سیارات منظومه شمسی

است زیرا هر شبانه روز در عطارد 58 روز زمینی به طول می انجامد. تقریباً یکی از هر پنج سیاره خورشیدسان یک سیاره زمینسان در منطقه قابل سکونتخود دارند، نزدیکترین آنها در حدود ۱۲ سال نوری از زمین فاصله دارد. بسیاری از اخترشناسان تصور میکنند که هلیوسفر حدود ۱۵ میلیارد کیلومتر از خورشید فاصله دارد. اما برخی دیگر ادعا میکنند که تا ۱۰۰۰۰۰ واحد نجومی دورتر از خورشید ادامه مییابد. دانشمندان در واقع سیاره نه را به طور مستقیم ندیدهاند، برخی از ستاره شناسان به دلیل تاثیر گرانشی عجیب بر اشیاء کمربند کویپر وجود یک سیاره بزرگ را در این منطقه تخمین میزنند (احتمال وجود سیاره نهم در منظومه شمسی).

سیارههای کوتوله جرم کمتری نسبت به برادران بزرگتر خود یعنی سیارات دارند اما برخی ویژگیهای آنها سبب میشود که آنها را به عنوان سیارات و نه فقط اجرام آسمانی مانند سیارکها و شهابسنگها در نظر بگیرند. به مرور زمان این تودهها به سیارههای بزرگتر تبدیل شدند. گانیمد احتمالا دارای اقیانوس آب شور در زیر سطح یخی خود است؛ در نتیجه به یکی از کاندیدهای قوی برای اکتشافات حیات تبدیل میشود. کالیستو دارای آثار جزر و مدی کمتر از دیگر قمرهای گالیله است؛ زیرا در آن سوی کمربند تشعشعات اصلی مشتری قرار دارد.

تفاوت اساسی بین ستاره و سیاره ها در این است که ستاره یک جسم داغ و نورانی است که نور خود را خود تولید می کند. هماهنگ کننده عملیات ونوس اکسپرس می گوید: “زمانی که ۸ سال پیش به زهره رسیدیم، متوجه حضور بادهای شدید با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت شدیم، اما تفاوت اساسی که از آن زمان بوجود آمده است، افزایش سرعت بادها تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت است.

در واقع سیاره زهره در آغاز پیدایش کاملا مانند زمین ما بوده است، اما امروز بدلیل تحولاتی ناشناخته تبدیل به سیاره ای شده که هوای آن مملو است از اسید سولفوریک و دی اکسید کربن. با شرایطی که سطح این کره از سولفوریک اسید پوشیده شده است خطرناکترین سیاره کهشکان، ونوس است. چهار سیاره داخلی نزدیک به خورشید – عطارد، زهره، زمین و مریخ – غالباً «سیارات سنگی» خوانده میشوند زیرا سطح آنها از جنس سنگ است. یکی از کاوشگران پروژه ونوس اکسپرس می گوید: “فضای جوی ونوس بسیار متراکم است، هوایی که ۹۷ درصد آنرا دی اکسید کربن تشکیل می دهد، حضور وحشتناک گازهای گلخانه ای، دمای سطح این سیاره را به ۴۵۰ درجه سانتی گراد هم می رساند، فشار جوی به ۹۲ بار نزدیک می شود،یعنی معادل ۱۰۰ برابر سیاره ما، محیطی کاملا ناخوشایند برای زندگی، یک جهنم واقعی.

نزدیکی آنها بیشتر از نزدیکی زمین و مریخ نیز هست، در واقع پوسته های تشکیل دهنده دو سیاره کاملا مشابه هستند، گازهایی مشابه، صخره هایی مشابه. در این کره کربن بیش از هر چیزی دیده می شود و دریاچه های آن عجیب و غریبی هستند حتی منجمان اعتقاد دارند که باران های این سیاره کاملا عجیب و از روغن و آسفالت تشکیل شده اند. کاوشگرهای کاسینی-هویگنس (Cassini-Huygens) و اکسپلورر (IBEX) که به ترتیب در مدار زحل و زمین بودند، نشان دادند که هلیوسفر در واقع یک کره است.

نکته جالب این جاست که وسپ 12b هر روز زمین یک بار به دور مدار خود می چرخد. هر سیاره در این منظومه، طبیعت خاص خود را دارد که بر شکل خارجی و همچنین بوی آن منعکس می شود. بوی سیاره مشتری هم یکی از مسائل اختلافی در میان دانشمندان است. دانشمندان تخمین میزنند که در کمربند کویپر احتمالاً صدها هزار جسم یخی با قطر بیش از ۱۰۰ کیلومتر وجود دارد، همچنین تخمین زده میشود که این کمربند حاوی یک تریلیون دنبالهدار است. هلیوسفر در حاشیه منظومه شمسی قرار دارد که حاوی ذرات دارای بار الکتریکی است.

رشته حمل ونقل دارای جنبههای گوناگونی است. ماههای داخلی و ماههای منظم دارای شیب متوسط مداری هستند که از یک درجه تا ۱.۵ درجه متغیر است. پاسخ: هرچه سیّاره ای به خورشید نزدیک تر باشد مدار گردش آن به دور خورشید کوتاه تر بوده و در نتیجه سالش هم کوتاه است و هرچه سیّاره ای از خورشید دورتر باشد مدارش گردش آن به دور خورشید طولانی تر بوده و سالش هم طولانی تر است.

پگسی B هر روز در حال سرخ شدن است زیرا ستاره ای در نزدیکی خود دارد که گرمایی نزدیک به خورشید را تولید می کند این ستاره باعث شده است تا دمای این سیاره 1000 درجه سانتی گراد باشد. ناهید هیچ قمر ندارد ، این تمایز تنها با عطارد در میان سیارات منظومه شمسی مشترک است. با این حال در دو قرن گذشته و بویژه در 50 سال اخیر روند صنعتی استخراج طلا و تولید مصنوعات متنوع از آن با چنان سرعتی به پیش می رود که گفته می شود هیچ گاه عنصری در زمین کشف نخواهد شد که همچون این ماده در معادلات اقتصادی جهان تأثیرگذار باشد.

رمز و رازهای زیادی در سیاره ونوس نهفته است، یکی از تصاویر نادر از این سیاره، که بوسیله فضانوردان روس گرفته شده نشان می دهد، هیچ آثاری از آتشفشان در این سیاره ندارد اما در عین حال صخره های آتش فشانی زیادی روی این سیاره موجود هستند. بدين معني است كه اندازه گيري از قطب تا قطب ديگر حدود 43 كيليومتر كمتر از قطر زمين در استواي آن مي باشد.با اينكه بلندترين كوه روي زمين البرز، اما دورترين كوه از مركز زمين كوه چيمبورازو در اكوادور مي باشد. تاثیری که انحراف محور اورانوس روی قطب های آن می گذارد باعث می شود هر قطب ۴۲ سال در روشنایی (قطب شمال) و ۴۲ سال در تاریکی (قطب جنوب) باشد.

سیاره مشتری با بیشترین سرعت گردش میکند، در حالیکه سیاره ناهید نه تنها با آهستهترین سرعت میچرخد بلکه رو به عقب گردش میکند. مشخص شد که پلوتون نه تنها از هشت سیاره دیگر بلکه به عنوان هفت قمر آنها از جمله زمین و ماه کوچکتر است. پیش از این ، برای سالها ، منجمان حضور 9 سیاره را تشخیص دادند ، یعنی پلوتو نیز مانند دیگر سیاره هایی که قبلاً برای همه شناخته شده بود ، یک سیاره محسوب می شد. همان­گونه که در بازی منچ، دل به شماره تصادفی روی تاس می­بندیم، اینجا نیز ایمان را با یک تصمیم می­پذیریم.

تعبیر خواب قرنفل – معنی دیدن گیاه قرنفل در خواب چیست؟ ریشه اصطلاح سیاره از یک کلمهی یونانی به معنی سرگردان میآید. بادهای خورشیدی تا بیرون از منظومهٔ شمسی جریان یافته و وارد فضای میانستارهای میشوند. در عوض کمربندهای آن به رنگهای آبی مایل خاکستری، قهوهای و قرمز دیده میشوند. حلقههای زحل به هفت گروه تقسیم میشوند که بهترتیب تاریخ کشفشان با حروف الفبای انگلیسی نامگذاری شدهاند. فضاپیمای کاسینی در مدار زحل به کاوش این سیاره و اقمارش می پردازد. مدار این سیاره فرضی در حدود ۶۰۰ برابر دورتر از فاصله زمین تا خورشید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید