راهنمای سفر کوهدشت

توجه داشته باشید که تصویر زنده تنها در ساعات روشن روز یعنی 6 صبح تا 6 بعد از ظهر به وقت نپال قابل مشاهده است. کوهنوردی تامی کالدول افسانه ای موضوع اصلی یک داستان عاطفی است که با فرار از دست آدم ربایان قزاقستان تصمیم می گیرد با کوهنوردی از دشوارترین مسیر ال کپیتان یعنی دیوار سحرگاه به رویای خود جامه عمل بپوشاند. اما این سفر شخصی کالدول، مخصوصا روی صخره ها، ما را به رویای یکی از بزرگ ترین کوهنوردان جهان وارد می کند. این گروه می خواهند با بالا رفتن از قله 6،310 متری به رویای خود دست یابند.

از این جهت که کوه بیرون در از چهار طرف محصور به کوه های سر به فلک کشیده بابا می باشد، یکی از سردسیرترین مناطق هزاره جات را شامل می شود. طول مرزهای افغانستان حدود 5800 کیلومتر می باشد، که شامل 2384 کیلومتر درشمال با جمهوری های تاجیکستان، ازبکستان و ترکمننستان؛ 2240 کیلومتر از مشرق و جنوب با جمهوری اسلامی پاکستان، 73 تا 93 کیلومتر مربع از سمت شمال شرقی از طریق تنگه واخان با ایالت مسلمان نشین سین کیانگ (ترکمنستان) جمهوری خلق چین و 855 تا 930 کیلومتر در مغرب با جمهوری اسلامی ایران (که 619 کیلومتر آن با استان خراسان می باشد) یشترین فاصله شرق تا غرب افغانستان 1240 کیلومتر، و شمال تا جنوب آن 855 کیلومتر است و حداقل فاصله آن با آبهای آزاد جهان 500 کیلومتر است.قسمت های وسیعی از خاک افغانستان را عمدتا در شمال و شرق کشور، کوهها وسنگلاخ ها پوشانده است کوههای هند و کش به طول 600 و عرض 100 کیلومتر از سمت شمال شرقی به طرف غرب و جنوب غربی کشیده شده و تقریباً از میانه کشور می گذرد.

تور گروه میش- مش کوههای آلپ به همراه اشتک توانست ۸۲ قله را در ۶۲ روز صعود کند. سر انجام پیامبر(ص) نظر گروه اخیر را پذیرفت. داستان معروف آنها زمانی آغاز شد که سیمپسون با پای شکسته که 300 متر را به کمک دوستش پایین آمده بود، سر خورد. زمانی که دیوید لاما اولین بار در مجله کوهنوردی سرو توره را دید، به سرعت تصمیم خود را گرفت و درحالی که هیجان زده شده تصمیم گرفت در آن مسیر کوهنوردی کند. این دوربین زمانی که آب و هوا مساعد باشد نمای بسیار زیبای از قله اورست را به صورت زنده پخش می کند.

داستان های پشت صحنه و خطرات ایجاد شده برای تیم متشکل از کنراد انکر کوهنورد، جیمی چین فیلمساز/عکاس و کوهنورد جوان رنان ازتورک، این فیلم را جالب می کند. سه کوهنورد- اولی استک از سوئیس، سیمون مورو ایتالیایی وجان گریفیت عکاس و کوهنورد بریتانیایی- در حال حرکت در مسیر جبهه لوتسه بودند که به جبه جنوبی کال منتهی می شود. درباره کوهنوردی فیلم های بسیار خوبی وجود دارد، اما این فیلم ها می توانند شگفت زده تان کنند. تا آنها از آن طنابها در اواخر ماه می هنگامی که هوا برای صعود در بهترین حالت است، به قله استفاده کنند.

او تجربه ای گران بها به اندازه ده ها سال تمرینات تخصصی داشت که به او کمک می کرد تا بر مشکلات غلبه کند. شب ها هم کار می کردیم، مردم از قریه های مختلف به ما مراجعه می کردند که چقدر تفنگ دارند و چند داوطلب. فیلم دیگری از فیلمساز “مرو” که نه تنها صعود بدون طناب الکس هنولد در یوسیمیتی، قله ای بلندتر از مرتفع ترین ساختمان جهان را به نمایش گذاشته، بلکه چگونگی رسیدن به سخت ترین مرحله توسط او را نمایش می دهد. از درام های حماسی و “دیواره شمالی” ایگر در سال های 1930 تا مستند جدید درباره کوهنوردی بدون طناب الکس هانولد از ال کپیتان، تمام فیلم های مربوط به کوهنوردی ارزش دیدن دارند که آنها را به شما معرفی می کنیم.

سود اصلی تجارت زمرد افغانستان که بیشتر از طریق پاکستان و هند به خارج صادر می شود، به جیب مافیای این تجارت می رود که سالانه به 150 میلیون دالر می رسد، اما درصورتی که این صنعت به شیوه مسلکی به پیش برده شود، در حدود 1 میلیارد دالر نصیب دولت خواهد کرد. مالوری سه بار برای فتح اورست شانس خود را امتحان کرد که تلاش اول در سال 1921 (اولین اکسپدیشن بر روی کوه اورست) تا ارتفاع 7 هزار متری پیش رفت. و جمعی از پیش و پس او رفته فریادکنان می­گفتند:“هوشیعانا پسر داود! گرچه عموم او را کوهنوردی میشناختند که علاقه به فتح قلهها به صورت انفرادی را داشت.

7- فاکوليت: اشکالي از مواد گداخته که به صورت هم شيب باتاق تاقديس يا ناو ناوديس لايه هاي رسوبي، انجماد مي يابد. این دوربین می بایست یکی از سرسخت ترین دوربین های دنیا نیز باشد چرا که این دوربین باید در دمای -30 درجه سانتی گراد فیلم برداری کند. در اعلامیه ای در اوایل ماه می خانواده اشتک از تمامی هواداران، دوستان و هم دانشگاهیهای اشتک که برای حمایت آمده بودند تشکر کرد.

اولی اشتک کسی بود که علارغم بسیاری از آلپنوردان آخر هفته ای می دانست چه خطرهایی را به جان می خرد. باید این مستند را تماشا کنید تا ببینید چه رخ می دهد. محدوده یا کوه خوب برای استخراج نمک چه شرایطی باید داشته باشد. در حالی که اگر دایک ها به سمت درون زمین به صورت همگرا یا متقارب باشند و یک نوع شکل مخروطی مانند ایجاد نمایند که راس آنها به طرف درون زمین باشد به آنها صفحات مخروطی گفته می شود. چه کوهنورد باشید چه نباشید، اگر به یوسیمیتی علاقه دارید، یا زندگی برایتان جالب است، آن را تماشا کنید.

در قاف انسانی زندگی نمی کند، اما در کوهپایه آن دو شهر «جابُلقا» و «جابُلسا» وجود دارد. خیلیها معتقدند که برجستهترین لحضات زندگی اولی اشتک در تابستان ۲۰۱۵ اتفاق افتاد. رود نیل از میانه افریقا میگذرد و کشور مصر هم به دلیل وجود این رود برپا شده است، به همین دلیل است که مصر را هدیه این رود به زمین میدانند. این مستند یک مستند تاریخی نیست، بلکه یک ماجراجوی فرهنگی راک اند رول سرگرم کننده است که تاریخچه کوهنوردی در یوسیمیتی را نشان می دهد. با این حال چالش اصلی از تلاش های شریکش کوین یورگسن در انتخاب مسیر دشوار دیوار سحرگاه آغاز می شود.

که برای تلاش بعدی در مسیر جدید سازگار است. هنگامی که لاما تصمیم سفر انفرادی خود را اعلام کرد، جیم بریدول افسانه ای که در سال 1979 از آن صعود کرده گفت: “به جایی می روی که گلوله های برفی در جهنم هستند.” لاما به حرف او گوش نداد و نتیجه کار یک فیلم دراماتیک و عاطفی است که او بارها و بارها تلاش کرده و می خواهد به قله صعود کند.

اين که میگويند کور است نه يعنی کور؛ يعني بهشت را نميبيند، مؤمنين را نميبيند، انبيا را نميبيند، اوليا را نميبيند، جهنم را به خوبي ميبيند، آتش را به خوبي ميبيند. او معتقد بود که آن یکی از جواهر های تاج کوروش بوده است . سالها تمرین او را به همچین کوهنورد ماهری تبدیل کرده بود. طبق یک گزارش شرپاها با پرتاب سنگ، مشت و لگد سه کوهنورد را مورد حمله قرار دادند. دو شرپای (هیمالیایی) شاهد آن بودند که او توانست با یک هدلایت بر تمامی مشکلات راه غلبه کند.

یک راه دسترسی به داخل برج وجود داشته و آن هم از سمت شمال دژ بوده که از مسیر قله کوه به طبقه دوم دژ راه مییافته است. این آتشفشان یک دهانه کوچک با رسوبات گوگردی دارد. کوه اورست کوهیست که با 8848 متر ارتفاع، کثیف ترین و مرتفع ترین کوه جهان از سطح دریا می باشد که هر کوهنوردی آرزوی رسیدن به قلهاش را دارد. ترکیب دو ماده جوش شیرین(یک باز) و سرکه(یک اسید) واکنش شیمیایی ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید