ساخت کوه آتشفشانی و پدیده ی آتشفشان – جزیره اسرار آمیز دانش

روزی مهدی همه ی دارایی اش را به کالا تبدیل و بار کشتی کرد تا در سرزمینهای دور بفروشد و سود زیادی نصیبش شود. و اینچنین مهدی را از خود دور کرد. اشتوکلین و طرفداران او ایران را از نظر ساختمانی (تکتونیک) به 7 منطقه مهم تقسیم کرده اند: 1- دشت خوزستان (پلاتفرم عربی) 2- منطقه مرتفع زاگرس 3- منطقه چین خورده زاگرس 4- زون ارومیه – سیرجان 5- زون کُپه داغ 6- زون شرق ایران و مُکران 7- زون البرز به طور کلی، تغییرات زمین شناسی ایران به حوضه های رسوبی و شدت و نوع فازهای تکتونیکی و فعالیت ماگماتیزم آن بستگی دارد.

2- کی دو: پاکستان و چین / 8611 / آ. ۱۱-گاشربروم ۱ : پاکستان و چین / ۸۰۶۸ / پ.ک. ۱۳- گاشربروم ۲ : پاکستان و چین / ۸۰۳۵ / ف. این کوه در رشته کوههای هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفتهاست. در این کوهپیمایی که در هوایی سرد ولی دلچسب , صورت پذیرفت ، گروه ما موفق شدند به بلندای این قله دست پیدا نمایند . در این کوهپیمایی که در هوایی بهاری و دلچسب , صورت پذیرفت ، گروه ما موفق شدند به بلندای این قله دست پیدا نمایند . داستان فوقالعاده جالب و تصویرپردازی زیبای این فیلم من را مجاب کرد تا آنرا در لیست بهترین فیلم های اکشن قرار دهم.

پس این کوه را باید در کلمه سلطان سایه ها دانست. این آتشفشان تاکنون چندین بار به شدت فوران کرده و بسیاری از مردم ساکن در آن مناطق را به کام مرگ کشیده است. عملا به علت ارتفاع زیاد و سرمای شدید این منطقه همچون قطب جزو مناطق بکر دنیا محسوب میشود، اگرچه سالانه کوهنوردان بسیاری تلاش برای صعود به قلل مختلف و بازگشایی مسیرهای جدید در مناطق مختلف آن انجام میدهند. در مناطق ترک نشین برخی کوه ها با پسوند و پیشوند بابا از شهرت خاصی برخوردارند به عنوان نمونه: حیدربابای شهریار که کوهی است مقدس برای مردم خشکناب بستان آباد و یا کوه بابا داغ در منطقه قفقاز و کوه قره بابا در خراجو.

هدف شورویها تسخیر زمینها نبودهاست بلکه میخواستند محل را نابود و یا دست کم نیروهای پویای حریف را از پی در آورند. شبخوس کول، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. از قدیم معروف بوده است که پا قلب دوم انسان و مخصوصا کوهنوردان است. عصايش را برداشت و با ناراحتي از آنجا دور شد. وقتی به ایستگاه پرستاری میرسد به او میگویند یه دختربچه تصادف کرده است هرچه سریع تر باید خودتان را به او بسپارید. در سردترین روزهای زمستان دمای هوا در ارتفاع قله تا منفی ۶۰ درجه سانتیگراد میرسد و در تابستان نیز معمولا یک یا دو درجه زیر صفر است.

در عوض اکشنِ فیلم و ایدههای خلاقانهی بسیار جذابی در این فیلم به کار رفته این فیلم یکی از گران قیمت ترین فیلمهای دیزنی تا سال ۲۰۱۲ بوده پس آن را دسته کم نگیرید، جان کارتر از معدود فیلمهایی است که به محض فکر کردن به یک اکشنِ خوب در کنار آثاری مثل سریع و خشن یا انتقام جویان به ذهنم میرسد. بعد از این، طالب مرتبه های ترقی را به سرعت طی کرد تا اینکه در سال ۱۰۲۸ هجری قمری به منصب ملک الشعرایی رسید و بعد از آن در کمال نعمت و عزت تا هفت، هشت سال زندگی کرد و آنگاه بعد از مدت زمانی بیماری و گرفتاری به یک نوع اختلال حواس، سرانجام در سال ۱۰۳۵ یا ۱۰۳۶ درگذشت و پسرخاله اش، حکیم رکنای مسیح کاشی که او نیز در هند و برخی سفرهای طالب با او همراه و از نظر سن از او بزرگتر بود، رباعی ای در ماده تاریخ مرگ طالب سرود.اما درباره ی اختلال حواس طالب در اواخر عمر، برخی تذکره نویسان نوشته اند که او دچار عارضه ی اختلال حواس شد و مرگش نیز در پی همین بیماری رخ داد؛ اما تصور می شود (اگر این گفته حقیقت داشته باشد) این اختلال حواس طالب در اثر افراط در استفاده ی او از معجون افیون دار باشد.

قلعه که به قلعه کوهزاد یا قلعه وزنیار شهره است یکی ار آثار تاریخی باارزش منطقه است که بسیار شبیه قلعه دیگر منطقه به نام زاخه است. ش بصورت یک مجموعه ۱۹جلدی تدوین شده است . امروز یکشنبه ۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۰ است آخرین گزارش من مربوط به ۹/۱۰/۹۰میباشد درست یک ماهه که هیچکونه گزارش برنامه ننوشته ام ولی برنامه هایم ا اجرا کرده ام چرا که هدف بزرگی دارم و نمی توانم تمریناتم را تعطیل کنم لذا برنامه هایی را که اجرا کرده ام خلاصه گزارش آنه را یکجا بشرح ذیل ارائه می نمایم از آخر به اول و به اصطلاح حسابداری بروش لایفو.

از یک طرف جامعه مدنی همواره دموکرات نمی باشد، از جانب دیگرد ولتها معمولاً می کوشند به شکلی از اشکال گفتمان جامعه مدنی را زیر تاثیر قرار دهند. این آتشفشان در سال ۱۷۷۲، ۴۰ روستا را که در دامنههای این کوه قرار داشتند به طور کلی ویران کرد و بیشتر از ۳۰۰۰ نفر از ساکنان این منطقه را به کام مرگ کشاند. ولی بالاخره این اتفاق میفتد و این موضوع در مورد خوبی کردن نیز صدق میکند. ولی پس از مدتی که با حرارت عرایضی کردم با کمال تعجب دیدم اعليحضرت چیزی نمیفرمایند. فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه، نیز در واکنش به کشته شدن آقای مینهپال در صفحهی فیسبوک نگاشته است که چهار روز پیش در مجلسی با هم رو به رو شدیم، با کمال ادب احترام عسکری نمود و گفت:« با موقف ضد طالبانیات احترامم چند برابر شده است».

اهورامزدا را در این کتیبه با چهرهای انسانی تمثیل کردهاند که ریشی مستطیلی شکل و چهرهای نورانی دارد. نمک فراوانی که در این منطقه وجود دارد، محیط را برای رشد گیاهان نامساعد کرده است. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، در حالیکه گروه طالبان پس از تسلط نظامی بر افغانستان برای کسب مشروعیت سیاسی و شناسائی بینالمللی تلاش میکند، جبهۀ مقاومت پنجشیر که هدایت آن را احمد مسعود برعهده دارد، خواستار مقاومت سراسری در برابر حکومت طالبان است. اما گروهی از تیراندازان که پیامبر(ص) آنان را به فرماندهی عبدالله بن جبیر بر کوه عینین در سمت چپ کوه احد قرار داده بود، به گمان پیروزی، کوه را ترک کردند و مشرکان نیز با عبور از همین منطقه، از پشت به مسلمانان حمله کردند و آنان را شکست دادند.

این چشمه به شکل حوض طبیعی و مسقف است که در پای کوه قرار دارد. به علت اختلاف دما بین این کوهستان با دشتهای مجاور، بادهای محلی مختلفی در نواحی مرکزی ایران تولید میشود. ایران به سبب این امر هم حاصلخیزی شهرها شمالی، هم خشکی دشتها و شوره زارهای قسمتهای مرکزی و هم سرسبزی شهرهای غربی کشور را تواما دارد. در آخر ته جعبه را هم با تکه های روزنامه بپوشانید . در ساحه استوی مرکز ولایت نورستان ۶ معادن بیروچ و صوفه بیروچ شناسایی شد است، که فعلاً از سوی وزارت معادن استخراج از این معادن جریان دارد.

بعد از چندین ساعت که دختربچه در اتاق عمل بود متاسفانه به دلیل خونریزی شدید جانش را از دست میدهد و او میداند که اگر همان موقع پیاده شده بود و به کمک میرفت شاید الان زنده بود. باز در پشغور جنگیدیم و شکست خوردیم، مجاهدین نورستان به کمک ما شتافتند ولی کاری از پیش نبردند و برگشتند. یکی بود یکی نبود در روزگاران قدیم،دو بازرگان کهنهکار و سرد و گرم روزگار چشیده بودند که همکاری و دوستی آنها بین مردم ضرب المثل بود. افعی قفقازی که یکی از مارهای سمیخطرناک به شمار میرود در بیشتر نواحی البرز شرقی به ویژه در ارتفاعات نسبتاً بالا و دامنههای پوشیده از بوته زارهای پراکنده تا انبوه و نیز ارتفاعات نیمه جنگلی یافت میشود.

اگرچه هیمالیا مرتفعترین رشته کوه دنیا است نکته جالب توجه این است که لقب جوانترین کوهها را هم به خود اختصاص داده و فعالیتهای کوهزایی در آن همچنان برقرار است. خبر رسیدن دو نفر بعد از عشق ۳۲ ساله در فضای مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفت. زبان دری، پشتو، پشهای و پراچی از زبانهایی است که در ولایت کاپیسا تکلم میشود. پيرمرد فهميد كه فريب خورده است. روزي براي خوش گذاراني به شهر نزديك روستا رفت و با خود فكر كرد اينجا مي تواند مردم را با وعده هايش فريب دهد ! پيرمرد ادامه داد : تو روزي من را فريب دادي و حالا من تو را پيدا كردم.

در همين لحظه مرد پيري كه دست و پايش مي لرزيد نزديكش شد و به درخت تكيه داد . در این باغ وحش حیواناتی مثل شیر و ببر وجود دارد که دیدن آن ها برای حیوان دوستان می تواند جالب باشد. قدمت این نقوش که تعداد آنها در هومیان به 10 عدد و در میرملاس به 18 عدد میرسد، به 2 تا 9 هزار سال پیش و به دوران پارینهسنگی باز میگردد. هیمالیا بلندترین منطقه کوهستانی در دنیا است که با طول بیش از 2900 کیلومتراز شرق به غرب در بین کشورهای چین، هند، پاکستان، بوتان و نپال گسترده شده است.این رشته کوهها در اصطلاح عامیانه بام دنیا لقب گرفته و اورست بلندترین قله دنیا با ارتفاع 8848 متر و بقیه 14 قله بالای 8000 متر را در خود جای داده است.

مسلما اگر بدانید که نپال ۲۵۰ قله با ارتفاع بیش از ۶۰۰۰ متر و البته رشته کوههای هیمالیا را در خود جای داده است شگفت زده خواهید شد. میرزا محمد تنکابنی مینویسد: محمد شریف مازندرانی آملی ملقب به شریف العلما، قدوهالفقها و اسوهالفضلا، مؤسس علم اصول، اعجوبه زمان، وحید دوران؛ در مجلس درس او زیاده از هزار نفر مینشستند. خرماکله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. بالاآمدگى، کج شدگى و فعالیت هاى زمین لرزه اى ممکن است نشانه فوران در حال به سر رسیدن باشند، اما زمین شناسان هنوز قادر به پیش بینى زمان دقیق زمین لرزهها نیستند.

در وسط بالای این کتیبه بزرگ نقش برجسته داریوش با ۵/۵ متر طول و ۳ متر عرض حک شده است و در سمت چپ نقش برجسته، تصویر تمام قد داریوش به ارتفاع ۷۸/۱ متر حجاری شده است. کوه قره باتور در غرب قندوز از سلسله فلات قلعه زال شروع شده ابتدا به جانب غرب و بعدا به طرف جنوب امتداد می یابد. 1.3 میلیارد از جمعیت کل دنیا به آبی که از این رشته کوهها سرچشمه میگیرند وابسته هستند و عملا این رشته کوهها پس از قطب شمال و جنوب سومین ذخیره برف و یخ بر روی کره زمین هستند.

با جریان یافتن خمیر نمکی از گنبدهای نمکی، آبشارهای نمکی ایجاد میگردد. ریيس اداره عمومى محیط زیست علاوه کرد که قرار گرفتن کوه هاى بابا به حيث ساحۀ حفاظت شده، برای حفظ محیط زیست منطقه نیز مفید بوده و از تخریبات و فرسایش خاک آن، جلوگیری میگردد. مهدی از آنجا که مرد با تجربهای بود به هر زحمتی که بود مقام و اموال از دست رفتهی خود را بازیافت. از قضا طوفان گرفت و کشتی مهدی به همراه دارایی اش از بین رفت و او فقیر و بیچاره شد. نه كوهها به هم چسبيده بودند و نه از مرد خبري بود !

دیدگاهتان را بنویسید