حضرت حمزه در جنگ اُحد

تصویر برداری های راداری نشان داده که در محل تصادم کشتی با صخره به هنگام فرود آمدن یا به عبارت دیگر به گل نشستن، نوارهای آهنی یا تیرهای فلزی کج شده اند. زمانی که موج به یک فضای خالی برخورد میکند که ضریب هدایت الکتریکی آن متفاوت با آب و یا سنگ باشد در برگشت سیگنال متفاوتی را ایجاد میکند و به کمک نرمافزار مخصوص از این امواج الکتریکی برگشتی یک تصویر سه بعدی ایجاد میشود. نمکهای موجود در این دره با ظرافتی خاص در کنار یکدیگر قرار گرفته و دارای ابعاد متفاوتی هستند.

اين نکته را هم بايد يادآوري کرد که در کنار کوه سَلْع ، دو تپه يا کوهک بوده که آن را ثنيّة الوداع مي ناميدند. در جلوی این سکو دیواری به طول 150 متر و به ارتفاع 4.5 متر ایجاد شده است. تعدادی از مناطق دیدنی البرز را در زیر می نویسم و به مرور ادامه می دهم. آسمان اول که در اصل از مرمر سپید است، سبزیاش را از بازتاب رنگ آن گرفتهاست. بازدید از آن برای بیماران تنفسی بسیار مفید میباشد. یکی دیگر از پدیدههای زیبای فرسایشی در گنبد نمکی میباشد که در دشتهای دامنهای پایین دست قرار گرفته است.

کوه نمک قم در ۲۰ کیلومتری جاده جعفریه به سمت قم قرار گرفته که از زیباترین جاذبه های طبیعی شهرجعفریه در استان قم می باشد و دریاچه کوچکی که اطراف آن را کوه ها و صخره ها فرا گرفته است زیبایی دوچندانی به منطقه بخشیده است ،این دریاچه در نیمه دوم سال به دلیل حجم بالای تبخیر آب تبدیل به لایه ای قطور از نمک شده و در این روزها قطر نمک بسته شده بر روی این دریاچه به ارتفاع نیم متر نیز می رسد.اشکال مختلف ، زیبا و منحصر به فردی در این کوه نمک به چشم می خورد که می تواند محلی برای جذب گردشگران و توریست باشد.

البته این مورد با توجه به شیوع ویروس کرونا در دنیا و اعمال محدودیت ها توسط دولت های مختلف در دو سال اخیر کمی کمرنگ تر شده است. تصور عموم مردم از نمک، ساختاری سفید رنگ میباشد، جالب است بدانید که در طبیعت نمکهایی با رنگهای مختلف وجود دارد. وجود آثار مختلف از دوره های گوناگون باعث گشته تا این کوه در سطح جهانی مشهور شود و گردشگران خارجی زیادی را به سمت خود جذب کند.

وي در پاسخ اين پرسش که اين ضريح را چه کساني به حول مقابر اهل بيت گذارده اند، گفت: اين ضريح طي تشريفاتي از طرف ايرانيان و حمايت شاه قاجار با همکاري و موافقت سلطان عثماني به مدينه حمل گرديد و در محل معروف به قبّه اهل بيت نصب گرديد. تألیفات دیگر او عبارتاند از: «زیج جامع سعیدى»، در تنقیح «زیج ایلخانى» خواجه نصیرالدین طوسى، به نام سلطان ابوسعید تیمورى؛ و «پنجاه باب سلطانى» به اسم بابرخان بهادر در هرات است. به همین منظور در منطقهٔ فراج ۴۰ تن از اهالی را قتلعام کردند و در «غجی» ۳۲ تن را که اکثراً زنان و کودکان بودند قتلعام نمودند که اجسادشان تا یک هفته در منطقه باقیمانده بود.

این پدیده طبیعی به شکل ستونهایی است که هر کدام از آنها با توجه به شکل خاص، نامی متمایز دارند. در اطراف دریاچهای که در دل این کوه قرار گرفته، شکافهای عمیق و خیلی خطرناک وضعیت بحرانی را به وجود آورده است و قسمتی از دیواره دریاچه هم به طرف داخل سقوط کرده و همین کار باعث فرونشست زمینهای اطراف شده که این شرایط امکان دارد خطراتی برای گردشگرانی که برای بازدید از این پدیده طبیعی به این مکان می آیند به دنبال داشته باشد. علاوه بر این، در این گنبد، سنگ های بزرگ آندزیتی و گچی نیز مشاهده می شود.این گنبد نمکی که در منطقه گرمسیری قرار گرفته، به دلیل گرمای زیاد، آبهای حاصل از بارندگی های فصلی، تبخیر شده و نمک ها به شکل بلورهای تیغه ای و کنگره ای، مناظر زیبایی را پدید می آورند.

درخشش آن در میان پرتوهای خورشید و انعکاس آن منظرهای بینظیر ایجاد میکند به همین دلیل سالانه گردشگران زیادی به دیدن آن میروند. بعضی از ستونها در قسمت بالایی، پهنتر بوده و به همین دلیل جذابیت بیشتری برای گردشگران ایجاد میکنند. مؤلف کتاب حاضر دامنههای شمالی و جنوبی این رشتهکوه و بسیاری از قلههای آن را با پای پیاده طی کرده و تمام مشاهداتش را در این کتاب به دقت ثبت کرده است. جاده خاکی و نسبتا خوب است و بعد از گذر از زمينهای نمکی کم کم به کوه يا گنبد نمکی نزديک می شوید با جاده ای پيچدار به سمت بالای کوه.

سلیمان محله،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. شکل های گوناگون ، زیبا و خاصی در این کوه نمک به چشم می خورد که می تواند مکانی برای جذب گردشگران و توریست باشد هر چند که در این اواخر از ظرفیت های این منطقه در راستای جذب گردشگر کمتر استفاده شده است و خیلی از اهالی قم هم شاید از بودن این کوه نمک در نزدیکی قم با خبر نباشند. خبر ناخوشایند برای گردشگران این است که در بیشتر روزهای سال غبار زیادی در اطراف کوه نمک وجود دارد که از میزان وضوح چشماندازها میکاهد.

دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژهای را پدید آورده است. البته در تمام این ارتفاعات با کاسته شدن از عرض جغرافیایی میزان بارندگی کمتر می شود ، به طوری که خنک ترین قسمتها در شمال غربی و خشک ترین نواحی در جنوب شرقی این کوهستان مشاهده می شود . کنار بگذارید. این کوه، بخشی از زاگرسِ جوان محسوب میشود و در نیمه دوم سال مانند سایر مناطق کوهستانی، هوایی ناپایدار دارد و در کسری از ثانیه شما را غافلگیر میکند. بعد از اولين پيچ تند کوه ماشين را کنار جاده پارک کرده و به بالای تپه بروید که ناگهان با صحنه ای زيبا و مريخی مواجه خواهید شد.

هر زنی که شیر این بزها را میدوشید با همان بز به سنگ نمکی تبدیل میشد. سست کره بخشی از زمین است که پایین سنگ کره و بالای گوشته بالایی زمین قرار دارد. از این پتانسیل ها می توان در جهت شناخت سرزمین های گوناگون از نظر زمین شناسی استفاده کرد. پلایا (دریاچه خشک) در کم ارتفاعترین قسمت حوضه آبریز بوده و به صورت پهنهای نمکی خودنمایی میکند. در همین راستا کشور ایران نیز یکی از بهترین مکان های دنیا برای گردشگری است که هر ساله تعداد زیادی توریست از دیگر کشور های جهان برای بازدید از جاذبه های آن به ایران سفر می کنند.

تو همين فكرا بودم كه زنگ موبايل پيمان ثروت به صدا در اومد . طالب از قندهار به اگره رفت و در آنجا با فخرالزمانی، صاحب تذکره ی میخانه دیدار کرد و فخرالزمانی او را جوانی آراسته به انواع هنر و در فن شعر از هم عصرانش برتر و نیز زود آشنا و مهربان و شعرشناس یافت.پس از آن، طالب از اگره به بندر سورات نزد پادشاه چین، قلیج خان رفت و کار مداحی او را بر عهده گرفت؛ اما حکومت آن خان زیاد طول نکشید و طالب دوباره به اگره برگشت.

ماه ربیع الثانی: خواب خوب دیر تعبیر می شود و خواب بد زود تعبیر می شود. یزدانی در مورد برنامه بعدی خود گفت: تصمیم دارم کل رشته کوه البرز را در اردیبهشت ماه آینده پیمایش کنم و چند صعود برون مرزی هم در صورت تأمین هزینههای لازم انجام دهم. با رسیدن به کمپ ۱ در ارتفاع ۳۳۳۰ متری و ساعت ۱۳، برنامه کوهنوردی روز اول به پایان رسید. این بار طالبان تصمیم گرفته است که به جای مشغول کردن خود در جنوب، تمام قدرت خود را برای تصرف شمال افغانستان متمرکز کند.

این کوه در جزیره «نگروس» قرار دارد و ارتفاع آن نزدیک به ۲۵۰۰ متر از سطح دریا است. یک مسیر عمومی برای بازدید از کوه نمک جاشک طراحی شده که شما را به سمت آبشار و یکی از غارها میبرد. برای بازدید از گنبدهای نمکی جاشک، وسیله نقلیه عمومی وجود ندارد. اثرات فرسایشی به وسیله عوامل محیطی مانند باد و باران سبب به وجود آمدن اشکال خارق العادهای در آن میشود. دریاچه موجود در وسط این گنبد به گونه ای است که می توان داخل آن رفت، چرا که سطح آن به وسیله نمک سفت شده است.آب این دریاچه شور و بسیار زلال است.در میان دریاچه نقطه سیاه رنگی دیده می شود که یک گودال عمیق می باشد و بهتر است زیاد به آن نزدیک نشوید و نکته دیگر اینکه حتماً با کفش یا دمپایی وارد آب شوید تا احیاناً دچار بُریدگی کف پا توسط نمک های کف دریاچه نشوید.

برای خنثی نمودن فعالیتهای ضد انقلاب به کردستان رفت و در آنجا با دکتر چمران آشنا گردید و به دلیل پشتکار و شایستگیهای فوقالعاده در ردیف بالاترین اعضای نیروهای جنگهای نامنظم، به رهبری چمران قرار گرفت. هر ساله علاقمندان زیادی از این کوه و غار زیبای آن دیدن می کنند و اگر مسئولان شرایط بهتری برای رفت و آمد فراهم کنند، سبب بازدید شمار زیادی از علاقمندان به طبیعت گردی در این مکان می گردد. با ما همراه شوید تا در این مقاله به معرفی، دلیل بازدید، دیدنی هاس طبیعی موجود در منطقه، افسانههای ذکر شده، بهترین زمان سفر، نحوه دسترسی، موقعیت جغرافیایی کوه نمک جاشک و نکات مهم مربوط به سفر گنبد نمکی جاشک بپردازیم.

پرونده ثبت گنبدهای نمکی جاشک به همراه دیگر گنبدهای نمکی موجود در ایران (استان فارس، زنجان، قم، هرمزگان و قم) برای ثبت جهانی به یونسکو فرستاده شده و در انتظار تأیید میباشد. آب آشامیدنی نیز با خود به همراه داشته باشید. و به تیراندازان تأکید کرد تا مراقب پشت سر مسلمانان باشند و هیچگاه موضع خود را ترک نکنند. در ترکيب این نمک عناصرى مانند منيزيم وجود دارد که از آن می توان به عنوان نمک طبی استفاده کرد. احتمال گمشدن در اینجا بالاست و ممکن است خیلی راحت فریب بخورید. چند سالی است که به پیشنهاد خود سازمان صنایع و معادن قم، طرح تغییر کاربری این معدن به جاذبه توریستی ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید