بهترین فیلم های 2022؛ معرفی 15 فیلم پرفروش- مجله مقداد آی تی

با تایید انتشار اشعه ایکس از اورانوس، در گام بعدی تعیین علت این انتشار مورد توجه ستاره شناسان قرار میگیرد. آنها باید زمانبندی هر پنجرهی رصدی را با توجه به دورهی چرخشی ۱۷ ساعتهی اورانوس تعیین میکردند. بسیاری از دانشمندان معتقدند که نشانههای وجود چنین سیاره عظیمی در دادهها به صورت آشکار وجود ندارد اما میتوان با تحلیل و تجزیه دادهها به نتایج مبهی دست پیدا کرد. نپتون:نپتون نسبت به اورانوس از خورشید فاصله ی زیادتری دارد و از این رو سردتراست ودمای آن در حدود 350 درجه فارنهایت می باشد.نپتون از میان دوربین نجومی به رنگ سبز آبی دیده می شود.علت این رنگ از جوّ آن است .که جّو این سیاره بیشترین قسمت نور قرمز خورشید را که بر آن می تابد جذب می کند و رنگ های آبی و سبز منعکس می سازد.

فاصله پلوتو از خورشید تقریبا ۳۹ برابر فاصله زمین از خورشید است. ح- خورشید در فاصله حدود … اورانوس نیز مانند بسیاری دیگر از اجرام منظومه شمسی از جمله دنباله دارها، قمرها و حتی سیاره کوتوله پلوتون، به احتمال زیاد پرتوهای ایکس دریافت شده توسط خورشید را پراکنده میکند. کشف 20قمر جدید سیاره زحل بیش از هر چیزی بار دیگر به همه دانشمندان یادآوری میکند که در دنیای علم، تقریبا هیچچیز ثابت نیست!

این کیفیت روحانی آیینی دیگر دارد و از این رو برای آن “عالمی دیگر بباید ساخت”. در سال ۲۰۰۶، این مناظره، انجمن ستاره شناسی بین المللی (مرجع نامگذاری اجرام آسمانی) را بر آن داشت که رسما پلوتو را در گروه سیارات کوتوله معرفی کنند. در سال ۱۹۰۵، پرسیوال لاول (Percival Lowell)، ستاره شناس آمریکایی نیروی گرانشی را کشف کرد که بر دو سیاره نپتون و اورانوس تاثیر می گذاشت. متاسفانه پرسیوال در سال ۱۹۱۶ و قبل از کشف سیاره فوت کرد. از آنجایی که همه این فیلم سینمایی را با “سهگانه” ماتریکس میشناختند، به نوعی تصور میشد که دیگر هرگز قسمت جدیدی ساخته نشود.

آیا نیبیرو بر دیگر سیارات نیز تأثیر میگذارد؟ حرکت نسبی این دو پدر و مادر سیارات نسبت به هم بایستی به این سیارات گازی ابتدایی دوران شدیدی داده باشد و در آن هنگام که دو ستاره از یکدیگر دور میشدند، با هر یک دستهای از سیارات که دورانی سریع داشته اند همراه شده است. داستان بازی عالی و بسیار زیبا نیست اما در طول بازی، داستان حس می شود و به شما دلیلی برای جستجو و اکتشاف و یافتن تجهیزات جدید می هد و به نوعی باعث می شود تا زمانی که دارید از گیم پلی لذت می برید داستان نیز در پس زمینه ذهنتان باشد و کلیشه های موجود در آن چندان شما را آزار نخواهند داد، مخصوصا با برخی موارد طنز جذابی که در بازی وجود دارد.

ستاره شناسان به دلیل دور بودن این سیاره از زمین، هنوز اطلاعات زیادی درباره آن به دست نیاورده اند. به طوریکه برپایه این سناریو، قمرهای اورانوس توسط موتوری به حرکت درآمده اند که در خلاف جهت مسیری که امروز در آن قرار دارند حرکت می کرده است. تعادلی که توسط خیرهسری، زیادهطلبی و ظلم بیگانگان (زمینیان) در خطر انهدام قرار گرفته است. او با استفاده از اطلاعات خود به بومیان قبولاند که خدای مسیحیان از این کار بومیان ناراحت است.

باوجود این، سیاره شناسان هرگز این نکته را پنهان نکردند که این فرضیه از مشکلی رنج می برد که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. حتی تصور وجود سیاه چالهای که آنقدر بزرگ است که نور برای گذر از یک طرف آن به طرف دیگر باید چهار روز در راه باشد، حیرتانگیز است؛ اما بسیار دورتر از مدار نپتون به دور خورشید، خانه ستارههای دنباله دار واقع شده که به مراتب بزرگتر است.

این سیاره بخشی از مدار خود را که کمربند کوییپر (Kuiper) نام دارد، در اختیار مجموعه ای از اجرام یخی شبیه به خود گذاشته است. اکنون به نظر می رسد که گروهی از دانشمندان رصدخانه Observatoire de la Cote d’Azur در نیس فرانسه توانسته اند این معما را حل کنند. به نظر می رسد که این سیاره عمدتا ازمتان یخ زده تشکیل شده و جوی از متان دارد. قطر آن ۲۳۰۰ کیلومتر یعنی کمتر از یک پنجم قطر کره زمین تخمین زده می شود. مناظق روشن، که شامل کلاهک ها قطبی هستند، احتمالا نیتروژن یخ زده می باشند.

با وجودی که سیگنالهای مشاهده شده بسیار ضعیف هستند، اما وجود دارند. توماس افزود: «ما با استفاده از این نقشه میخواهیم بفهمیم که بخشهای روشنتر در کدام مناطق اورانوس قرار دارند. بدین ترتیب پس از ترکیب دادهها، نتیجه، دقیقترین نقشه از سطح سیاره را در طیف فروسرخ شکل میداد. دانشمندان برای نخستین بار کل اورانوس را در طیف فروسرخ تصویربرداری کردهاند تا با تهیهی دقیقترین نقشه، درک بهتری از شفقهای قطبی مرموز این سیاره داشته باشند.

طیف سنج تصویربرداری CCD و مشاهدات انجام شده توسط دوربینهای رزولوشن بالای این رصدخانه نشان میدهد که این سیاره از خود اشعه ایکس ساطع میکند. پیش از این سطح اورانوس تنها در طیف فرابنفش تصویربرداری شده بود. اما چون هر سال اورانوس ۸۴ سال زمینی طول میکشد، دانستههای دانشمندان از تغییرات فصلی به آهستگی پیش میرود. از زمان کشف این سیاره در سال ۱۹۳۰، مردم به شدت دوست دارند که آنرا سیاره نهم منظومه شمسی بنامند. شاید بهترین توصیف از درخت حیات در فیلم آواتار را بتوان در بخشی از نامه ریس سیاتل، از روسای سرخپوستان، یافت که در 1825 خطاب به رییس جمهور آمریکا چنین نوشته؛ «هر پاره این زمین برای مردم من مقدس است؛ هر برگ سوزنی درخشنده کاج، هر ساحل شنی، هر مهی در جنگل های تاریک، هر مرغزاری و هر حشره وزوز کننده ای.

برای تصویربرداری از کل اورانوس، دانشمندان مشاهدات خود را به سه پنجرهی زمانی ۸ ساعته در طول ۳ روز تقسیم کردند. این ستاره شناسان برای بازسازی سناریوهای مختلف دلیل این ناهنجاری شبیه سازیهای رایانه ای را انجام دادند و کشف کردند که اگر این برخورد زمانی اتفاق افتاده باشد که اورانوس هنوز در اطراف یک حلقه سیاره ساز می چرخیده است این حلقه با تشکیل یک کمربند به شدت کج نسبت به طرح استوایی دوباره ساخته شده است و بعد به دلیل تصادفات داخلی مجدداً مسطح شده و قمرها را در موقعیتهایی که امروز می بینیم ساخته است.

از این حالت به بعد از قطر قسمت نورانی ماه کاسته میشود. دادههای جمع آوری شده توسط رصدخانه چاندرا در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۱۷ از انتشار اشعه ایکس توسط اورانوس خبر میدهند. طبق مطالعهای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، دانشمندان میدانند که میدان مغناطیسی روی اورانوس رفتار عجیبی از خود نشان میدهد و خطوط مغناطیسی اغلب در یک روز قطعووصل میشوند. البته این فقط پارهای از جزییات بوده است. مانند مشتری، سیاره زحل نیز بیشتر از هیدروژن و هلیوم ساخته شده است. شناسایی منبع ساطع کننده اشعه ایکس اورانوس به ستاره شناسان کمک می کند تا به شناخت بهتری از چگونگی انتشار این اشعه در سیاهچاله ها، ابرنواخترها، اختروشها و ستارههای نوترونی برسند.

دیدگاهتان را بنویسید