تصاویر منظومه شمسی ؛ گشتی در جهان شگفتانگیز اطرف به کمک تکنولوژیهای پیشرفته

شعاع زهره نزدیک به 6100 کیلومتر و چگالی آن 501 گرم بر سانتیمتر مکعب است. سرد و گرم شدن سنگها در شب و روز و استمرار این امر طی قرون و اعصار تنها یک نوع فرسایش مکانیکی در سطح این سیاره به وجود می آورد. سال ۱۹۶۰ از طریق رادار، سیگنال هایی به سمت ناهید ارسال شد و پس از بازگشت سیگنال های فرستاده شده(این سیگنال ها از ابرها عبور کرده و به سطح ناهید برخورد و برگشتند) اطلاعاتی درباره ناهید جمع آوری شد. سیاره ی زهره جو غلیظی دارد این جو غلیظ و حضور ابرهای ضخیم از بیرون رفتن حرارت سطح سیاره جلوگیری کرده و زهره را از میان تمام سیارات منظومه شمسی به گرمترین سیاره منظومه شمسی تبدیل کرده است.

جو رقیق عطارد موجب از دست رفتن دمای سطح آن شده و همین امر باعث می شود که با وجود نزدیکی به خورشید عطارد گرمترین سیاره منظومه شمسی نباشد و سیاره ی دوم زهره سیاره ای با بالاترین دما باشد.به بیان دیگر و همانطور که در آینده گفته خواهد شد سیاره ی زهره به دلیل جوغلیظ خود گرمترین سیاره منظومه شمسی است. سیاره ی عطارد هیچ قمری ندارد و سیاره ای سنگی است.

زهره دومین سیاره سنگی منظومه شمسی است و مانند عطارد هیچ قمری ندارد. دمای سطح حدود 5500 درجه سانتیگراد است. ویژگی اشیاء سبب میشود که هر چیزی هنگام تابیدن نور به آن به صورت رنگ – همان بخش از طیف نور که از اشیاء به چشم منعکس میشود- دیده شود؛ یعنی در واقع رنگ بازتابی از نور است و این بازتاب رنگ کیفیت نوری است که از سطح برمیگردد و به شکلهای متفاوت درمیآید. برخلاف چرخش کند سیاره به دور خود، ابرهای آن هر ۴ روز یکبار به دور سیاره میچرخند.

عطارد هر 88 روز یک دور به دور خورشید می چرخد. این سیارات از نظر اندازه کوچک با سطح سنگی هستند و نسبت به سایرین به خورشید نزدیکتر هستند. اخترشناسان با استفاده از تکنیکی موسوم به خسوف اختری (ground-based stellar occulations)، تغییرات فصلی در فشار سطح سیاره پلوتون را مورد بررسی قرار دادند. طبق تعریف MAC، 8 سیاره شناخته شده وجود دارد: عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون. مشتری، زحل، اورانوس و نپتون از هیدروژن و گازهای دیگر تشکیل شده اند.

چهار غول گازی در خارج از مدار مریخ قرار دارند: مشتری، زحل، اورانوس، نپتون. سیاره مریخ سیاره ای با بلند ترین قله ها و عمیق ترین دره هاست. پنجمین سیاره متوالی از خورشید و بزرگترین سیاره در منظومه ما. بدون خورشید و انرژی و گرمای شدید آن، هیچ حیاتی روی زمین وجود نخواهد داشت. حال جواب سوال: آسترولوژی Astrology سیارات هیچ ربطی به قیمت نداره و فقط بحث زمان را انجام میدهد؛ زمان تقریبی یا زمان دقیق، توان تحلیلگر آسترولوژی هست که آن را تعیین میکند. آنها گرما ساطع نمی کنند و نمی درخشند، بلکه فقط نور خورشید را منعکس می کنند.

اما در قرن بیست و یکم دانشمندان توانستند ثابت کنند که اصلاً یک سیاره نیست، یعنی 8 سیاره در منظومه شمسی وجود دارد. همه اجرام کیهانی در امتداد مسیرهای هدایت شده خود به دور خورشید حرکت می کنند که 1000 برابر سنگین تر از تمام اجرام منظومه شمسی است. طوفان شش وجهی: قطب شمال زحل دارای ویژگی جذابی به نام جریان بادی ششوجهی است. برای مدت طولانی، حلقه های زحل به عنوان یک پدیده منحصر به فرد ذاتی فقط برای او در نظر گرفته می شد. خانه ما، با فراوانی آب و حیات، آن را در منظومه شمسی منحصر به فرد می کند.

بنابراین، چهبسا فرد دیگری بتواند از درون تبیین دکارتیِ لاک، فرضیههای دیگری را نیز بیرون بکشد و مورد تحلیل و نقد قرار دهد. اما گرمایی که در میلیونها سال در درون سیاره حبس شده، به شکل ناگهانی و مانند فعالیتهای آتشفشانی بسیار بزرگ آزاد شده و شکل سطحی سیاره را دگرگون میکند. این بادها به همراه گرمای درون سیاره، باعث ایجاد نوارهای زرد و طلایی بر روی آن شدهاند. این سیاره، بعد از مشتری از بقیه سیارهها سنگینتر و مانند آن یک سیاره گازی است. این سیاره حتی گرمتر و داغتر از عطارد است. جو این سیاره لایههای زیادی با دماهای مختلف دارد.

مدتهای زیادی است که سیاره مریخ میزبان کاوشگرهای مختلفی از سوی زمین بوده است. کاوشگرهای مریخ اطلاعات زیادی را برای دانشمندان جمع آوری کرده اند. سیاره تیر. چهار سیاره درونی (نزدیک ترین به خورشید) – عطارد، زهره، زمین و مریخ – دارای سطح جامد هستند. برای مدت طولانی اعتقاد بر این بود که این سیاره همیشه از یک طرف به خورشید چرخیده است، زیرا دوره های دید آن از زمین با تناوب تقریباً برابر با چهار روز عطارد تکرار می شود. دوره انقلاب به دور خورشید: 87.97 روز.

دوره انقلاب به دور خورشید: 164 سال و 292 روز. دوره چرخش (چرخش حول محور): 243 روز. دوره چرخش (دور حول محور): 10 ساعت 14 دقیقه. مدت زمان چرخش سیاره (دور حول محور): 17 ساعت و 14 دقیقه. یکی از هفده قمر سیاره زحل نام اساطیری “پاندور” اولین زنی که توسط “زئوس” خدای خدایان یونان باستان خلق شد، بر روی این قمر گذاشته شده است. این سیاره در سال 1999 میلادی از نپتون به خورشید نزدیک تر بوده است! منظومه شمسی شامل خورشید و سیاراتی است که به دورش در چرخش هستند. اورانوس (Uranus)هفتمین سیاره منظومه شمسی و سومین سیاره گازی است.

سومین سیاره ی منظومه شمسی ست که خانه و محل زندگی همه ی ماست و تنها سیاره ای است که برای حیات بشر مناسب است چرا که در کمربند حیات منظومه شمسی قرار گرفته. سطح ماه از دره هاي عميق وكوه هاي بلند پوشيده از سنگ و خاك وتعدادي فرو رفتگي تشكيل شده است . سطح رو به خورشید سیاره تیر به دلیل نزدیکی به خورشید بسیار داغ است. با این حال، مأموریتهای بعدی نشان داد که مریخ رازهای بسیاری را در خود جای داده است که هنوز باید حل شوند. بلند ترین قله ی مریخ المپوس(Olympus) ارتفاعی نزدیک به 22 کیلومتر دارد و بلند ترین قله ی منظومه شمسی است.

دیدگاهتان را بنویسید