رمزگشایی از نمادهای هفت اقلیم هفت پیکر

اولین سوابق مکتوب مشتری مربوط به بابلیها و در 7 یا 8 قرن قبل از میلاد است. اولین بازدید از مشتری در سال 1973 توسط کاوشگر فضایی پایونیر 10 انجام شد که اولین عکسهای نزدیک را از این سیاره گرفته و نخستین خصوصیات مستند راجع به این کره پر رمز و راز را به نمایش گذاشته است. برخورد شومیکر لوی با مشتری باعث ایجاد جراحتهایی روی سطح این سیاره شد که حتی از زمین هم قابل رؤیت هستند. شناختن چیزی که خود بشر بر روی آن زندگی میکرده موضوع چالش برانگیزی بوده که انسانهای بسیاری را در ادوار مختلف به خود مشغول کرده است.

بر اساس محاسباتی که توسط “ووت” و “باتلر” انجام گرفته و با درنظر گرفتن عوامل گوناگون، در بدترین و سخت ترین شرایط، از هر 5 تا 10 ستاره در جهان هستی ، حداقل یک ستاره وجود دارد که دارای سیاراتی با اندازه و شرایط زمین است ، سیاراتی که قادر به پشتیبانی حیات می باشند. شکلهای ابر مانند نپتون، توسط سریعترین بادهای منظومه شمسی با سرعتی معادل 2200 کیلومتر در ساعت (1370 مایل در ساعت) جابجا می شوند. دانشمندان هنوز در حال تحقیق و جستجو در مورد چگونگی شکلگیری غولهای گازی هستند و مدلهای اولیه تشکیل منظومه شمسی را برای درک نقشی که مشتری، زحل و سایر سیارات در شکلگیری این منظومه ایفا میکنند را به اجرا میگذارند.

هر روز در این سیاره 9/8 ساعت زمینی است. نام این سیاره موضوع جالبی است که شاید زیاد به آن توجه نشود. همچنین تقریباً هیچ آبی وجود ندارد، اگرچه دانشمندان همیشه به دنبال آن هستند، زیرا ممکن است زمانی زیاد در مریخ بوده باشد. درنتیجه همیشه یک طرف این سیاره رو به ستارهاش قرار دارد؛ بهطوریکه یک طرف همیشه روز و سمت دیگر به صورت دائمی شب است. به علاوه اطلاعات و تصاویر تهیه شده توسط آن دو سفینه نه قمر زحل را کشف یا تائید نمودند. همانطور که احتمالاً همه ما میدانیم زمین دارای 4 لایه است: پوسته، گوشته، هسته خارجی و هسته داخلی و 70 درصد آن را آب تشکیل میدهد.

احتمالاً اولین منظره تلسکوپی مریخ در بین سالهای 1608 و 1610 و توسط گالیله مشاهده شده است، اما فرانسیسکو فونتانا اولین ثبت واقعی را در سال 1636 انجام داد. در این بازی شما میتوانید زمین خودتان را بسازید و آن را ارتقا دهید. به گزارش همشهری آنلاین به نقل ایسنا، تحقیقات اخیر محققان حاکی از آن است که سیاره زهره هرگز اقیانوس نداشته است. ۹٫ بر روی زمین، بزرگترین میزان تجمع طلا در اقیانوس ها است.تخمین زده می شود که میزان طلای موجود در اقیانوس ها در حدود یک میلیون تن است. گرچه باران الماس روی سطح اورانوس و نپتون هم میبارد در هر صورت نمیتوان این مواد ارزشمند را برداشت کرد، اما نمونهی WASP ۱۲۱ b نشان میدهد تنوع بالایی در جهانهای فراخورشیدی وجود دارد.

یافتن طول یک روز در سیارههای سنگی یا زمینی کار سادهای است و با نگاه کردن به ویژگیهای موجود روی سطح سیاره قابل فهم است اما این مساله برای غولهای گازی یا یخی نظیر اورانوس و نپتون دشوارتر است زیرا سرعت گردش ابرها بدور سیاره هیچ ارتباطی با سرعت واقعی گردش سیاره ندارد. روی سیارهی زمین، چرخهی آبی شامل گذارهای فازی بخار، مایع و جامد (یخ) است. در سیارهی WASP-۱۲۱ b حتی در سمت شب هم دما برای هر دو فاز جامد یا مایع آب بسیار بالا است. از نظر شیمیایی، طلا فلزی واسطه است که در گروه ۱۱ جدول تناوبی جای دارد و یکی از کم واکنش ترین عنصرهای جامد در شرایط استاندارد است.

باتلر در اینباره می گوید:” اما اگر شما در سطح این سیاره بایستید به راحتی قادر خواهید بود تا خورشید سیاره زمین رو مشاهده کنید” و ادامه می دهد : “ستاره کوتوله کم انرژی Gliese 581، میلیاردها سال زندگی خواهد نمود ، بسیار بیشتر از خورشید ما. و این احتمال توسعه زندگی در این سیاره را افزایش می دهد “. کاوش در سطح سیارک و لایههای زیرین آن نویدبخش شکلگیری منظومه شمسی و سیارات آن است. پاسخ این است هر جرم آسمانی که با OTS 44 برخورد کند نابود میشود، بدون اینکه اثری از آن بماند و در عین حال این سیاره قاتل به چرخش و مسیر خود ادامه میدهد، گویی کوچکترین اتفاقی برای آن رخ نداده است.

با این حال، علیرغم ارزش آن، ناسا هیچ برنامه ای برای استخراج این سیارک باورنکردنی ندارد. در حال حاضر، تلسکوپ فضایی جیمز وب در سراسر جهان درباره منشأ جهان ما اطلاعاتی را فاش می کند و در عین حال مأموریت اکتشاف ناسا سطح سیارک را بررسی میکند تا ببیند آیا 16 Psyche میتواند درباره شکلگیری هسته سیاره به ما اطلاعاتی دهد یا نه. علاوه بر این، ماموریت کشف ناسا وسعت دهانه بزرگ 4 مایلی سیارک را کاوش خواهد کرد.

این چگالی دلالت بر این دارد که ترکیبات مشتری شبیه خورشید با فراوانی حدود 75 درصد هیدروژن ، 24 درصد هلیوم و یک درصد تمام عناصر سنگینتر (از لحاظ جرمی) است. بین اکنون و انقلاب زمستانی ، مشتری و زحل به تدریج به یکدیگر نزدیکتر میشوند ، تا اینکه در ۲۱ دسامبر در یک راستا قرار میگیرند. دمای عطارد به 840 درجه فارنهایت (450 درجه سانتیگراد) میرسد و این سیاره با قطر 3031 مایل (4878 کیلومتر)، 18 برابر کوچکتر از کره زمین است و در هر 88 روز یکبار به دور خورشید میچرخد. اکنون “فاریا” و همکارانش گزارشی از وجود سیارهی احتمالی دیگری در این منظومه دادهاند که هر پنج روز یکبار ستاره خود را دور میزند.

باتوجه به همین موضوع میتوان منظومه شمسی را نیز به دو ناحیه تقسیم کرد: ناحیه درونی منظومه شمسی و ناحیه بیرونی منظومه شمسی (تصویر ۱). این غولهای گازی در کمتر از ده روز به دور ستارهشان میچرخند. بررسی سمت شب سیاره اندکی دشوار است، زیرا این سمت ده برابر تاریکتر از سمت روز است. سطح این سیاره از هلیوم و هیدروژن تشکیل شده است و از بسیاری جهات شبیه به سطح خورشید است.

اما به سطح مریخ فرود آمد فضاپیماهیچ نشانی از زندگی پیدا نکردم. در صورتی که میدان مغناطیسی این سیاره به اندازهای قدرتمند باشد که ذرات پرقدرت پراکنده شده از ستاره میزبان را به دام بیندازد سبب ایجاد شفقهای قطبی خواهد شد که مطالعه آن این امکان را به دانشمندان میدهد که با ویژگیهای بیشتری از پروکسیما-ب آشنا شوند. توکن COSG قرار است در این سه ماهه عرضه شود و نسخه بتای بازی و NFTهای فصل اول آن هم در سه ماهه دوم سال جاری عرضه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید