ظهر جهان – ویکی پدیا

شباهت این گزاره به گزارهای مانند: «امیر در جیبش پول کمی دارد»، ممکن است سبب شود تا کسی «ترس داشتن» را همشأن «پول داشتن» تصور کند و در نتیجه ترس را یک شیء بداند که فاعلِ شناسا در رابطهی معرفتی منحصربهفردی با آن قرار دارد. سرانجام کاوشهای منطقه به منطقه آسمان در رصدخانه «مونت پالومار»(یکی از رصدخانههای معروف دنیا در کالیفرنیای آمریکا) با سرپرستی «مایکل براون»(اخترشناس ارشد موسسه فناوری کالیفرنیا) در ژانویه سال2005(دیماه سال1383) به نتیجه رسید و جرمی را در فاصلهای 2برابر دورتر از پلوتون یافتند. عدهای از اخترشناسان با توجه به شباهتهای موجود میان پلوتون و ترتیون با دیگر اجرام کمربند کوئیپر نتیجه میگیرند که هم قمر تراتیون و هم سیاره پلوتون حدود ۴٫۵ میلیارد سال پیش ، از این کمربند به بیرون پرتاب شدهاند.

در پایان دهه 1800، با کشف و دیده شدن صدها سیارک، سرس به لطف همنوعان خود دیگر خاص و شگفت انگیز نبود. سرانجام 20سال پس از مرگ وی، نخستین جرم این کمربند پیدا شد و جالبتر آنکه خبر آن به عنوان کشف سیاره دهم، بهسرعت در روزنامهها منتشر شد. از دهه 1960، کلمه سیاره دوباره در ادبیات علمی برای توصیف ماهوارهها، حداقل ماهوارههای بزرگ و گرد، ظاهر شد. همین داستان، منجر به کشف سیاره هشتم منظومهمان، نپتون(خدای یونانی دریاها) در سال1846، به وسیله «یوهان گاله» شد. اورانوس به عنوان یک سیاره در سال 1781 معرفی شد و نپتون در سال 1846 کشف شد.

این سیاره هر ۲۴۸٫۵ سال یک بار به دور خورشید میچرخد که در مدت ۲۰ سال از این زمان فاصلهاش نسبت به خورشید کمتر از فاصله نپتون از خورشید است. جو پلوتون: اولین بار در سال ۲۰۱۵ بود که انسانها توانستند سیاره پلوتو را از نزدیک ببینند. طول هر شبانه روز پلوتون (زمانی که سیاره ، یک بار گرد محور خود میچرخد) معادل ۱۵۳ ساعت زمینی است. هر یک از زیستبومهای Valheim (والهایم) باسفایت بزرگ و مخصوص خود را دارد. توضیح: «سُفت» در معنای کتف و شانه و «نَسُفته» در معنای سوراخ نشده است؛ منظور از «تختِ نَسُفته» به استعاره، بُراق، اسبِ پیامبر(ص) است، از آن جهت که هر تختی به جهت میخکاری، دارای سُفتگی است اما این تخت (اسب) نَسُفته است.

سه سیاره تراپیست-1f، تراپیست-g و تراپیست-h، از آن جهت که فاصله زیادی تا ستاره میزبان دارند احتمالا تمامی موجودیِ آب آنها به صورت یخ زده بر روی سطح قرار دارد. اما یک چیز بدیهی است و آن اینکه تا ارائه تعریفی کامل از مفهوم بسیار پایهای سیاره در سطح جهانی، نویسندههای کتابهای نجومی – بهخصوص برای کودکان – تکلیف خود را نمیدانند که منظومهای 8سیارهای داریم یا 10سیارهای! این چشمانداز عجیب و غریب، ممکن است شما را به یاد مسیر حرکت کرمها و یا مزرعه مورچهها بیندازد.

دانش نجوم مولانا و سیر اختران در مثنوی لااقل از دو چشمانداز قابل بررسی است. این دو قمر جدید بسیار کوچک بوده و تخمین زده میشد که قطری برابر با ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر داشته باشند. تنها در دهه 1960، زمانی که فضاپیماها مشاهدات بهتری از این اجرام ارائه کردند، اصطلاح سیارههای کوچک برای مدتی از بین رفت و این اجرام یه سیاره کامل نامیده شدند. پس از بحث و گفتوگوهای بسیار و تقسیم اجرام داخل منظومه شمسی به سه دسته سیارات، سیارات کوتوله و اجرام کوچک منظومه شمسی از سوی سازمان بینالمللی نجوم، از دوم شهریور به بعد، پلوتون از رده سیارات حذف شد و در گروه سیارات کوتوله منظومه شمسی قرار گرفت.

زمين بزرگ ترين سياره در اين دسته است. پلوتون در یک نقطه معین از مدار خود ، ۱٫۲۵ میلیارد کیلومتر (۷۸۰ میلیون مایل) پایینتر از دایرة البروج قرار میگیرد. محور چرخش اورانوس حدود ۹۸ درجه نسبت به صفحه مدار سیاره به دور خورشید انحراف دارد. مدار پلوتون ۱۷ درجه نسبت به دایرة البروج ، صفحه مدار زمین انحراف دارد و این در حالی است که سایر مدارهای سیارهای فاصله بسیار کمی با صفحه دایرة البروج دارند.

ماجرا از بینظمیهای مشاهده در مدار اورانوس آغاز شد و دانشمندان را بر آن داشت تا برای توجیه این بینظمیها، به جستوجوی جرم جدیدی در اطراف اورانوس بپردازند. در سال 2000 و در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک، پلوتو از نمایش سیارهای حذف شد. ۳۴-اوّلین رصدخانه ی ایران چند سال پیش و در کدام شهر ساخته شد؟ متزگر تصور میکند که تعریف قدیمیتر از سیارهای که شامل قمرها میشد در زمانی که علوم سیارات از «رکود بزرگ» بین سالهای 1910 تا 1950 عبور کرد، فراموش شد. محوریت محتوایی این عنوان که در میان بهترین بازی های بقا زامبی اندروید قرار گرفته است بر سر یک راننده کامیون بین کهکشانی است که در یک سیاره بیگانه گم میشود.

واژه سیاره در فارسی از عربی (به معنی «راهپیما») گرفته شده که ترجمه دقیقی است برای واژه πλανήτης (پلانِتِس) یونانی. سبت به زبان عربی ) اولین روز کاری هفته است. من از اولین روز کاری خود در روزنامه Cornell Daily Sun ، یعنی در همان زمانی که در سال 2006 در دانشکده بودم، در مورد پلوتو مینویسم. البته همه این بحثها و نگرانیها به سال1781 برمیگردد؛ سالی که «ویلیام هرشل» در جستوجوی ستارههای دوتایی، به جرم تازهای برخورد که هفتمین سیاره منظومه شمسی یعنی «اورانوس» لقب گرفت. وقتی کاوشگر نیوهورایزنز به پلوتو رسید مشاهده کردیم که کوههایی با ارتفاع ۴ کیلومتر در سطح این سیاره وجود دارد.

با این وجود وزش باد در سطح سیاره بسیار کندتر است و تخمین زده میشود فقط چند کیلومتر در ساعت باشد. مدار پلوتون به دور خورشید، میل تندی دارد و فاصله متوسط آن از خورشید ۵٫۹۱۵ میلیارد کیلومتر است که خورشید از آنجا فقط بصورت ستارهای درخشان دیده میشود. برای مدت طولانی دو ابرقدرت کره زمین ، آلای دوشی و امپراطوری، به یک کشیده شدند جنگ تمام عیار درگیری که فقط در چه زمانی پایان یافته است زمیناست پیشرونده ها در سال 2177 میلادی یک فعالیت مخفی ضد جنگ را آغاز کرد.

تصاویر تاثیرگذار، زیبا و دیدنی فیلم چندانی طولانی مدت نیستند و همین نشان میدهد که سازندگان ترجیح دادهاند تا ادیت ویدیوها را خیلی سریعتر به پایان برسانند. تا سال ۲۰۰۵ که بررسی تصویرهای دریافتی از تلسکوپ فضایی هابل باعث کشف دو قمر جدید برای پلوتون گردید، باور اخترشناسی برآن بود که شارون تنها ماه پلوتو است. سیاره ای دارای آب و اکسیژن و قابلیت حیات موجودات زنده در خارج از منظومه شمسی کشف شد. در آخرین روز یعنی 24 آگوست، پس از بحثهای بسیار تند، تعریف جدیدی از «سیاره» به رای گذاشته شد.

دیدگاهتان را بنویسید