مقاله ای کامل در مورد منظومه شمسی

در میان آنها حلقه های زحل از همه معروف تر است اما حلقه های باریک تری هم مشتری، اورانوس و نپتون را احاطه کرده اند. در این چشم انداز، رمزی میان نور و رنگ روابطی چند سویه برقرار است. نه تنها کل سطح می ماس(Mimas) دهانه دار است، بلکه داغ یک دهانه بزرگ در آن یافت می شود که در نوع خود با هر دهانه بزرگ دیگری در منظومه شمسی برابری می کند.قطر این دهانه km138،عمق آن km10 وقله مرکزی آن در ردیف کوه های بزرگ روی زمین است .عمر این دهانه را چند میلیارد سال می دانند.

حال ، اگر از شما س askedال شود که چند سیاره در منظومه شمسی وجود دارد ، با جسارت پاسخ دهید – 8 سیاره در منظومه ما وجود دارد. به همین ترتیب ، در روند شکل گیری ستاره های دیگر ، برخی از آنها اجرامی را تشکیل داده اند که سیستم سیاره ای آنها را تشکیل داده اند. آنها او را صدا زدند که طبق برخی منابع ، به احترام خدای رومی سول ، او خدای بدن آسمانی است. به هر حال ، راگبیر باتال ، دانشمند استرالیایی ، که یکی از اعضای پروژه SETI برای جستجوی تمدن های فرازمینی است ، ادعا کرد که در دسامبر 2008 او از سطح کره زمین شراره های تیز ، شبیه عمل لیزر را کشف کرد.

سطح این سیاره از هلیوم و هیدروژن تشکیل شده است و از بسیاری جهات شبیه به سطح خورشید است. آنها به عنوان سیاره های زمین مانند شناخته می شوند چون از نظر اندازه و ترکیب تا حدودی مثل زمین هستند. بیش از ۹۹/۸ درصد جرم منظومهی شمسی را خورشید تشکیل داده است که منبع انرژیهای زیادی مثل گرما و نور و از نخستین ستارگان است. همچنین دارای مناطقی مثل کمربند سیارکها و کمربند کویپر است. همچنین موادی که عادت به دیدن آنها به صورت یخ، مایع یا گاز کردهایم در مناطق بیرونی منظومه شمسی تشکیل شدهاند. ستارهشناسان عقیده دارند که خورشید، سیارات و دیگر اجسام منظومه شمسی از چرخش ابرهائی از گاز و غبار شکل گرفته اند.

یک دیسک گاز و گرد و غبار با یک شکاف عظیم در اطراف ستاره این منظومه شمسی جدید کشف شد و از آنجا که این مورد در دیسک های پیش سیاره دیگر ستاره های جوان مشاهده نمی شود ، ستاره شناسان توافق کردند که ما یک تصویر شگفت انگیز از تشکیل یک سیستم جدید از خورشید و سیارات اطراف آن داریم. سیاره پلوتو که در سال 1930 کشف شد،نهمین سیاره در منظومه خورشیدی است که البته امروزه سیارات پس از نپتون را جزء منظومه خورشیدی نمیدانند و به آنها سیارات فرانپتونی می گویند.دوره گردش پلوتو به دور خورشید برابر248 سال زمینی است.این سیاره که در زبان فرانسوی پلوتون نام دارد دارای 5 ماه(قمر) است که در تصویری که “ویجر” ارسال کرده است سه تا از آنه به نامهای شارون ،نیکس ، و هیدرا (که از همه کوچکتر است) قابل رویت می باشند.شعاع پلوتو تقریبا 1180km است وقسمت اعظم درونی آن (70%) از سنگ است وقسمت بیرونی اش از نیتروژن منجمد به دمای 230- سانتی گراد تشکیل شده است.مابین نیتروژن جامد و سنگهای درونی آن نیز لایه ای از یخ وجود دارد.

لایه ذخیمی از اتمسفر (جو) سیاره را پوشانده و آنرا گرم نگه می داشت. نزدیکترین سیاره به منظومه شمسی آلفا قنطورس به زمین تقریباً 4.37 سال نوری از خورشید ما فاصله دارد. اکنون در مورد وجود 884 سیاره که ستاره های خورشید خود را دارند ، قبلاً مشخص شده است ، و در کهکشان راه شیری ، طبق برخی از داده ها ، باید بیش از 100 میلیارد سیاره وجود داشته باشد ، از 5 تا 20 میلیارد از آنها ، احتمالاً دارای ویژگی های مشابه زمین ما هستند. این سیاره 2.5 برابر بزرگتر و 6.5 برابر سنگین تر از زمین است و یک سال فقط 36 ساعت طول می کشد ، طبق برخی محاسبات و فرضیات ، این سیاره ممکن است از 75٪ آب و 25٪ از مواد سنگی تشکیل شده باشد و هیدروژن باید در جو وجود داشته باشد و هلیوم یک پدیده منحصر به فرد از ویژگی های موجود در این سیاره ، به دلیل ترکیب جو سیاره از بخار آب غلیظ در دمای بالای 200 درجه سانتیگراد ، محققان بر این باورند که آب در این سیاره در وضعیت غیر مشخصی برای زمین ما مانند “یخ داغ” و “آب فوق العاده مایع” است.

آوردن محموله از فضا به زمین تنها زمانی منطقی است که ماده ارسالی ارزش زیادی داشته باشد و در زمین موجود نباشد و حتی بازگرداندن این سیارک ها میتواند شدیدا ارزش این مواد را کاهش دهد. اما تاکنون کل دنیا بیشتر به این نظریه متمایل شده اند که کمربند سیارک نتیجه پیام انفجار بزرگی است که کهکشان را به دنیا آورده است. ماه تیتان ماه زحل دارای قابل توجه ترین جو از تمام ماهواره های سیستم است و رئا مانند خود زحل دارای حلقه هایی است. یک سیاره منحصر به فرد به دلیل هیدروسفر آن است و وجود حیات در آن منجر به ظهور اکسیژن در جو آن می شود.

دما در این سیاره میتواند به 470 درجه سانتیگراد (870 درجه فارنهایت) برسد. نامیده میشود. به نظر بعضی دانشمندان این روند میتواند با کاشت هاگهای گیاهی در جو سیاره زهره شروع شود. سیارهی “TOI-۱۲۳۱ b” میتواند جوی از هیدروژن یا هیدروژن-هلیوم داشته باشد و یا جو آن از بخار آب تشکیل شده باشد. جو آن در کل سیستم سردترین است (منفی 224 درجه) ، یک مگنتوسفر و 27 ماهواره وجود دارد. از این رو مناسب آن است که این حکایت با رنگ سیاه توصیف می شد نه آبی؛ زیرا سیاه رنگ تقابلی سفید، قرب، است؛ اما به هر جهت حکایت پنجم حکایت رنگ آبی است، پس بایستی از منظر این رنگ به آن نگریسته شود.

این ضربه سنگین حرکت آغاز شده را متوقف نکرده است؛ طوری که دانیل فابر، رئیس اجرایی شرکت Deep Space Industry (به معنی صنعت فضای ژرف) که رقیب این روزهای Planetary Recourses محسوب می شود بلافاصله پس از آن حادثه با جدیت خاصی اعلام کرد سال آینده منتظر ارسال تجهیزات مشابه این شرکت به فضا باشید تا ایده استخراج فلزات و عناصر گرانبها از سیارک ها محقق شود. اگرچه ماموریت VLF، اولین کاوشگر خصوصی در سیاره دیگر خواهد بود، اما این ماموریت پس از نشانه های دیگر مبنی بر حرکت صنایع خصوصی به سمت اکتشافات علمی فضایی صورت می گیرد.

تصور می شود که آب در سطح این سیاره پنجم فراوان باشد. این شماره 2 است ، بزرگترین سیاره در منظومه شمسی. بنابر این اورانوس بر خلاف سایر سیاره ها، روی محوری تقریباً افقی می چرخد. سیاره فراخورشیدی در صورت فلکی افیوشوس ، واقع در 40 سال نوری از زمین ، که از نظر تئوری یک اقیانوس روی آن امکان پذیر است. اتمسفر این سیاره بسیار سرد و یخی، در حدود منفی ۲۴۴ درجه سانتیگراد است. مدار حرکت سیارات به گرد خورشید یک بیضی است که خورشید در یکی از دو کانون آن قرار دارد.

خانم تابش : آیا شما به سیارات علاقمندید؟ از این نورانی ، ترتیب صحیح اشیا begins آغاز می شود که هر یک از آنها در نوع خود منحصر به فرد است. مریخ کوچکتر از زمین است ، اما دارای دو ماهواره است: فوبوس و دیموس. مریخ دارای جو بسیار نازک و فشار جوی بسیار کمتری در مقایسه با زمین است. از بیم برخورد فضاپیما در آیندهای ولو بسیار دور (با احتمال یک در یک میلیارد) به انسلادوس و آلودهسازی آن به ارگانیسمهای احتمالی برجایمانده بر پیکره فضاپیما بود که تصمیم بر آن شد تا کاسینی مأموریت خود را در جو زحل به پایان ببرد.

جو تایتان متراکمتر از جو زمین و دمای سطح آن 180- درجه است. کنجکاوی (با مریخنورد استقامات اشتباه نشود) روز ششم آگوست سال ۲۰۱۲ بر روی مریخ فرود آمده است و تا نهم فوریه سال ۲۰۲۲، توانسته مسافت ۲۷.۱۴ کیلومتر را بر روی این سیاره طی کند. تنها جسم فضایی که حیات بر روی آن کشف شده سومین سیاره در سیستم ما است. روی زمین این ذرات باردار از بادهای خورشیدی سرچشمه میگیرند. ترکیبات آنها هم بیشتر به خورشید شبیه است تا به زمین. Upsilon Andromeda یک ستاره زرد شبیه خورشید ما است که در آن یک سیستم سیاره ای کشف شده است.

پلوتو رسماً از اوت 2006 به عنوان سیاره قلمداد شد. منظومهی شمسی چگونه تشکیل شد؟ این جرم بیش از دو برابر مجموع سیارات منظومه شمسی است. رفتن به فضا برای خیلی از افراد رویایی بیش نیست، اما حال که نمیشود به آن مکانها به راحتی سفر کرد، اطلاعاتی از زندگی و زیستبوم سیارات مختلف جالب توجه است؛ در این گزارش قصد داریم به بررسی جالبترین مسائل حوزه نجوم و فضا بپردازیم. سیاره ای که در یک منطقه قابل سکونت قرار می گیرد و از نظر تئوری شرایط برای زندگی مناسب می شود. سیاره های تیر یا عطارد، زهره یا ناهید، مریخ، مشتری، کیوان یا زحل، سیارک های درخشان، شهاب سنگ ها و بعضی از ستاره های دنباله دار را می توان بدون تلسکوپ مشاهده کرد.

به دلیل این فشار بالا سیارک ها در صورت نزدیک شدن به زهره خرد می شوند. عباراتی از بخش (۳) به همین نکته اشاره دارند. بنابراین ، 8 سیاره در سیستم ما وجود دارد ، و مهمتر از همه ، این اجسام با هم شبیه نیستند: هر کدام تفاوت های منحصر به فرد خود را دارند ، هم از نظر شکل ظاهری و هم از نظر اجزای سیاره. چهار سیاره در یک سیستم واحد B ، C و D کشف شده است که شبیه عطارد ، زهره و زمین و همچنین یک سیاره کوتوله چهارم تأیید نشده مانند پلوتو است.

تا همین اواخر، بیشتر دانش سیاره شناسان از ونوس توسط رادارهای مشاهده گر زمینی، کاوشگر ونرای (Venera) جماهیر شوروی و کاوشگر پایونیر (Pioneer) ایالات متحده به دست آمده بود. با توجه به اینکه اورانوس انحراف زیادی از محور دارد ، به نظر می رسد که این سیاره در حال غلتیدن است ، نه چرخش. پرنورترین سیاره منظومه شمسی کدام است؟ هنگامی که در شرق خورشید قرار می گیرد ، همچون جواهر در آسمان شامگاهی می درخشد و به ستاره ی شامگاهی موسوم است .

سیستم سیاره ای ما از سیارات و سایر اشیا objects شناخته شده برای ما در هنگام شکل گیری خورشید و کل منظومه شمسی شکل گرفته است. در واقع ، سیارات شباهت هایی با سیارات زمینی منظومه ما دارند. هر دو آن ها اندازه ای تقریباً یکسان دارند و امروز، به برکت وجود مدار گرد سریع السیر زهره، دانشمندان علوم سیاره ای متوجه دیگر شباهت های این دو سیاره شده اند. چرا که تمامی شرایط لازم برای سیاره بودن را دارا بود. 200bرنگ آمیزی می کند ، اما به دلیل مجاورت با ستاره ، این سیاره گرما و نور لازم را برای ظهور حیات آلی دریافت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید