رشته کوه های پاکستان : جزئی از بلند ترین کوه های جهان –

کانى کلسیت همیشه همراه لازوریت دیده مىشود و بسته به میزان افزایش حضور آن در سنگ، از کیفیت لاجورد مىکاهد. بیشتر نمونههاى لاجورد بدخشان داراى نقاط درخشانى از کانى پیریت است که علاوه بر افزایش زیبایى و شکوه سنگ، به عنوان نشانه اصل بودن لاجورد، ارزش خود را نشان مىدهد. آى سیر لاجورد در نمونههاى پررنگ و مرغوب آن، ناشى از وجود سولفور (s) در آن است. افسانهها در آسیاى میانه حکایت از سنگى در ارتفاعات پامیر مىکردند که ایرانیان آن را لاژورد مىنامیدند. معدن سرسنگ و روستاى کوران در ساحل سمت راست رودخانه کوکچه در 56 کیلومترى جنوب روستاى جورم و در ارتفاع 2285 مترى از سطح دریا قرار گرفته است.

این منطقه در 70 کیلومترى جنوب فیضآباد، مرکز ولایت بدخشان در ارتفاع بین 3700 تا 4300 مترى از سطح دریا قرار داد. اما با استفاده از استون یا الکل میتوان رنگ پوششی آن را پاک نمود. رنگ آبى سیر لاجورد از وجود کانى لازوریت است. لاجورد بدخشان داراى کانىهاى کائولین، سودالیت، نوزآن و لازوریت است. سنگ لاجورد، آمیختهاى از کانىهاى هائوین، کلسیت، سودالیت، نوزآن،اوژیت و هورنبلند بوده و داراى ترکیب شیمیایى است. فاصله معادن لاجورد تا کابل از طریق دره پنج شیرکه به راه جنوبى معروف است، حدود 300 کیلومتر است.

دره رود کوکچه در محل معدن حدود 183 متر عرض دارد و ورودى تونلها از سطح رودخانه حدود 460 متر ارتفاع دارند. کوه آبى که باجورد نامیده شده است، در امتداد ساحل شرقى رودخانه کوکچه قرار دارد. دره کوکچه یکى از درههاى بسیار باریک، ژرف و صخرهایست که عبور از آن بسیار مخاطرهآمیز است. بدخشان -استان غربى تبت قدیم- در این راه تجارى و در میان تمام استانهاى علیاى آمودریا (رود جیحون) بىنظیر بوده است و علاوه بر وجود معادن یاقوت و لاجورد آن، به خاطر چراگاههاى عالى، درههاى گسترده و بسیار حاصلخیز و آب و هواى خوب نیز مشهور بوده است.

بدخشان منطقهاى بسیار زیبا، با کوهستانهاى چشمنواز اما صعبالعبور با ارتفاع بین 1830 متر تا 5180 متر از سطح دریا و با درههاى تنگ و عمیق و رودخانههاى خروشان است. من به برخی از کوهنوردان کمک کردم، اما بعد دیدم که خود را در معرض خطر قرار دادهام و بههمین دلیل به صعود ادامه دادم. بنابراین جهت جلوگیری از این مورد، در برخی مواقع سطح سنگ را با استفاده از موم یا پلاستیک میپوشانند. پایانههای مسافربری کرج نقش عمدهای را در زمینه ترابری و جابجایی بار و مسافر از مقصد کرج به سوی نقاط مختلف ایران بر عهده دارند. Russian یا Siberian: دارای درجات مختلف رنگ آبی با غلظتهای مختلف میباشد.

بهترین رنگ آن آبی مایل به بنفش با هاله متوسط تا تاریک و با غلظت رنگ زیاد است. رنگ لاجورد بر اساس مقدار مختلف ناخالصىها، متغیر است. همچنین مسیرهای مختلف صعود . این دیوار تا به امروز باقیمانده و همچنین به عنوان یک ساحه تاریخی شناخته میشود. درباره فضیلت تلاوت سوره طور، از جمله در روایات نقل شده است اگر کسی آن را بخواند، از عذاب جهنم به دور است و در بهشت جای دارد و خیر دنیا و آخرت به او داده میشود. بعد از طی چهار کیلومتر در حاشیه رودخانه کلان و خروشان چشمه کیله به روستای پر جمعیت زنگیشا محله می رسیم، با باغ های کیوی و پرتقال خوش طعمش، بطول سه کیلومتر در دو طرف جاده با شوق نمونه بودن، سربلند آرمیده و به تازه واردین خیر مقدم می گوید.

این استان سیزدهمین استان کشور از نظر جمعیت میباشد. جمعیت و مردم آرام بدخشان افغانستان با شخصیتى صلحجو، فرزندان ساکنان قدیمى هستند که از هجوم اقوام بربر به کوهستان پناه بردند. اینجا پر از این ارتفاعات است و تنها یک جاده از میان این کوهها میگذرد که مشرف به کوهستان است.» او تعریف میکند که شبهای اول درگیری بین طرفداران احمد مسعود و امارت یک شب به اینجا آمد چون تصور بر این بود که 500 نفری که در کوهستانند، جزو گروههای مخالف هستند اما بعد از چند ساعت که پایین آمدند فهمیدند مردم عادی هستند و آنطور که میگوید او و گروهش کاری به آنها نداشتند و به کابل برگشتند.

اورست از نظر جنبه های کلی سخت ترین و در مقایسه با سایر کوه های ذکر شده در اینجا بسیار سخت تر است. قلعه ی نوشوآنستین بزرگ ترین میراث شاه لودوویک دوم باواریا می باشد که ساخت آن در سال 1868 شروع و در 1892 مدتی پس از مرگ پادشاه، به اتمام رسید. کار در معادن افغانستان در شرایط بسیار مشکل انجام می شود و حقوق معدنچیانی که هر روز دور از خانه و خانواده ی خود ۱۸ ساعت در خطرناک ترین شرایط درون کوه ها کار می کنند و خطر مرگ را با انفجار صخره ها به جان می خرند و از بیماری های ریوی متحمل رنج و زحمت می شوند، هر هفته حدود ۳۵۰۰ افغانی می باشد.

پس حدود ۹ ساعت فرود نهایتا ساعت ۳۰۱۷ به کمپ اصلی جایی که یک ون جهت برگشت ما به شهر دوئوبایزیت منتظرمان بود رسیدیم .پس رسیدن به هتل و مختصری استراحت، همگی برای صرف شام به بیرون رفته و سرحال و شاداب از صعودی لذت بخش و زیبا و خاطره انگیز، و صحبتهایی پیرامون آن، یک شب بیاد ماندنی را در دفتر زندگی خود ثبت کردیم. لاجورد پس از استخراج به قطعات کوچک تبدیل شده و توسط کارگران از کوره راههاى شیبدار به اردوگاه حمل مىشوند. ارتفاع دیواره بیستون نیز بیش از ۱۳۰۰ متر است و ارتفاع دشت مجاور منطقه نیز به طور تقریبی در ارتفاع ۱۳۵۰ متری قرار دارد.

جاده .ایسگاه رادیو.مزقنه.جیحون اباد.جیحون دشت. حال در سمت چپ، تپههای کوچک و بزرگی را می بینید که با نام هزار دره شناخته می شوند و جاده شیراز از وسط آن عبور می کند. با این حال شکل تاقدیسی بیستون در پای آن ودررخساره آهک ژوراسیک تا حدودی حفظ شده است. در حال حاضر دو مسیر از مدینه به سمت احد امتداد دارد; یکی راه ابوذر است و دیگر راه سید الشهدا. سال 1930 میلادى یک هیات اعزامى از زمینشناسان شوروى سابق، اکتشاف لاجورد را در پامیر آغاز کردند. زمینشناسان شوروى سابق، 9 منطقه معدنى استخراج لاجورد با 300-20 متر طول و 8-1 متر ضخامت معرفى کردهاند.

وضعیت توپوگرافى و زمینشناسى معادن لاجورد ولایت بدخشان در کوهستانهاى بخش شمال شرقى افغانستان در طول تاریخ به دلیل ذخایر لاجوردش معروف شده است. تنها در ماههاى ژوئن تا سپتامبر این معادن قابل بهرهبردارى هستند و به دلیل ارتفاع زیاد و شرایط آب و هوایى سخت، غیر قابل عبور هستند. Persian یا Afghan: دارای رنگ آبی مایل به بنفش بوده دارای هاله متوسط تا زیاد و حاوی مقدار کمی پایرایت و فاقد کلسیت میباشد. احتمال فوران دوباره این کوه نیز بسیار زیاد می باشد. ارتفاع کوه ۸۶۱۱ متر و در قراقوروم قرار گرفته است. لاجوردهای کم ارزش دارای جلای مات بوده و متمایل به سبز هستند و کریستالهای سفید کلسایت در آن مشاهده میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید