رشته کوه های البرز

پوهنتون چندیگر هندوستان موصوف را کوه بلند موسیقی نامیده بود، پوهنتون کلاکندرا در شهر کلکته هندوستان، استاد سرآهنگ را به القاب ماستر دکتر و پروفیسور یاد کرده بود. استاد محمدحسین سرآهنگ که شخص تعلیمیافته، شعرشناس و ادبدوست بود، آشنایی او با اشعار بیدل سبب گردید تا از جمله بهترین شارحان ابیات میرزا عبدالقادر بیدل محسوب گردد. سرانجام این استاد بزرگ موسیقی افغانستان در زمستان سال ۱۳۶۰ ش آنگاه که جهت اجرای کنسرتی به هندوستان رفته بود، به سکتهی قلبی مواجه شد؛ اما پس از طی مراحل تداوی در آنجا از این مهلکه نجات یافت و دوباره به میهن برگشت؛ ولی تکلیف قلبی او دوام داشت.

در سال ۱۳۵۷ ش بعد از اجرای کنسرت در شهر دهلی استاد سرآهنگ را «بابای موسیقی» نامیدند. فعلاً آرامگاه استاد مرحوم در شهدای صالحین در نزدیک زیارت تمیم انصار میباشد. گویند زمانی استاد سرآهنگ گفته بود که ایکاش در جوار مزار بیدل در هندوستان دفن گردد، ولی نصیب و قسمتشان در جوار حضرت تمیم انصار بود. استاد سرآهنگ در پی معرفت با عرفان اسلامی و به ویژه اندیشههای عارفانه بیدل، بیشتر به خانقاهها میرفت و اشعار صوفیانه را میخواند. از استاد محمدحسین سرآهنگ در حدود ۴۰۰ آهنگ در آرشیف موسیقی رادیو و تلویزیون ملی افغانستان موجود است.

الطافحسین پسر استاد سرآهنگ میگوید که از سالگرد وفات بابای موسیقی در هندوستان، همهساله مراسم یادبود برگزار میشود. محمدحسین سرآهنگ تعلیماتش را در لیسهی امانی به پایان رسانید. این کوه افغانستان را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میکند. این کوه از جبهه شمالی به کلاردشت و از جبهه جنوبی به طالقان مشرف است. مخصوصاً وقتی زاینده رود به صورت دورهای خشک میشود و پارکهای اطراف آن، هوای مطبوعی ندارند، بسیاری تصمیم میگیرند که برای تفریح و گذران اوقات فراغت به کوه صفه بروند. شناخت ایشان را از استاد سرآهنگ و احترامی را که به او ابراز کردند و این مهماندوستیشان را فراموش نمیکنم.

بدین ترتیب او وارد حلقات تصوف و عرفان نیز گردید. » این خبر در میان سپاه شرک و در جبهه پریشان مسلمانان به سرعتِ برق پیچید و موجب شکست روحیه مسلمانان و تقویت روحی مشرکان گردید. چند سال بعد لقب سرآهنگ به وی اعطا گردید. تا جایی که ملاحظه شده در تکوین شخصیت هنری و رشد استعداد ادبی استاد سرآهنگ سه شخص اثر بارز داشتهاند؛ کلام ابوالمعانی بیدل، هنر استاد عاشق علی خان، آخرین چشم و چراغ موسیقی پنیاله در هندوستان و شخص محمد عبدالحمید اسیر (قندی آغا) که روزنه دنیای اسرارآمیز بیدل را به روی وی گشود. است. البرز شرقی – این رشته از شمال شهرهای سمنان، دامغان و شاهرود می گذرد و تا شرق آزاد شهر امتداد می یابد.

کدخدایی از روستای بالاکوه به درخواست آنها توجهی نکرد و به آنها گفت که اگر نمی خواهید من جلوی آب شما را بگیرم ، باید تحت کنترل من باشید ، در غیر این صورت از رسیدن آب به روستای شما جلوگیری می کنم و شما باید بپذیرید که بالا روستای کوه حاکم شماست. در ضمن دیدار کتابخانه پوهنتون، ایشان به یک دوشیزه که کارمند کتابخانه بود چیزی هدایت داد، ما مصروف دیدن شلفهای کتب بودیم، چند لحظه بعد آن دوشیزه با یک آلبوم حاضر شد، پروفیسور از آن میان عکس استاد سرآهنگ را به من نشان داد، آن دانشمند و روانشناس با دیدن عکس این سرتاج موسیقی کشورمان، احساسات غرور و تعجب نهایت زیادم را دانست، تبسم ملیح نمود، من برایش در مورد آهنگها و آرشیف رادیو افغانستان گفتم و یادآوری نمودم که مردم ما برای استاد احترام زیاد دارند.

در طول حیات هنریشان، استاد سرآهنگ ضمن اشتراک در فیستوالها، کنسرتها و محافل موسیقی داخلی و خارجی دستآوردهای بزرگی را نصیب گردید؛ از جمله در سال ۱۳۲۹ ش در فستیوال موسیقی کشور ما، از طرف شاروالی کابل مدال طلا را به دست آورد، در همین سال لقب پرافتخار استاد را نیز از سوی ریاست مستقل مطبوعات نصیب شد. به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، کوه نوردی همواره یکی از تفریحات انسان ها در طول تاریخ بوده است. رشته دنا به طول تقریبی ۷۰ کیلومتر در حدود ۴۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر را شامل می شود که از آن جمله می توان به : “قاش مستان” ۴۵۵۰ متر بلندترین قله زاگرس ، مورگل ، برج آسمانی ، حوض دال و تعدادی دیگر اشاره نمود.

دریای لورا: از حوالی گندوجیه مربوط شعب کوه سلیمان سرچشمه گرفته به سمت شرق جریان پیدا می کند با اینکه به طرف هلمند روان است ولی آبش به هلمند نمی رسد . جریان بزرگ گدازه از دامنه شرقی قله جاری شده است و در دامنهی شمالی هم همین جریان گدازه، مخروطی با شیبی تند و بسیار مشخص را به وجود آورده که از آن جریان گدازه با عظمت بسیار زیادی برون آمده است. غار بتخانه از دو بخش اصلی شمالی و جنوبی تشکیل شده است. همچنین برخورد شبه قاره هند و قاره استرالیا در ۵۵ میلیون سال پیش نیز از عوامل تشکیل این رشته کوه است.

رشتهکوه هندوکش، از لحاظ آتشفشانی فعال است. آتشفشان دماوند از دید زمین شناسی یک سامانه آتشفشانی فعال است، ولی فعالیت آن در حد خروج بخار و گاز و چشمههای آب گرم و همچنین بعضی از تظاهرات سطحی از نهشتههای وابسته به یک سامانه آتشفشانی و همچنین اثرگذاری بر فرم و ریخت درهها و ایجاد لغزشهای گوناگون به عنوان اثرهای ثانویه بوده است. مانند سایر چشمههای شهر سرعین این چشمه نیز در كف دره قرار گرفته است.خاصیت درمانی آن بیشتر برای تسكین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده میشود که دلیل آن داشتن آنیونهای بیکربنات، کلرور ، سولفات و کاتیونهای سدیم ، کلسیم، پتاسیم، منیزیم میباشد.

ریزا آلیز، کوهنوردی ۱۸ ساله از کشمیر، در همین بازهی زمانی اقدام به صعود به اورست کرد و از میزان سنگدلی کوهنوردان نسبت به سایر افرادی که برای صعود مشکل داشتند، شوکه شد. میزان بارندگی هندوکش غربی نسبت به شرق بیشتر است، چون هوای مرطوب اتلانتیک به آن نفوذ میکند. میزان بزرگی این یخچالها بیشتر از یخچالهای آلپ و قفقاز می باشند و با ذوب شدن آن در تابستان ها تمامی دریاهای شمال، شرق و مرکز افغانستان را تغذیه میکند. برای بر طرف کردن این مشکلات تاسیسات متنوع و چشمه های کوچکی در گوشه و کنار قلعه ساخته شده که هنوز آثاری از آنها به چشم می خورد.

ارتفاع نسبی دماوند، حدود 4661 متر است که دماوند را در رده دوازدهم بلندترین قله های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می دهد. اگرچه تمامی ۷ مرکز شهرستان استان پنجشیر سقوط کرده اند اما نیروهای مخالف طالبان همچنان برخی مناطق را در کنترل دارند و به مقاومت ادامه می دهند و تحولات در این ولایت همچنان پیچیده است. تیم از هم جدا شده و دوستان هر کدام ساز قله را کوک کرده اند و به سمت قله در حرکتند ولی انتهای تیم هنوز با هم گام بر میدارند .

دیدگاهتان را بنویسید