اشعار ، سخنان و جملات فاضل نظری – کی میگه

رسم شب یلدایی عروس ریشه مشترک دارد. در شهرهای بزرگ شب یلدایی عروس، مثل قدیم جریان ندارد. با آن که اغلب گسلههای بزرگ موازی با محور چینها در این ناحیه دیوارههای گسلی بزرگ ایجاد کرده اند، ولی هنوز میتوان نظم چینها را بیش و کم در آن یافت. بشر عمد تاً برای گرم کردن محلول ها و مایع ها استفاده می شود اما این بار به گونه ی دیگر ی از آن استفاده می کنیم.

همین آژانس، تخمین زده هنوز ۱.۷ میلیون پناهنده در پاکستان سکونت دارند، اما ممکن است چیزی حدود یکمیلیون پناهنده غیررسمی دیگر هم در پاکستان زندگی کنند. دراین حالت دیگر صبا تمایلی به وزیدن ندارد و آن قدر دیر و آهسته می آید که همگان را از انتظاری طولانی و سخت دچار ملال می سازد . نیت هدیه را که با وزن آن نمیسنجند. اين يخچالها که حاصل حرکت ثقلي تودههاي نمکي در جهت شيب زمين است در حاشيه کناره گنبد تشکيل ميشود و به دليل مشابهت آن با يخچالهاي يخي به اين نام شهرت يافته است. هامون جازموریان (مقاله 2 ) – cretaceous هامون جازموريان، يك فرونشست زمين ساختي جوان در 150 كيلومتري باختر ايرانشهر است كه و بلندي آن از سطح درياي آزاد 350 متر ميباشد.

محصول عمده آن چای و لبنیات و شغل مردمش گله داری است و در تابستان به ییلاق لیمرا میروند. گرچه احمد شاه غازی خرقه را به قندهار برده است ولی اهالی به زیارت محل سابق نگهداری آن می روند. حکایت شب یلدا در میان کرمانیها با آن داستان قدیمی معروفش شنیدنی است؛ کرمانیها شب یلدا را تا صبح بیدار میمانند و این شب زندهداری داستان جالبی دارد. وارد منطقه ای خوش آب و هوا میشویم که میشود عکسهای قدیمی احمدشاه مسعود را روی در و دیوار آن دید.

لاجورد به صورت رگههایى در داخل مرمرى به ضخامت 400 متر و به رنگ سفید با رگههاى خاکسترى (این نوع مرمر را cipolin مىگویند) یافت میشود و کاملا با کلسیت و دولومیت همراهى مىشود. چرا که در این شب رسمی دلنشین، مختص به آنان برگزار میشود. جالب است بدانید که انقلاب زمستانی در نقاط مختلفی از جهان جشن گرفته میشود. این پناهگاه زیستگاه یکی از نادرترین گونههای گوزن در جهان، یعنی گوزن زرد ایرانی است.

بررسی و مقایسه لیتولوژی وفسیل های همراه در این واحدها بیانگر تشکیل آنها در محیط رسوبی سکوی قاره ای غیر فعال صفحه عربستان می باشد. این گروه – که تماماً متشکل از 10 کوهنورد بومی از نپال بود – توسط چانگ داوا شرپا، 38 ساله رهبری شد که به همراه برادرش مینگما شرپا رکورد جهانی را به عنوان “اولین برادرانی که به 14 قله بلندترین قله رسیدند” دارند. البته تماشای این جاذبه از نزدیک، ترس نیز به همراه دارد. قطعا گرمی و صمیمیت خانوادهها را با این هدیه افزایش خواهید داد.

در دوران نامزدی از طرف خانواده داماد خوانچه به خانه نوعروس میبرند و سهم او را از چله برایش میفرستند. مجاهدین در زمان جنگ ضد کمونیستی مورد حمایت آمریکا بودند و از طرف پاکستان نیز برای آنها کمک نظامی و مالی میآمد. آنها اعتقاد دارند که خانهتکانی در طول این دو چله موجب نفرین شدن از طرف چله میشود. رسمی که در این شب برگزار میشود از این قرار است که خانواده داماد برای تازه عروسشان هدایایی را آماده میکنند و به نیت مهمانی به خانه آنها میروند. گاهی نیز در مراسم ویژه مذهبی از این کانی استفاده شده است.

میتوانید از بین کارهایشان آن را که با سلیقهتان جور است انتخاب کنید یا سفارش ویژه و خاصتان را بدهید برایتان اجرا کنند. طبق اظهارات اخبار اندیپندد و سروی جیولوژی ایالات متحده امریکا ارزش نفت و گاز افغانستان ۲۲۲٬۸۹۲٬۳۵۰٬۰۰۰ دلار وارزش معادن افغانستان ۹۰۸٬۹۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰ دلار ارزش مجموعی آن ۱۱۳۱۸۴۰۳۵۰۰۰۰ دلار یا ۱۱۳۱٫۸۴۰ تریلیون دلار میباشد. همیشه دوست داشتم بتوانم با ترجمه هایم همان حس و حال گزارش ها و یا خبرها را به خوانندگان منتقل کنم.

ابن بطوطه در مورد سر چشمه دریای پنجشیر مینویسد:این رودخانه از کوهستان بدخش سرچشمه میگیرد.یاقوت معروف بدخش از همین کوهستان بدست میاید.بدخشان کنونی در شمالشرقی ترین زاویهِ افغانستان موقیعت دارد ، با چندین کشور همسایهِ پاکستان ، چین، کشمیر و تاجکستان سرحد مشترک داشته و ساکنین بدخشان با فرهنگهای اقوام مختلف دران کشور ها فرهنگ مشترک دارند. از زمان هونیان ابن اسحاق (809-877) تا اواخر قرن 13 پزشکانی از جمله الکوهین، العطار و منهاج الدکان، دستوراتی برای تهیە داروهای پزشکی از این سنگ داشتند. سخنان ديودور سيسيلي که در قرن اول پیش از میلاد میزیسته، قدیمیترین منبعی است، که درباره بیستون شرح داده شده است.

غذاهای مرسوم این شب شامل، برنج، مرغ و آش شیر است. شام سنتی شب یلدا غذاهای محلی مانند آش کارده، شله بادام و شله ماش است. وی برای تحصیل به بخارا رفت و سرودن شعر را نیز اغاز کرد و با تخلص (عینی)به غزل سرایی به سبک سنتی روی آورد. اعلامیه مشترک تأکید کرد. همه ساله در بدخشان نمايشگاه ها برای تولیدات دستی زنان به هدف بازاریابی داير ميشود و درین راستا توجه دولت وموسسات خارجی نیز بیشترشده است. افغانستان دارای طبیعت مساعد برای رشد گردشگری و جلب جهانگردان میباشد.ولایت های بامیان, هرات,بدخشان,ننگرهار ,پنجشیر, کابل, پروان, بغلان, بلخ, غزنی, قندهار و غیره از جمله ولایت های میباشند که برای سیاحان خارجی و داخلی نظر با ماهیت و کشش توریستی که دارند با ارزش ومهم میباشند.

و با جاذبههای گردشگری بینظیری که دارد گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. حتی میوهآرایی هم امروز تنوع زیادی دارد. در نخستین سال ازدواج هم پدر عروس، قبل از غروب آفتاب سهم چله دختر و دامادش را میفرستد. این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و جمعیت آن براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ ، جمعیت آن ۰ نفر بوده است. بعد از مخلوط کردن؛ آن را روی ساج برشته و سپس با بادام، گردو، کشمش، سیاهدانه و کنجد تزئین میکنند. آنها تنقلاتی از گندم، شاهدانه، کنجد و گردو درست میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید