مجموعه بیستون کرمانشاه ، راهنمای بازدید- جاهای دیدنی کرمانشاه – سفر در ایران

این جاذبه گردشگری زیبا بر فراز شهر اصلی گواتمالا آنتیگوا قرار گرفته است و چشم اندازهای زیبای آن نظر هر کوهنورد و گردشگری را به خود جذب می کند. بنابر روایتی افسانهای چون اسکندر به کوه قاف رسید، کوههای کوچکی گرداگرد آن دید که موکلان آنها را عروِق میدانستند که همۀ شهرها با آنها در پیوندند و زلزلۀ هر شهری ناشی از لرزیدن کوه مربوط به خود است. سید محمد تقی فرزند علامه سید حسین فرزند سید دلدار معروف به ممتاز العلما یا لخنوی یکی از علما و مشاهیر بزرگ شیعه در کشور هندوستان بود.اصلش از آمل بود و جدش به هند سفر کردند، ممتاز العلما در علوم عقلی و نقلی مهارت داشت.

تقىالدین اوحدى و ملا عبدالنبى فخر الزمانى قزوینى او را در هند ملاقات کردهاند و نظیرى نیشابورى با وى معاشر بوده است. گروهی از زنان نیز با سپاه مکه همراه شدند؛ مانند هند همسر ابوسفیان، ام ّحکیم دختر حارث بن هشام و فاطمه دختر ولید بن مغیره. کوههای گنو، شب و گاو بست از ارتفاعات مهم این رشته به شمار می روند. گردشگران تور ایتالیا با مراجعه به جزیره سیسیل می توانند این آتشفشان را مشاهده کنند.

خرس هم او را با خود به خانه می برد و با او ازدواج می کند. در نتیجه می توان پی برد که آتشفشان های سهند در چند مرحله فعالیت داشته اند و بعد از یک دوره آرامش، مجددا شروع به فعالیت کرده اند. برای رسیدن به کوه، بهترین مسیر و سرراستترین آنها از شهر خاش میگذرد. عرض کرد: یابنَ رسولالله، بهترین اعمال در این ماه چیست؟ این روستاها از بهترین روستاهای گردشگری اطراف آتشفشان تفتان محسوب میشوند. چون میزان دود و بخارهای خارج شده از این کوه برخی از مواقع زیاد می شود، این احتمال وجود دارد که کوه دماوند دوباره فعال شود.

این رشتهکوه از کرانههای دریاچه وان در ترکیه آغاز شده و تا استانهای فارس و کرمان ادامه مییابد. البته نظریه دیگری که وجود دارد این است که سازندگان این قلعه به دلیل قداست کوه نمی خواستند شکل ظاهری آن از بین برود. همچنین در سال 1906 جریان گدازه های جدید منجر به مرگ 218 نفر شد و در سال 1944 فوران و ویرانی دیگری را رقم زد اما امروزه بازدید کنندگان می توانند به بالای کوه رفته و مناظر اطراف را بی سر و صدا تماشا کنند.

صبحانه را آماده کردیم، ساعت ۷:۳۰ در یکی از چادر ها صبحانه خوردیم و مشغول جمع کردن کوله ها و چادر ها شدیم. آقای پورفرزین از قبل با آنها هماهنگ کرده بود و بیشتر برنامه را با آنها و بقیه ی اعضای گروهشان همراه بودیم. البته از آنجا در نزدیکی دهانه اکثر آتشفشان های فعال و نیمه فعال گازهای سمی منتشر می شود، باید توجه داشت که هنگام بازدید از کوه های آتشفشانی باید قوانین و مقررات خاصی را رعایت کنید تا جان شما به خطر نیفتد.

فشار هوا در قله دماوند، نصف فشار هوا در سطح دریا است و از همین رو دمای هوا در این منطقه بسیار پایین است و هوای سردی دارد. چون در این کوه دمای هوا بسیار پایین است. هواي سرد قطبي نيز به دليل سرماي هوا به سرعت متراكم مي شود و بارش هاي ناچيزي را به شكل برف ظاهر مي سازد تداوم سرما موجب انباشت برف در طول هزاران سال شده و توده هايي از يخ و برف دائمي را در اين نواحي ايجاد كرده است. در بین راه به یک گروه 20 نفره آلمانی برخورد کردیم که در حال بازگشت از کوه بودند و با آنها خوش و بشی کوتاه کردیم.

در کنار رود قزل اوزن در منطقه طارم که ادرس نشد لطف کنید ادرس دقیق واز کدام راه قابل تردد هست بنویسید البته اگه ادرسشو داشته باشید. به علت دمای بالایی که مواد درون زمین دارند، در هنگام فعالیت آتشفشانی مواد مذاب، گازها و مواد آذرآواری به سطح زمین راه پیدا می کنند. دمای این دریاچه پایین است طوری که حتی در فصل های سرد سال، نزدیک صفر درجه سانتی گراد است. شاید اگر آن خلبان ترک که ماموریتی برای عکس برداری برای موسسه ژئودتیک ترکیه بر عهده داشت، این کشتی را به صورت اتفاقی در عکس هایش نمی آورد، وجود کشتی نوح تا سال های بیشتری مخفی می ماند و حتی کشف نمی شد.

وی تشیع و تصوف حقیقی را نزدیک به یکدیگر میداند. صاحب روضات الجنات تعداد آثار ایشان را یکصد و پنجاه اثر ذکر کرده است؛ اما صاحب حدیقه الشعرا، آثار محققانه مرحوم خواجویی را سیصد اثر میداند. این کوه فعال آتشفشانی تا به امروز انتشار گازهای گوگرد را دارد. در 7 می 2013 هفت کوهنورد که 4 نفر آن ها خارجی بودند، هنگام صعود به دلیل فوران این کوه کشته شدند.

تاریخ دقیق فوران این آتشفشان مشخص نیست اما اطلاعات موجود حاکی از آن است که کوه بزمان در چند مرحله فوران هایی داشته است که اولین آنها مربوط به 4.6 میلیون سال قبل و آخرین فوران 41 هزار سال قبل رخ داده است. قله سبلان در فهرست آثار طبیعی ملی کشورمان به ثبت رسیده است و تحت مالکیت سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد. به طور دقیق معلوم نیست که این کوه در چه زمانی آخرین فعالیت را داشته است. این کوه خاطره یکی از مهمترین جنگهای صدر اسلام را در سینه دارد؛ غزوه ای که بسیار دردناک بوده و صحنه های عبرت انگیزی از خود بر جای گذاشته است.

قلعه حسن علی در جنوب شرقی استان کرمان و شهرستان راین واقع شده است که از خروجی راین به سمت جیرفت می توان به طرف این کوه آتشفشانی حرکت کرد. از آثارش: کتاب “القوافی”؛ فضائل “شهر رمضان”؛ “الرٌد علی الخلیل” ، در عروض ، کتاب “النیروز النوروز و المهرجان”؛ “الفرق بینابراهیم بنالمهدی و اسحاق الموصلی فی الغناء” و اللفظ المحیط بنقض مالفظ به اللقیط” در معارضهٔ کتاب “الفرق و المعیار” ابوالفرج اصفهانی. کوه های آتشفشانی به مرور زمان از انباشت مواد مذاب سرد شده تشکیل می شوند.

ضمنامراتب احترام و قدردانی خود از سرپرست خوب برنامه جناب آقای دکتر آریا همدانچی اعلام میدارم که با دلسوزیها و توجهات ایشان این صعود خوب به انجام رسید.وسپاس فراوان از جناب آقای سجادیان بابت تمامی زحمات ایشان در طول برنامه. آرای زیبا، خدای آفرینش سرزمین و قومی است که از هزاران سال پیش در بلندیهای ارمنستان میزیستهاند. 7- کوههای کردستان این رشته به صورت متصل یا نیمه متصل در شمال زاگرس جای دارد که دامنه آن تا نواحی کوهستانی لرستان پیش می رود. اما این کوه در طی سال ها دارای فوران های زیادی بوده که آخرین فوران آن در ۴۱ هزار سال پیش رخ داده است.

با گردش در ارتفاعات این منطقه تعداد زیادی مرغ مگس خوار را خواهید دید. این کوه در فوریه 2021 فوران کرد و بارانی از خاکستر را راهی کاتانیا نمود و ثابت کرد که یکی از فعال ترین آتشفشان های حال حاضر است. گدازه های آتشفشان اتنا به سمت دره ای که خالی از سکنه است سرازیر شد. ايستادن روي کوه رمات و نگريستن به دامنه احد، هر فردي را متأسف و ناراحت مي کند و به ياد خاطره اي تلخ مي اندازد; ماجرايي که سبب شهادت بسياري از اصحاب پاک رسول خدا صلي الله عليه وآله به ويژه سيد الشهدا، حمزه شد.

دیدگاهتان را بنویسید