اصحاب کهف – ویکی شیعه

شجاعت، صراحت لهجه و بیان شیوای آن بزرگوار، باعث شد تا ساواک او را به عنوان یکی از هدایت کنندگان جریان نهضت اسلامی در مشهد، تحت تعقیب قرار دهد. شهید هاشمی نژاد پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان سفیر انقلاب به برخی کشورها سفر کرد و پیام انقلاب را به گوش ملت ها رساند. مرحوم حاج آقای درزیان نقل کردند: در سفر حج پس از ورود به مکه متوجه شدم آیت الله حکیم نیز مشرف هستند. در منی خدمت ایشان رسیدم، آقای حکیم از من پرسید: اهل کجایی؟ مرحوم آقای لیموندهی که از علماء برجسته و متقی شهر نکاء بودند تواضع و فروتنی فوق العاده ای به مرحوم آیت الله کوهستانی داشتند و همیشه از ایشان با عظمت یاد می کردند.

هر مؤمن با اخلاصی میتواند امام را ببیند، ولی او را نمیشناسد.» حال چگونه بین غیر ممکن بودن رؤیت و دیدن مشروط میتوان جمع کرد؟ در مدت بستري شدن علما و مردم شريف از طبقات مختلف از آقا عيادت به عمل مي آوردند و از بهبودي حال آقا جان اظهار خوشحالي مي کردند، تا آن که با مراقبت بي دريغ پزشکان زحمت کش مازندران پس از يک هفته معظم له با سلامتي کامل به کوهستان بازگشتند. پس از انتقال جنازه به مشهد صبح فردا يعني روز پانزدهم ربيع الاول پيکر مطهر آن عالم رباني با حضور علما و مراجع و طلاب و قشرهاي مختلف مردم به سمت حرم منور تشييع شد.

روزها به سرعت سپري مي گشت و بيماري آن مرد الهي هم چنان ادامه داشت و پزشکان و بستگان همه در تب و تاب بودند تا آن که روز پنج شنبه ششم ربيع الاول 1392 بر اثر شدت بيماري آقا جان از هوش رفت، ولي با تلاش پزشکان زحمت کش به هوش آمد. سرانجام در حدود ساعت يک بعد از نيمه شب جمعه چهاردهم ربيع الاول برابر با هشتم ارديبهشت سال 1351 شمسي در حالي که سکوت سنگيني فضاي منزل آن عالم الهي و آسمان خطه شمال را فراگرفته بود قلب مبارکش از تپش باز ايستاد و خورشيد فروزاني که هزاران نفر از پرتو روشنايي او بهره مي گرفتند غروب کرد و نداي « ارجعي الي ربک » را لبيک گفت و روح بلندش به ملکوت اعلي پرواز نمود و بدين ترتيب خواسته اش که رحلتش شب جمعه باشد، مستجاب گشت و در آن شب غفران و رحمت الهي به لقاي محبوب شتافت.

باري با عنايت خداوند متعال و تلاش پزشکان همراه و بذل توجه آيت الله گلپايگاني و فرزند بزرگوارش، بهبودي کامل براي آقاجان حاصل گرديد و با کمال رضايت و خرسندي به مازندران مراجعت نمودند. در سال 1340 قمري جهت نيل به مقامات عالي علمي رهسپار نجف اشرف گرديد و در آن جا از محضر استوانه هاي علمي شيعه حضرات آيات: محقق نائيني، آقا ضياء عراقي، سيد ابوالحسن اصفهاني فيض برد و به مقام رفيع اجتهاد دست يافت. ايشان ضمن آن که از شاگردان برجسته آقا جان کوهستاني بود به دامادي ايشان نيز مفتخر گرديد و در کنار اين نامدار، پاکي، تواضع، وارستگي، بي ريايي و ساير کمالات روحي و اخلاقي را نيز آموخت.

سه تن از آنان دختر بودند ، که همگي آنان را به همسري سه تن از شاگردان شايسته خود درآورد و آخرين فرزند صالح ايشان حجت الاسلام محمد اسماعيل کوهستاني است. مراغي در قرن هشتم مي نويسد: از قبور شهدا، تنها محل قبر حمزه و عبدالله بن جَحْش (و بنا به نوشته برخي قبر مصعب بن عمير شناخته شده است. پيوسته اين کسالت در شدت و ضعف بود تا آن که در تاريخ هشتم شوال 1391 به پيشنهاد بعضي از ارادتمندان و با تفأل به قرآن کريم جهت توسل به ساحت مقدس حضرت معصومه عليها السلام به قم عزيمت نمودند و پس از معاينات اوليه در بيمارستان آيت الله العظمي گلپايگاني بستري گرديدند و تحت معالجه پزشکان متعهد قرار گرفتند.

ايشان علم اصول را با دقت تام و جديت خاصي به طوري منظم و به دور از پيچيدگي، تهذيب و تنقيح کرد، اصوليان بزرگ وي را در اين امر ستوده و استادي اش را پذيرفته اند. آيت الله سيد ابوالحسن اصفهاني ( متوفي 1365 قمري) يکي از فقها و مراجع بزرگ عصر اخير است که در کياست، درايت و حسن اداره حوزه هاي علميه شهرت بسزا و نام پرآوازه اي دارد.

ارتفاعات غربي شامل ارتفاعات تالش ، ماسوله و پشتهكوه است كه از دره رودخانه آستارا تا تنگه منجيل گسترش دارد. از تأليفات او « وسيلة النجاة » است که به خاطر جامعيت آن، برخي از فقهاي نامدار، از جمله امام خميني بر آن، حاشيه نوشته اند. چرا 2 بار یخدان مویدی نوشته شده؟ او چنان مادر مهرباني بود که مي گفت:« روزي که برادر جوانم را از دست داده و تازه از سر مزارش با دلي اندوهناک و ديده اي اشکبار برمي گشتم و در غم جگرخراش برادرم در گوشه خانه اشک مي ريختم سيد عبدالکريم ( شهيد هاشمي نژاد) آمد و گفت: استاد ما آقا سيد خليل ( آية الله حاج سيد خليل محمدي بادابسري) کسالت دارد اگر براي او آش سوپ درست کنيد براي حالش مناسب است ،با خوش رويي پذيرفتم و آش سوپ را بار گذاشتم گويي که من خواهر برادر مرده نيستم.

گدازه هایی که از قبل تشکیل شده بود با خاکسترهای انفجار آخری پوشیده شدند. قبول کرد و من هم تصميم گرفتم در آن زمان که رضا شاه نمي گذاشت يک نفر معمم در ايران وجود داشته باشد طلاب زيادي را تحت تربيت و پوشش قرار دهم. چيزي نگذشت که بار ديگر بي هوش شد و به مدت يک هفته تمام در حال اغما به سر برد و در طول اين مدت يکي دو بار بيش تر نتوانست سخن بگويد آن هم به صورت جمله اي کوتاه. وسوویوس که احتمالاً مشهورترین آتشفشان جهان است، در حال حاضر خفته به حساب می آید، اما این بدان معنی نیست که در آینده فوران نخواهد شد.

کیلائوا جمعیت گردشگران را به سمت جزیره زیبای هاوایی می کشاند. رسول خدا صلي الله عليه وآله راه را به سمت احد ادامه داد و بالاتر رفت. با ادامه در همین مسیر، از سمت غرب جاشک وارد خواهید شد. با این حال، پس از آزادی مجدد، مدیریت اتاق فرمان انقلاب در مشهد را به دست گرفت و با تلاش های مجدانه خود، راه را برای پیروزی انقلاب اسلامی در مشهد هموار کرد. مردم روستا هم از فرمان او اطاعت کرده و تعدادی قنات حفر کردند. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۱۵ نفر بودهاست.

جمعیت این روستا در سرشماری سال 95 ، 1659 نفر می باشد. در روستای چلاسر از کنار کارخانه شالی خشک کنی که بوی برنجش به مشام میخورد بسمت کوه می پیچیم، و مقابلمان چراغ قرمز نورانی فرستنده سیما را می بینیم، و در یک مسیر نیکوتر از گذشته قرار می گیریم. حاکم بالاکوه که راهی جز تسلیم شدن نداشت به دهکدهی پایین کوه رفت و به ارباب آنجا گفت ساختن قنات باعث شده چشمهی آب روستای ما خشک شود و مردم ما به شدت از بیآبی رنج میبرند. در برخی از سالها از جمله سال ۱۳۸۶ شاهد افزایش خروج دود و بخارهایی از قله بودیم که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعال شدن این آتشفشان پنداشتند، اما در حقیقت در سالهای پر بارش با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگهای داغ، جریانی از بخار آب از دهانه قله خارج میشود و چنین به نظر میرسد که فعالیتهای آتشفشانی صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید