باشگاه کوهنوردی اسپیلت

انتشارات دولتی عرفان به انتشار کتابهای سیاسی، علمی، کشاورزی می پردازد. اسلان اف به دلیل غیر قانونی اعلام کردن حزب کمونیست در 23/9/1991 م توسط مجلس برکنار شد.» رحمان نبی اف» که از کمونیستهای قدیمی بود در انتخابات 1991 م در مقابل «خدا نظر اف» فیلمساز تاجیک که گروههای مخالف دولتی همه از او پشتیبانی می کردند به پیروزی رسید و رئیس جمهور تاجیکستان شد. کارکنان مدرسه که از شنیدن داستان خانم مری واقعا تعجب می کنند و در عین حال مشتاق به کمک کردن بهش میشن اسناد قدیمی رو در میارن و خوشبختانه اسم واقعی پدرش رو بهش میگن و خانم مری از همون انگلیس یک ایمیل به آقای فامیل ما میده و اسم و مشخصات پدرش رو براش می نویسه .

این نقشه نمونه دیگری نداشته و در ایران منحصر به فرد می باشد ، پیشتر ذکر کرده بودم اگر نقشه ای از هر نقطه ای از زمین را خواستید قادر به ساخت آن هستم ، در صعود به این قله به یاد ما هم باشید. کوهنوردان همیشه در پاسخ به دلیل انتخاب قله ها می گویند: “چون آنجاست.” اما این فیلم جذاب نشان می دهد که آنها برای این کار دلایل دیگری هم دارند. همچنین یک منبع تاجکستانی نیز دست به این قرینه سازی زده تحت عنوان “رازهای پامیر و بدخشان” واژۀ پامیر را از دو پاره دانسته است، یکی “پا” (پل) و دیگری “میر” (مهر).

این خانه در قرن گذشته توسط استاد علی محمد بخارا ساخته شده و تابلوهای آن به سبک مینیاتور سازی ایرانی به دست استادی به نام عبدالمطلب نقاشی شده و پیرامون اتاقها به اشعاری به زبان تاجیکی و فارسی از غلام نبی و مبارک قدم از شعرای محلی مزین شده است. به هر حال بدون توجه به اهداف بدن سازی تان، شما نیازمند دسترسی به برخی غذاهای پایه ای عضله ساز هستید. گروهی از این تازه واردان در قرقان تپه که بیش از همه از رکود سالهای 1980 آسیب دیده بودند، حاضر به حمایت از هر سیستم جدید دمکراتیک یا اسلامی بودند.

بنابر این برما کوهنوردان است که با بهره گیری از تجارب پیش کسوتان این عرصه که بحق ، بسیاری شان در شمار صادق ترین و پایدارترین انسانها در اشاعه ارزشهای اصیل انسانی بودند و همچنین با تلاش و کوشش لازم در شناخت جاذبه ها و شگفتی های کوههای محل زندگی خود بر آمده و با علم به اهداف و توانایی های خود و شناخت کافی از تجهیزات این ورزش و نحوه کاربرد آنان ، بتوانیم قدمی هر چند کوچک در رشد و اشاعه ورزش کوهنوردی برداشته باشیم . ● کوه بیستون بیستون یا بهیستون نام امروزی یک کوه به عظمت تاریخ است و در کناری آن از دیرباز یک راه باستانی پررفت و آمد وجود داشته و محل عبور کاروانها و نظامیان از بابل و بغداد به سوی کوههای زاگرس و همدان (اکباتان) یا هگمتانه پایتخت قدیم ماد به بابل بوده است.

بامیان، این کهن بوم باستانی که روزگاری از شکوه خاص فرهنگی برخوردار بوده، آثار و بقایای ارزشمند تمدنهای قدیم بشری را در خود جا داده است. من هرگز در کوهستان گم نمیشوم، بلکه این جا جایی است که خودم را پیدا میکنم. در میان نسخه های پیدا شده، شرح حال حسن صباح به قلم خود او، آفاق نامه ناصر خسرو، ام الخطاب از طوسی و آثار بسیاری درباره تاریخ و جغرافیای بدخشان که درهمان جا کتابت شده وجود داشت. با آزاد شدن فعالیت احزاب، گروه های سیاسی و احزاب جدیدی مانند « حزب دموکرات تاجیکستان »، «حزب رستاخیز» و «حزب نهضت اسلامی» به وجود آمدند.

ارباب و مردم پایین ده برای شکایت به بالا ده آمدند و به ارباب بالا ده گفتند که رودخانه را دوباره به حالت قبل برگرداند، اما او با گستاخی به آن ها گفت که این کار نشدنی است و تنها راهی که آن ها دارند باید زمین هایشان را به ارباب بالا ده واگذار کنند. گفت وای بر من، پدر، برادر و همسر خود را از دست دادهام حق گریه ندارم و این زن میتواند برای شترش گریه کند. نقاشیهای دیوار قصر پنج گفت که به صورتی کاملا سالم به دست آمده از عالی ترین آثار نقاشی باقی مانده از دوران باستان است.

از این شهر فقط یک دروازه با دو برج دیده بانی که در بین دو کوه ساخته شده باقی مانده است. 13 – علاقه داری شهر بزرگ . • در 8 کیلومتری خجند که کمال الدین مسعود خجندی شاعر بزرگ پارسی گوی منسوب به آن است اخیرا رصد خانه ای قدیمی متعلق به قرون 1 تا 3 هجری کشف شده است. به دنبال شروع اغتشاش ها و جنگهای داخلی 199293 رحمان نبی اف برکنار شد و امام علی رحمانوف از منطقه کولاب که از کمونیستهای قدیمی بود به ریاست شورای عالی و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1994 به ریاست کشور رسید.

هیات اعزامی زمین شناسی مؤسسه تاریخ آکادمی علوم تاجیکستان اخیرا در کوه های پامیر در ساحل راست رودخانه بازار دره به کشف شهری قدیمی نائل شده است در کاروانسرای آن مجموعه ای از سکه های فرغانه متعلق به یک هزار سال پیش، پارچه های مختلف و بیش از 40 صفحه نسخه خطی فارسی به دست آمده است. در سالهای 66 ـ 1956 هیات اعزامی آکادمی علوم تاجیکستان در منطقه کوهستانی پامیر در ناحیه بدخشان مجموعه ای از نسخه های خطی فارسی را کشف کرد.

این انتشارات ناشر رسمی و تنها ناشر آکادمی علوم تاجیکستان است. انتشارات معارف- تربیتی. انتشارات دایره المعارف علمی تاجیکستان. موسسه انتشارات بین المللی الهدی انتشارات سروش آثار مهم تاریخی و فرهنگی تاجیکستان تاجیکستان مانند ازبکستان آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. در سمت قبله این مسجد، جایی را در کوه به اندازه جای یک انسان کندهاند که گفته میشود رسول خدص ـ بر صخره زیر آن نشسته است. این شهر باستانی که اکنون از مراکز طراز اول مطالعات باستان شناسی و هنری آسیای مرکزی به شمار می رود و در 56 کیلومتری شرق سمرقند واقع شده است، در زمان ساسانیان مرکز مهم بازرگانی و سوق الجیشی سرزمین سغدیان به شمار می رفت.

احتمالا به دلیل همین شایعه بوده که کسانی محل جنگ را شرق جبل رمات تصور کردهاند. رشته کوه البرز در قسمت شمالی ایران قرار گرفته است .این رشته کوه از غرب از تالش جمهوری آذربایجان آغازمی شود و در قسمت شرق تا افغانستان و ترکمنستان ادامه پیدا میکند. بندهشن (فصل 12 بند2)در ضمن نام کوه هایی که از البرز روئید از کوهی بنام “کاف” نام می برد که پس از البرز بزرگترین کوه است و آن کوهیست که از سگستان (سیستان) شروع و به خجستان ختم می شود و آنرا کوه پارس هم نامند (فصل 12بند 9: و زادسپرم فصل 7 بند 7).در کتب جغرافیای اسلامی نیز آمده است که کوه قاف همان البرز است (ر.

قیام مردمی هم در وضعیت مطلوبی در سراسر افغانستان جاری است. تاجیکستان هم مانند سایر جمهوری های آسیای مرکزی آمادگی برای استقلال کامل را نداشت و بلافاصله به اتحادیه جدید کشورهای مشترک المنافع یا CIS پیوست. اتحاد جماهیر شوروی با مرزبندی های ملی و تثبیت زبان تاجیک به عنوان زبان رسمی کشور، شرایط را برای خودشناسی ملی فراهم کرد. وقت در فروردینماه سال 1392 کار جمعآوری کتاب را تکمیل کردم برای بار آخر یکی دو بار در ماهنامه روشنگری این موضوع را در اعلان دادم و از زنان شاعر خواستم که شعرهای شان را به نشانی نشریه روشنگری بفرستند1 و همزمان با آن اعلان را در صفحه “فیس بوک” گذاشتم و بعد از آن کتاب را به استاد پرتونادری برای تقریظ فرستادم که از این موضوع، اعضای بستر ادبی- فرهنگی دریچه، اعضای جامعه مدنی بدخشان ، کارمندان ریاست فرهنگ بدخشان و فرهنگیان خبر داشتند.

ماهنامه ها: • حیات دهات .مجله وزارت کشاورزی به زبان تاجیکی. آن مرحوم پس از پشت سر گذاشتن ایام کودکی و نوجوانی وارد حوزه علمیه شد والد ایشان مرحوم حاج سید اسماعیل درویش نیاکی است .آن مرحوم در طول بیش از ۸۰ سال زندگی و حیات ساده و بی آلایش خود تمامی مساعی و تلاش خویش را در راه ترویج احکام و شریعت اسلام و ترغیب و تبلیغ مردم به دین و اخلاق و سلوک الهی از راه زبان و عمل به کار گرفته است .

عبداللّه بن اُبیّ سرکرده منافقین، با سیصد نفر از همفکرانش از میانه راه برگشت و رسول خدا صلی الله علیه و آله با هفتصد نفر که صد نفر از آنان زره دار و پنجاه نفر کماندار و تیرانداز بود و تنها دو اسب به همراه داشتند وارد منطقه اُحد گردید و چند نفر نوجوان را به خاطر کمی سنّشان از حضور در جنگ منع کرد. لازم به ذکر است که ورود آریایی ها به ایران در یک نوبت نبود و همه ی آریایی ها همزمان بر این ناحیه وارد نشدند .

اغا اصلا همه ایران لات خوبه ! • مهمترین محل تاریخی تاجیکستان، آرامگاه رودکی در قریه پنج رودک از توابع سمرقند است که ساختمان کنونی ان در سال 1958 با حضور نمایندگان 38 کشور از جمله ایران گشایش یافت. • در فاصله 500 متری این بنا ساختمان یک مسجد دو طبقه دیده می شود که سالها متروک بوده و اخیرا احیا شده است. تسلط مسکو باعث شد که این کشور در انزوای کامل به سر برده و ارتباط چندانی با سایر کشور ها نداشته باشد. در سفرنامه کنت دو گو بینو سیاح و سفیر فرانسه در دربار قاجار از سورک نام برده شدهاست.

نخستین عملیات حفاری جهت اکتشاف نفت و گاز در افغانستان در سال ۱۹۵۶ انجام شدهاست بطوری که در سال ۱۹۵۹ منجر به اکتشاف میدان نفتی انگوت در ولایت سرپل گردید. تاکنون۵ عنوان از کالکشن جیسون بورن ساخته شده که در ادامه نام آنها و سال اکرانشان را برایتان لیست میکنیم. اما اثری از دهانۀ آتشفشانی در آنها برجای نمانده است. اما در نقطه مقابل نیز مردمانی قرار دارند که دنیا آنها را با لبخند، روی باز و احترام می شناسد.

دیدگاهتان را بنویسید