عزت نفس چیست و چطور تقویت میشود؟

ماه، کره ای صخره ای و لم یزرع به قطر ۴۷۶، ۳ کیلومتر است. میان سیاره های جدید، یک سیاره ابرزمینی (سیاره ای فراخورشیدی) با حرارت بسیار زیاد وجود دارد که Gliese۴۱۱b نامیده می شود و سطح صخره ای دارد. مدار یک مسیر است که اجازه می دهد سیاره به دور ستاره حرکت کند . به وسیله تلسکوپ تعداد بیشتری از ستارگان کم نورتر، خود را آشکار می کنند. غبار موجود در اتمسفر این سیاره اشعه ی خورشید را به خود جذب میکند و داغ می شود. همچنین مشخص شد میدان مغناطیسی نپتون مانند سیاره ی اورانوس انحراف دارد.

در تابستان سال ۱۳۸۴ اوضاع از این هم بغرنجتر شد. یکی از مباحث علمی مطرح در زمان ما،بحث درباره ی علل بروز دورانهای یخبندانهای گذشته و پیشگویی امکان وقوع عصر یخبندان جدیدی در آینده است.تنها در 18000 سال پیش،بخش شمالی ایالات متحده و سرزمین های دیگری در همین عرضهای جغرافیایی پوشیده از یخ بوده است.شواهد اثباتی این واقعه را هنوز میتوان در قسمت هایی از ایالت مینه سوتا دید.به نظر برخی ناظران،سرمای شدید این دورانها ناشی از وقوع رخدادهای فاجعه بار،از قبیل برخورد یک سیارک،شهابسنگ یا دنباله داری غول پیکر با زمین،و در نتیجه برخاستن غباری عظیم بوده،که مانع رسیدن گرمای خورشید به زمین شده است.برخی دیگر بر این عقیده اند که منشا دورانهای یخبندان اثری آمیخته از چند تغییر در حرکت زمین بوده است.در اینجا می خواهیم یک سناریوی ممکن را در این باره ارائه دهیم.در بحث مربوط به حرکت تقدیمی زمین به این نتیجه رسیدیم که کجی محور زمین همیشه 23.5 درجه است.این نتیجه گیری درست نیست،زیرا در هر دوره بسیار طولانی 41000 ساله،کجی محور زمین به اندازه 4 درجه تغییر می کند.هرگاه این کجی بیشتر از 23.5 درجه شود،تغییرات فصلی شدیدتر می شوند،یعنی سیر ظاهری خورشید،در تابستان ما،در شمال دورتر و در زمستان ما در جنوب دورتر می شود.چنین تغییر مشخصی در کجی محور زمین به پایین تر رفتن دما می انجامد و لایه ضخیمتری از یخ در نواحی قطبی را تشکیل می دهد.این روند افزایش بیش از حد لایه های یخی معمولا با افزایش آب شدن یخ در تابستان جبران می شود،اما عامل دیگری است که گاه گاه با بیشتر کج شدن محور زمین مصادف می شود.

این همان پدیده ای است که باعث ایجاد زمستات و تابستان بلندی و کوتاهی روزها و شبها در طی فصول مختلف می شود. ابر نواختر ستاره ای است که ناگهان می درخشد و میلیونها بار روشنتر می شود، تا جایی که در روز نیز قابل مشاهده است، اما در اندک مدتی ناپدید می شود. به همین نحو هنگامی که زمین میان ماه و خورشید قرار گیرد، سایه زمین بر ماه می افتد و در نتیجه بخشی از ماه یا تمام آن که در سایه زمین واقع می شود، تاریک شده و پدیده خسوف یا مه گرفت ایجاد می گردد.

بههرحال، قرآن هم از هفت آسمان و هم به نوعی از وجود هفت زمین سخن به میان آورده است؛ برخلاف تورات که تأکیدی از وجود هفت آسمان یا هفت زمین به میان نیست. و این چیزی نیست جز باز گفت حکایتهای آغاز و فرجام که اسطوره ها و داستانهای مربوط به آغاز خلقت آن را با “هنگامی که”، “درآغاز”، و قصه ها با “یکی بود یکی نبود” بیان می کنند.

محققان معتقدند این سیاره نشان می دهد تمام ستاره های نزدیک به خورشید دارای سیاره هایی هستند که دور آن ها می چرخند و برخی از آنها حتی شبیه زمین هستند. قسمتهای بیرونی ، که همچون قرص در گرداگرد بخش مرکزی قرار گرفته بوده اند ، که همچون قرص در گرداگرد بخش مرکزی قرار گرفته بوده اند ، به توده های مستقلی تراکم یافته اند و هر کدام به صورت سیاره ای در آمده اند(د) . تو روشنى مهتاب به آن پیشانى رنگپریده و آن چشمهاى بسته و آن طُرّههاى مو که باد مىجنباند نگاه کردم و تو دلم گفتم: “آن چه مىبینم صورت ظاهرى بیشتر نیست.

در مقایسه با اکثر ستارگان، این مقدار نور و بزرگی، حد میانگین است و به هیچ وجه غیر عادی نیست. جو شامل لایه هایی از هوای متحرک است، این لایه ها باعث شکست نور ستارگان می شود، در نتیجه ستارگان چشمک زن به نظر می رسند، اما در حقیقت ستارگان به طور یکنواخت می درخشند. تمدن إيراني از واحد ها و سابجكت هايي به نام كشورهاي إيراني و سرزمينها و مردمان إيراني در ديگر كشورها تشكيل شده است . اما اگر سیارات غول پیکر در کنار آن قرار بگیرند ، زمین از قبل ابعاد کوچکی به خود می گیرد.

نکته جالب در مورد اقمار مشتری این است که بر خلاف بسیاری دیگر از اقمار سیارهها در منظومه شمسی که از خود این سیارات تشکیل شدهاند، اقمار مشتری به دلیل جاذبه نیرومند به دورن میدان مغناطیسی مشتری کشیده شدهاند. قطبهای مغناطیسی زمین، بر خلاف قطبهای جغرافیایی شمال و جنوب که دو انتهای محور چرخش زمین محسوب می شوند و همیشه ثابت است، به طور نامحسوس جا به جا می شود و هیچگاه قطبهای مغناطیسی بر قطبهای جغرافیایی منطبق نمی شوند.

ضخامت این لایه ها متفاوت است و به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند. ماه و خورشید با تاثیر جاذبه خود بر زمین عامل ایجاد جزر و مد در اقیانوس ها می شود. هر چه سیاره ای به خورشید نزدیکتر باشد ،گرمای خورشید در آنجا بیشتر است و این دما بر حالت آب که در آن سیاره است ، تاثیر میگذارد . Gliese۴۱۱b چهارمین سیاره نزدیک به منظومه شمسی است. این صحابی ، رفته رفته متراکم شده و احتمالاً در اثر امواج ناشی از انفجار یک ستاره به صورت یک صفحه چرخان درآمده است (ب) .

خورشید یکی از ستاره های کهکشان بزرگی است که قسمتهایی از این کهکشان را به صورت ابر سفیدی در آسمان شب می بینیم. قسمتهای بیرونی که ضخامت کمی دارند ، در واقع به صورت بازوهایی هستند که به دور هسته پیچ خورده اند. همچنان که زمین در فضا می چرخد، جریان های چرخنده ای در هسته مذاب آن ایجاد می شود. به تدریج در اثر نیروی بسیار عظیم جاذبه بیشتر مواد موجود در هسته مرکزی آن متراکم شده و با فعال شدن فعل و انفعالات هسته ای ، خورشید به وجود آمده است (ج). قسمت ضخیم مرکزی کهکشان ، هستۀ آن است و ستاره های زیادی در آن متمرکز شده اند.

خورشید که موقعیت آن در این تصویر با علامت بعلاوه مشخص شده ، در یکی از این بازوها قرار دارد و فاصله اش تا مرکز کهکشان در حدود ۳۰ هزار سال نوری است. در یک شب صاف و روشن، در مکانی دور از شهر، می توان حدود دو هزار ستاره را در آسمان شمرد. برای زحل، شما به رنگ زرد نیاز دارید، اما نه روشن، اما کم رنگ. این بدان معنی است که نیمکره به تناوب یا به سوی خورشید مایل است یا به سمت بیرون از منظومه شمسی. وقتی منظومه شمسی در حدود 4٫5 میلیارد سال پیش به شکل فعلی خود رسید، زمین را با کمک نیروی جاذبه گاز و گرد و غبار به درون خود کشیده و آن را به سومین سیاره از خورشید تبدیل کرد.

سایرین می خواهند در سیاره فرود آیند اما در نقطه مورد نظر فرود نمی آیند. البته ستارگان بسیاری هم وجود دارد که گاه یک میلیون بار درخشان تر از خورشید اند، اما همه آنها به علت دور بودن از ما، از سیروس کمرنگ تر به نظر می رسند . زحل یکی از سیاراتی است که طول روزش از طول روز در کره زمین کوتاه تر است. یکی از ابزارهای نجومی ساده اسطرلاب است. فاصلهي مداري آن از سيارهي زحل 1221600 كيلومتر است كه در مدت 15.94 روز به دور زحل ميگردد. زمانی که ما به راه شیری نگاه می کنیم، در واقع به گروه وسیعی از ستارگان که کهکشان ما را تشکیل می دهند، می نگریم.

کهکشان ما- راه شیری- مانند یک صفحه پهن با بازوهای مارپیچ است که عرض آن در حدود ۱۰۰ هزار سال نوری است. در سراسر زمین می توان حدود شش هزار ستاره را دید. کهکشان ما در حدود ۱۰۰ میلیارد ستاره دارد و شکل کلی آن شبیه به یک عدسی است . این واقعیت است که ناصرخسرو را بر آن می­دارد که انسان را به واسطة داشتن عقل،پادشاه عالم کبیر بداند چنان که عقل کلّی را پادشاه عالم علوی می­داند.اما انسان به دلیل برخورداری از مراتب مختلف عقل،مراتبی دارد،در «مردم کو پادشاه عالم است» مراتبی هست چنان که نزد «عقل کلّی کو پادشاه عالم علوی است» و هر یک از اهل دعوت مرتبتی دارد (همان،1363 :111).

مردم باستان باور داشتند که به دلیل حملۀ یک گربهسان به ماه او زخمی شده است؛ به همین دلیل بعضی از مناطق باستانی برای جلوگیری از پیشامد بد و دفع نیروی شر، انسانی را قربانی میکردند» (فشارکی، 1394). ملیخا نیز با قربانی شدنش سبب رویش دوبارۀ زندگی بشر و همسرش میشود. به دلیل دوری این سیاره وزن و ابعاد دقیق آن فعلا رصد و اندازه گیری نشده ، اما تحقیقات بیشتری در این رابطه همچنان ادامه دارد. و بائوباب درختی است که اگر دیر به فکرش بیفتند دیگر هیچگاه نمیتوانند شرش را بکنند، چون تمام سیاره را فرا میگیرد و آن را با ریشههای خود سوراخ سوراخ میکند، و اگر سیاره بسیار کوچک باشد و درختان بائوباب زیاد باشند سیاره را میترکانند.

در جهان ما میلیونها کهکشان دیگر وجود دارد. کهکشان مجموعه ای از میلیونها ستاره است. این کهکشان را راه مکه ، راه کاهکشان یا به عبارت دیگر راه شیری می نامند (تصویر پایین ) . این کشف سبب ابطال اعتقاد نادرست و باستانی آن زمان شد که بیان میکرد همه چیز از جمله خورشید و سیارات دیگر به دور زمین میچرخند. به فضا پرتاب شد و در 2 دسامبر 1974 م. این نامها به علت شباهت آنها به وسایل و حیوانات و افراد و خدایان به انها داده شده بود. صاحب مؤیدالفضلا و حموی، اقلیم ایران را به خورشید منسوب دانستهاند که شاید ریشه در آیین مهرپرستی ایرانیان داشته باشد، اما نظامی ستارۀ زهره را به ایران نسبت داده است.

ونرا 9 اولین عکس های سطح زهره را ثبت کرد. محققان “پروکسیما d” را به کمک ابزاری به نام ESPRESSO در تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) در شیلی کشف کردند. به نقل از دیلی میل، این کشف توسط گروهی از محققان بین المللی به رهبری دانشگاه هرتفوردشایر انجام شده است. محققان همراه ۶۰ سیاره جدید شواهدی از ۵۴ سیاره دیگر نیز یافته اند. همچنین این قمر می تواند ا ختر شناسان در محاسبه جرم سیاره دهم یاری کند.

دیدگاهتان را بنویسید