معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

اکثر درختان جنگلی این منطقه، انجیر، مازی، بلوط، سرز، توسکا، راش، است که تا عمق درها و کوه ها گسترده شده اند و حیوانات زیبایی را در خود نگه داشته اند. یکی از آنها در دامنهی کوه صفه بود که از چشمهها و درختان و چشماندازهای خوبی برخوردار بود. حق سبحانه و تعالی را (چنانچه) با قومی غضب بوده باشد و خواهد که بدیشان زلزله فرستد، فرشته را که بر کوه قاف موکل است امر آید که تارک و بیخ آن کوه مطلوب را بجنباند و در آن زمین زلزله افکند. رود جیحون همة اراضی آن را زهکشی می کند.

هنریخ هارر کوهنورد اتریشی در زمان جنگ جهانی دوم به همراه یک تیم عازم تلاشی بر روی نانگاپاربات می شود. دختر هیچ چاره ای برای گریز از غار خرس نداشت ، زیرا وقتی خرس بیرون می رفت سنگ بزرگی بر دهانه ی ان می گذاشت .پس از سالها انها صاحب دو فرزند شدند اما هیچ گاه فکر فرار از سر دختر دور نشد . نشانه ها می توانند مکان باشند، مانند سینما، بانک، ایستگاه اتوبوس و غیره. 6.گردشگری مذهبی: موجودیت مکان های مقدس و مذهبی چون زیارت ناصر خسرو در حضرت سید ولسوالی یمگان , خرقه مبارک و سائیر مکان های مذهبی سبب میشود تا صد ها باز دیدکننده را از کشور های مختلف و افغانستان به خود جلب نماید.

دسترسی به این ولسوالی به دلیل داشتن کوههای بلند بسیار سخت است، به ویژه در زمستان که با ریزش برف تقریباً همه راههای مواصلاتی آن مسدود میشود. 3.گردش گری انبوه و یا گروهی: بدخشان و مناطق تفریحی آن در صورت ساختن زیر بنا ها مکان و بستر مناسب برای گردشگران گروهی و فامیلی , به ویژه طبقه مامور و کارگر خواهد شد. 4.اکو توریزم یا گردش گری بر منبای طبیعت جاندار: بدخشان با داشتن صد ها نوع حیوانات وحشی و طبیعت مناسب برای زنده گی وحوش بستر مناسب برای گردشگران علاقمند به حیوانات و جاندار های وحشی نادر خواهد شد.

صنعت جهانگردی بعد از جنگ دوم جهانی رونق بیشتر یافته و تاثیرات مثبت را در زنده گی شهروندان تعداد از کشور ها بجا گذاشته است. آب و هوا, کوه های بلند, حیوانات مختلف اهلی و وحشی,محلات تاریخی, دریا ها و تنوع قومی, فرهنگی آن سبب میشود تا گردشگران سطوح مختلف از کشور های مختلف جهان را جذب نماید که سبب آبادی بیشتر بدخشان, ایجاد مشاغل به صد ها جوان بیکار و افزایش در آمد شهروندان و دولت میگردد. کشور های جهان با داشتن جاذبه های چون آفتاب, آب و هوای تازه و محل های تاریخی میتوانند در جذب جهانگردان و رشد این صنعت سهم قابل ملاحظه داشته باشند.

وقتی وارد شکاف کوه می شوی مسجد النبی قابل مشاهده است. 9.گردشگری ماجراجوی: داشتن کوه های بلند, خشن و همیشه پوشیده از برف سبب میشود تا ده ها جهانگرد و ورزشکار ماجراجو از بدخشان دیدن نمایند. 5.گردشگری ورزشی: جهیل های بدخشان با داشتن آب گوارا و ایستاده برای قایق سواری و اسکی در زمستان, کوه های بلند برای کوهنوردی و تپه های پر از برف در مستان برای اسکیت و اسکی بستر مناسبی را تشکیل میدهند که هزاران بازد دیدکننده داخلی و خارجی را به خود جلب خواهد کرد.

مخارج مربوط به ماموریت اندازهگیری ارتفاع کوه در حدود ۲۵۰,۰۰۰ دلار (دویست و پنجاه میلیون دلار) تخمین زده میشود.آلن آرنت، کوهنورد مشهور، معتقد است که به خاطر وجود سطوح مختلفی از یخ که باعث ایجاد تغییرات مستمر در ارتفاع میشود، هر گونه اندازهگیری میتواند تنها همان لحظه را منعکس کند. خاموش شدن آتش در خانه به معنای ( کور شدن اجاق ) بود و فراتر از آن به خانواده هایی گفته می شد که از نعمت فرزند محروم بودند و بقای نسل و ادامه وجود خاندان در آنها وجود نداشت .

به مدت ۱۵ دقیقه در آن محل استراحت کردیم و صحنه های زیبای چادر های عشایر و گله داری و دوشیدن شیر گوسفندان را نظاره گر بودیم. اهمیت گردشگری: گردشگری در کل سبب افزایش درآمد و ایجاد مشاغل در کشور میزبان میشود.زمانیکه جهانگردی وارد کشوری میشود باید هزینه ها چون, تکیت هوا پیما,کرایه تکسی, حمل و نقل, هزینه محل بود و باش,تفریح, سوغات, تور و گشت را بپردازد. میوه خشک افغانستان به کدام ممالک صادر میشود؟ دافغانستان بانک در کدام سال تأسیس شد؟

2.گردشگری زمستانی: محیط و آب و هوای زمستانی اکثر مناطق بدخشان به ویژه مناطق چون زیباک, اشکاشم, شیوه, راغ و پامیر ها محیط مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی زمستانی خواهد بود.این مناطق در صورت تلاش جکومت و همکاری سکتور خصوصی در بناء زیر ساخت ها به مکان مناسبی برای ورزش های زمستانی و سائیر فستیوال های زمستانی خواهد شد. 1.گردش گری تفریحی: بدخشان با طبیعت و آب و هوای مناسبِ که دارد در صورت ساختن زیر ساخت ها توسط دولت و سهم گیری اساسی سکتور خصوصی به مکان مناسب برای تفریح برای گردش گران داخلی و خارجی و خانواده ها مبدل خواهد شد.آب و هوای متنوع, دریا ها و چشمه سار ها, کوه های بلند, طبیعت سر سبز و موجودیت هوای سرد ومطبوع در فصل تابستان در مناطق چون شیوه, شهدا,بهارک,جرم , کران و منجان ,راغستان, دشت ایش, زیباک, اشکاشم,وخان و شغنان سبب میشود تا هزاران تن برای سپری کردن تعطیلات تابستانی و اوقات تفریحی بدین مناطق سفر نمایند.

این کوه آتشفشانی در منطقه لاپالما واقع است. • در آچیه تپه واقع در جنوب تاجیکستان، که آنرا گنجینه زیرزمینی شاهکار ها لقب داده اند، از چند سال قبل کاوش هایی توسط هیاتهای باستان شناسی مؤسسه تاریخ آکادمی علوم تاجیکستان صورت گرفته و تا کنون بسیاری از آثار قرون اولیه اسلامی در این کاوش ها به دست آمده است. استان لرستان سرزمینی با آب و هوای معتدل و کوهستانی است که بین ۴۶ درجه و۵۱ دقیقه تا ۵۰ درجه و۲۲ دقیقه عرض شمالی در کوههای زاگرس میانی واقع شدهاست.

13. گردشگران دائیمی: طبیعت و آب هوای بسا از مناطق بدخشان به ویژه شیوه و پامیر سبب میشود تا در صورت انجام تلاش های لازم توسط دولت و سکتور خصوصی صد ها ثروتمند کشور های حوزه خلیج و مناطق گرمسیر را دیگر جهان با ساختن ویلا ها و سائیر تاسیسات تابستانی و سهم گیری در رشد اقتصادی بدخشان سهیم سازند. اما درین مقاله کوشش میشود تا فرصت ها و جاذبه های جهانگردی و تورستی بدخشان را به بحث گرفته و چگونگی رشد این صنعت در جهت رشد اقتصادی بدخشان و افغانستان را تحلیل و تجزیه کنیم.

7.گردش گری بازاری: ایجاد باز آزاد اقتصادی در اشکاشم تاجیکستان , موجودیت سنگ های قیمتی در بدخشان و سائیر معادن آن سبب میشود هزاران توریست از بدخشان باز دید کنند. این بیمارستان در صفحه توییترش نوشته که جنگ در پنجشیر موجب اخلال در فعالیت آن نشده و گفته که شماری زخمی به مرکز آن در عنابه برده شده است. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۸۹ نفر بودهاست.

الماس بابری، سرانجام به دِکان (قلمرو فرمانروایان مغول در مرکز و جنوب هند) بازگردانده شد، ولی معلوم نیست چگونه یا چه زمانی دوباره از دربار پادشاهان مغول سردرآورده بود. استراحتی نیم ساعته به ما جان دوباره ای بخشید. ورسک را رد میکنیم ،اوریم را پشت سر میگزاریم و به هلا احمر ارفع ده که رسیدیم بعد از پرسو جو راه ده را پیش میگیریم هنوز راهی نرفته ایم که به تونل برمیخوریم که اتوبوس نمی تونه ما رو به ده برسونه .قرار میشه که نیسان مارو به ده ببره .

هزارههای دره تا پیش از انقلاب خود را پنجشیری نمیگفتند؛ بلکه هزاره میگفتند؛ زیرا درۀ پنجشیر یا درۀ «پنجهیر» از حصۀ «دو آب» به پایین که اکنون دو آب را «مرز» میگویند، قرار دارد و از «مرز» به بالا، درۀ دست چپ را که به امتداد شرق موقعیت دارد، به نام «جهرآبه» یا «چهارپایه» یا «چهارقریه» یاد میکنند. ـ در انکشاف اقتصاد کشورها نقش اساسی دارد . در ضمن ساختن هتل ها, سرک های اساسی و تهیه قایق های تفریحی در حوض شیوه شغنان, حوض توپخانه زیباک, جهیل چقمقتین و زرقول پامیر بدخشان سبب خواهد شد هزاران توریست داخلی و خارجی را به منظور تفریح جلب شوند.

8.گردشگری همایشی: با دائیر کردن فستیوال ها و همایش ها به مناسبت ها مختلف به ویژه فستیوال های بهاری در ولسوالی های مختلف, فیستیوال های تابستانی پامیر ها و فستیوال های فرهنگی و هنری سبب میشود تا صد ها توریست داخلی و خارحی از بدخشان دیدن نماید. 1.جهل های بدخشان: بدخشان ولایت کوهستانی دارای منابع آبی فراوان , هوای مطبوع و متنوع میباشد.این ولایت دارای چهار جهیل و یا آب ایستاده مشهور میباشد که در ولسوالی های شغنان, وخان و زیباک این ولایت موقعیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید