تعداد سیارات منظومه شمسی در هالهای از ابهام – مجله تخصصی آراد مگ

از ماه زمین کوچکتر است؛ مدار آن کاملاً بیضوی است یعنی در بعضی نقاط نزدیکتر و در سایر نقاط دورتر از خورشید قرار دارد. به طور دقیق کل داستان به موضوع آب مربوط میشود واین سوال بزرگ که آیا زندگی در سیارات دیگر فراتر از زمین وجود دارد یا نه؟ این سیاره بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی است و قطر آن 139822 کیلومتر است که 19 برابر زمین است. این بهترین زمان برای رصد این سیاره در افق صبحگاهی است. در سپیده دم ۲ اسفند، سیاره زهره به بیشترین ارتفاع خود در افق صبحگاهی میرسد و در زمان طلوع خورشید، تقریباً ۲۵ درجه از افق فاصله دارد.

کشف این دریاچه که در ارتفاعات شمال سیاره مریخ واقع شده، به کالبد نظریه وجود حیات امروزی و یا باستانی در سیاره مریخ، روح تارهای دمیدهاست. دو ستاره پرنور این صورت فلکی یعنی کاستور و پولِکس، یافتن آن را آسان میکنند.بهترین راهنما برای پیدا کردن آنها، ترسیم خط فرضی از ستاره رِجل الجبار (پای صورت فلکی شکارچی) به ستاره نِظام (ستاره میانی کمربند شکارچی) و امتداد آن است. در مورد چنین تعبیرهایی از کانت چه میتوان گفت؟12 نکتۀ نخست این که به نظر میرسد مشکلاتِ تناقض و بیهوده گویی بایستی جدی گرفته شوند. بههمیندلیل، از دیرباز مورد توجه ستارهشناسان بوده است.نخستین شواهد استفاده از این تصویر برای مجموعهای از ستارگان آسمان، متعلق به عصر برنز میانی و لوحهای خشتی بابِلی با قدمت بیش از ۳۱۰۰ سال است.

ترجمه نامها کلمهبهکلمه بوده و معنی مورد استفاده آنها نیست. مرز بین این دستهها چندان واضح نیست. محصول پایانی یک برافزایش قرصی ثانویه، شمار اندکی از اجسام بزرگ (سیارات) در مدارهای نامتقاطع یا مدارهای طنینداری ایست که از بروز برخورد بین آنها جلوگیری میکنند. تئوریها نشان میدهد که منظومه شمسی بیش از ۴ میلیارد سال پیش از یک ابر متراکم گاز و غبار شکل گرفته است. به نظر میآید حلقههای مشتری عمدتا از ذرات ریز غبار ساخته شده باشند. نور خورشید در سیاره مشتری ۲۷ بار ضعیفتر از روی زمین است. اتمسفر این سیاره یک مه قابل توجه آبی رنگ را ایجاد میکند که در غروب قابل مشاهده است.

این که زمین به دور خورشید می چرخد یک واقعیت است. از ویژگی های شگفت انگیز این جرم آسمانی این است که هنگام خوابیدن به پهلو می چرخد. ماهیت دقیق فلز گداختهای موسوم به مهل که در قرآن سه بار از آن نام بردهشده،نامعلوم است. ضمناً نام ماه سوم میلادی هم از نام خدای جنگ یا همان مارس گرفته شده است. 4 تا از بزرگترین و شناخته شدهترین اقمار آن که در سال 1610 توسط گالیله کشف شد به نامهای آیو، اروپا، گانیمید و کالیستو نامگذاری شدهاند. آساف هال هر دو قمر را در سال ۱۸۷۷ میلادی کشف کرده بود.

از اوایل دههی ۶۰ قرن میلادی گذشته سفینههای فضایی متعددی به مریخ پرتاب شده اند. از این رو زمین را مهم ترین سیاره منظومه شمسی می دانند. در جدول زیر مشخصات سیاره اورانوس به اختصار بیان شده است. به بیان دیگر آینده این سیاره مبهم است. جو سیاره سرخ بسیار رقیق است ، به طوری که فشار جوی سطح آن ، معادل یک صدم فشار جو زمین در سطح دریاست . مریخ نورد کنجکاوی (curiosity) در سال ۲۰۱۲ روی کرهی مریخ فرود آمد و اطلاعاتی را راجع به سطح این کرهی سرخ رنگ به زمین مخابره کرد. به گزارش گروه وبگردی خبرگزاری صدا و سيما، گاهی به سیارهی مریخ سیارهی سرخ هم میگویند.

گاهی اوقات آرزو میکنیم پنجره کوچکی داشته باشیم که وقتی آن را باز میکنیم بتوانیم بقیه سیارات، ماه و دیگر اجرام فضایی را ببینیم. او در این رنجها هر بار از نو زاده میشود و در واقع گنبد آبی روایت نوعی باز زایی است. با وجود اینکه سطح کرهی مریخ را با کوه ها، دره ها، شکاف ها، تپهها و همچنین قطب هایش شبیه زمین است باز هم کرهی مریخ برای زندگی بسیار مشکل است. با وجود اینکه ممکن است مریخ برخی از ویژگیهای شبیه زمین را داشته باشد به هر حال سیارهی کوچکتر است.

جاذبهی مریخ هم حدود یک سوم جاذبهی زمین است و چگالی آن ۳۰ درصد کمتر از چگالی زمین میباشد. فاصلهی متوسط مریخ از خورشید ۲۲۷ میلیون کیلومتر یا ۱۴۱ میلیون مایل میباشد. میتوانید زهره را در این روز از حدود ساعت ۴:۳۰ بامداد تا ۳۰ دقیقه پیش از طلوع آفتاب در افق شرقی مشاهده کنید. مدتها تصور میشد این کانال ها، کانالهایی هستند که توسط موجودات مریخی ساخته شده باشند و تصور نمیشد که این کانالها به صورت طبیعی در سطح کرهی مریخ ایجاد شده باشند.

مریخ شرایطی دارد که ممکن است زمانی امکان حیات را در این سیاره داده باشد. مدار بیضوی شکل این سیاره طولانی ترین مدار در منظومه خورشیدی است. اما در این سیاره بر خلاف بسیاری دیگر از سیارات منظومه شمسی، خورشید هر روز طلوع و غروب نمیکند. است. در مذهب نمایانگر امید، معنویت، پرهیزگاری، توکل و بیانگر حرکت به سوی تزکیه و صفای عارفانه است، اما نور سبز کارکرد دیگری هم دارد و آن نماد اهریمن و پلیدی است. قرار است در دههی آینده هم ماموریتهای دیگری به مقصد کرهی مریخ انجام شود.

«مفهوم عالم ممکن یا عوالم ممکنه، بحثهای دیگری درباره بالفعل بودن یا نبودن آن را به دنبال داشته است. هستهی مریخ ممکن است بیشتر از آهن و مقادیر کمی هم نیکل تشکیل شده باشد. خیلی ها فکر میکنن که نمیشه از چنین بازی هایی پول درآورد؛ احتمالا چنین افرادی نمیدونن که Alien Worlds علاوه بر اینکه یه بازی سرگرم کننده است، راهی برای سرمایه گذاری تو حوزه های دیفای (DeFi) و ان اف تی (NFT) هستش. کتاب شازده کوچولو نوشته سنت اگزوپری اینقدر روان و دوست داشتنی هست که اگر یه بار بخونین عاشقش میشین، اینقدر توصیفات و جملات این کتاب زیباست که اگر بخواین ازش یادداشت بردارین باید تقریبا کل کتاب رو بنویسین.

به زودی در دیجی رو مقالهای را در این باره مطالعه خواهید کرد. دمای کرهی مریخ در سمت رو به خورشید به ۶۰ درجهی فارنهایت بالای صفر میرسد در حالی که در سمت دیگر ۲۲۵- درجهی فارنهایت میباشد. اما اپورچونیتی (opportunity) هنوز در حال انجام ماموریت در مریخ میباشد. آخرین ماموریتی که تا به حال به سمت مریخ انجام شده ماموریت سفینهی فضایی اکسو مارس (exomars) بوده که آژانس فضایی اروپا آن را به فضا گسیل کرده است.

برای تولید آب چه کاری باید انجام داد؟ گروهی از محققان کالج دانشگاهی لندن (University College London) این تحقیق را انجام دادند. شاید این فاجعه آنقدر تکاندهنده بوده است که او مدت زیادی را برای هضم کردن اندوهاش نیاز دارد یا شاید هم او با آگاهی از خطری که اختراع پورتالگان تهدیدش میکند (تنها شدن) دربرابر وسوسهی ساختِ آن و جستجوی قاتلِ خانوادهاش مقاومت میکند (بالاخره چیزی که او را از عواقب اختراعِ پورتالگان ترساند، از دست دادنِ رابطهی نزدیکِ فعلیاش با خانوادهاش بود و حالا با مرگِ آنها این مانع از میان برداشته شده است).

دیدگاهتان را بنویسید