معلوم می شود واقعی هستند!

تابش دویست روزة خورشید بر این سرزمین و ذخیرة انرژی خورشیدی در لایههای زمین این پدیده را برای ساکنان آن پراهمیت ساخته است. شوربختانه، زندگی روی K2-18b میتواند بسیار دشوارتر از زندگی روی زمین باشد زیرا این سیاره به گرد خورشید کوتوله قرمزی می گردد که آن را مدام زیر تابش های پرتوان خود قرار می دهد. این روند پیچیده است و هنوز کسی نمی داند که چطور آب بر روی زمین ایجاد شد. دانشمندان در برهه کنونی نمی دانند که آیا این سیاره فراخورشیدی بافتی صخره ای دارد یا خیر اما برآورد کرده اند که این سیاره هر ۵۵.۷ روز یکمرتبه به دور ستاره خود می گردد و دمایی برابر با منفی ۶۴ درجه فارنهایت دارد.

فهرست نامهای حیوانات به انگلیسی با تصاویر در این مطلب آورده شده است. قدرت میدان مغناطیسی نپتون ۲۷ برابر میدان مغناطیسی زمین است. فاصله نپتون تا خورشید ۴,۵ میلیارد کیلومتر است که برابر با ۳۰ واحد نجومی می باشد. زیرا تغییر دادن چیزی که یک فرد به شنیدن آن عادت کرده است یا آن را باور دارد، سخت است. سیاره نپتون برای زندگی شرایط مناسبی ندارد و این به دلیل دما و فشار بالای این سیاره است که محیط را برای زندگی نامساعد کرده است. امروزه بیشتر ستارهشناسان بر این باورند که آدامز و لووریه به دلیل انجام محاسبات پیچیده که سرانجام موجب کشف نپتون شد، کاشفان این سیاره هستند و یوهان گاله به عنوان کسی که برای اولین بار این سیاره را رصد کرد در یادها میمانند.

لووریه کسی بود که بیان کرد شاید این حرکات ناسازگار اورانوس مربوط به همسایه های آن مشتری و زحل باشد. به نقل از تکاکسپلوریست، ماهوارهی “چیاپس” که به دنبال دو سیارهی فراخورشیدی دیگر در منظومهی دیگری بود، به طور تصادفی موفق به رصد این سیارهی نادر شد. یک سیاره فراخورشیدی نادر که هیچ نمونهی شناخته شدهی مشابهی ندارد بطور تصادفی توسط ماهوارهی “چیاپس” (CHEOPS) رصد شده است . در کتاب علوم پایه نهم سیارات منظومه شمسی از جمله سیاره نپتون توضیح داده شده است.

طبق دادههای کلی نیبیرو ستاره ایست تاریک معروف به دوقلوی خورشید در منظومه شمسی. مِرّیخ یا بَهرام چهارمین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است که در یک مدار طولانیتر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید میچرخد. اعتقاد بر این است که میدان مغناطیسی زحل به طور مشابهی با سیاره مشتری ایجاد شده است، یعنی توسط جریاناتی در لایه فلزی-هیدروژن مایع به نام دینام فلزی-هیدروژن. خوشبختانه اصلاح نورشناسی قادر به حل این مشکل بود. این ایده ای است که در آن آب می تواند عمیقا از درون سطح زمین توسعه یابد و سرانجام از طریق زمین لرزه نیز محو و ناپدید شود و ما نمی توانیم بگوییم که دقیقا چه مقدار آب درون زمین شده است، اما خوشبختانه می توانیم در آینده این موضوعات را تشخیص دهیم.

خوشبختانه دانشمندان توانسته اند به جای این روش از روش نقشه برداری رادار استفاده کنند. این حرارت از دمای هسته آن تامین شده و باعث به وجود آمدن بادهای بسیار قوی در این سیاره می شود. آنها تخمین می زنند که سیاره EPIC۲۱۲۵۲۱۱۶۶ b با چگالی ۵.۷ گرم بر سانتیمتر مکعب دارای هسته صخره ای عظیمی باشد. دمای درونی خورشید 000/15000 درجه سانتی گراد تخمین زده شده است. ناهید هم یک سیاره کوچولوی تنهاست، ماه ندارد و تنش داغ داغ است. آیا فاصله همه ی ستاره ها با زمین به یک اندازه است؟ گفتنیست ترایپست 1E با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر کشف شده است.

یونانیان باستان گمان می کردند که دو سیاره متفاوت را مشاهده می کنند.آنان نام مرکوری را بر چیزی نهاده بودند که پس از غروب خورشید دیده می شد و آن یکی را که پیش از طلوع خورشید می دیدند آپولو می نامیدند. در ابتدا محاسبات او از مدار اورانوس درست به نظر میرسید ولی پس از مدتی بین محاسبات او و مدار واقعی اورانوس نیز تفاوتهایی دیده میشد. اخیرا ستاره شناسان فاش نمودند که شکل قبلی می تواند درست باشد و باید آزمایشاتی از اجرام آسمانی صورت گیرد که با تلسکوپ قابل مشاهده است.

عناصر سنگین تر بعدا ظاهر می شوند، وقتی که عناصر سبک تر به آسمان، درون ستاره ها و اجرام آسمانی می روند. با گذر زمان، ستاره ها امواجی را از عناصر سنگین تر ساطع می کنند، که خود اکسیژن است و خارج از فضا است، جایی که با عناصر سبک ترکیب می شوند. سیارات کنار خورشید ، هیدروژن و هلیوم سبک را که بیشترین مواد چرخنده در زمان به وجود آمدن منظومه ی خورشیدی را تشکیل می دادند ، نتوانستند در خود نگه دارند از این روست که سیارات مجاور خورشید نسبت به سیارات دورتر از آن بسیار کوچکتر هستند .

با این حساب فقط یک بار از زمان کشف (۱۸۴۶) تا الان دور خورشید چرخیده است. نگاه اجمالی به سطح ماه این ایده را به ما می دهد که این شرایط به چه شباهت دارد و طبق این طرح، این صخره ها طبیعی نبودند ، اما مواد تشکیل دهنده ی آنها از آب تشکیل شده که بطور فشرده آزاد شده است درحالیکه ستاره شناسان اثبات کرده اند که اجرام آسمانی، اب را درون خود نگه می دارد، برخی دانشمندان معتقد این نظریه نیستند.

بنابراین وقایع نجومی تاثیر خود را به صورت غیر مستقیم و از طریق انسان روی بازارهای مالی میگذارد، در غیر این صورت هیچ ارتباطی با قیمت ندارد. حلقهها به ترتیب کشف نامگذاری شدهاند بنابراین حلقههای اصلی از دورترین نقطه تا نزدیکترین نقطه به صورت A، B و C نامگذاری میشوند. احتمالا زحل یکی از محبوبترین سیارهها در منظومهی ما، یعنی منظومه شمسیست و یکی از مهمترین دلایل این محبوبیت، حلقههای اسرار آمیز معلق دور آن است. طبق گفته لیزا کالتنگر استادیار اخترشناسی و از مولفان این پژوهش اگر GJ 357 d اتمسفر قطوری داشته باشد آنگاه احتمال وجود آب به شکل مایع و در نتیجه حیات در سطح آن هست.

ما GJ 357 b را یک ابر زمین توصیف می کنیم هرچند که نمیتواند پذیرای حیات باشد با این حال سومین اگزوپلنت نزدیک به زمین است که تا به امروز شناسایی شده و یکی از بهترین سیارت صخره ایست که میتوانیم ترکیبات جوی آن را (اگر جوی داشته باشد) اندازه بگیریم. GJ 357 d ابرزمینی دیگر با توده ۶.۱ برابری زمین است که شاید از همه جذاب تر باشد. به گزارش مهر، تیمی از اخترشناسان بین المللی سیاره فراخورشیدی موسوم به EPIC۲۱۲۵۲۱۱۶۶ b را شناسایی کرده اند که اگرچه از حیث جرم توده با نپتون برابری می کند اما از بعد چگالی شباهت زیادی به زمین دارد.

ناسا در خبرگزاری ها گفته که K2-18b یکی از صدها سیاره فراخورشیدی super-Earths یا ابر زمین است که توده آنها فاصله میان زمین و نپتون را پر می کند. گویا در زمان نظامی دعوت نسطوری سریانیان هنوز در خراسان و خوارزم و ماوراءالنهر رایج بوده است (زرینکوب، 1377). برهمین پایه میتوان پیوندی بین داستان و سرزمین خوارزم برقرار کرد. آب، ما را احاطه کرده است و از آسمان، رودخانه، دریاچه و جوی، جاری و سرازیر می شود و هنوز خیلی از ما نمی دانیم که آب دقیقا از کجا می آید؟ در گذشته دانشمندان تصور می کردند که مقدار زیادی از آب توسط ستاره های دنباله دار یا سیارک هایی که زمین را بمباران کرده اند، آورده شده است.

این فضای تخیلی که پاندورا؛ دنیا آواتار نام دارد و در زمینی به وسعت 4.8 هکتار راه اندازی شده تجسمی ملموس از قمر سیاره خیالی پاندورا، کوهستان های شناور، حیات وحش بیگانه و گیاهان شب تاب است. طبق برآورد اخترشناسان، این سیاره طی ۱۴ روز به دور ستاره اش می چرخد. ستاره ای که این سیاره به دور آن می چرخد تنها با تفاوت یک حرف b یعنی EPIC۲۱۲۵۲۱۱۶۶ شناخته می شود. گستردگی این قمر ۱۸ کیلومتر است. «هفت عدد عالم، عالم کبیر، کامل بودن، تمامیت، نخستین عددی است که هم مادی است وهم معنوی.

پس از تأیید گزارش ها، این نخستین و تنها سیاره فرا خورشیدی شناخته است که در اتمسفرخود هم آب دارد و هم دمائی که آب در آن می تواند بصورت مایع روی یک سنگی استقرار پیدا کند. اگر این اگزوپلنت جوی متراکم داشته باشد آنگاه میتواند حرارت کافی را در خود به دام بیاندازد تا آب و هوایی گرم پیدا کند و در نتیجه آب به شکل مایع روی آن وجود داشته باشد.

البته ترکیب و نحوه شکل گیری مولکول های هیدروژن و اکسیژن با مولکول آب دو چیز کاملا متفاوت هستند. بعد با به هم پیوستن اتم های کربن الماس شکل گرفته و متاثر از نیروی جاذبه نپتون به شکل تگرگ الماسی فرود می آید. اورانیوم زنده نیست ، شکافهای جو فوقانی جو مملو از مه است ، که در سال 1986 در نزدیک کاوشگر نیویورج -2 پرواز کرد و به زور به لکه تاریک برخورد کرد. جو نپتون دارای بالاترین سرعت باد ها در منظومه شیمسی می باشد (۲۱۰۰ کیلومتر در ساعت) و چون در فاصله خیلی زیادی از خورشید قرار دارد دمای پایین دارد و سرد است (۲۱۸- درجه سانتی گراد).

جواب پیچیده است ، شاید عامل آن ابرهای بارور سنگین باشد، که سبب بارش می شود و ریشه ی تمام اینها به جهان هستی باز می گردد. هر چه سیاره ای به خورشید نزدیکتر باشد ،گرمای خورشید در آنجا بیشتر است و این دما بر حالت آب که در آن سیاره است ، تاثیر میگذارد . علت بالا رفتن استوا و فرو نشستن قطب ها در سیاره نپتون به این دلیل است که مقدار متان، اتان و اسیتیلن در استوا بیشتر از قطبین است. نهاد اصلی حاکمیت است شورای جهانی، متشکل از درخشان ترین دانشمندان ، مورخان ، پزشکان و معلمان است.

دیدگاهتان را بنویسید