خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه

یکی از ویژگیهای چنین ستارههایی این است که هر دو تا سه ماه شعلههای خورشیدی آزاد میکنند که به سیارات اطرافشان به برخورد میکند. با برنامه ریزی ساختار شهری به گونه ای که تأثیر منفی هر دو عامل انسانی و طبیعی را کاهش دهد، می توان آب و هوای شهری را بهبود بخشید. هر کدام از این ساختار های کوچک دانه مانند زندگی خودشان را دارند. همانطور که فضا میان کهکشانی از اتم ها و ذرات آزاد الکترونی ساخته شده، خود سیاره ها و ستاره ها و اجرام آسمانی هم از همین ریز ساختار ها تشکیل شده اند.

در سال 2018 یک مطالعه جداگانه از شهاب سنگ نشان داد که مولکولهای آلی عناصر سازنده حیات اگر چه لزوماً خود نشانه حیات نیستند اما میتوانند از طریق واکنشهای شیمیایی باتری مانند در مریخ تشکیل شوند. خب داستان این سوال از آنجا شروع شد که یکی از مخاطبین از من پرسید اگر سوار یک موشک می شدم و می توانستم به تمام منظومه شمسی سفر کنم و سیاره ها را اندازه بگیرم می دیدم که اکثرشان گرد هستند.

روباه من هم مثل شما بود. مهم نیست من و شما به این باور داشته باشیم یا نه انها کار خود را با جدیت انجام می دهند. من از حاکم سرزمین جزیره در هراسم و می ترسم از این که او مرا به دشمنانم معرفی کند و به آن ها تحویلم دهد. اگر شما هم مثل من کنجکاوید بدانید جواب این سوال چیست با من و مجله وارونه تا انتها همراه باشید.

برای مقایسه، بهتر است بدانید که پایینترین دمای ثبت شده روی زمین تا کنون ۹۷.۸- بوده است که آن هم در منطقهای از قطب جنوب ثبت شده که هرگز نور خورشید را ندیده است. جالب است بدانید که گرمترین قسمت آن «نقطه گرم» نام دارد و رو به خورشیدش نیست، بلکه جایی است که هرگز نور خورشید را دریافت نمیکند. همچنین، چون یک طرف آن همیشه رو به خورشید است، به طرز کشندهای داغ و طرف دیگر بسیار سرد و یخزده است. TrES-۲b سیاه است، چون اتمسفر آن ۹۹درصد از نور خورشیدش را جذب میکند.

کاوشگر نیوهورایزنز همچنین با استفاده از مجموعه ابزارهای علمی خود، اتمسفر پلوتون را مورد تجزیهوتحلیل قرار داده است. برف آن از فلزات بیسموتینیت و سرب معدنی و باران هم از اسید سولفوریک کشنده تشکیل شده است. جالب اینجاست که روی زهره باران و برف هم میبارد، هرچند باران و برف آن با زمین فرق دارد. سقوط قریب الوقوع این زباله فضایی اولین بار در اوایل ماه گذشته با استفاده از نرم افزار ردیابی اجرام نزدیک به زمین گزارش شد. این سیاره فراخورشیدی آنقدر به خورشیدش نزدیک است که در عرض ۴.۶ روز یک دور کامل دور آن میچرخد و همان طور که حدس میزنید، یک طرف این سیاره همیشه رو به خورشید و به طرزباورنکردنی داغ است.

زمین یک ماهواره یا قمر دارد که آن را ماه می نامند و هر 30 روز یکبار به دور زمین می چرخند. البته نه تنها زمین بلکه خورشید و ماه و سایر ستاره ها و سیاره های آسمانی هم گرد هستند. ازاین روست که در معماری بناهای مقدس استفاده از نور، نه به عنوان عنصری فیزیکی، بلکه به عنوان نماد “عقل الهی” و نماد” وجود” دارای اهمیت است. این ابرها مانع رسیدن نور خورشید به سطح سیاره و خروج کربندیاکسید از اتمسفر میشوند.

سطح زهره پر از آتشفشانهایی است که مقدار زیادی گرما و کربندیاکسید ساطع میکنند. ابرهای ضخیم نیز گرما و گاز را به دام میندازند و این سیاره را به طرز مرگباری داغ کرده و درجه حرارت آن را به ۴۶۷ درجه سانتیگراد میرسانند. درجه گرما در مركز خورشيد در حد بسيار باور نكردني يعني تا15 ميليون درجه سانتيگراد بالا مي رود . نوسنده در این کتاب آگاهی قابل ملاحظه و قدرت تخیل بی حد وحصر دوران کودکی را برای خوانندگان روشن میکند.

باشد؛ یعنی شواهدی تجربی وجود داشته باشد که صدق یا کذب آن را نشان دهد؛ اما روشن است که نمی­توان هیچ شاهد تجربی­ای برای اثبات صدق یا کذب این گزاره ارائه کرد؛ پس این گزاره بی­معناست. TrES-۲b به اندازه مشتری است و ۷۵۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. استدلالهای ستارهشناسان برای پولوتون به عنوان یک سیاره محرمانه افزایش یافت، چون بسیاری از اجرام هم اندازه نزدیک آن در همان ناحیه از منظومه شمسی طی ۱۹۹۰و اوایل۲۰۰۰ یافت شده بودند(کمربند کویپر).

حتی شبها هم به اندازه روزهایش گرم هستند. قطر ناهید 12103.7 کیلومتر یا 94.9 درصد قطر زمین است.وزن آن 4.87 ضربدر ده بتوان 24 یا 81.5 درصد زمین است.چگالی آن در مقایسه با زمین که 5.52 است 5.24 گرم در سانتی متر مکعب است.سرعت فرار درسطح سیاره نیز 10.36 کیلومتر درثانیه است. اخترشناسان بر این باورند که این سیاره کمی متفاوت است و بادها، هوای گرم را به سمت دیگر سیاره میبرند و هوای سرد را به بخش رو به خورشید منتقل میکنند.

وی از موقعیت حساس خلیج فارس و اهمیت نیروی دریایی آگاه بود ، از این رو برای تأسیس نیروی دریایی ایران در خلیج فارس کارهایی انجام داد اما این کارها با مرگ او متوقف شد . این کشف اخترشناسان زیادی را گیج کرده است، چون بخش رو به خورشید باید داغتر باشد. ستاره آن میتواند نیروی گرانشی بسیار قوی روی این سیاره اعمال کند که WASP-۱۲۱b نمیتواند در برابر آن مقاومت کند، چون نیروی گرانشی ضعیفی دارد و همین باعث میشود شکل آن از حالت کروی خارج شود. اما باران هرگز به زمین برخورد نمیکند، چون در میانه راه، درجه حرارت بالا آن را بخار کرده و باز به ابر تبدیل میکند.

پروکسیما بی (Proxima b) به دور پروکسیما قنطورس میچرخد؛ یک ستاره کوتوله قرمز که ۴.۲۴ سال نوری با زمین فاصله دارد. پروکسیما بی آنقدر به پروکسیما قنطورس نزدیک است که در عرض ۱۱.۲ روز یک دور کامل دور آن میچرخد. این سیاره دور ستاره «Upsilon Andromedae A» میچرخد که ۴۴ سال نوری با زمین فاصله دارد. یعنی باران به شکل آهن مایع داغ روی زمین میریزد. در ۲۴ مارس ۲۰۱۷ چنین اتفاقی رخ دارد و پروکسیما قنطورس شعله خورشیدی منتشر کرد که آن را به مدت ۱۰ ثانیه ۱۰۰۰ برابر درخشانتر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید