معروفترین قله های خاورمیانه و آسیا

در آنجا تاجیکان و هزارهها زندگی میکنند و عشایر (اقوام کوچی) در بهار وتابستان در کوههای خاواک زندگی میکنند و در خزان وزمستان به مناطق گرم میروند. طالبان همچنین به ایجاد ارتباطاتی با ایران، روسیه و چین پرداخته و هنوز مشخص نیست آیا این “مقاومت” مورد حمایت منطقهای یا حمایت بینالمللی قرار میگیرد یا خیر. دربارۀ گذشتۀ تاریخی هزارههای دره، سند زیادی در دست نیست. اما آنچه قابل قبول نیست تشکیل دولت افراطگرا در افغانستان است که تهدید خطرناکی نه فقط برای افغانستان بلکه برای تمام منطقه و جهان است.

فیلم/ بررسی تمام دره پنجشیر در یک دقیقه! پلنگ برفی یک گربه سان با ارزش و در معرض خطر است که در ارتفاعات کوهستانها زندگی میکند و به همین مناسبت ۲۳ اکتبر را روز جهانی پلنگ برفی نام گذاری کرده اند. قلههای بسیاری برای کوهنوردی در این رشته کوه هستند که از آن میان میتوان دماوند، علمکوه، خلنو، آزادکوه، شاهالبرز، سیالان، وروشت، دوبرار، توچال و پهنهحصار را نام برد. باتوجه به لهجۀ هزارههای دره میتوان حدث زد که اینان از مناطق مختلف هزارستان بزرگ به این دره آمده باشند؛ زیرا لهجههای بامیانی، دایزنگی، غوری، غزنیچی در میان دره گویندگانی دارند و این نظر چندان نیکو به نظر نمیرسد.

سنگردی ها به مثابه ی آینه های اند که حقایق زندگی اجتماعی بویژه شیوه های حیات مردم پنجشیر درآنها انعکاس کرده است و از خلال همین ترانه های شفاهی میتوان جامعه و مردم پنجشیر را ازنظر فرهنگی و ادبی درک کرد. پنجشیر در نوشتههای جغرافیدانان و نویسندگان متقدم اسلامی به صورتهای بَنجَهیر،بَنجَهار، بِنجار و پنجهیر آمدهاست. برخی از منابع مردمی نیز مدعی اند احمد مسعود به همراه نیروهایش توانسته شهر چاریکار را در اختیار بگیرد، هنوز صحت این ادعا اثبات نشده است.

تعدادی از مناطق دیدنی البرز را در زیر می نویسم و به مرور ادامه می دهم. تعدادی دیگر نیز به پنجشیر فرار کرده و امید داشتند که این دره، مرکز سنتی مجاهدین تاجیک، در برابر حمله طالبان مقاومت کند. سپس از مسیر پاکوب وارد جنگل پر پشت منطقه شده که یکی از انبوه ترین و زیبا ترین جنگلهای شمال ایران است، و گونه های کمیاب جانوری را دارد، طبق آمار مسئولان محیط زیست بیشترین تعداد پلنگ البرز و تعدادی گوزن در این منطقه می باشند که از بکر بودن این جنگل خبر می دهد. دوبیتی ها و ترانه های روستایی نیز از روزگاران گذشته در فرهنگ و ادبیات ایرانی، از خراسان تا فارس، از شمال تا جنوب واز شرق تا غرب، برجا مانده که همراه با طراوت و شکوفایی وشادابی و سرسبزی زمین، بر زبان مردمان جاری می شده و آنان نیز سوز درون خود را با این ترانه ها و دوبیتی ها بیان می کرده اند و خواندن آنها شور و حالی خاص به شنونده و خواننده می­بخشد.

هفته گذشته، صالح خودش را طبق قانون اساسی به عنوان “رئیس جمهور موقت مشروع افغانستان” اعلام کرد. بعد از آن که شوروی در سال ۱۹۷۹ به افغانستان آمد، پنجشیر به عنوان کانون ضدیت با شوروی کمونیست ظهور یافته و از طرف آمریکا کمک شد. بجایی رسیدیم که پنجهیر نام داشت هیر به معنی کوهاست و پنجهیر یعنی پنج کوه. کاتب بزرگ تاریخ نگار بزرگ میر ظهیرالدین مرعشی نویسنده و مورخ و سیاستمدار آملی و مازندرانی سدهٔ نهم قمری است که کتبی چون تاریخ طبرستان و رویان و مازندران را نگاشتهاست و همچنین از سیاسیون حکومت آلکیا در گیلان بوده.مهمترین اثر ظهیرالدین تاریخ طبرستان و رویان و مازندران است که در سال ۸۸۱ به نام کارکیا میرزاعلی، پایان رسیدهاست.

بینالود را نام برد. اتریشی اولین صعود به اورست را بدون استفاده از اکسیژن از مسیر جنوبی رقم زدند و در ۲ آگوست ۱۹۸۰ مسنر برای اولین بار در تاریخ به تنهایی قله اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن و هرگونه پشتیبانی از مسیر سخت تر شمالی فتح کرد. سخنگوی جبهه مقاومت در این باب گفت که در جریان درگیری های چهار روزه بیش از 350 نیروی طالب کشته شده و نزدیک به 290 تن دیگر زخمی شدند.

با این همه نشانه ای از عقب نشینی نیست، شبه نظامیان طالب ها از 15 اوت یعنی زمانی کابل سقوط کرد به سوی دژ پنجشیر نیرو گسیل کردند، آخرین پایگاهی که تصور می کردند برخلاف گذشته به راحتی قادرند آن را نیز به سان ایالت های کلیدی و مراکز استانی از آن خود کنند، اما درگیری ها از آن زمان تا به امروز بیش از دو هفته است که ادامه دارد. ناطقان: منابع محلی گفته اند که «بهلول بهیج» از بزرگان جهاد و مقاومت پنجشیر بوده و از چهرههای مهم کلیدی نبرد علیه طالبان به شمار میآمد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فرمانده نیروهای پنجشیر هم با رد این ادعا گفته نیروهایش به مقابله با طالبان ادامه می دهند.

طوی این رشته کوه در حدود 200 کیلومتر است. کوه تفتان ار رشته کوه آتشفشانی سلطان کوه در پاکستان منشعب شده است و از 6900 سال قبل فعالیت آتشفشانی نداشته است اما کوه تفتان از کوه های آتشفشانی فعال به حساب می آید؛ به این دلیل که در تقسیم بندی زمین شناسی، کوه های آتشفشانی که کمتر از 10 هزار سال از فعالیت آنها گذشته باشد جزو آتشفشان های فعال به شمار می آیند. این دره در فاصله ۱۵۰ کیلومتری کابل، در نزدیکی رشته کوه هندوکُش قرار دارد. این کوه در جزیره «نگروس» قرار دارد و ارتفاع آن نزدیک به ۲۵۰۰ متر از سطح دریا است.

زمینشناسان بر این باورند که پیدایش آتشفشانهای سهند به احتمال بسیار زیاد به تجدید فعالیتهای گسل سلطانیه – تبریز که از منطقه سهند گذر میکند، ارتباط داشته است. ساناز نفیسی- خبرنگار گروه جهان: تاریخ در افغانستان تکرار شد، امروز هم درست بهسان زمانی که طالب ها برای آخرین بار در سال 1996 قدرت را در دست گرفتند، ولایت پنجشیر و هسته مقاومت به رهبری احمد مسعود همچون خاری بزرگ در چشم طالب ها فرو رفته، شبه نظامیانی که می خواهند دولت تشکیل دهند، امارات اسلامی شان را برپا دارند، و حالا با مقاومتی جدی در این دره ژئوپلتیک واقع در شمال شرق پایتخت روبرو شدند؛ چالشی که مانع از تسلط کامل طالب ها بر تمامی سرزمین افغانستان شده است.

پیش تر در وبلاگ شرف آنلاین مقاله بسیار بسیار کاملی درباره زمرد نوشته شد که پیشنهاد می شود حتما آن را مطالعه نمایید تا با نحوه تشخیص، نحوه نگهداری، ویژگی ها، انواع و خواص این گوهر در وایات، احادیث و منابع علمی به طور کامل آشنا شوید. با این همه تحلیلگران می گویند تصرف این دره به واسطه غیر قابل دسترسی بودن بسیاری از راه های ورودی اش و چشم انداز ناهمواری که دارد این بستر را هموار کرده تا هسته مردمی در موقعیت برتری نسبت به مهاجمان قرار بگیرند. پیامبر و همراهان آرام آرام به داخل شعب احد آمدند.

کوه اُحُد، کوهی در شمال مدینه که محل وقوع غزوه احد بوده است. 1-3- البرز مرکزی کوههای حدفاصل دره هراز در شرق و دره رودخانه کرج – چالوس در غرب که از شمال در حدفاصل آمل و چالوس و دریای مازندران و در جنوب به شهرهای کرج، تهران و دماوند ختم می شود بخش البرز مرکزی را تشکیل می دهند. اما اولین صعود مکتوب و موفقیت آمیز به قله. کهنترین اشارهٔ مکتوب و منصوب به کوه آرارات مربوط به حماسه گیلگمش است که در آن قهرمان داستان گیلگمش، پسر لوگالباندا، خدای دریاها، برای یافتن درخت موعود به سوی کوههای دوگانهٔ ماتسو در شمالیترین نقطهٔ بینالنهرین میرود.آشوریان، نخستین ساکنان و حکام آراتا، که در آغاز هزارهٔ سوم پیش از میلاد به تدریج به سمت جنوب کوچ کردند و در بینالنهرین (عراق کنونی) سکونت گزیدند، مردمی از تیرهٔ آرمه نوید بودند.

دیدگاهتان را بنویسید