تحقیقى نو درباره احد

از زیبا ترین مناطق ایران تنگ بستانک است .متاسفانه مسافران به تدریج در حال تبدیل آن به زشت ترین جای ایران میکنند.باید کاری برای پاک سازی آنجا بکنند.در ضمن با یک بار سفر به آنجا هیچ چیز را از دست نمی دهید. منبع: همشهری نوشته شده توسط sAeed در پنجشنبه سی ام آبان 1387 ساعت | لینک ثابت | نظر بدهید شهرنشینی و پیدایش شهرها شهر بعنوان سکونتگاهی که ساکنان آن تنها به کشاورزی اشتغال نمی ورزیدند بلکه گروهی در زمینه های گوناگون خدماتی و صنعتی کار می کردند نمی توانست در حوزه هایی که امکان پدیدآمدن(مازاد تولید)وجود نداشت پا به عرصه وجود گذارد.

ایشان به من گفت: پس از تخریب بنای عظیم مشهد حمزه و صحابه در احد، زمین اطراف مقابر حصاری نداشت و مکرر دیده شد سگهای ولگرد آن وادی، از روی قبور رفت و آمد میکردند. در اطراف قله اصلی چندین مخروط کوچک دیده می شود که از گدازه تیره رنگ بازالتی تشکیل شده است. هیچ جای دیگر در کرهی زمین، آتشفشانها چنین دریاچهها و رودخانههای عظیمی از مواد مذاب را ایجاد نمیکنند. در سال ۱۹۹۲ دو رود تشکیل شده از مواد مذاب، جمعیت ۸۰۰۰ نفری این شهر را با خطری جدی مواجه کرد.

همچنین هشتم تیرماه سال ۹۶ آتش نشانان اصفهان پس از سه ساعت عملیات ۲ کوهنورد ۲۶ و ۶۰ ساله که در دو مسیر متفاوت در حال صعود به این کوه بودند و بر اثر از دست دادن تعادل خود به پایین سقوط کردند را نجات داده بودند. طبق صلاحدید سرپرست به استراحت پرداختیم. در سال ۱۹۷۷، جریان مواد مذاب، جان ۱۰۰ نفر را گرفت و بر طبق گزارشها برخی منابع، هزاران نفر به اشکال گوناگون، قربانی این حادثه شدند. بارش بارانهای اسیدی نیز از پیامدهای فوران آتشفشان به شمار میرود.دستهبندی آتشفشانها بر اساس شکل دهانه آتشفشان، محل قرار گرفتن آن، شکل و نوع مخروط آتشفشانی انجام میشود.

مواد آتشفشانی بزمان منظقهای با مساحت 1400 کیلومترمربع را پوشانده است و براساس شواهد به احتمال زیاد این کوه، جدیدترین آتشفشان ایران بهشمار میآید. آتشفشانهای سپری بهشکل یک گنبد صاف هستند و بهآرامی رخ میدهند؛ تا جایی که ساکنان اطراف آن فرصت دور شدن از آتشفشان را دارند.آتشفشانهای چینهای نوع دیگری از فوران آتشفشانی هستند که شکل مخروطی دارند و با شدت زیاد اتفاق میافتند. اگر بر این تله کابین سوار شوید می توانید منظره شهر و تمام منطقه کوهستانی را از ارتفاع زیاد تماشا کنید. استان قم در تمام فصول میزبان زائران و مسافران بسیاری از سراسر کشور است و این استان اغلب در میان گردشگران با تنها جاذبههای مذهبی خود یعنی حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران شناخته میشود، اما در این استان علاوه بر این امکان مقدس، جاذبههای تاریخی و مذهبی دیگری نیز برای بازدید وجود دارد که یکی از این جاذبههای طبیعی و دیدنی کوه خضر نبی است.

آب و هوای این منطقه در تمام ایام سال بسیار لذت بخش و مطبوع است. کوه سهند مخروطی بسیار پهن و گسترده دارد که از خاکسترهای فراوان تشکیل شده و به وسیله آب های جاری، دره های تنگی در آنها ایجاد شده است. این آتشفشان در جنوب شرقی استان کرمان قرار دارد و علیرغم مشخص نبودن زمان فورانش، زمینشناسان زمین شکلگیری آن را مربوط به دوران هولوسین میدانند. با وجود اینکه آخرین زمان فوران این آتشفشان مشخص نیست اما احتمالا زمان شکل گیری آن دوره هولوسین است. وی بیان کرد: مشخص شدن علت وقوع این حادثه به عهده نیروهای انتظامی و قضایی است.

مجموعه تلویریونی مردان آنجلس تولید شده در تلویزیون ایران به داستان آنها میپردازد. در حین این تجزیه ذرات تولید شده و سبک به اطراف پرتاب می شوند. فوران میتواند به آرامی یا به صورت انفجاری رخ دهد و جریان گدازه همراه با گازهای سمی، پرتاب خاکستر و سنگ و فوران آتشفشانی است. منبع عکس: خبرگزاری برنا، عکاس نامشخصفوران آتشفشان زمانی رخ میدهد که فشار گازها و گدازههای هسته زمین بالا میرود و با پرتاب گازهای سمی، خاکستر و سنگ همراه است.

با ديدن اين صحنه براي جلوگيري از پرتاب مواد به بيرون از محوطه از يک بشر بزرگ استفاده مي کنيم. گویا سپاهیان وی در گذر از پنجشیر و کوههای هندوکش، دچار سرما و کمبود آذوقه شدهاند، ولی سرانجام ازآنجا گذشته، و شهر بزرگ بلخ را گشودهاند. داریوش بزرگ، بیستون را برای یکی از کتیبههای اصلی آن دوره انتخاب کرد. لازم به ذکر است که بهجز هتل لاله، هتل دیگری در محوطه بیستون وجود ندارد.

سنگ نوشته بیستون یکی از مهمترین بخشهای تاریخی این شهر بهحساب میآید. از تونل کندوان تا روستای مراد تپه در غرب اشتهارد، حوزه فرمانداری کرج را تشکیل میدهد. نامش را به نام پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم « محمد » نهادند تا به برکت نام آن حضرت، منشأ حرکت سازنده و حيات بخش در جامعه آينده گردد. مسیر خط دوم تله کابین کوه صفه اصفهان از روی ارتفاعات گردنه بادبالا شروع شده و به سمت قلعه شاهدژ حرکت میکند. قلعه حسن علی نام آتشفشانی در جنوب شرقی استان کرمان است. علی آباد،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است.

واپشته روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. منظره ي جالبي پديدارمي شود در عين ناباوري مي بينيم که تپه ي ساخته شده از بالا به سمت داخل بازاويه ي قائم شروع به واکنش مي کند و پس از چند لحظه اين چنين مشاهده ميشود دقيقاً برعکس حالت اوليه اين بار از داخل شروع به بيرون انداختن مواد تجزيه شده مي کند و به عبارت ديگر مانند کوه آتشفشان فوران مي کند و تا حدوداً يک الي يک و نيم متري مواد را به اطراف مي پاشد. این واکنش ار نوع واکنش های گرماده است و فضای اطراف خود را گرم می کند.

بخار آب سمی نیست و رها شدن آن از دهانه آتشفشان تاثیر مثبتی بر چرخه آب و هوایی میگذارد.منبع عکس: سایت علمی بیگ بنگ، عکاس نامشخصدی اکسید کربن نیز با وجود آن که از گازهای گلخانهای محسوب میشود و در گرم شدن زمین نقش دارد؛ اما با توجه به تعداد فوران آتشفشانها در سال، تاثیر محدودی در این فرآیند دارد؛ بنابراین خسارت قابلتوجهی نخواهد داشت. با رسیدن به سوراخ پوسته زمین، گدازههای ماگما رها میشوند و انفجاری با درجه حرارت بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد با سرعت ۷۰۰ کیلومتر در ساعت اتفاق میافتد.منبع عکس: همشهری آنلاین، عکاس نامشخصدر بعضی فورانهای آتشفشانی انفجارهای پیاپی رخ میدهد که بهدلیل افزایش انرژی گازهای منبسط است.

در دامنه جنوبی سبلان، چشمه های گوگردی زیادی وجود دارد که آب آنها در حدود 40 درجه سانتی گراد حرارت دارد و تنها گواه فعالیت آتشفشان خاموش سبلان است. امروزه این آتشفشان نهتنها به خاطر زندگی کردن سه میلیون ایتالیایی در مجاورت آن بلکه به این دلیل که مدتهای مدیدی است که خاموش مانده، بسیار خطرناک است. پس از هر بار آتشفشان، کره زمین کاهش دمای ملموسی را تجربه میکند، اما مرگ و میر انسانها و جانوران و تخریب ساختمانها و سازهها از آثار مخرب فوران آتشفشانها هستند.با کمک سایر رشتههای علمی و مطالعه بر پدیده آتشفشان، میتوان پیشگوییهای نسبی درباره احتمال فعال شدن کوههای آتشفشانی خاموش به دست آورد.

گرچه در حال حاضر این آتشفشان غیرفعال است اما احتمال فوران آن در آیندهای نزدیک، بسیار بالا است بهطوری که قدرت ویرانگری آن را میتوان با آتشفشان وزوو مقایسه کرد. در حال حاضر مطالعات و تحقیقاتی برای بررسی سن غار آغاز شده است. پس از سپری کردن دوران کودکی، تحصیلات مقدماتی را نزد پدر آغاز کردودر سن هجده سالگی با فوت پدر برای ادامه تحصیل راهی شهر قم گردید تا از جلسات درس و بحث علمای حوزه علمیه آن مرکز علمی کسب فیض کند. در این آزمایش ماده نارنجی رنگی بنام دی کرومات آمونیوم با گرم شدن شروع به تجزیه می کند.

با عبور از باغات فندق و از دشت سبز وارد مسیر جنگلی شده که با وجود درختان کهنسال و هم چنین چشم انداز قلل 4000 متری انسان را به خود می خواند تا توانایی و سلامتی خود را حفظ کند و نگرشهای نو به جهان داشته باشد. قسمت بالایی ته نشین در جهان منحصر به فرد است. کوه های آتشفشانی ایران نیزکم نیستند؛ گرچه خیلی هم فعال نیستند و ما در این قسمت به معرفی این کوه های آتشفشانی برای شما پرداخته ایم تا با آن ها آشنا شوید. فقيه فرزانه آيت الله شيخ نجف علي فاضل در سال 1305 قمري در قريه « نوکنده» از توابع شهر « بندر گز» در خانواده اي مذهبي به دنيا آمد.

بررسی آتشفشانها در ایران نشان میدهد ایران دارای پنج آتشفشان دماوند، سبلان، تفتان، بزمان و سهند است که از این تعداد سه آتشفشان بزمان، تفتان و دماوند جز آتشفشانهای فعال محسوب میشوند. بزمان در 110 کیلومتری شمال غرب ایرانشهر و جنوب غربی قله تفتان واقع شده که ارتفاع آن از سطح دریا سه هزار و 503 متر است ولی نسبت به اراضی پیرامونی دو هزار و 100متر ارتفاع دارد. فعالیتهای گدازه ای تفتان در دوران کواترنری صورت گرفته که شامل گدازه های آندزیتی است که بر روی توفهای قبلی ریخته اند.

مواد آتشفشانی آن منطقه ای را در حدود هزار و 400 کیلومتر مربع پوشش داده است. مواد آتشفشانی سهند که بر روی رسوبات مختلف و در مساحت تقریبی چهار هزار و 500 کیلومتر مربع پوشانده شده است. خطرناکترین فوران این آتشفشان در سال ۱۶۶۹ اتفاق افتاد که در جریان آن، گدازهها و مواد مذاب آتشفشانی، چندین روستای مجاور و بخشهایی از کاتانیا، شهری باستانی در شرق سیسیل را تخریب کردند.

دیدگاهتان را بنویسید