ساخت کوه آتشفشانی و پدیده ی آتشفشان – جزیره اسرار آمیز دانش

مهمترین گونه گیاهی در جنگلهای لرستان بلوط است که این درختان نقش فوقالعاده اکولوژیستی دارند و منابع مهمی برای حفظ آب و خاک محسوب میشوند. نکته قابل توجه درباره چشمه پاچنار این است که تحقیقات باستان شناسان نشان میدهد که این چشمه، منبع اصلی آب برای قلعه شاهدژ بوده و از طرفی قدمت قلعه به زمان ساسانیان میرسد و موقعیت جغرافیایی و فاصلهای که با چشمه پاچنار دارد، نشان میدهد که این چشمه نقش مهمی در مکان احداث قلعه داشته است. آنچه باید به آن اشاره کرد این است که شهرستان کوهدشت علاوه بر سنگ نگاره های غار میر ملاس مامن سنگ نگاره های با قدمت بیشتری چون همیان یک و دو است که هر کدام از این سنگ نگاره ها رمز و راز فراوانی از هنر ایرانی را در خود دارند.

قدمت بیستون حداقل به 2500 سال قبل میرسد. کوه بیستون در شهرستان هرسین و در سی کیلومتری شهر کرمانشاه و ۵۵ کیلومتر شهرستان کنگاور واقع شده است. در سالهای بعدالشتر و پلدختر از شهرستان خرمآباد و نیز ازنا از شهرستان الیگودرز جدا و تبدیل به شهرستانهای مستقل شدند. لرستان در ابتدای تقسیمات کشوری دوره پهلوی بخشی از فرمانداری کل خوزستان و لرستان بود که خیلی زود از خوزستان جدا و با عنوان فرمانداری کل لرستان مستقل شد. یکی از طول ها که در یک کنج باریک بود به یک طاقچه کوچیک رسید و جای خوبی برای شب مانی رو به ما عرصه کرد .

بکری، عبدالله بن عبدالعزیز، معجم ما استعجم من اسماء البلاد و المواضع، تحقیق مصطفی سقّا، بیروت، ۱۴۰۳ق/۱۹۸۳م. بنابر این در برنامه ریزی ای که مطلوب ما هست، در پهلوی مجاز بودن اقتصاد بازار و تاکید بر اهمیت رشد اقتصادی در روند توسعه، تولید و مصرف در محور چنین هدفهای همآهنگی ارزیابی می گردند و بهترین شرایط برای جامه عمل پوشیدن اهداف برگزیده می شوند. درخواست ما برای مصاحبه و قرار ملاقات حضوری نیز پاسخی منفی داشت تا سکوت سنگربانی که هیچ کس متوجه نشد چگونه و چه زمان از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، همچنان ادامه دار باقی بماند.

یافتههای پیش از تاریخ لرستان، بیشتر شامل نقاشیها، کندهکاریهای غارها، سفالینهها و اشیای مفرغی هستند. لرستان جایگاه آثار باستانی و تاریخی فراوانی است که میتوان آنها را به سه دوره پیش از تاریخ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی تقسیم کرد. پس از خشک شدن کامل رنگ ها کوه شما برای انجام پدیده ی آتشفشان آماده است . جنگلهای لرستان از سال ۱۳۸۸ دچار بیماری و خسارت شدهاند که بخشی از این بیماری متوجه عوامل انسانی و بخشی نیز به دلیل عوامل بیولوژیکی است و تاکنون تحقیقاتی در این زمینه انجام نشدهاست.

ممکن است گفته شود که رسول خدا ـ ص ـ از ثنیة الوداع حرکت کرده، بعد در رفتن به سمت شمال، راه خود را به سمت راست تغییر داده است. که نشان مى دهد حجه الاسلام محمد سعید به منپور، نویسنده و محقق سریال به مفسرانى رجوع کرده اند که در آثارشان از این اسامى استفاده شده است، چنانکه اسامى استفاده شده براى اصحاب کهف در فیلم با روایتى که در جلد بحارالانوار از حضرت على، علیه السلام، نقل شده تفاوت دارد، چراکه حضرت على، علیه السلام، ایشان را به نامهاى «مکسلمینا»، «میشیلینا»، «تلمیخا»، «دیرنهوس»، «مرنوس»، «ساذریوس» و «قطمیر چوپان» معرفى مى کنند، که البته تفاوت در اسامى افراد و مکان ها و یا در شرح خود داستان به برداشت هاى مختلف و یا نقل قول هاى گوناگونى برمىگردد که هر یک از مفسران به یکى از آنها استناد مى کند که به طور مثال در مورد کلمه «رقیم» در قرآن، برخى از مفسران آن را نام روستاى نزدیک غار مى دانند و برخى دیگر نام سگ اصحاب کهف و برخى نام لوح مسى و یا سنگى نصب شده در کنار غار مى دانند و برخى نام کوهى مى دانند که غار بر روى آن واقع شده و راجع به کلمه «وصید» هم یک چنین اختلاف نظرى وجود دارد که البته این قبیل اختلافات نمى تواند به حقیقت داستان و پیام هاى آن خدش هاى وارد سازد.

كوهدشت از شمال به استان كرمانشاه، از شمال باختری، جنوب و جنوب باختری به استان ايلام و از خاور به شهرستان خرم آباد محدود ميشود. بیشتر در نواحی جنوبی لرستان و شمال خوزستان یافت میشود. آب و هوا در اورست به ناگاه چنان سرد میشود که سرمازدگی را در پی دارد. به طول 300 کیلومتر از دره فیروز کوه شروع و تارودخانه چهار کال(جاده شاهرود به گنبدکاووس) ادامه می یابد و بلندترین نقطه آن «قله شاهوار سمنان» 3945 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

اشترانکوه با ۴۱۵۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه استان لرستان است و پستترین نقطه در جنوبیترین منطقه استان واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۵۰۰ متر است. استان لرستان هماکنون دارای ۲۴ نقطه شهری است. جدیدترین شهرستان این استان شهرستان رومشکان است که در اواخر سال ۱۳۹۲ از شهرستان کوهدشت جدا و مستقل شد. اما پس از حکومت صفویان سکونتگاه لرهای بختیاری را منطقه بختیاری نامگذاری کردند و جغرافیای نام لرستان به حدود استان لرستان و ایلام کنونی محدود شد. از سوی دیگر نامگذاری این طرح به عنوان مبهم «طرح انتقال آب از سرشاخههای دز به قم» و همچنین نامگذاری پروژه ساخت و اجرای این طرح با نام پروژه قمرود باعث واکنشهایی در میان مردم استان لرستان شد تا جایی که محمد تقی توکلی نماینده شهرستان الیگودرز هم نسبت به نامگذاری این طرح اعتراض کرد و آن را مجعول خواند.

این منطقه نیز در حکومت قاجاریان به دو بخش پشتکوه و پیشکوه تقسیم شد. انتقال آب از شرق استان لرستان و شهرستان الیگودرز به شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم باعث پایین رفتن شدید سطح سفرههای آب زیرزمینی و در نهایت خشک شدن چاههای آب این منطقه شدهاست. در قلب منطقه دره های مرتفع U شکلی به چشم می خورند که بیانگر فرسایش یخچالی در این کوهها میباشند. به این ترتیب ناحیه مورد نظر شامل نیمه غربی استان لرستان فعلی از حدود پل هرو در شرق تا مرز استان ایلام در غرب و از گاماسیاب در جنوب شهرستان نهاوند در شمال تا رود دز در شمال خوزستان در جنوب میشود.

نام آن به فرانسوی Pyrénées، به اسپانیایی Pirineos، به کاتالانی Pirineus و به باسکی Pirinioak تلفظ میشود. نمیتوان آن را به دام انداخت و از رفتن باز داشت. خشک شدن چاهها و چشمههای شهرستان الیگودرز علاوه بر خسارات بسیاری که به بخش کشاورزی وارد کردهاست باعث از بین رفتن مجتمعهای پرورش ماهی در این شهرستان شدهاست. شهرستان چگنی در اواخر سال ۱۳۸۶ از شهرستان خرمآباد جدا و مستقل شد. طرح اولیه تشکیل این استان در سال ۱۳۷۵ به هنگام سفر رئیسجمهور وقت جمهوری اسلامی ایران، علی اکبر هاشمی رفسنجانی به بروجرد از سوی نمایندگان مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

پرویز فتاح، وزیر نیروی پیشین دولت نهم مدعی شد که وی مدافع حقوق مردم الیگودرز است. کوههای زاگرس در مقابل جریان توده های هوایی مدیترانه ای و اقیانوس اطلس قرار گرفته است و مانع نفوذ رطوبت مدیترانه ای به نواحی مرکزی ایران می شود . این گونه تنها در استان لرستان وجود دارد و به این لحاظ از ذخایر ارزشمند ایران زمین است. استان لرستان با بارش میانگین سالانه ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیمتر بعد از استانهای گیلان و مازندران سومین، استان از نظر بارندگی در کشور است. همچنین این مسیر، اولین مسیر از بین پانزده مسیری بود که تا سال ۱۹۹۶ برای صعود به قله شناخته شده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید