محصول اصلی آن برنج و کیوی است

همان طور که پیشتر هم گفته شد، واخان یک کریدور زمینی و کوهستانی در شمال شرقی افغانستان است که از جنوب به مرز پاکستان، از شرق به چین و از شمال به تاجیکستان محدود میشود. هرساله ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز از ازبکستان و با نرخ ۵۵ دلار برای هر متر مکعب به تاجیکستان وارد میشود. خود را به عنوان یک محلی جا زد و وارد محدوده شد اما قبل از اینکه توسط ارتش تبت بازگردانده شود نتوانست از فاصلهی ۶۵ کیلومتری به آن نزدیکتر شود. به نظر می رسد، این کالای گرانبها از طریق مسیر های کاروانی از شرق ایران به بين النهرین وارد می شده است.

قسمت جنوبي سرطرهان به رودخانه سيمره منتهي ميگردد. سرچشمه رودخانه آمودریا تامین کننده آب این منطقه است اما مهمتر از آن تلاقی کوههای هندوکش و پامیر است که سبب شده تا تنوع­ جغرافیایی، گیاهی و جانوری خارقالعادهای در این منطقه رقم بخورد. با این وجود نباید فراموش کرد که تاسیس این پارک ملی وسیع با مساحتی در حدود یک میلیون هکتار، به نوعی مرهون موفقیت در اجرای طرح نخستین پارک ملی افغانستان یعنی بند امیر است. کوه برای ایرانیان یک مرکز و نمادی از بهشت بوده و ایرانیان در آن به عبادت می پرداختند. کلمه پامیر ره به سانسکرت نیز ارتباط داده اند و میگویند (پا) مفهوم کره را داراست و میر به معنی آفتاب است و در مجموع معنی کوه آفتابی را دارد.

برخی قسمتهای واخان قرار است که صرفا ذخیرهگاه حیات ­وحش باشد و برخی قسمتهای دیگر هم با رعایت استانداردها به سایر کاربریها اختصاص داده خواهند شد. در پارک ملی واخان بیش از ۵۰ هزار نفر سکونت دارند و اغلب آنها نیز همان طور که گفته شد از قوم واخی و قرقیز میباشند. در اثر انفجار و خارج شدن حجم زیادی از مواد ماگمایی و نیز سنگینی بخشهای بالایی آتشفشان اتفاق می افتد که با ایجاد شکستگی های همراه است. توجهات گسترده گردشگران و مهمتر از همه ایجاد شغل برای مردم محلی، کاری است که نه تنها دولت افغانستان بلکه حتی مردم محلی را در اجرای این قبیل طرحها مصممتر میسازد بنابراین بخش مهمی از انگیزه مردم محلی در واخان را هم همین مساله زمینهسازی میکند.

چنین نگاهی از آن رو شکل گرفته است که معادن این سنگ و دسترسی به آن، محدود و طبقه حاکم بر جامعه می توانسته از مزیت دسترسی محدود به آن برای ایجاد تمایز و تفاوت میان خود و توده مردم استفاده کند. کارشناسان بر این باور هستند که طرح مدیریتی جامع پارک هنوز تکمیل نشده اما ایده اصلی کماکان مبتنی بر ایجاد بخشهای متعدد جهت ساماندهی کاربریهای گوناگون است. طراحی پارک واخان از ابتدا به این شکل بوده که امکان مشارکت مردم محلی را با دولت فراهم سازد. استقرارهایی که در امتداد مسیرهای کاروانی قرار داشتند از طريق نقل و انتقال این کالای سنگی به سود سرشاری دست یافتند.

در این جا شاید لازم است که یک تعریف مختصر از پارک ملی ارائه شود: «پارکهای ملی نمونههای برجستهای از سیماهای زمینشناسی، بومشناسی، جغرافیایی و چشماندازها هستند که به لحاظ ملی حائز اهمیت میباشند. در شهر سوخته گور یک کارگر با ابزارش به همراه مهره های لاجورد یافته اند که نشان از قدمت این سنگ به عنوان یکی از قدیمی ترین سنگهای زینتی بشر می دهد. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزهٔ استحفاظی استان تهران قرار گرفته که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر، چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان محسوب میگردد.

افغانستان جنگزده، سرزمینی غنی از منابع و چشماندازهای طبیعی خارقالعاده است که همچنان سودای حفاظت از طبیعت و پارک ملی را در سرمیپروراند. با وجود این که جمعیت جهانی پلنگ برفی (Snow leopard)، بیش از ۲.۵۰۰ فرد تخمین زده میشود اما اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (آییوسیان) این گونه را سال گذشته آسیبپذیر توصیف کرد. دولت افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی عنوان کرد که واخان پس از بند امیر بامیان عنوان دومین پارک ملی این کشور را به خود اختصاص خواهد داد.

لازم به ذکر است که در نواحی جنوبی صحرای آفریقا، پیشتر تعداد ۱۱ گونه از گربهسانان گزارش میشد اما پس از آن که شکارچیان یوزپلنگها و ببرها را مورد تهاجم گسترده خود قرار دادند، تعداد گونههای باارزش نیز به ۹ مورد کاهش پیدا کرد. آژانس حفاظت محیطزیست ملی افغانستان (National Environmental Protection Agency) این تصمیم را پس از مشورت مقدماتی با ساکنان این منطقه اتخاذ کرد. من تو را با رسالتهای خویش و سخن گفتنم (با تو) بر مردم برگزیدم، پس آنچه را به تو دادهام محکم بگیر و از شکرگزاران باش.

حجم ویدیو: 22.38M | مدت زمان ویدیو: 00:02:50 ؛ ساعت ۲۲:۳۰ شب گذشته، زلزلهای به قدرت ۴.۱ ریشتر، شهرستان کوهدشت استان لرستان را لرزاند. محوطه باستانی و مقدس بیستون در طول 5 کیلومتر و عرض 3 کیلومتر در شرق استان کرمانشاه قرار دارد و یکی از معتبر ترین آثار باستانی جهان می باشد . از آن جایی که طراحی پارک، مشارکتمحور است در نتیجه ساکنان این گذرگاه باستانی هم در پارک کماکان زندگی میکنند در حالی که حضور جوامع انسانی در اغلب پارکهای ملی مورد تایید نیست.

نتیجه : در پایان چه کسی گفته است کوه به کوه نمی رسد؟ سپس دستور داد تا از آن کوه ظرف سنگی کوهسنگی براى حضرتش تهيه کردند و حضرت رضا (ع) دستور مىدادند در همان ظرف سنگى براى او غذا درست کنند. در حالی که به عنوان مثال، قاره آفریقا با آن وسعت و طبیعت مثالزدنیاش درست همین تعداد گونه گربهسان وحشی را در خود دارد. در تصویر بالا میبنید که معدن نمک برای مدتی کار کرده به صورت روباز اما وقتی به باطله های روی کوه رسیده و شیب منفی درست ( شیب منفی چیست ؟

مصطفی ظاهر مدیر آژانس حفاظت از محیط­زیست ملی افغانستان معتقد است که این منطقه یکی از آخرین مناطق بکر نه ­تنها در افغانستان بلکه در روی کره زمین است که ارزش نگهداری و حفاظت را دارد. بر خلاف نظام فئودالی، فرمانروايان پاتريمونيال به اصل “قرارداد” با دهقانان “آزاد ” و “نيمه وابسته” معتقد نبوده، خود را فرمانروا، سرور، و برتر دانسته، و در نهايت “ملک موروثي” غصب شده را به شکل “عطيه” در”تصرف” (نه تملک) فرمانبردارانش قرارمی داده است، و هر آن می توانسته است آنرا دوباره مسترد نمايد.

زاهلر معتقد است که حتی این امکان به مردم محلی داده شده که در خارج از زمینهای این پارک بتوانند برای خود مسکن تهیه کنند. قسمت آبی رنگ تمام باطله ها ی مجود مانند رگه های سیمانی.سیاه و یاسایر نمک های باطله و خلوصیت پائین هستند که هیچ ارزشی ندارند. عکس های آرشیوی از نقاشی ها در زیر ملاحظه می شود. اداره مدیریت امور اضطراری ایسلند اعلام کرد که منطقهای که این آتشفشان در آن واقع شده است خالی از سکنه است و انتظار نمیرود که که فوران آتشفشان خطری به همراه داشته باشد. فقر اقتصادی و نبود امکانات فرهنگی و آموزشی تا آنجا پیش رفته بود که حاج آخوند از داشتن کتاب جامع المقدمات که شامل کتاب های متعدد و مباحث و موضوعات گسترده ای در عرصه ادبیات عرب و منطق است، محروم بود وی در کنار دیگران به بیانات استاد گوش جان می سپرد و موفقتر از دیگران درس را به بهترین شکل ممکن فرا می گرفت آنگاه همکلاسی هایش برای مباحثه و ارائه مجدد مطلب دور او حلقه می زدند و او برای آنها سر درسی می کرد.

منطقه حفاظت شده واخان عرصهای پهناور شامل کوههای بلند و چندین هکتار علفزار طبیعی در قلب ارتفاعات شمال شرقی افغانستان است که در عین حال از تنوع­ زیستی باارزشی نیز برخوردار میباشد . از آن جا که زمینهای این منطقه مرتفع است لذا کشاورزی در آن محدودیتهایی دارد و همین امر باعث شده که گرایش بیشتر به سمت دامپروری باشد و نه کشاورزی. کارشناسان عنوان کردهاند که طرحهای حفاظتی این منطقه، طرحهایی هستند که نه ­تنها تابع الگوهای علمی روز میباشند بلکه در عین حال امکان مشارکت جوامع ساکن در مرزهای این پارک ملی را نیز فراهم ساختهاند.

چشم. چنان که گویند رویشگاه موی مژه را به بهترین حالت در می آورد و موی مژه را زیاد می کند. لاپیس لازولی چاکراهای ششم (چشم سوم) و پنجم (چاکرای گلو) را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین خواص لاجورد باعث ارتقای دور آگاهی شهودی، افزایش عمق مراقبه، فعال نمودن چشم سوم و ارتقای توانایی فرد برای رویا بافی و درک راهنمایی های شهودی می شود. در این مقاله شما را با منطقه حفاظت شده واخان، یک اکوسیستم کاملا منحصر به فرد از این سرزمین آشنا خواهیم کرد. این سنگ به فرد کمک می کند تا شناخت بیشتری از درون خود یافته و آسیب های احساسی را از بین ببرد.

متاسفانه اطلاعات بیشتری از زندگانی او در دست نیست و حتی سال دقیق وفات او همانند سال ولادتش نیز به دست نیامده است. این سنگ متعلق به حقیقت بوده و آگاهی الهامی و آورنده اطلاعات جدید به ذهن شخص در قالب تصاویر به جای کلمات می باشد. فیوری بهراحتی در بین موجِ جدیدِ اکشنهای تایلندی از جمله یورش و شب به سراغمان خواهد آمد که جای خالی کمعمقشان را با بدلکاریهای خیرهکننده و به تصویر کشیدنِ کیلهایی که دل و رودهی تماشاگر را به هم گره میزنند پُر میکنند قرار میگیرد.

این کوه تازه ترین کوه در ایران است که فعالیت آتشفشانی داشته است. اشاره به سنگ نبشته بیستون که توسط سمیرامیس، ملکه آشوری کنده شده و کوه بیستون را پیشکش اهورامزدا کرده است. یعنی قاتل هندوها. چون بردگان و کنیزکانی را که از هند می آوردند، اغلب از شدت سرما و یخبندان در این کوه ها تلف می شوند؛ نام آنرا هندوکش نهاده اند. نام دیگر مواد مذاب خارج شده از کوه آتشفشان چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید. مقدار تناولی لاجورد تا چهار (گرم) است و اگر با داروهای دیگر باشد تا یک درهم تجویز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید