غزوه احد – دانشنامهی اسلامی

هنریخ هارر کوهنورد اتریشی در زمان جنگ جهانی دوم به همراه یک تیم عازم تلاشی بر روی نانگاپاربات می شود. تلاشی که به یک فاجعه ختم میشود. دکتر هملو ، یک قاتل بازنشسته برای انتقام از قتل یک دوست قدیمی دوباره در یک سازمان مخفی استخدام میشود. یکی از موضوعات جالب توجه در آن حادثه حضور آناتولی بوکرایف برای امداد بوده است. عدهای دیگر گفتهاند که این الماس باید یک بار دیگر بریده شود و قطعهای از آن به کشورهای مدعی از جمله ایران و افغانستان داده شود. فیلم کوهنوردی با یک داستان اکشن درباره سرقت را بازگو می کند که یک گاید کوهستان در آن درگیر داستان میشود.

پای یکی از آنها در فرود می شکند و طوفان در میگیرد. آنها موفق به صعود میشوند اما در فرود به مشکل می خورند. این فیلم به بازگو کردن چرایی کوهنوردی نگاه می کند. فیلم به صعود این دو نفر در یکی از سخت ترین قسمت های ال کاپتان به نام داون وال می پردازد. در سال ۱۹۸۵ ، دو کوهنورد جوان به دنبال صعود به یکی قله در آند می روند. این قله از دو مخروط آتشفشانی اصلی تشکیل شده است که به نام آرارات بزرگ و کوچک خوانده میشوند. دوربین های DSLR جهت عکس و فیلمبرداری (چه کسی دلش نمی خواهد در این سفر سخت عکس های یادگاری و با کیفیت ثبت نکند؟).

جنگلها محلی مفید برای گذراندن اوقات فراغت به شمار میروند که با ایجاد پارک جنگلی مکانی مناسب برای تفریح و تفرج فراهم آمده است.پارک جنگلی بلوران در مسیر غربی جاده پل دختر به طرف اسلام آباد غرب قرار دارد که با بلوط، بادام، زالزالک و آلبالوی وحشی پوشش زیبایی پیدا کرده است. پل چینوت هم که بر اساس باور ایرانیان باستان، روح انسانها پس از مرگ، برای رسیدن به بهشت یا دوزخ باید از آن بگذرند هم در البرز قرار داشته است. ولی در کوه اینطور نیست، گاهی در کوه اتفاقهایی افتاده و رفتارهایی را از دوستانی دیدم که اصلا انتظار آن را نداشتم و همچنین بالعکس بودند آدمهایی که نمیشناختم و برای بار اول آنها را میدیدم اما آنقدر خوبی در وجودشان بوده است و آنقدر وجودشان پر از انرژی مثبت و مهربانی بوده که نزدیکترین دوستان من شدهاند و فکر میکنم این دوستیها همیشه پایدار هم میماند.

مالوری و ایروین در سال ۱۹۲۴ در جریان تلاش برای اولین صعود اورست گم شدند. یک مستند کوهنوردی پیرامون صعود تامی کالدول و کوین جارگنسون درباره صعود طبیعی در ال کاپتان. این فیلم نیز بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است. به این ترتیب، در منابع حدیثی و تفسیری در باره واژه جودی و معنای آن و نیز تعیین مکان جغرافیایی آن بحث شده است. در این حادثه در طی ۲۴ ساعت ۲۲ کوهنورد تلاش می کنند که خود را به قله کی۲ برسانند، اما عاقبت تنها ۱۱ نفر زنده می مانند.

داستان فیلم جریان ۱۲۷ ساعت مبارزه وی برای بقاست. اما برای سفر کوهنوردی یا کوه پیمایی در تابستان با یک تیم بزرگ یک مدل شلنگ دار با سرشعله بزرگتر مناسبتر خواهد بود. دیدن یک مستند کوهنوردی مانند رفتن به خود کوهها نیست اما ضرب المثلی داریم که می گوید وصف العیش نصف العیش (توصیف خوشی نصف خوشبختیست.) از لذت که بگذریم، دیدن مستندها و فیلمهای کوهنوردی می تواند باعث یادگیری از تجارب دیگران و انگیزه گرفتن هم باشد. کیفیت دوبله فارسی فیلم بد نیست(البته خیلی خوب هم نیست) و البته دیدن آن باعث افزایش بار فنی کوهنورد می شود. این فیلم تلاش دارد تا به ماورای مغز آلکس هانولد برود.

هر کوهنوردی رویای صعود یک کوه صعودنشده را دارد. بر اساس یک داستان واقعی درباره رقابت بر سر اولین صعود دیواره شمالی آیگر در سال ۱۹۳۶. گفتنی است که این صعود به شکلی تحت تاثیر رقابت آلمانها و سایر اروپاییان نیز بوده است. در این صعود راب هال و اسکات فیشر به عنوان راهنماهای کوهستان نیز فوت می کنند. مستند کوهنوردی مرو داستان اولین صعود تیغه این کوه را توسط کنراد انکر ، جیمی چین و رنان آزتورک بیان می کند.

آیا می گویند:پیامبر،(قرآن را خود ساخته و)به خدا نسبت داده است؟ سوال مهم در اینجا این است: آیا طناب را خواهی برید؟ و ناظم الاطباء واژة بُرز را به معنی بلندی و بزرگی و شکوه نوشته اند. در سال ۱۳۹۰، مجله علمی نشنال جئوگرافی، در آمار ۱۰ کوه خطرناک جهان، رتبه دهم را به کوه دماوند اختصاص داد. تلاش وی باعث نتایج یافتن چند کوهنورد می شود که البته بعدا بحث هایی را پدید می آورد. فیلم پیرامون صعود قله نانگاپاربات شکل گرفته است که در آن برادران مسنر در تیم تحت سرپرستی کارل هرلیخ کوفر از رخ روپال قله را صعود کرده و در مسیر بازگشت گونتر مسنر جان خود را از دست می دهد.

در بازگشت از قله به دلایل مختلف از جمله پاره شدن طناب ثابت مسیر ۱۱ نفر جان خود را از دست می دهند… سوابق و انگیزه های مختلف گروه منجر به مبارزه و سختی می شود. از بسیاری از لحاظ حق این است که مسنر را می تواند پادشاه کوهنوردی دانست. این حس اکتشاف دنیای جدید را به انسان می دهد، راهی که کاشفان بزرگ پیمودند. اگر در فکر پیدا کردن منطقه ای برای کوهنوردی می باشید ما کوه پیمایی در این مکان را به شما پیشنهاد می دهیم زیرا کوهنوردی در این منطقه لذت دوچندانی را به شما خواهد داد، تصورش را بکنید زمانی که قدم بر روی دامنه کوه می گذارید بوی دلنشین گل ها و سبزه ها شما را مدهوش خواهد کرد و یا نظاره منظره ای که حاصل انعکاس علفزار ها در ابی دریاچه است شما را به خیال و رویا خواهد کشاند، اما این پایان ماجرا نیست، زمانی که به قله کوه صعود می کنید انجاست که با مشاهده دشت ها و دریاچه پرآب از آن ارتفاع، تازگی و سبکی وجودتان را در بر می گیرد و طراوت را به بند بند وجودتان هدیه می دهد.

۱۹۶۰ چینی ها از مسیر شمالی به قله کوه اورست رسیدند. جبهه جنوبی کوه معمولترین و ایمن ترین مسیر صعود می باشد. شما این همه ادعا دارید و حتی ما رو هم تهدید می کنید که اگر دیدگاهتان را تایید نکنیم فلان می کنید در نهایت گویا محتویات این نوشتار را پذیرفتید!! در متن درباره آغری داغ (آرارات کوچک) سخن گفته شده است و اسناد و منابع ذکر شدند. فوربا تاشی شرپا با سی بار صعود قلل هشت هزار متری یکی از بیشترین آمار صعود به این قلل در جهان را داراست. این مستند کوهنوردی در سال ۲۰۱۴ تهیه شد و روی فوربا تاشی شرپا یکی از شرپاهای به نام تمرکز کرده است.

این فیلم به بازگو کردن یکی از ابهامات اورست می پردازد. پس لبّ و مغز تعالیم شیخ خلیفه از اصول تشیع اثنی عشری که وی به تبلیغ آن در بین طبقات نادار و ناچار جامعه میپرداخت،جدا نبوده است.و در سال ۷۳۶ هـ به قتل رسد.از شاگردان به نام می توان به شیح حسن جوری و شیخ جوینی اشاره کرد. در درجه نخست تمرکز آنها در مناطق بین صفحات تکتونیکى بسیار زیاد است. آنها پیش از آنکه در شکل یک حزب راستین به تبلیغ و بسیج حمایت مردم بپردازند، همچون کلوبهایی که فقط مانند جاده یک طرفه فراخوان می دهند و مردم از چگونگی تصمیم گیری آنها هرگز اطلاع نمی یابند عمل می کنند.

داستان بر اساس یک ماجرای صعود واقعی در سال ۱۹۷۰. داستان صعود به دیواره ال کاپتان توسط آلکس هانولد آنهم به روش فری سولو. یکى از این روش ها تطابق طیف سنجى (Correlation Spectrometry) است که در آن اندازه گیرى جذب اشعه فرابنفش مدنظر است و به کمک آن مى توان تصاعد SO4 را بررسى کرد. در این مستند کوهنوردی انکر سعی کرد تا اورست را بر اساس روش مدنظر مالوری صعود کند تا متوجه احتمال صعود توسط آنان با تکنیکهای زمان خودشان بشود. در این حالت نیمساز عقربه ساعت شمار و عدد ۱۲ جهت جنوب را نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: ساعت ۱۴ و ۲۰ دقیقه امروز گزارشی از سقوط فردی در حدود ۵۰ سال از ارتفاع در حوالی تخت سیاوش کوه صفه به سامانه ۱۲۵ آتش نشانی اعلام شد. از قدیم مدیم ها آورده اند که در روستایی دور افتاده دو دوست به نام های رستم و سهراب که بایکدیگر بسیار صمیمی بودند زندگی میکردند آن دو بسیار با هم صمیمی بودند ان دو گوویی از برادر هم به یکدیگر نزدیک تر بوودند، در یکی از روزهای گرم تابستان سهراب و رستم مانند همیشه در مزرعه مشغول کار بودند آن دو پس از ساعت ها کار وتلاش بسیار در زیر سایه ئ درختی که میان دو کوه قرار داشت سفره ای پهن کردند و مشغول غذا خوردن شدند .

روز ملی کوهنورد برابر با ۲۹ مهرماه و روز جهانی کوهستان و کوهنوردی مصادف است با ۱۱ دسامبر. هرگاه به جهانی شدن به مثابه يک واحد کلی اقتصادی – اجتماعی بنگريم، دامن فقراقتصادی در اين “دهکده جهاني” هنوز هم بيشتر گسترده شده است. افزایش تعداد زمین لرزه ها یکی از موارد تحریک کننده آتشفشان ها است که می تواند منجر به ایجاد ترک در زمین و خارج شدن خاکستر و بخار از دهانه کوه شود.

فوران آن همچنین باعث ذوب شدن یخچالها گردید. این غزوه از آن جهت به این نام معروف شد که در دامنه کوه اُحُد اتفاق افتاد. اهورمزدا دست چپش را با حلقهای به سوی داریوش دراز کرده و به این ترتیب مشغول انجام مراسمی مبنی بر تسلیم قدرت و سلطهٔ پادشاهی به داریوش میباشد. ولى به زودى این پاسخ را از پیشگاه پروردگار شنید که: (هرگز مرا نخواهى دید)؛ «قالَ لَنْ تَرانی».

دیدگاهتان را بنویسید