رشته کوه البرز

در متون و اسطورههای زرتشتی، اژدهای سهسری بنام «آژیدهاک» در این کوه به بند کشیده شده است و تا پایان جهان در آن جا است. فرهاد تراش ،اثری که در جهت غربی حجاری و نقش برجسته مشهور داریوش بر سینه کوه بیستون دیواره ای عظیم به ارتفاع تقریبی ۴۵ متر و عرض حدود ۲۰۰ متر حجاری شده که مربوط به دوره ساسانیان است . پیرنه رشتهکوهی است در جنوب غربی اروپا و مرز طبیعی بین فرانسه و اسپانیا است. ایسلند را از آن جهت سرزمین یخ و آتش مینامند که این کشور پر از افراط است، ایسلند یخچالهای طبیعی عظیمی دارد و در کنار آن چشمههای آتشفشانی زیادی هم دارد.

در این کوه کتیبه های زیادی از زمان کوروش به یادگار مانده است. • در طول سال هایی که صعود به این کوه رخ داده، به ازای هر ۱۰۰ کوهنورد ۴ نفر کشته شده اند. سال ۱۳۷۷ را میتوان نقطه عطف تاریخ زندگی محمد اوراز دانست در این سال وی به همراه سه نفر از اعضاء تیم ملی کوهنوردی ایران توانست به قله اورست بلند ترین قله جهان صعود نماید. 7- سطح زیبا و رنگارنگ گنبد – مهمترین جاذبه گردشگری گنبد نمکی دشتی ساختار گنبد بوده به طوری که هر رهگذری که در حال عبور از جاده ی خورموج به سمت کنگان باشد از فاصله ی دور سفیدی گنبد پوشیده از نمک را می بیند و در نظر اول به این فکر می کند که کوهی پوشیده از برف را مشاهده می کند.وجود نمک های طعام و صنعتی با رنگهای بسیار زیبا که شامل قرمز،سبز،سفید،سیاه،نارنجی،قهوه ای و ترکیب این رنگها در دیواره ها و سنگ فرشها و وجود کانیهای زیاد در منطقه که از جمله ی آنها می توان به وجود مقدار زیاد گوگرد که با رنگ زرد طلایی یا وجود پتا سیم با رنگ نارنجی وآهن با رنگ قرمز و قهوه ای وترکیب این مواد معدنی با هم که می توان از پیریت یا همان طلای کاذب(طلای احمقها) که در سطح گنبد به وفور یافت می شود که از ترکیب گوگرد با آهن تشکیل می گردد و دارای جلای فلزی براقی می باشد.همچنین وجود بلورهای زیبای سیلیکاته و فسفاته با جلای فلزی و غیر فلزی با تنوع رنگها پدیده ای شگفت انگیز و متحیر کننده ای است که شاید در هیچ جا نتوان همانند آن را نظاره کرد.

امپراطوری اینکاها یکی از امپراطوریهای بومی مردم سرخپوست در امریکای جنوبی بوده است و بخش اصلی آنها در کشورهای پرو، اکوادور و بولیوی امروزی واقع است و پرو را هم به دلیل اینکه بسیاری از بناهای ساخته شده توسط این امپراطوری در آن برجای مانده، به این عنوان میخوانند. مجله مهر: در حدود ۲۰۰ کشور در جهان و با نام مخصوص به خودشان ثبت شدهاند، اما هرکدام این نام را از جایی آوردهاند یا اینکه در دنیا با عنوان دیگری شناخته میشوند.

ارتفاع این کوه چیزی در حدود ۴۱۱۰ متر است که شاکله اصلی آن از ۲ کوه متشکل شده است و گفتنی میباشد که به وسیله قسمتی زین مانند به یک دیگر متصل شده اند. • در کوه اورست حدود ۲۰۰ جسد دفن شده است، علاوه بر اجساد چندین تن زباله نیز در این کوه وجود دارند. آنها پس از ۴ بار تلاش برای نخستین بار قله اورست را در ۱۰ می ۱۹۹۰ فتح کردند و در سال های بعد نیز ۵ بار صعود داشته اند.

ابن باکویه شیرازی در جوانی به کسب دانش پرداخت، با علمای زمان خود از جمله شیخ ابوسعید ابوالخیر و خواجه عبدالله انصاری ملاقات داشت و از محضر آنها کسب دانش کرد. بعد از صعودبه قله اورست هر روز برگ زرین دیگری برافتخارات این قهرمان نامی اضافه شد و هرقدمی را که پشت سر مینهاد پلهای بود در جهت رشد و تعالی و آشکار شدن هرچه بیشتر توانمندیهای ذاتی بزرگمرد کوهنوردی ایران زمین و به طبع آن در جهت رشد و تعالی ایران عزیز.

اگر بخواهیم از کوهنوردان ایرانی که جزو فاتحان قله اورست هستند یاد کنیم، باید نام عظیم قیچی ساز را بیان کنیم که بدون استفاده از کپسول اکسیژن این قله را فتح کرد، این جوان ایرانی در سال ۱۳۸۴ قله اورست را با استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرده بود که در سال ۱۳۹۴ نیز موفق به فتح بدون اکسیژن گردید. صفوان بن امیه و عِکرَمة بن ابى جهل به ابوسفیان پیشنهاد دادند که قریشیان هزینه جنگ را به عهده بگیرند و وى نیز موافقت کرد و در نتیجه با جمع آورى نیروهاى قوى رزمى و فراهم آوردن امکانات تسلیحاتى و مالى به سوى مدینه آمدند.

مراحل تبخیر به همراه فرونشست بستر اقیانوس و فرسایش بخش های کناری حوضچه ها بدین معنا است که مواد خاک زای بیشتری در حوضچه ها یا دریاچه ها با آب دریا تغذیه شده که در نتیجه ته نشین هایی با بسترهای نمک در قشر خاکی افزایش پیدا کرد. پارس ها در اواسط سده ی هشتم پیش از میلاد دولت هخامنشی را بنیان نهادند و پیش از تشکیل حکومت خود توسط کوروش دوّم فرمانبردار مادها بودند که با از پای در آوردن دولت ماد و گرفتن قدرت از دست آستیاگ آخرین شاه ماد ، امپراطوری نیرومندی را به وجود آوردند که به گونه ای مستمر به قلمرو آنان افزوده می گشت و این قلمرو زمانی از سواحل رود دانوب در اروپا تا حبشه در افریقا را در بر می گرفت .

نام آرژانتین از کلمه «آرژنتوم» که در زبان اسپانیایی به معنی نقره است، گرفته شده. از همین رو هلند را با این دو نام میشناسند. پنجشیر از نقطه نظر مراودات یکی از مهمترین راه های کاروان رو قدیم بین حصص شمالی،شرقی و جنوبی هندوکش بوده و هست و با وجود اینکه سرک شکاری بین کابل و باختر و تخارستان (بین کابل و مزار شریف و قطغن و بدخشان) موتررو شده است معذالک دره پنجشیر از نقطه نظر رفت و آمد رمه های حیوانات و حمل و نقل نمک و میوه جات و غله جات و تردد کاروان های کوچک مقام خود را از دست نداده است و مسافرت میان دره جرم بدخشان و کابل کمافی السابق از این راه عملی میشود زیرا با وجودیکه سرک از خان آباد تا مرکز بدخشان و از آنجا تا بهارک (دهن دره واخان و جرم و زردیو) رفته بانهم تردد موتر در آن ناحیه زیاد نیست و کثرت خرابی پلهای رودخانه کوکچه عایق دیگری تولید کرده است.

مورد دیگر به اواخر قرن ۱۴ میلادی بازمیگردد که کلمه Vasmer که دو معنی «سفید» و «مالیات» را میداده و بلاروسیها معتقدند منظور از سفید به آن بخشهایی از روسیه گفته میشود که تحت نظر حکومت تاتارها نیست. کره شمالی را از آن جهت زاهد و گوشهنشین میدانند که به صورت عمدی دور خودش دیوار کشیده است و از این عبارت حتی در صحبتهای رسمی نیز استفاده میشود و هیلاری کلینتون در سال ۲۰۰۹ کره شمالی را به نام زاهدِ خلوتنشین خطاب کرده است.

وی اولین صعود خود را در سال ۱۹۹۲ و هجدهمین صعور را نیز در سال ۲۰۱۶ انجام داد. اولین صعود وی در سال ۱۹۹۴ و پانزدهمین صعود را نیز در سال ۲۰۱۳ انجام داده است. همچنین برای نخستین بار زنان ایرانی نیز فاتح قله اورست شدند و پرچم کشورمان را بر بام جهان برافراشتند. فارس: زندهیاد محمد اوراز بههمراه جلال چشمهقصابانی، حمیدرضا اولنج و محمدحسن نجاریان اولین کوهنوردانی بودند که ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۷ توانستند پرچم ایران را بر فراز اورست به اهتزاز درآورند. به این ترتیب وی به عنوان اولین صعود کننده ایرانی قله اورست شناخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید