصل تلفیق ۱۴۱ عکس کاسینی) معروف شد به عکس «روزی که زمین لبخند زد». سالها پیش، کره ماه به عنوان نخستین مکان برای شهرکسازی برونزمینی انسانها پیشنهاد شد، اما ماه دارای اتمسفر نیست، در حالی که مریخ با اتمسفر رقیقی که دارد امکان بیشتری برای میزبانی از انسان و دیگر گونههای زیست آلی را فراهم میکند.

رصد مریخ با فضاپیمای رباتیک در دهه 1960 آغاز شد. همانند ماهِ زمین، هر دو قمر قفل مداری با مریخ دارند بنابراین همیشه یک روی هر دو به سمت سیاره است. او در طی این سفر با افراد و آدم های زیادی روبرو می شود که با صحبت با هر کدم حقایقی از زندگی را در می یابد. نقشه راه دنیای بیگانه شامل سه مرحله توسعه، از جمله مشوقهای استخراج NFT، راهاندازی Thunderdome (یک عرصه جنگی که کاربران ممکن است با یکدیگر بجنگند) و ماجراجوییهای درونبازی و تجربههای همه جانبه است.

دیدگاهتان را بنویسید