راهنمای سفر به اصفهان؛ شهری که باید به آن برگشت!

مناطق سردسیر: کابل، لوگر، پروان، غزنی، وردک، بامیان، دایکندی، پنجشیر و کاپیسا. تقسیمات افغانستان از نظر اداری به 34 ولایت تقسیم شده است که عبارتند از: ولایت بدخشان، بغلان، بادغیس، بلخ، بامیان، فراه، فاریاب، غزنی، غور، هرات، هلمند، جوزجان، کابل، پروان، کاپیسا، کنر، کندز، لغمان، لوگر، نیمروز، ننگرهار، پکتیا، پکتیکا، قندهار، سمنگان، تخار، وردگ، زابل، ارزگان، سرپل، نورستان، خوست، پنجشیر و دایکندی. مناطق گرم سیر عبارت است از ولایت ننگرهار، کنر، لغمان، کندهار، هلمند، زابل، نیمروز، پکتیا، پکتیکا، سمنگان، تخار، کندز، جوزجان، بلخ، فاریاب، ارزگان، سرپل و خوست.

در افغانستان مناطق به حساب گرم سیرو سردسیر تقسیمات شده است. درتابستان هوای مناطق هموار نسبتأ خشک وگرم میباشد. لسان ها و چگونگی طرزبرخورد در مناطق مختلف هنگام احوال پرسی باید دانست. ق دیده شده درگذشت او باید پس از این سال باشد. سوای این گردآوردها باز هم قسمت هایی هست که یادآوری نشده از قبیل “اندرچ پیشینکان” در 4 فقره و 280 کلمه که جزو متون پهلوی انکلساریا صفحه 39 به طبع رسیده است و “چیتاک اندرچ فریودکیشان” که از صفحه ی 41 تا 50 متون مزبور به طبع رسیده و مجموع آن 1820 کلمه است و “اندرچ ویه زات فرخ پیروژ” در صفحه ی 73 همان کتاب تقریبا 466 کلمه، و “اَپَرْپنج خیم هُوسْروان” در همان کتاب از صفحه ی 129 الی 131 در 260 کلمه، دیگر “اَوَرْپتمانی کتک خوتائیه” از صفحه 141-143 همان کتاب در 459 کلمه ی دیگر “واچکی چند هچ وژرک متر” صفحه ی 85 و “افسون گزندگان” و قسمت های بی سر و ته دیگر که باز در همان کتاب طبع شده است و مهم تر از همه “ماتیکان هزارداتستان” یعنی “گزارش هزار فتوای قضایی” است.

در گذشته با مکه فاصله داشت؛ اما امروزه، بهسبب توسعه شهر مکه، داخل شهر قرار گرفته و ساختمانهای مسکونی آن را احاطه کرده است. فاصله آن تا پایتخت تقریبا ۱۳۰ کیلومتر است و مقصد خوبی برای تعطیلات آخر هفتهی مردمان این کلان شهر است. 46- اندرچ اتورپات مار سپندان (چهار یک این رساله از میان رفته است به نظر “وست” نسخه ی کامل آن اگر در دست بود شامل تقریبا 3000 کلمه می شد، وست کتاب خاصیت روزها را که با این رساله همراه است نیز در ذیل همین عنوان یاد کرده است و گوید مجموع آن شامل 300 کلمه است اندرز مذکور و سی روزه ی ضمیمه ی آن در متون پهلوی انگلسار یا صفحه 58 تا 71 طبع شده و نگارنده آن را به نثر ترجمه کرده و به بحر متقارب بنظم آورده است و در سال دوم مجله ی مهر به طبع رسیده است.

درسال 1924- از طرف امان اله خان یک جرگه جورشدکه نظام اساسی را تصویب کرد. درسال 1709 درولایت کندهارجرگه کوکران جورشد که برای میرویس خان لقب نیکه داده شد. درسال 1949 یک جنرال پاکستانی بنام تورنجنرال خواجه ناظم الدین درپشاورگفت که سرحدازاد از پاکستان یک حصهء جدا ناشدنی است که این حرف دربین پاکستان وافغانستان مشکل نوتاریخی را باز کرد. گالراس، بعد از یک دهه رکود، بار دیگر در سال 1988، زمانی که دانشمندان یک هیئت اعزامی در 14 ژانویه، رهسپار دهانه آتشفشان گالراس شدند، یک فوران غیرمنتظره داشت و منجر به مرگ 6 دانشمند و 3 توریست شد.

افغانان احتمالآ تا زمانی که شمار خانواده هایشان اندک بود، تحت حکومت مستقیم نیاکان مشترک خویش می زیستند وبا افزایش خانواده ها آن چهار گروه از هم جدا شدند وهر یک تحت فرمان گروه بزرگتر بودند. آن سه قسمت که به مدینه رفتند «اُحُد» و «وَرقان» و «رَضوى» شدند و آن سه قسمت که به مكه رفتند «ثَور» و «ثَبير» و «حِرا» شدند.(9) نظر علامه طباطبایی(ره): «در احادیث اهل بیت(علیهم السلام) چنین آمده که کوه در اثر اندکاک پوسیده شد، و در بعضی دارد که به دریا فرو رفت و تا روز قیامت و در بعضی دیگر تا این ساعت، هم چنان در دریا فرو می نشیند.

ابن قتیبه و دیگر ادیان عرب بسیار از فصول این کتاب را نقل کرده اند. وهرگروه از خود رئیس مستقل خودرا دارد، با این هم، آنان نام مشترک و علائق ومنافع خون شریکی خویش را حفظ کرده اند. این کوهها شبه جزیره ایبری را از فرانسه جدا میکنند و امتداد آن حدود ۴۳۰ کیلومتر از خلیج بیسکای در اقیانوس اطلس تا دماغه کرئوس در دریای مدیترانه است. مطالبی را فعلا تحت عنوان اداره و ارتباط آن با عنعنات و کلتورا سلامی و افغانی می خوانیم، اصلأ نمونه یی مخلوطی است از سیستم اداره و منجمنت در ساحات خیلی دور از تمدن شرق و تمدن غرب ولی خیلی ها معتبر تر از تمدن غرب .بسیار وسیع بوده مطالب خیلی زیادی را دربر می گیرد، زیرا که هر منطقه از کشور عزیز ما افغانستان دارای یک عنعنه و کلتور ورسم و رواج خاصی است ، بطور مثال اگر به یک ولایت نظر به اندازیم ، در هر والسوالی آن عنعنات جداگانه که شباهت بسیار کم با هم دارند، وجود وجود دارد حتی در یک ولسوالی هر قریه از رواج ورسم مخصوص خودرا دارد، همینطورهر قوم و قبیله ، باز گذشته از آن اقوام کوچی ما رواج و رسم خود را دارند، قبائیل آنطرف خط تحمیلی دیورند هم رسم و رواج بخصوص خودشان را دارا هستند.

بیستون، یک محوطه باستانی و مقدس در شهر بیستون است، که در شرق استان کرمانشاه قرار دارد. اگر چه در سال 1384 نام این قلعه به ثبت آثار ملی رسیده است، اما حفاظت های لازم و آنطور که باید از این قلعه صورت نمی گیرد. پاسخ: شهرداری برای انجام این خدمات باید پول زیادی هزینه کند. عالم وارسته و خطیب توانا، حجت الاسلام والمسلمین میرزا ابوالحسن جوادی آملی مشهور به «واعظ جوادی»، پدر گرامی حضرت آیت الله جوادی آملی از زمره خطبا و وعاظ مشهور خطه مازندران و آمل به شمار میرفت و با زهد و وارستگی اخلاقی، تدریس و تبلیغ علوم و معارف دینی و خدمت به مردم زندگی را سپری کرده و به دوستی اهل بیت (ع) و دفاع از حریم ولایت و امامت و مردمداری شهرت داشت.سعی ایشان همواره آن بود از درآمد حاصل از منبر استفاده کند و حقوق دریافتی از حوزه آمل را که از موقوفات تأمین میشد به طلاب نیازمند بپردازد.ویژگی مهم دیگر آن بزرگوار این بود که در تربیت فرزند، بسیار حساس بود.

در حدودالعالم آمده است : بنجهير و جاريابه دو شهر است و اندر وي معدن سيمست و رودي ميان اين هر دو شهر بگذرد و اندر حدود هندوستان افتد (چ تهران ص 62 و 20): شهري است بنواحي بلخ و در آن معدن سيم است و اهل آن اخلاطاند … صادرات و واردات: افغانستان هر سال یک مقدار زیاد میوه های خشک وتازه مثل: انگور، خربوزه، چارمغز، کشمش، گازطیبعی، پخته، پوست، پوست قره قل، پشم گوسفند، قالین، گلیم، لاجورد، زمرد وغیره را به خارج صادر میکند که درمقابل آن ماشین آلات ودیگر موادمعرفی به کشور وارد میشود. کشور ما معادن و صنایع طیبعی زیاد دارد مانند: ذغال سنگ، نمک، لاجورد، زمرد، بیرایت گازطبیعی، آهن، نفت، مس و غیره که از آن جمله ذغال سنگ و گازطیبعی نقش عمده را در اقتصاد کشور ما دارا میباشد.

همچنان صنایع دستی مثل: قالین و گلیم بافی، کرباسی بافی، برک بافی، نمد مالی و غیره رواج دارند. لسانهای عمده و رسمی افغانستان پشتو و دری میباشد، لسانهای دیگری مانند: بلوچی، ترکمنی، ازبکی، پشه یی، نورستانی و غیره نیز وجود دارد که مردم به آنها تکلم میکنند. در جریان جنگهای داخلی گروهی که در کسب مقام خانی ناکام شده است، با مدعی تاج وتخت همدست می شود وبه نفع حزب خویش اورا به قدرت می رساند وخود نیز به نوایی می رسد. با حدود یک ساعت راه پیمایی به سمت غرب وارد روستای زیبای دلگر گردیده که واقعاً بی نظیر است، در چشم انداز شمالی، دریای بی کران می درخشد و شهرها چابکسر گیلان تا عباس آباد تنکابن و حومه های متل قو دیده می شود.

درسال 1922- ازطرف امان اله خان در جلال اباد یک جرگه جورشدکه دران جرگه یک اندازه قوانین به تصویب رسانید. در 12 اگست سال 1949 بین تیرا، افریدی ودیگر مردمان قبائیلی جرگه براه افتاد نظربه فیصلهء جرگه نام پشتونستان ثبت وبیرق اش تعین شد که ازطرف دولت افغانستان پشتیبانی عمیق صورت گرفت. درسال 1915 امیرحبیب الله خان یک جرگه ساخت که 450 نفردران اشتراک کردودرجنگ جهانی اول بی طرفی افغانستان را تصویب کرد. پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید.

پس بهتر است اول به مطالعه پیدایش وکیفیت کنونی این جوامع همسود بپردازیم. و بعد ازآن با توجه به ترکیب جوامع همسود، به مثابه یک دولت تحت حکومت یک قدرت مشترک به مطالعه ادامه دهیم. این انتخاب یا گزینش غالبآ در صلاحیت شاه است، شاه می تواند یک خان را نظر به عنعنات قبائیل به خواست خود کنار کند و فرد دیگری را از نزدیکان این خان بر کنار شده، جانشین او سازد.

این در حالی است که نام آرارات برگرفته از واژه اورارتو با ریشه عبری است، این واژه بر پادشاهی در ترکیه شرقی اطلاق میشده که هم کوه آرارات و هم جبل جودی را شامل میشده است. مگر با وجود این هم با هم همدین و هم کیش اند. داوطلبان پس از اطمینان از وجود رشته مورد نظر خود در این دانشگاه می توانند برای ثبت نام و تکمیل مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی اقدام کنند. انان غالباء باهم خصومتهای پایدار دارند ، ولی تا شرایط خاصی این خصومتها را بیدار نسازد به خشونت دست نمی یازند .

پاراگراف زیر را بخوانید و بهترین حالت فعل را انتخاب کنید. مریم بچه ها را از زیر قرآن رد کرد و همگی برای اعضای گروه آرزوی سلامتی و موفقیت کردند. به نظر می رسد که دریای پالئوزویک تمامی البرز شرقی را پوشانده بود. این شرایط به خاطر جهت گیری ارتفاعات در مقابل جریان هوای مرطوب دریای خزر است به طوری که حرکت توده های هوای سرد مراکز پرفشار سیبری که رطوبت دریای خزر را به سوی جنوب شرق سوق می دهد، تحت تاثیرارتفاعات البرز قرارگرفته و باعث بارندگی دردامنه های شمالی البرزمیشود.

دیدگاهتان را بنویسید