بخشی از فضا که باران طلا بر سر فضانوردان میبارد

آیا میدانید واقعا پلوتو چیست؟ گرم ترین سیاره چیست؟ سیاره تازه کشف شده، که به فاصله بیش از 3 میلیارد مایل از خورشید در مدار خود قرار دارد، به عنوان «پادشاه کمربند کویپر» شناخته میشود. عتیقی تصریح کرد: شرایط مداری سیاره بهرام و زمین در همه مقابله ها یکسان نیست و امسال شرایط به مراتب بهتری داریم زیرا فاصله سیاره سرخ با زمین حدود ۶۲ میلیون کیلومتر است؛ لازم به یادآوری است که در شهریور سال ۱۳۸۲ که مقابله مطلوب رخ داد نیز شرایط بسیار خوب رصدی برای این سیاره فراهم شد. دمای سطحی نهمین سیاره ، در فاصله 5.91 میلیارد کیلومتری خورشید ، احتمالا حدود منهای 230 درجه سانتیگراد است.

وی معتقد بود مریخیها کانالهای پیدا شده در سطح آن سیاره را حفر میکنند. اما امروز 13 سال از سقوط ناخوشایند وضعیت آن میگذرد. اما ما آنها را فقط ستاره می نامیم. ما در مورد آن دوبیتی صحبت می کنیم که به لطف آن به خاطر سپردن موارد زبان روسی برای کودک آسان تر می شود – “ایوان دختری به دنیا آورد – او گفت پوشک را بکشید” (به ترتیب – اسمی ، تخصیصی ، داتیو ، اتهامی ، خلاقیت و حرف اضافه). علت پیدایش چنین مناطق روشن و تیره وجود سلول های همرفتی در جوّ ضخیم زحل است که در آن توده های گاز گرم از مناطق عمیق زحل صعود کرده و توده گاز های سرد شده در جو فوقانی زحل به دلیل چگالی بیشتر به سمت مناطق عمیق تر جو نزول می کنند.

لایههای بالایی جو بیشتر یخ آمونیاک هستند، در زیر آنها ابرها تا حد زیادی یخ آب هستند، همچنین در زیر لایههای مخلوط یخ، هیدروژن و گوگرد سرد وجود دارد. در دهه چهل قرن گذشته، اتو اشمیت این فرضیه را مطرح کرد که منظومه شمسی به دلیل جذب ابرهای غبار سرد به سمت خورشید به وجود آمده است. در آن زمان IAU تعریف سیاره را تغییر داد و اعلام کرد که سیاره باید یک جسم آسمانی باشد که به دور خورشید میچرخد، مدور یا تقریبا مدور است و فضای اطراف مدار خود را پاک میکند. کدام سیاره حیات دارد؟ کدام سیاره کوتاهترین روز را دارد؟

درک قابلیت سکونت سیاره تا حدی برون یابی شرایط موجود است زمین، زیرا این تنها سیاره ای است که از حیات پشتیبانی می کند. با این وجود در اوایل تاریخ سیاره زهره، بر اساس مدل های موجود ارائه شده توسط محققان مطالعات فضایی گدارد ناسا، ممکن است که سیاره زهره قابل سکونت باشد. بزرگترین سیاره منظومه شمسی با طوفان های بسیار عظیم و با سرعت 1000 کیلومتر بر ساعت، سطح این سیاره را به مکانی غیر قابل سکونت و ترسناک تبدیل کرده است. برای دهها سال قابل توجه بود که کوچکترین و دورترین سیاره منظومه شمسی ماست. در سال 2006 هنگامی که اتحادیه بینالمللی نجوم (IAU) تعریف جدیدی را برای سیارات مطرح کرد، از سیاره بودن منحل شد.

روزهای سیاره بودن پلوتو، با ذوق و شوق به یاد میآیند. پلوتو اگر چه کوچک است، اما به دور خورشید میچرخد و شکل کروی لازم برای سیاره بودن را دارد. با اینکه تصمیم گرفته شد که پلوتو با این لایحه مطابقت نداشته باشد؛ اما، موضوع برای هواداران این سیاره دوردست هنوز حل نشده است. زیرا به جای اینکه لقب سیاره به اریس و هر جسم آسمانی بزرگتر از پلوتو بدهد، IAU تصمیم گرفت آن را به پایین بکشد. زهره دومین سیاره از خورشید است که گرمترین سیاره منظومه شمسی بوده و با دمایی باورنکردنی عملاً در حال سوختن است. این شی با نام «جسم QBI کمربند کویپر 1992» باعث ایجاد حدس و گمان شد که پلوتو تنها یکی از اشیاء شبه سیارهای در کمربند کویپر بوده است.

قطر آن تقریبا نیمی از عرض ایالات متحده است و در منطقهای دور از منظومه شمسی به نام کمربند کویپر قرار گرفته است. چنبرة هشت گوشة زیرآن نماد هشت فرشتة حامل عرش الهی و پایة چهارگوش زیرین نمودار جهان، با چهار ستون کناری (ارکان) به عنوان عناصر (آب، باد، خاک، آتش) آن است. IAU آن را به عنوان یک «سیاره کوتوله» طبقهبندی کرده و آن را «شیء فرامرزی» مینامد. در ادامه گزارش سی ان ان و کشفیات جدید درباره پلوتو را میخوانید: مدتها بود که پلوتو به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی ما محسوب میشد.

پاسخ: به مسیر حرکت سیاره ها به دور خورشید مدار می گویند. ناشانتی برانکن، ستاره شناس دانشگاه لیدن در هلند، میگوید: «از این نتایج، ما میتوانیم درباره منشأ حیات در سیاره خود اطلاعات بیشتری کسب کنیم و بنابراین ایده بهتری از پتانسیل حیات در سایر منظومههای سیارهای به دست آوریم. دانشمندان به تازگی برای اولین بار مشاهده کرده اند که در سطح اپی ژنتیکی ، در طول سال فضانوردان کندتر پیر می شوند سفرهای فضایی شبیه سازی طولانی مدت نسبت به آنچه که اگر پای آنها روی سیاره زمین کاشته می شد انجام می دادند. 10- جغرافیای رفتار فضایی یک مکتب میان رشته ای است.

چنین جهت گیری، ما را به ریشه یابی مسائل جغرافیای فرهنگی بیشتر نزدیک می کند. اما بی شک یکی از زیباترین و جذابترین سبکهایی که به طور خاص به رایانههای شخصی اختصاص داشته اند و با وجود انتشار بر روی کنسولهای خانگی، هنوز هم برروی رایانههای شخصی از بهترین سیستم کنترلی بهره میبرند، بازیهای سبک استراتژیک هستند. زمین تنها سیاره ای است که تقریباً 24 ساعت شبانه روز دارد. اما در دنیای آکادمیک نجوم، این فرآیندی بود که درست چند دهه پس از کشف سیاره کوتوله آغاز شده بود.

مشتری یک غول گازی است و پس از خورشید بزرگترین عضو منظومه شمسی به حساب می آید. جرم واقعی از یک اتم در حالت استراحت است که اغلب با استفاده از واحد جرم اتمی واحد (u)، که آن هم به نام دالتون (دا) بیان شده است. ضمیر، انگیزه، علایق، دوستداشتنها و تنفرات، زندهدلی و نحوه بیان و شناخت خودتان است. اکنون براون، لقب «مردی که پلوتون را کشت» دریافت کرده است. همانطور که مشخص شد، چند نفر از فضانوردانی که به فضا رفته اند دقیقاً در این لحظه بوی مشخصی را گزارش کرده اند.

با این حال برخی از سنگهای پوستهای مریخ به ویژه در نیمکره شمالی نوعی آندزیت هستند، آندزیت یک سنگ آتشفشانی است که حاوی مقدار بیشتری سیلیس نسبت به بازالت است. بود و مریخ كه هم نحس اصغر و هم سیارهی دلاوری و جنگ). 4 میلیارد سال پیش، ماه کمی نزدیکتر بود و چرخش زمین سریعتر بود – یک روز روی زمین فقط بیش از 18 ساعت. نام روز دوازدهم از هر ماه شمسی.

نام این رصدخانه برگرفته از نام ستارهشناس آمریکایی به نام «پرسیوال لاول» است. در سال 1930 توسط ستارهشناس «کلاید تامبائو» در رصدخانه لاول آریزونا مشاهده شد. لازم بذکر است که پلوتو در سال ۲۰۰۶ از جمع سیارات منظومه شمسی حذف شد و به جمع سیارات کوتوله پیوست. سپس، آن را به همتایان آمریکایی خود در رصدخانه لاول پیشنهاد داد. مطمئن شوید که لکه قرمز آن را هم در لیست رصدی خود آوردهاید. پلوتو در مورد سوم شکست خورد، زیرا مدار آن با نپتون همپوشانی دارد. این مورد شامل اثرات میدان مغناطیسی ستارهای، خروجهای جرم کرونالی (نیمتاجی) و یونیزه شدن اتمسفر و خروجهای انواع مختلف ستارگان، از جمله ستارههای نوع G-type (مانند خورشید ما) و ستارههای موسوم به M-type (مانند پروکسیما و تراپیست ۱) میشد.

اخترشناسان شروع به شک و تردید کردند که بیشتر این سیارات ممکن است در اطراف شناور باشند. این نام پیشنهاد یک دختر 11 ساله در انگلستان بود که به افسانههای رومی علاقه داشت. ضریب بازتابی معادل پلوتو دارد و در دوره ای معادل 560 سال به دور خورشید می گردد. باکتری ها را در کجا می توانیم بیابیم؟ لایه اوزون با جابجایی این گازهای ارزشمند و فراهم کردن امکان حرکت آن ها به سمت بالا به دلیل سبکی، موجب تراکم آنها و بازگشتشان به زمین به صورت بارندگی میشود که بیشتر این بارش ها به کمک رودخانهها، دوباره به دریا و اقیانوس باز میگردند، این چرخه عاملی حیاتی برای ادامه زندگی در زمین است چراکه هرجا آب باشد، حیات وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید