منظومه شمسی چیست؟

در عین حال طبق اظهارات یکی از دانشمندان ناسا هیچ روش شناخته شده ای مبنی بر اثبات وجود آمونیاک در مریخ موجود نیست. اما عکسهایی که توسط سفینه های مارینر ۴ و مارینر ۹ از فاصله نزدیک به سطح سیاره تهیه شده اند خلاف آن را ثابت کردند و نشان دادند که سطح مریخ یک سرزمین مرده و بیابانیست که با غبار قرمز رنگ اکسید آهن پوشیده شده است. سفینه فضایی مارینر ۹ در سال ۱۹۷۱ این پدیده را در سطح مریخ کشف نمود. تعقیب موجودات فضایی نزدیک به سه روز طول کشید پس از این مدت دشمن در نزدیکیهای زمین متوقف و آماده آرایش برای حمله نهایی شد ، بعلت نقص فنی که برای یکی از سفینه های پیشرو ایجاد شده بود ، هر لحظه خطر دیده شدن و برخورد با مهاجمین ، سعید و همراهان او را تهدید می کرد ، پیامهای ارسال به زمین هم هنوز بی پاسخ مانده بود و به همین دلیل گروه پیشرو می توانست برای ساکنین نیمه دوم زمین دشمن تلقی شود .

تلسکوپ فضایی هابل نیز موفق شده از یکی از این طوفان های موسمی تصویربرداری کند. و دیگر میتوان از پرتگاه مارینوس نام برد که وسعت آن به پهنای ایالت متحده امریکا ست. بقیهی قمرها اجرام کوچکی هستند و تنها ۱۳ قمر آن بیشتر از ۵۰ کیلومتر هستند. دلیل درخشش بالای زهره، لایهی ابری ضخیم آن است که بیش از ۹۰ درصد نور خورشید را منعکس میکند. مرد خودپسند با آن کلاه عجیب و غریبش در سیاره ای تک و تنها مدام بدنبال آن بوده است که کسی او را تخسین کند.

از نظر فلاسفه مسلمان، علم و ادراک مادی نیست؛ زیرا خواص عمومی ماده، یعنی قابلیت انقسام و خاصیت عدم انطباق بزرگ بر کوچک را ندارد (همان، ص37-27). از مهمترین این شواهد می توان به “کانال های طغیان” اشاره نمود. ۴۲/۶ تن می باشد این عدد را می توان به صورت ۶۴۲ همراه با ۱۸ صفر مقابل آن نوشت. اگر انسان ماه را که در حقیقت بی وقفه به دور سیاره ما میچرخد، از گردش باز میداشت، ماه فقط برای مدت کوتاهی ثابت میایستاد، آنگاه با سرعتی فزاینده به سمت زمین میشتافت و در نهایت با آن برخورد میکرد. مدت های مدیدی است که دانشمندان مشغول بررسی امکان وجود حیات در مریخ، سیاره نزدیک و مشابه زمین هستند.

روزها به احتمال زیاد، میدان مغناطیسی بطور مشابه با مشتری تشکیل میشود – توسط جریاناتی در لایه فلزی- هیدروژن مایع به نام دینام فلزی- هیدروژن. دانشمندان با مشاهده حرکات باد و تغییرات آن به مطالعه الگوی وزش آن پرداخته اند.چرخه عمومی وزش باد در مریخ با دلیلی مشابه فرایند تشکیل باد در سیاره زمین شکل می گیرد. این یخ ها با تلسک.پ از روی کره زمین به راحتی دیده می شوند. زحل دارای حلقه های زیبایی از تکه های یخ است و هیچ سطحی ندارد که بتوان در مورد آن حرف زد.

جرم زمین حدودا ۱۰ برابر جرم مریخ است. در اواسط قرن هفدهم مشاهده قطعات یخ از اولین شباهت های کشف شده موجود بین مریخ و زمین بود. این شکل از رسوبات می تواند مبین این باشد که سنگ آسمانی به هنگام برخورد با آب و یا یخ در زیر زمین مواجه شده است. آیا زندگی در مریخ ممکن است؟ جنس این کلاهک ها در مریخ از آب منجمد و دی اکسید کربن یا یخ خشک است و در طی فصول مختلف مقدار مدار آنها تغییر کرده پیشروی و عقب نشینی دارند. در بالای لایه های رسوبی موجود در هر دو نیمکره کلاهک یخ آب وجود دارد که در تمام سال به شکل یخ باقی می مانند.

در اواخر قرن نونزدهم به واسطه مشاهداتی که از طریق تلسکوپ انجام می شد، نظریات متعددی در مورد حیات در مریخ ارائه شد. به علاوه دانشمندان تاکید کردند عدم وجود میدان مغناطیسی باعث شده بادهای خورشیدی قسمت اعظم هوای مریخ را طی گذشت میلیاردها سال از بین ببرند. سیارات گازی را سیارههای بیرونی یا سیارات ناحیه بیرونیتر منظومه شمسی نیز میگویند، زیرا همه سیارات گازی در مقایسه با سیارات سنگی منظومه شمسی، از خورشید دورترند. با کم شدن ارتفاع نسبت به سطح، دما افزایش یافته و در طی روز به ۳۰- تا ۴۰- درجه سانتیگراد می رسد.دمای اتمسفر مریخ در زمانهایی که با مقدار زیادی گرد و خاک آمیخته شده است، می تواند گرمتر از مواقع عادی باشد.

دانشمندان که به میزان اعلام شده مشکوک به نظر می رسیدند، آن را اشتباهی در تفسیر اطلاعات طیف سنج شمردند. گالیله اولین کسی بود که با تلسکوپ خود در سال 1610 زحل را رصد کرد و کمی هم بهت­زده شد. سیاره زحل (Saturn) با نام دیگر کیوان، ششمین سیاره منظومه شمسی و بزرگترین سیاره بعد از سیاره مشتری است. در ماه مارس ۲۰۰۴ نیز ناسا با تکیه بر نتایج بدست آمده از تحقیقاتش اعلام کرد که مریخ در سالیان بسیار دور سیاره ای پر از آب بوده است. پیش از آن اریس توسط رسانهها با نامهای گوناگونی چون زینا یا لیلا خوانده شدهاست.

ناسا در ماموریت اخیر خود بر روی سئوال جدیدی متمرکز شده است : “آیا سالها قبل دریاچه یا اقیانوسی در مریخ وجود داشته یا خیر؟ 6. تیر اغلب با ایزد یونانی هرمس که پیام آور ایزدان بود و معادل رومی آن مرکوری است شناخته می شود. میانگین فاصله مریخ از خورشید حدود ۲۲۷.۹۲۰.۰۰۰ کیلومتر می باشد این فاصله تقریبا ۵/۱ برابر فاصله زمین تا خورشید است. بر اساس تعریف اتحادیه بینالمللی ستارهشناسی در سال 2006، پلوتون یک سیاره کوتوله است و اولین نمونه از یک گروه جدید از اجسام فرا نپتونی بهحساب میآید.

این رسم یونانیها در بخشیدن نام خدایان خود به سیارات با احتمال نزدیک به یقین از بابلیان گرفته شدهاست. از سوی دیگر اینصفات میتوانند به آنها کمک کنند تا به آرمانهای نوع دوستانه خود و پروژههایعلمی برای تحقق بخشیدن به رؤیاهای انسانها برسند و به حال جهانیان مفید واقعشوند. دانش ما از دیگر سیارات. این گاز تنها ۱۳/۰ درصد از کل اتمسفر مریخ را تشکیل می دهد در حالیکه ۲۱ درصد از جو زمین ما از اکسیژن تشکیل شده است. بنا­بر دیدگاه اخیر، گرچه ایمان از سنخ معرفت عقلانی نیست، عقل و ایمان بر سر مهرند و عقل می­تواند در تحکیم و تقویت ایمان، یاری­رسان و خادم باشد با این همه، بحث ما در این بخش درباره دیدگاهی است که نقش عقل را در ایمان بیش از سایر عوامل می­شمارد.

همچنین «رمز» لغتی عربی است و معنی آن به لب، چشم، ابرو، دهن، دست و یا به زبان اشاره کردن است. در سال ۱۸۹۵ یک ستاره شناس آمریکایی به نام پرسیوال لوول (Percival Lowell) کتابی به نام “مریخ” را در مورد این سیاره و کانال های آب مشاهده شده در آن منتشر کرده و اظهار داشت که این کانال ها اشاره به وجود تمدنی بسیار کهن در مریخ دارد. به این مورد باید قسمت اول آواتار را افزود.

را بر آن داشت تا در سال ۱۸۹۷ کتاب “The War of the Worlds” را در ارتباط با موجودات ناشناخته و عجیب ساکن مریخ که بعدها با خشک شدن سطح این سیاره مجبور به ترک آن شدند به رشته تحریر درآورد. انسان مسلمان به­دلیل ایمانش و فرهنگ برگرفته از آن، نیازها و مسائلی دارد که منطق اثبات­گرایانه اصلاً توان حل آنها را ندارد و احیاناً روش­های پیشنهادی­اش برای حل معضلات فردی و اجتماعی با روش­های مورد توجه اسلام تعارض دارد. هسته ای که بیشتر از آهن تشکیل شده است.

پس از پروژه وایکینگ (Viking) که خاک مریخ را به منظور یافتن علائم حیات، مورد بررسی قرار داد، عملا هیچ اقدم جدید دیگری صورت نگرفته است. در نگاه ایشان، هیچ یک از این مفاهیم نمیتواند با ارجاع به مفاهیمی خارج از این شبکه بیان شود. این هشت سیاره بر حسب فاصله متوسط تا خورشید به ترتیب عبارتند از،سیارات سنگی: عطارد، ناهید، زمین، مریخ، این سیارات نسبتاً کوچکند و بیشتر از سنگ تشکیل شده اند و تعداد کمی قمر دارند یا اصلاً قمر ندارند. کمترین فاصله بین این دو سیاره همسایه از یکدیگر ۵۴.۵۰۰.۰۰۰ کیلومتر و بیشترین فاصله آنها از هم ۴۰۱.۳۰۰.۰۰۰ کیلومتر میباشد.مانند زمین، مریخ نیز حول محور طولی از غرب به شرق د رحرکت است.

راحت نفس مىکشیدم. وقتى آفتاب درمىآید شن به رنگ عسل است. در برهان در برابر «هرپاسب» چنین آمدهاست: «هر یک از سیارات را گویند که آن زحل و مشتری و مریخ و آفتاب و زهره و عطارد و ماه باشد و جمع آن «هرپاسبان» است». این دو کاوشگر اولین مشاهدات علمی را از سیارهی مشتری و زحل ثبت کردند و راه را برای مأموریتهای وویجر باز کردند. ستاره شناس آمریکایی آزف هال (Asaph Hall) در سال ۱۸۷۷ این دوقمر را کشف نمود و نامهای پسران آرس (Ares ،خدای جنگ یونانیان) را بر آنها نهاد.

در سالهای اخیر، در پی مطالعات انجام شده بر روی سنگ آسمانی ALH84001 و کشف میکروب های فسیل شده در آن، مجددا بحث های گوناگونی درمورد وجود حیات در مریخ در گرفت و باعث اختلاف نظر در مجامع علمی شد. اما در پی آن مشخص شد که نه تنها هیچگونه کشف جدیدی صورت نگرفته، بلکه اعلام شد این وسیله دقت لازم برای تشخیص تمایز بین امونیاک و دی اکسید کربن را دارا نیست!

در ماه مارس ۲۰۰۴، آژانس فضایی اروپا موردی مبنی بر کشف متان در محیط مریخ اعلام نمود. محققان با تکیه بر دادههایی که از تلسکوپ فضایی اسپیتزر و چندین تجهیزات متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی به دست آوردهاند، مشاهدات دقیقی به عمل آوردند که میتواند تغییرات مدارهای سیارهای را آشکار کند. قطر آن 4800Km و فاصله میانگین آن از خورشید 0.39AU میباشد. این بحرانها اختلالات آب و هوایی، کاهش تنوع گونههای زیستی و همچنین افزایش شدید جمعیت انسانها و به تبع آن استفاده بیش از حد از منابع سیاره هستند. این رسوبات تا ارتفاع ۸۰ درجه از هر دوقطب گسترش یافته اند.احتمالا اتمسفر در طی مدتهای طولانی منجر به رسوب لایه هایی گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید