متن كامل شازده كوچولو

وقتی مریخ در نزدیک ترین حالت خود به خورشید قرار دارد، در قطب جنوبی تابستان بوده و هوا بسیار گرم است. این قله نسبت به سطح مرجع زهره 11 کیلومتر ارتفاع دارد که بسیار بلندتر از ارتفاع قله اورست از سطح دریا است. پوسته ی بخش های جنوبی این سیاره بسیار قدیمی هستند و بر همین اساس دهانه های بسیار زیادی در این منطقه وجود دارد. بر اساس گفته های محققان اولین داستان شکل گیری درست تر است. ارتفاع مناطق شمالی از مناطق جنوبی خیلی بیشتر است، بر همین اساس می توان گفت که پوسته ی نواحی شمالی از نواحی جنوبی کلفت تر است.

از نظر هواشناسی، لکه قرمز بزرگ است یک سیستم گردش خون آنتی سیکلونی- یعنی یک مرکز پرفشار در نیمکره جنوبی سیاره. اولین ملاقاتها با این قمر نسبتاً کوچک معلوم ساخت که پوشش یکدستتر نیمکره جنوبی آن، که نشان از وقوع یک فرآیند فرسایشی میداد (و برای نخستین بار طی ملاقات فضاپیماهای وویجر با زحل آشکار شده بود)، با گسلهای عمیق و طولانی این ناحیه بیارتباط نیست: این گسلها شکافهایی بودند منتهی به یک اقیانوس آب زیرسطحی. اولین بازدید از مشتری در سال 1973 توسط کاوشگر فضایی پایونیر 10 انجام شد که اولین عکسهای نزدیک را از این سیاره گرفته و نخستین خصوصیات مستند راجع به این کره پر رمز و راز را به نمایش گذاشته است.

نخستین سری از این تلاشها در سال ۱۹۰۹ پایان یافت. فلاسفه حتی در این که توضیح این مسئله آیا در حیطۀ منطق است یا هستیشناسی فلسفی، با یک دیگر اختلاف دارند. البته برای این ارتقاها باید آیتم پایه ای و هسته اصلی آن ارتقا را از درون معابد باستانی و بخش های مخفی پیدا کنید (فقط ارتقاهای خاص گجت ها، نیاز به این هسته ها دارند و دیگر ارتقاهای معمولی مثل ارتقای خشاب سلاح و… فقط مواد اولیه لازم دارند). هر چند این دما در مناطق قطبی در حدود 125 درجه زیر صفر است و البته در زمستان کمتر هم می شود.

در این سنگ مولکول های ارگانیکی پیدا شد که هر چند خودشان نشانی از وجود زندگی نیستند، اما می توانند شروعی برای پیدایش حیات در سیاره ی سرخ باشند. امکان دارد شهاب سنگ هایی که در فضا بوده اند در اثر گرانش مریخ دور هم جمع شده و این دو قمر را تشکیل داده باشند. البته داستان بگو مگو بر سر این تکه سنگ فضایی تا سال 2016، یعنی 20 سال پس از ورود به زمین ادامه کرد و آخرش هم به هیچ نتیجه ای نرسید. در واقع اگر کسی روی مریخ زندگی میکرد هیچ وقت نمی توانست روی دیگر این دو قمر را بببیند.

از آنجایی که مصرف لجام گسیخته لباس، محیط زیست را تهدید میکند؛ در انجمنهای مد بحث در مورد انتخاب مواد و الگوهای اقتصادی جدید برای کاهش اثرات تولید و مصرف پوشاک در حال گسترش است. این مجموعه چندین سال مورد جدید نداشت. میتوان گفت در این مدارهای جدید 1S می شود S3 وبرعکس. در قرن اخیر با افزایش شناخت دانشمندان اسلامی نسبت به فضای منظومه شمسی تعبیرات متنوع دیگری نیز در راستای تطبیق اجرام و مدارهای این منظومه با هفت آسمان قرآن صورت پذیرفت (شهرستانی، بیتا: 277؛ بهبودی، ۱۳۸۰: ۲۸۵، میرباقری، ۱۳۸۶: ۱/۴۳، نکونام، ۱۳۸۴: ۹/۸۰). اگر تنها یکی از این ویژگیها به گونه دیگری اتفاق میافتاد، ستارگان هرگز شکل نمیگرفتند و جهان از هم می پاشید.

این ابر احتمالاً بعد از مدتی به دلیل انفجار یک ستاره به نام سوپرنوا تخریب شده و با تخریباش سحابی خورشیدی، یعنی یک دیسک چرخان از مواد شکل گرفته است. هر دو قمر مریخ میزبان شهاب سنگ بوده و به همین دلیل حفره ها و دهانه های زیادی دارند. سیاره های منظومه خورشیدی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. در عجایب­نامه­ها دو رویکرد کلی را می­توان از یکدیگر تفکیک کرد: کیهان­شناسی فلسفی و کیهان­شناسی اسطوره­ای. اولین کشف سیاره فراخورشیدی در سال ۱۹۹۲ رخ داد که دید انسان در مورد کیهان تغییر کرد. با این حال ناهید در سنجش با بیشتر سیارات سامانه خورشیدی از جمله زمین، کرویتر است و به شوند چرخش آهسته به دور مدارش، پدیده تورفتگی یا مسطح شدن قطبها و بادکردگی یا تورم نواحی استوایی در آن، کمتر از دیگر سیارات رخ میدهد.

مدار و چرخش سیاره زحل چگونه است؟ مشتری و زحل را گاهی غولهای گازی نیز مینامند، در حالی که اورانوس و نپتون که دورتر از خورشید هستند لقب غولهای یخ را گرفتهاند. در حالی که زهره در چرخههای مداری گذشته به ارتفاع بالاتری رفته است، اما همچنان در غروب خورشید در شهر نیویورک تا ۲۰ درجه بالاتر از افق قابل رویت خواهد بود. این در حالی است که در منطقه ی شمالی تعداد دهانه ها خیلی کمتر است. اگر دهانه های موجود در سطح مریخ برایتان جالب است، باید بگویم که تعداد دهانه ها در مناطق مختلف متفاوت است.

آنهم به خاطر متفاوت بودن سن قسمت های مختلف پوسته ی مریخ! این قمر در درجه اول از مواد یخی و صخرهای تشکیل شده است و هستهای صخرهای احاطه شده با لایههای مختلف یخ و یک لایهی زیرسطحی از مایع غنی از آمونیاک دارد. اتمسفر غنی از دی اکسید کربن این سیاره 100 برابر رقیق تر از اتمسفر سیاره ی خودمان است. ونوس یا سیاره زهره در حال حاضر دارای دمای سطح 450 درجه سانتیگراد (دمای اجاق گاز) و جو تحت سلطه دی اکسید کربن (96 درصد) با تراکم 90 برابر زمین است. دومین سیاره از سمت خورشید، زهره است که از نظر اندازه دوقلوی زمین است.

این تصویر توسط یک فضاپیما، زمانی از قله ی اورست تهیه شده است که خورشید به تازگی طلوع نموده و سایه های بلند کوهها به سمت غرب کشیده شده است. البته به تازگی منطقه ی یخ زده ی دیگری هم در سیاره ی سرخ پیدا شده. پس از نیوتن نیز افراد دیگری از جمله ادموند هالی و یان اورت به شناخت و کشف منظومهٔ شمسی کمک کردند. در همان قرن فضانوردان قطب های یخی مریخ را کشف کردند. یکی از این سنگ ها توسط آلن هیل کشف شد.

هر دو قمر مریخ سنگ هایی از جنس کربن و یخ دارند. اگر آنها ساخته دست آنها است چرا ظاهری متفاوت دارند ؟ زیربنای این دریاچه ی یخ زده با سایر دریاچه ها خیلی متفاوت است به گونه ای که امکان وجود زندگی میکروبی درآن وجود ندارد. شاید تفاوت ضخامت پوسته در متفاوت بودن مدل شکل گیری شان در زمان تولد مریخ باشد. از نحوه ی شکل گیری این دو قمر هنوز اطلاعاتی در دست نیست. در بلندترین نقطه ی قطب های مریخ، کلاهکی از آب یخ زده وجود دارد که مدت ها به همین شکل مانده است. در جو آن هیدروژنبه شکل H2 و ۱۲ درصد هلیوم و ۲ درصد متان وجود دارد اما از آنجایی که متان به شدت نور قرمز را جذب میکند این سیاره به رنگ آبی مایل به سبز دیده میشود.

هر چه شدت طوفان ها بیشتر باشد غبار بیشتری بلند شده و به این صورت با افزایش میزان غبار موجود در اتمسفر قدرت طوفان ها هر بار بیشتر و بیشتر می شود. شدت این میدان مغناطیسی یک دهم میدان زحل ولی ۵۰ برابر میدان مغناطیسی زمین است. کل این عناصر سنگین تر 19-31 برابر جرم زمین تخمین زده می شود ، با کسر قابل توجهی در منطقه هسته زحل قرار دارد. یعنی نیمی از اندازه ی کل سیاره را این دهانه تشکیل داده است. شاید هم از ریزه سنگ های موجود در مدار مریخ هم زمان با تشکیل سیاره ی سرخ این دو قمر هم تشکیل شده است.

در سال 1971 هم سفینه ای دیگر به دور مدار مریخ گردش کرد و حدود 80 درصد از خاک این سیاره را نقشه برداری کرد. در نتایج این تحقیقات مشخص شد که احتمالا دریاچه ای یخ زده در این منطقه وجود دارد که البته اندازه اش هنوز مشخص نیست. البته در مناطق شمالی سنگ هایی از جنس آندزیت موجود است. آندزیت ها هم سنگ های آتش فشانی اند اما جنسشان بیشتر سیلیکا است تا بازالت!

پوسته ی این سیاره در اکثر نقاط بازالت آتش فشانی است. بعضی از این دهانه های آتش فشانی حالت نامتعارفی دارند. انسان ها در این سیاره برای زندگی کردن به گرما و انرژی نیاز دارند که این انرژی توسط Akrid ها تولید می شود و این دلیلی است برای شروع جنگ، شخصیت اول داستان Wayne نام دارد که به همراه پدر خود در این سیاره زندگی می کند. البته نمیتوانید قافیه اضافه کنید، بلکه فقط کلماتی را برای حروف اول در نام هر یک از سیارات انتخاب کنید. در هر دو قطب مریخ مناطق گسترده ای از یخ و غبار وجود دارد که تا عرض جغرافیایی 80 درجه ی مریخ گسترش پیدا کرده است.

تا جایی که به عرض جغرافیایی 45 درجه یعنی تا خطوط مرکزی آن ادامه پیدا میکند. این جریان گرم اتمسفری به علت اختلاف دمایی که با اتمسفر سرد و یخ زده ی کناری شان دارد شروع به حرکت میکند و طوفان ها را به وجود می آورد. در همین زمان قطب شمالی زمستانی کوتاه اما سرد را تجربه میکند. چرا که فوبوس نور فرا بنفش از خودش ساطع میکند. غبار موجود در اتمسفر این سیاره اشعه ی خورشید را به خود جذب میکند و داغ می شود. غبار این طوفان ها پتانسیل این را دارد که تمام سیاره را پوشانده و ماه ها طول بکشد.

دره ها و آتش فشان های زیادی در این اکتشاف پیدا شد. به این ترتیب سعید مجدداً در دام سفینه های فضایی گرفتار شد ، فکر اینکه با اقداماتی که انجام داده پس از اسارت و بازگشت دوباره به سیاره چه سرنوشتی در انتظار او خواهد بود آزارش می داد ، او برای آخرین بار تلاش کرد تا سیستمهای کنترلی سفینه را فعال کند اما تلاش او فایده ای نداشت ، بنابراین خودش را آماده جنگ کرد ، اما قبل از اینکه بتواند از سلاحش استفاده کند ، متوجه موضوع جدیدی شد . به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، سازمان فضایی آمریکا(ناسا) تصویری از یکی از قمرهای زحل موسوم به “پاندورا” را منتشر کرده است که در آخرین روزهای ماموریت کاسینی گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید