منظومه ی شمسی

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، این ویدئوی ۶۰ ثانیهای شامل مجموعهای از تصاویر سطح مریخ است که وضوح آنها بهبود یافته و رنگی شدهاند و دلتای دهانه جزرو در مریخ را نشان میدهند. نوارهای رنگی تصویر برای بهبود کنتراست بصری و مشخص کردن تفاوتهای رنگی ایجاد شده است و در حقیقت آسمان مریخ به چشم انسانها آبیرنگ نیست. این مریخنورد ویژگیهای زمینشناختی و آبوهوای گذشته مریخ را مشخص میکند و راه را برای کاوش سیاره سرخ باز میکند و همچنین اولین ماموریتی خواهد بود که گرد و غبار و سنگهای مریخی را جمعآوری و ذخیره میکند.

ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا طی ماموریتهای آینده کاوشگری به مریخ خواهد فرستاد تا نمونههای جمعآوری شده را با خود به زمین بیاورد. ماموریتهای عبور از کنار زحل که با پایونیر2،ویجر1 و ویجر 2 انجام گرفت،اطلاعات سرشاری در اختیار ما گذاشت که تحلیل آنها مستلزم سالها وقت است. معمولا سری تصاویر تیله آبی نیمکرههای شرقی و یا غربی زمین را نشان میدهند، اما آنچه در بالا میبینیم، قطب شمال را در وسط دارد و اروپا، بخشی از خاورمیانه و حتی ایران را در کنار ابرهای پیچ در پیش آسمان قطب شمال نشان میدهد.

و اما آخرین مورد از لیست زیباترین تصاویر زمین به گرینلند در نزدیکیهای قطب شمال مربوط میشود؛ نقاط سفید رنگ روی سطح آب و زمین مربوط به تودههای یخی هستند که در نزدیکی آبها شکسته شدهاند و تکههای کوچک و زیبایی از یخ را در محیط اطراف پخش کردهاند. ستاره های سفید ، از ستاره های زرد داغ ترند . اگر این ستاره ها را به انسان های روی کره ی زمین تقسیم کنیم ، به هر نفر 200 ستاره می رسد ! اما یک ستاره ی قرمز هم در این مجموعه وجود دارد که همان ((ابط الجوز )) است .

بیش تر ستاره ها سفیدند ، اما ستاره های نارنجی و قرمز هم بین آن ها پیدا می شود . خانه شما پناهگاه و محل استراحت شما و محل ساخت روح و فکر شما است بنابراین باید محیط داخل آن به نحوی باشد که با فکر و روح شما به طور دوستانه تلفیق شود که در این راستا رنگها مهمترین و مؤثرترین نقش را دارند.رنگهای اصلی و ترکیبی میتوانند روحیه شما را تحریک کنند و به شما آرامش بخشند وخاطرات شاد را در ذهن شما ایجاد کنند یا برعکس.رنگها در واقع ناقل محیط و کلیدی برای ایجاد حالتهای مختلف در خانه شما محسوب می شوند.فقط باید به خاطرداشته باشید که همیشه در انتخاب رنگ دقت کرده و رنگ متناسب با محیط و روحیه خویش را انتخاب کنید تا همواره احساس آرامش داشته باشید.در روانشناسی رنگ قرمز آمده است که رنگ قرمز یک رنگ قوی است و ضربان قلب را تشدید میکند، فشار خون را بالا میبرد و باعث میشود حرکت تنفسی بالا برود.

اگر از ابزاری با بزرگنمایی بیشتر از ۲۰ برابر استفاده کنید میتوانید نوارهای جوی سیاره مشتری را نیز رصد کنید. محققان “پروکسیما d” را به کمک ابزاری به نام ESPRESSO در تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) در شیلی کشف کردند. گالیله اختر شناس ایتالیایی نخستین کسی بود که در سال 1610 زحل را در درون تلسکوپ مشاهده کرد . آنچه در بالا میبینیم از تصویر قبلی هم سورئالتر و دیدنیتر به نظر میرسد؛ دان پتیت (Don Petit) از خدمه ماموریت اکسپدیشن ۳۱ ایستگاه فضایی بینالمللی با استفاده از تکنیک شگفتانگیز لانگ اکسپوژر و به کمک دوربینی که بر روی ISS ثابت شده بود، تصاویر گوناگونی را با یکدیگر ترکیب کرد تا عکس بالا را از چرخش ستارهها و حرکت نورهای زمینی خلق کند.

این بدان معناست که به نظر می رسد خورشید در ونوس در غرب طلوع کرده و در شرق غروب می کند. این دلتا میلیاردها سال قبل از رسوباتی که یک رودخانه به دریاچهای باستانی در این دهانه میریخته، ساخته شده است. قرار گرفتن در این نقطه به آن امکان ثبت تصاویری از تخته سنگها و سایر ویژگیهای این سیاره از فراز دلتا و همچنین غرب و شمال غرب را میداد. که با تحقیق درباره ی آن می توان اطلاعات بیش تری به دست آورد همین طور ستاره های دیگر هر کدام نقشی دارند .

یکی از سیارات پاندورا نام دارد که موجوداتی آبی رنگ، شبیه به انسان و ۳ متری در آن سکونت دارند. يعني حداقل برابر با اندازه پلوتون است و شايد نيز بزرگتر از آن باشد. اما بعضی از ستاره ها از خورشید بسیار بزرگتر و داغ تر ند . برخی اختر شناسان بر این باورند که کهکشان ها همیشه از یک دیگر دور می شوند و کیهان هم چنان بزرگتر می شود . اختر شناسان دیگر فکر می کنند که ممکن است روزی کهکشان ها به سوی یک دیگر حرکت کنند و پس از ((خرد شدن بزرگ )) با یک دیگر برخورد کنند .

در ابتدای فیلم میتوان بخش غربی مریخنورد را مشاهده کرد و سپس تصویر به سمت شمال سیاره حرکت میکند. اگر به شیارهای سطحی فوبوس در عکس دوم توجه کنید، ملاحظه خواهید کرد که برخی از این شیارها از میان دهانه های قدیم تر می گذرند و بعضی دیگر را دهانه های جوان تر قطع کرده اند. خورشید به این علت از همه ستاره های دیگر پر نور تر است که به زمین نزدیک است. اما اگرفرض کنیم اینگونه باشد، علت آن را میتوان اینگونه توضیح داد: نیروی جاذبه به صورت یکنواخت در همه جهات فضا اعمال میشود. و تناوب مداری آن ۴٫۶۱ سال است.

باید پنج میلیارد سال انتظار کشید. در راه شیری.حدود یک هزار میلیارد ستاره وجود دارد . در صد میلیارد کهکشان حدود صد میلیون تریلیون ستاره وجود دارد . ستاره ها جای ثابتی در اسمان ندارند و همه ی انها حرکت می کنند ، اما به علت دوری بسیار زیاد ، گروه های ستاره ها را همیشه به یک شکل می بینیم شکل هایی که امروز از ستاره ها در آسمان می بینیم همان هایی هستند که مردمان 2000 سال پیش می دیدند .

حالا که او پی به عمر بسیار کوتاهش برده، برای این که سگش بعد از او نمیرد و کسی بتواند به او رسیدگی کند، رباط کاملا هوشمندی را طراحی میکند. میدان مغناطیسی مشتری بسیار نیرومندتر از میدان مغناطیسی زمین میباشد زیرا هرمز بسیار بزرگ تر و با تندی بیشتری به دور خود میگردد. میدان مغناطیسی در سیاره زحل کوچکتر از سیاره مشتری است با این حال قدرت این میدان مغناطیسی 578 برابر قدرت مغناطیسی زمین است. این شهاب سنگ که در حدود 30 هزار سال قبل به زمین افتاد احتمالاً بزرگترین جرم آسمانی است که تاکنون در انگلیس رصد شده است.

توجه داشته باشید که به علت زاویهای که صفحه مدار زهره با مدار زمین می سازد همیشه شاهد گذر سیاره زهره از مقابل خورشید نخواهیم بود. ۹۶٫۵درصد اتمسفر متراکم پیرامون آن گاز دی اکسید کربن است که به علت اثر گلخانه یی،گرما در آن به دام اندازد. ستاره ها به این علت به رنگ های مختلف دیده می شوند که دمای ان ها با هم فرق دارد . همه توریست هایی که مدتها اینجا بوده اند ستون های کوهستانی شگفت انگیز را تحسین می کنند ، انگار در هوا شناور هستند ، آبشارهای زیبا و غارهای مرموز.

جهان ما جهان پر رمز و رازی است که در هر گوشه از ان شگفتی هایی را مشاهده می کنیم که با بررسی در ان می توانیم به بزرگی آفریدگار پی ببریم . جهان بازی کوچکتر شده، محیطها تنوع کمتری دارند و این قضیه در مورد دشمنان نیز صادق است و با این که با تجربه نکردن آن چیز خاصی از دنیا و داستان مجموعه را از دست نمیدهید، اما Borderlands: The Pre- Sequel موفق به انجام کاری شده که کمتر بازیای توانسته آن را بخوبی انجام دهد و آن جذاب و سرگرم کننده بودن لحظه به لحظه بازی است، حتی اگر به قدم زدن خالی اختصاص داشته باشد!

برای مثال در این تصاویر، دو چهره مختلف از صورتکهای مریخی وجود دارند که ویژگیهای آنان نیز با جزئیات دقیق مشخص شده است. میزان اندکی هلیوم و متاندر ردههای بعدی گازهای تشکیلدهندهٔ سیاره قرار دارند. اما هنگامی که ما دیده شدن بیشتر را طلب کنیم و یا اینکه خودمان را در معرض یک انتظار بی جا برای دیده شدن قرار می دهیم ، آنگاه است که همه چیز را می بازیم تا تنها به آنچه که قصد رسیدن به آن را داریم دست پیدا کنیم. این بلورهای یخ، بسته به جهت و اندازهشان و اندازهٔ ابرهای سیروس در آسمان، مانند یک منشور نور خورشید را خم کرده و حلقهای به دور آن به وجود میآورند.

یکی از اهداف اصلی مریخنورد استقامت جستجوی نشانههایی از حیات باستانی در سیاره سرخ است. خورشید امروزی در مرکز تودهایی از گاز و ذرات جامد ریز، موسوم به سحابی(Nebula ) قرار داشته و سحابی در اثر نیروی جاذبه حول خورشید درگردش بوده است بعداً در اثر سرد شدن در این توده اولیه، مراکز مختلفی بوجود آمده، که دور هریک از این مراکز، قسمتی از سحابی اصلی به گردش درآمده و سیار ات و اقمار آنها را تشکیل داده است. خلاصه داستان: یک تفنگدار معلول نیروی دریایی که با یک ماموریت منحصر به فرد به سیاره پاندورا اعزام میشود، بین عمل به دستورات فرماندهاش و محافظت از جهانی که احساس میکند خانهاش است، بر سر دوراهی قرار میگیرد…

از مدیریت مدرسه که با برنامه ریزی این درس را جز برنامه های ما قرار دادند تا با اصول پژوهش آشنا شویم متشکرم. با این حال، اخیراً مشخص شده است که نپتون دارای گرداب های شدید و سرعت باد است که بالاترین سرعت سیارات منظومه شمسی است. لکه سیاه بزرگ، انبوهی از گازهای مختلف که در وسعتی به اندازه سطح زمین، با سرعتی حدود 1000 کیلومتر در ساعت (620 مایل در ساعت)، معادل سرعت صوت، روی سیاره نپتون در حرکت است.

دیدگاهتان را بنویسید