: سیاره زهره

در هر دو قسمت نابودگر این ایده کانون قصه است که در قسمتهای بعدی نیز محوریت خود را حفظ کرده است. وی یادآور شد: از آنجایی که مدار سیارات دایره کامل نیست و بیضی نزدیک به دایره است، نحوه قرارگیری اجرام از جمله سیاره بهرام نسبت به زمین به گونه ای است که هر چند مدت کمترین فاصله را با یکدیگر ایجاد می کنند و از سوی دیگر با توجه به گردش یکساله زمین به دور خورشید که این زمان برای سیاره سرخ حدود ۲ سال زمینی طول می کشد، مقابله یا رویارویی سیاره بهرام با زمین هر ۲۶ ماه یک بار تکرار می شود و این در شرایطی است که در برخی رویارویی ها سیاره سرخ در فاصله دوری نسبت به زمین قرار دارد برای مثال در شبانگاه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۰، هر چند سیاره سرخ بهرام در وضعیت مقابله بود اما بیش از ۱۰۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله داشت، درحالیکه در مقابله مطلوب ۵ امرداد ۹۷ سیاره مریخ حدود ۴۵ میلیون کیلومتر نسبت به سال ۱۳۹۰ به زمین نزدیکتر بود ضمن آنکه در مقابله مطلوب امرداد ۹۷ سیاره سرخ پایین تر از ماه کامل قرار داشت و در آن شب طولانی ترین ماه گرفتگی کامل قرن ۲۱ رخ داد.

وی ادامه داد: سیاره سرخ بهرام شامگاه سه شنبه ۲۲ مهر در هنگام غروب خورشید از افق شرق طلوع می کند و نیمه شب این تاریخ به بیشترین ارتفاع در آسمان می رسد و سپس هنگام طلوع خورشید در بامداد فردا، سیاره سرخ در افق غرب غروب می کند و در طول تاریکی قابل مشاهده و بررسی است. یاد ان سه مرد شاعر نامی برای همیشه گرامی و جاودان بماناد . اول کشورهای اروپایی و بعد آمریکا و ورودش به جنگ و سپس دامنه ان برای وارد کردن هندوستان به جنگ ، باعث کشیده شدن ان به ایران شد .

رومیها که همچون یونانیها دین نیا-هند و اروپایی داشتند، خدایانی مانند یونانیها با نامهای متفاوت داشتند اما خبری از داستانسراییهای غنی یونانیها که فرهنگ شاعرانه یونان به خدایانشان بخشیده بود، نبود. او متولد 1303 و من متولد 1305 بودم .هردوی ما سزبازی نرفته بودیم وفراری از دست ژاندارم های بی مروت . خانه ما دیوار به دیوار و سمت راست سیبه ای در نزدیکی محله لته گودالی بود.شب که میشد یا من و اصغر برادرم تو خونه قاسم دور کرسی بودیم و یا اونها تو خونه ما .هاشم پدر قاسم که شاعر بود و کتابی به نام ” جنگل مولا ” نوشته بود و چاپ سنگی هم شده بود میدونست که من نیم دانگی صدا داشتم ، بنا براین وقتی از وقایع قمشه وشلوغ پولوقی اجبارخونه و کشتار های هیتلرو وقایع روزو فرامین چورچیل که از رادیوی پدر قاسم که بانفت کار میکرد و توسینی مسی روی کرسی گذاشته بودندش خسته میشدیم، پدر قاسم جنگل مولا را که داده بود توی تیمچه جلد چرمی قهوه ای پاکیزه ای براش درست کرده بودند ، ازلب تاقچه کنار حافظ وشاهنومه برمیداشت و میداد دست من و میگفت یالا ، منم دست مریزادی بهش میگفتم و شروع میکردم به خواندن .

اخه خدا بهش یه دختر داده بود که اسمش رو گذاشتته بود پروین و روشیشه عکاسخونه هم با خط خوب عمو حیدری که خدابیامرز یه دستم بیشتر نداشت بزرگ نوشته بود : عکاسی پروین .قاسم کار روتوش عکس رو خیلی خوب میدونست و رو شیشه عکس ها ویا رو فیلم ها خوب کار میکرد وبا مداد سوسمار روی میز شیشه مورب که یک دایره روشن وسطش بوداصلاح میکرد ، بهمین خاطر مشتری خیلی داشت .در کنار عکاسی هنر شاعری رو هم تکمیل کرده بود و با تخلص ” آشفته ” شعر می سرود.

در ابتدا، جغرافیای فرهنگی، به مطالعه روابط میان چشم انداز و فرهنگ با تأکید بر گذشته تاریخی تأکید داشت. بهرام حالا علاوه بر اب و جارو کردن پیاده رو که همش پر خاک اره نجار همسایه بود عکس بچه ها که برای مدرسه رفتنشون نیاز به عکس 6 در 4 داشتند رو میگرفت . خوشبختانه کاغذ هرچی بخوای ما داشتیم ، چرا که یک کامیون که بارش کاغذ کاهی بود و از تهران به مقصد شیراز حرکت میکرد ، تو جاده شیراز در نزدیکی باغ ملی قمشه و اب انبار حاج ممصادق چپه شدو چ.ن نزدیک خونه ما بود همه بچه های محله لته گودالی به نوایی رسیدند ، خصوصا بچه های بی سواد سهم کاغذشون را با یه چنگ کشمش و یا یه گل کشک با بچهای با سواد عوض کردند و حالا دولاب خونه ما و قاسم شده بود پر کاغذ .

این کار شب های زمستون ما پشت کرسی و شبهای پر ستاره تابستون تو ایوون و زیر نور لامپا بود .قاسم از پدرش یاد گرفته بود وهر از گاهی دور ازچشم بابا دو بیت شعری میگفت وتو دفترچه بغلیش یادداشت میکرد . دمای این سیاره در طول روز ۱۶ درجه و در شب منفی ۱۲۳ درجه سانتیگراد است و این موضوع در کنار حجم بالای تشعشعات فضایی بخشی از مشکلات اساسی برای وجود حیات در این سیاره هستند.

در واقع وقتی پایونیر2 از سمت مخالف خورشید ناظر حلقه ها بود ، بخش کاسینی درخشان و B که معمولا درخشنده ترین حلقه هاست ، تاریک به نظر می رسید.واقعیت کاملا پیش بینی نشده این بود که حلقه F در تصویر حاصل از ویجر 1 به صورت رشته های گیس باف نمایان شد .همچنین به نظر می رسید درآنجا پره هایی (spokes) است که به سوی خارج (تا بالای راس) حلقه ی B امتداد یافته است. این حق رای به بازیکنان اجازه میده که تو تصمیم گیری های سیاره شرکت داشته باشه. ایکاش نو جوانی و یا شخصی از این فامیل قلم افتاده بر زمین این بزرگان را برگیرد و بسراید ، و چنانکه از خواهرم پروین شنیدم نوجوانی سیاره نام در جلسات هفتگی فرهنگیان بازنشسته اصفهان شرکت میکند واشعار خوبی هم میسراید و میخواند .

تأثیر انسان بر آب و هوای شهری به اندازه شهر و ساختار فضایی آن، به تعداد ساکنان و تمرکز صنعت بستگی دارد. از این رو شرایط موجود در مریخ، بیش از هر سیاره دیگری نزدیک به شرایط زمین است و میتوان گفت مریخ تنها سیارهای است که میتوان به عنوان دومین سکونتگاه انسان در منظومه شمسی روی آن حساب کرد. دانشمندان که انتظار داشتند مریخ در سال 1965، در زمان یک مقابله، کاملا به زمین نزدیک شود، یک کاوشگر فضایی را آماده کردند تا در محدوده 9600 کیلومتری این سیاره پرواز کند، از سطح آن عکس بگیرد و این عکس ها را با اطلاعات دیگر تقویت کند و به زمین برساند.عکس هایی که از کاوشگر مارینر 4 به زمین بازگردانده شد، بسیار عالی تر از هر عکسی بود که قبل از آن با تلسکوپ های مستقر در زمین گرفته شده بود.

این کاوشگر فضایی که آن را کاوشگر بینسیارهای یا سیارهپیما هم خواندهاند، نخستین فضاپیمایی است که بهسوی پلوتو پرواز کرد و به مطالعه درباره این سیاره کوتوله و پنج قمر تاکنون شناختهشده آن، به ویژه “شارون”(Charon)، پرداخت. بهرامم زرنگ بود و علاوه بر کارهایی مثل فیلم تو فریم گذاشتن و شیشه توی قاب گذاشتن و توی دوربین لوبیتل مشتری حلقه فیلم گذاشتن ، کار روتوش کردن را هم یاد گرفته بود . همچنین ESA نیز در حال کار بر روی فرودگر ExoMars خود است که باید در سال 2020 پرتاب شود و شامل یک هدف برای رفتن به عمق سیاره سرخ و جمعآوری نمونههای خاک از عمق حدود 2 متری (6.5 فوت) آن است.

یعنی هر یک سال در مریخ تقریبا دو سال بر روی زمین محسوب میشود. در شهرضا ژاندارم ها به هر جوان و مرد میانه حالی که در کوچه و بازار میرسیدند ، بعد از کتک فراوان ، دست بسته او را به ژاندارمری و اقع در خیابان بوستان میبردند . پدرم اکبر که خدایش بیامرزاد میگفت : اون موقع من هفده هیجده سال داشتم و رفیق و همسایه دیوار به دیوارمان که نامش قاسم سیاره بود دو سال از من بزرگتر بود . پدرش قاسم وقتی دید اون یه عکاس کامل شده ، تو پیاده روی روبرویی کنار حمام اصل چهار یه عکاسی براش واکرد .

یا با هواپیما و اینجور چیزا که روی پرده کشیده بودند. ، نيكس، هيدرا، سربروس و استوكس دارد كه به دورش مى چرخند و بزرگترين آنها يعنى شارون با قطر ۱،۲۰۸ کیلومتر کمی از نصف پلوتو هم بزرگتر است. اندازه ی مریخ، نصف زمین است. این فاصله تقریباً به اندازه فاصله سیاره زحل از خورشید است. سیاره ی زهره ، ونوس یا ناهید (venus) دومین سیاره منظومه شمسی است که اندازه ای در حدود اندازه کره ی زمین دارد از این رو به خواهر زمین نیز معروف است . 14. برای یکبار گردش ناهید به دور محورهایش 243 روز نیاز است.

سر وصدای جنگ که کم کم خوابید ، هاشم خونه رو فروخت و به محله کوچ کومال نقل مکان کردو تو خیابون نزدیک خونه که تازه اسفالت کرده بودندیه عکاسخونه برای قاسم دست و پا کرد . امسال یک هفته قبل در شبانگاه سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹، سیاره بهرام کم ترین فاصله را با زمین داشت؛ در شبانگاه سه شنبه ۲۲ مهر سیاره سرخ بهرام با توجه به نزدیکی به زمین به رنگ نارنجی متمایل به زرد دیده می شود و در صورت فلکی ماهی (حوت) قرار دارد. بهرام اولش دستاش میلرزید و کارش بد در میومد ، اما بعدش اعتماد به نفسش بالا رفت و خوب عکس میگرفت و کم کم شد رقیب پدرش .

بعد چند سال رفت تهران و با پس اندازش یک دوربین شیشه فیلم خور حسابی خرید و شروع کرد به گرفتن عکس برقی و بعدشم پشت عکس مهر میزد که عکاسی پروین . دیوان اشعار هرسه این بزرگان در پشت شیشه کتابفروشی ها موجود است . اعماق یخی این قمر احتمالا مانند زمین دارای کانالهایی به سمت گوشته هستند. اندازهگیریهای گرانشی متعدد فضاپیمای کاسینی از تایتان نشان میدهند این قمر دارای اقیانوسی زیرزمینی از آب مایع است که احتمالا با نمک و آمونیاک ترکیب شده است. بهرهبرداری از این مواهب بستگی به نوع برخورد با آنها دارد.

اگر خواستهباشم با شبپرهها آشنا بشوم جز این که دو سه تا کرمِ حشره را تحمل کنم چارهاى ندارم. تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سیاره سرخ بهرام بامداد فردا (چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹ ) پس از حدود سه سال در ساعت ٢ و ٣٠ دقیقه بامداد، بار دیگر به وضعیت مقابله میرسد، وضعیتی که تا شهریور ۱۴۱۴ تکرار نمی شود. مریخ با سرعتی کمتر از زمین حرکت میکند و هر یک بار که به دور خورشید میچرخد، معادل ۶۸۷ روز در زمین است. وی در توضیح وضعیت مقابله مطلوب گفت: مقابله مطلوب وضعیتی است که سیاره بهرام هر ۱۵ تا ۱۷ سال یک بار در این شرایط به مقابله می رسد که ضمن رخداد مقابله، سیاره بهرام در کمترین فاصله با زمین قرار می گیرد.

ژوپیتر یک طلسم خوشیمن است که هر چیزی که لمس میکند را گسترش میدهد بدین ترتیب آنچه که در یک مقیاس بزرگ انجام میدهید را نشان میدهد. اما هیچکس نمیداند که چه چیزی سبب آغاز حیات روی کره زمین شده است. ناسا چیزی را به ما داد که همواره آرزویش را داشتیم: سنگی به نام خودمان روی بهرام! زمانی که ما روی کره زمین زندگی میکنیم، نمیتوانیم شگفتیها و زیباییهای آن را ببینیم. مریخ یا بهرام بعد از کره زمین، چهارمین سیاره نزدیک به خورشید است.

دیدگاهتان را بنویسید