امروزه آنها بهعنوان راهنما فعالیت دارند

اما آنچه مشهور است، یعقوب لیث صفاری نخستین سردار مسلمان بود که در جریان کشورگشای خود، در سال ۲۵۶ هجری، بامیان را تسخیر کرد. شیران بامیان تا قرن چهارم هجری قمری، که غزنویان بر منطقه استیلا یافتند، حکومت کردند. وی سپس از بودجه شهرداری کوهدشت گفت و افزود : بودجه شهرداری در سال 89 حدود 6 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده که طبق آمار در 6 ماهه اول سال 43 درصد آن وصول شده و احتمالا تا الان بالای 90 درصد آن محقق شده است. در بالاى این غار، آثار صومعه اى دیده مى شود که طبق پاره اى قرائن، مربوط به قرن پنجم میلادى است که بعد از غلبه مسلمین بر آنجا تبدیل به مسجد شده و محراب و مأذنه دارد.

طبق برخی گزارش ها امام علی(ع) و حضرت خدیجه (س) خوراکی لازم را برای پیامبر(ص) تا غار یا پایین کوه می برده اند. غار نمکی بخشی از معادن نمک است که برکه کوچکی وسطش جا خوش کرده. و دسته ی دوم که به آسیا مهاجرت کرده که البته مهاجرین آسیایی نیز به چند دسته تقسیم شده که عبارتند از : ( هندی ها ) ، ( سکاها ) ، ( هیتی ها ) ، ( میتانی ها ) از آن جمله هستند و البته شاخه ی آسیایی هند و اروپاﺌیان شامل : کیمریان ، اشکانیان ، موسیان ، لوکیان ، فلسطینیان ، مینانیان ، اورارتوﺌیان ، سکوتیان ( سکاها ) و فریژی ها ( فریگیان ، فروگیان ) هستند که میتانی ها از کهن ترین قوم هند و اروپاﺌیان هستند .

12-کدام کشورها ببرهای اقتصادی آسیا لقب گرفته اند ؟ از یکسو در مسیر تجاری راه ابریشم قرار داشت که هند و چین و آسیای میانه را به هم وصل میکرد و به این جهت از رونق اقتصادی قابلتوجهی برخوردار بود؛ از سوی دیگر یکی از مراکز مهم آیین بودایی بود. در زمان امپراتوری کوشانیان آیین بودایی به اوج عظمت خود رسید. هیوان تسانگ در سال ۶۳۲ میلادی در جریان سفر خود به بامیان نخستین کسی بود که مشاهدات خود را از موقعیت طبیعی، وضعیت اجتماعی، فرهنگی و تمدنی بامیان به ثبت رساند. دوره کوشانیان با دست آوردهای فرهنگی و تمدنی بزرگ خود، طلاییترین دوره در تاریخ بامیان محسوب میشود.

پس از او حاکمان مسلمان غزنوی، غوری و تیموری و حتی در دوره معاصر، امیر عبدالرحمان، هرکدام سهمی در تخریب این تندیسهای داشتهاند. او که برای گسترش آیینِ نیک، در همه جا خود را نشان داد و جایگاه یافت و در همه هفت کشور فروغ افشان شد. امروز مفرغ هاي لرستان كه نماد هنر ساكنان كوههاي لرستان هستند زينت بخش موزه هاي خصوصي دنيا هستند و توانسته اند غرفه هايي جداگانه را در اين موزه ها به خود اختصاص دهند.

ارامنه آن را «کوه مَسیس» یا «مَسیک» میخوانند و نماد ملی خود میدانند، اما تا حدود قرن دوازدهم میلادی آن را توقفگاه کشتی نوح نمیدانستند. دفتر احصائیه مرکزی در سال ۲۰۰۷ جمعیت کل بامیان را ۳۷۸،۳۰۰ نفر برآورد کرده است، اما وزارت انکشاف دهات از طریق برنامهی همبستگی ملی آن را حدود ۶۵۰،۶۰۰ نفر تخمین زده است. مهمترین آثار بودایی در دوران این سلسله به وجود آمد که مجسمههای غولپیکر بودا در بامیان از آن جمله اند. در گویش هزارگی در صد اندکی از لغات ترکی و مغولی نیز وجود دارد.

در دایرةالمعارف اسلامی، بحث مفصلتری در مورد پامیر وجود دارد؛ در اینجا نیز واژۀ پامیر با همان ریشه نماییهای بالا تفسیر شده است. هیمالیا در اثر بالا بردن صفحه اوراسیا ناشی از لغزش صفحه هند در زیر آن شکل گرفته است. بالا هفت چشمه عکس یادگاری و یاد درشگه گرفتیم و رفتیم پنکه. رودهای افغانستان (که به آن دریا میگویند)، از کوههای مرکزی و مناطق شرقی کشور سر چشمه گرفته، به سمت غرب و جنوب جریان مییابد. برای رسیدن به قلعه، راهی به صورت مارپیچ در جبهه شرقی کوه ایجاد کرده اند که تا محل چشمه گل زرد ادامه دارد.

ازآنجاییکه نابودی کل تندیسهای غولپیکر بامیان برایشان مقدور نبود، فقط صورتشان را تراشیدند تا حداقل آنها را ناقص کرده و از صورت بت خارج کنند. و بتخانه در بامیان دارند که اوایل هند و در پشت سجستان بوده و یعقوب لیث هنگامیکه قصد فتح هندوستان را نمود، تا آنجا رسیده و ازآنجا تمثالهایی به مدینه الاسلام ارسال داشت که پس از فتح آنجا به دست آورده بود، و به اندازهای بت های جواهرنشان دارد که به تعریف و توصیف درنیایند. آیین بودایی تا سدههای نخستین اسلامی در بامیان رواج داشت. پادشاهان این سلسله، به آیین بودایی گرایش یافته و در گسترش آن سعی بلیغ کردند.

با آمدن دین اسلام در این سرزمین، آیین بودایی رو به افول گذاشت و مجسمهها در جریان حمله فاتحان مسلمان در معرض تخریب و تاراج قرار گرفتند. پس از رسیدن به کوه صفا بر فراز آن رفته و به کعبه نگاه کند و با پیش رو قرار دادن رکن حجرالأسود، و پس از حمد و ثنای خداوند و گفتن هفت بار تکبیر و تهلیل، دعای وارد شده را بخواند. 2- ویژگی های مهم البرز و تقسیم بندی آن با توجه به توضیحات داده شده، محدودۀ جنگل های جنوب خزر در داخل زون البرز مرکزی (زیرزون گرگان- رشت) قرار می گیرد.

کوه ها نماد استقامت و استواری در طبیعت هستند؛ آنها در تمام عمر گوشه ای می ایستند و گذر زمان را نظاره می کنند. مسلمانان یکتاپرست بت را نماد شرک و شکستن آن را واجب میدانستند. به نظر خیلیها آن تندیسها بت بودند و غیرقابل دفاع. این کلمه به طور غیر مستقیم ریشه در زبان فارسی دارد و از زبان فارسی گرفته شده است. زبان باشندگان ولایت بامیان فارسی است. چنانکه در کتاب الفهرست ابن ندیم اشارهشده، نخستین بار در زمان حجاج ابن یوسف سقفی، در اواخر قرن اول هجری، اعراب مسلمان بامیان را تصرف و خزاین طلای بتها را تاراج کردند.

او صورت بتها را تراشید و طلاها و دیگر زیورآلات آنها را به یغما برد. پس از او بامیان در مآخذ چینی به نام «فان یان»، که به تلفظ امروزی بامیان بسیار نزدیک است، یادشده است. نخستین بار که نام بامیان به عنوان یک شهر و یک ساحه تمدنی در تاریخ ذکرشده، در قرن هفتم میلادی توسط یک سیاح چینی است. فرمانروایان بامیان که نسب به کوشانی میبردند، ملقب به «شیر» بودند. پس از مدتي فرياد زد كه يك نفر سوند بهمن ( سوند بهمن وسيله است جهت پيدا كردن شخص بهمن زده ) را از كنار كوله اش به ايشان برساند كه اين ماموريت را فرشيد ابوالفتح زاده انجام داد .

پس از این تلاش این مسیر بنام یال آبروزی شناخته شد. در ادوار هشتم و نهم از محلات به مجلس راه یافت و در دورهى چهاردهم و پانزدهم مجددا از بابل انتخاب شد. درضمن مجددا متذکر میشویم که این تصاویر اولا انحصارا توسط گروه کارخانجات و معادن نمک پاینده تهیه شده و تحت هیچ عنوان بدون درج نام گروه کارخانجات و معادن نمک پاینده حق کپی برداری ویا تغیر ماهیت متن ها را نداشته و درصورت مشاهده برابر قانون برخورد خواهد شد.

اين يخچالها که حاصل حرکت ثقلي تودههاي نمکي در جهت شيب زمين است در حاشيه کناره گنبد تشکيل ميشود و به دليل مشابهت آن با يخچالهاي يخي به اين نام شهرت يافته است. او همچنین بتهای کوچک زیادی را که به طلا آراسته بودند به عنوان هدیه و نشانی از بتشکنی خود به خلیفه عباسی در بغداد فرستاد. زمانی که او از بامیان دیدن کرد، این شهر در اوج شکوه خود بود. عیسی را هم انسان واقعی و هم خدای واقعی، یعنی کلمه الهی که طبیعت انسانی به خود گرفت، بدانیم.

گفته می شود در زمان سه مغ به نامهای گاسپار، بالتازار و ملیکور این ستاره دیده می شود و آنان با راهنمایی ستاره به سرزمین بیت الحم رهسپار می شوند و آنجا می بینند که پیشگویی درست بوده و حضرت عیسی از دامان دوشیزه ای باکره متولد شده . ۱- کوه به کوه نمی رسد آدم به آدم می رسد: ۲- کبکش خروس می خونه: خیلی … فراتر از آن، بامیان خانهی آدم و حواست!

دیدگاهتان را بنویسید