آتشفشان فعال در ایران کدامند؟

این انجمن متشکل از خانان ، ملکان یا بزرگان وملایان است . بزرگان – مانند زمان صلح – مقام فرمان دهی را دارند. درخواست ما برای مصاحبه و قرار ملاقات حضوری نیز پاسخی منفی داشت تا سکوت سنگربانی که هیچ کس متوجه نشد چگونه و چه زمان از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، همچنان ادامه دار باقی بماند. جریان احداث شهر که بیشتر پایگاه اجتماعی و طبقاتی پادشاهان به شمار می رفت آهسته می شد برای مثال پس ازشاپور دوم(متوفی379 )که تعدادی از پادشاهان ضعیف به سلطنت رسیدند تا زمان قباد (متوفی531 )روند مزبور قوس نزولی پیموده سپس در دوره قباد و انوشیروان قدرت اشراف و زمینداران بزرگ دوباره کاهش یافت.

اقوام فاتح ، زمینهای دشمن مضلوم را پایمال می کنند و جنگ را دوباره شعله ور سازد. چشم به جای چشم و دندان به جای دندان اگر متجاوز از دسترسی مظلوم د ور باشد ممکن است انتقام از خویشا وندان ظالم گرفته شود .درموارد ی ممکن است ازهرفردی ازاقوام ظالم که به چنک او افتد انتقام بیگرد واگر فرصت نیابد شاید سالحا انتقام را به تاحیز اندازد. سند ازدواج ( نکاحنامه) را قاضی، با توافق رسمی عروس وداماد، می نویسد ( اما رضای خویشا وندان شرط نیست). اما قانون خاص امور جزائی و اداره داخلی ، عُرف (( پشتونولی )) است.

تمام محاکمات جزائی در برابر یک انجمن( جرگه) انجام میگرد. حتی اشخاص با تجربه از طبقات پائین تر انجمن را مساعدت می کنند . ضقایای جزئی در انجمن روستا( کلی جرگه ) یادر محل حادثه حل وفصل میشود. اکبر چریکی آزادی متولد کوهدشت استان لرستان است ، از اینکه دقیقا چند سال دارد و مشغول چه کاری است اطلاعاتی در دست نیست . اما اگر ظلم یا جراحت چنان کاری وعمیق باشد که مظلوم حاضر به مصالحه نشود، اورا به حال خود می گذارند تا انتقامش را بگیرد. عموماً حاضر نشدن در چنین فرا خوانها موجب شرمساری است و در میان اقوامی که مکرر درگیر جنگند ، عدم حضور در جنگ منجر به پرداخت جریمه نیز می گردد.

بهمن قربان پور ادامه داد: با حفر این دو چاه با اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان در حال حاضر آب آشامیدنی ۱۱۰ خانوار این منطقه را تامین می شود. این کشور جلب هر گونه کمک اقتصادی را به مثابه ساحل امنی می بیند که می تواند کشتی طوفان زده اقتصادش را به آن سو هدایت کند.هدف از این برنامه اقتصادی افزایش تولید محصولات است. سنگ نمک یا کلوخه نمک در معدن نمک تولید میشود اما نکته جالب اینجاست که چرا گاها یک سنگ نمک کوچک و یک سنگ نمک بزرگ و گاها هم ریز و نمک خاک شده وجود دارد ؟

نبود ادویهِ کافی و قلت دوکتوران چیز فهم در محلات وولسوالی ها ، باعث میگردد تا سالانه ده ها هزار نفر در اثز مصابیت به امراض میکروبی و ساری که در موجودیت ادویه و طبیب ، سهل العلاج میباشد، بکام مرگ بروند، در سراسر ولایت بدخشان تنها یک شفاخانهِ عمومی با ظرفیت واقعی در حدود 45 بستر و یک شفاخانهِ کوچک نسایی وجود دارد، در بعضی ولسوالی ها کلینیک های بنام وجود دارد اما مشکلات مردم را در سطح پایین هم رفع نموده نمیتوانند.

در بعضی احوال ، جرگه یا خان اگر نیرومند باشد- نه تنها متجاوز را مجبور می کنند تا رضایت مظلوم را حاصل کند، بلکه جریمه ای هم برای دولت گرفته میشود. آب حاصل از ذوب این برف ها آب آشامیدنی بسیاری از شهرهای اطراف البرز و همچنین تهران را برآورده می کند. او را در حالی ملاقات کردم که بار نامرادی بر دوشش سنگینی میکرد، برف سنگینی پیری بر بر و دوشش ریخته بود و غبار اندوه بر گونه هایش نشسته بود.

همه می دانند که این کار باید بر اساس توافق جرگه صورت پذیرد. یک چاقوی تیز بردارید، کمی هنرمندی و خلاقیت چاشنی کار کنید؛ نتیجه قطعا چشمنواز خواهد شد. حتئ آنان هم وقتی مالیه می پردازند که برای پیشبرد یک هدف مشترک پولی لازم باشد. در میان اقوامی که گاه بیگاه درگیر جنگند هر فرد بالغ ناگزیر از خدمت است و یوسفزیان که نبرد های پیاپی از آنان جنگجویان تمام عیاری ساخته است ، یک سرباز پیاده در هر قلبه یا یک سوار در دو قلبه تعین می کنند.

این رسم در میان قبایل شمال – شرق رواج دارد ، در واقع ، آنان تنها مردمان اند که مالیه می پردازند. در دیگر قبائیل – یا در واقع بیشتر قبائیل – جامعه در چنین موارد با دخالت جدی طرف را مجبور می سازد تا به فیصله مردم گردن نهد، یا از میان اولس بیرون شود. جرگه معمولاء در صورت امتناع متهم از پرداخت تاوان معین – مدعی را به تحصیل ان مختارمی سازد . البته چنیین انتقامی درگیریحای تازه می آفریند ونبردها را دائمی می سازد وگاه کشمکشحای پیدا می شود که ازنسل پدران به پسران منتقل می گردد.

مدعی انچه راکه جرگه تعین می کند باید بپذیرد. مبلغ بر حسب نیاز تعین می گردد. متن و نقش بر اثر عواملی چند از جمله عوامل زمین شناختی فرسایش باران و باد رسوب مواد آلی رشد جلبک در درز سنگها و تأثیر سایر پدیدههای طبیعی فیزیکی شیمیایی و نیز تخریب به دست بشر بویژه در عصر رواج تفنگ – که از قسمتهای برجسته و نمایانتر نقش و از فاصله دور به عنوان نشانه استفاده میکردهاند – و ناآگاهیها و بی مبالاتیهای دیگر آسیب جدی دیدهاست. در پیروزی آقای روحانی تشکلهای اصلاحطلب نقش داشتند اما کار اصلی جای دیگری صورت گرفت.

به شکلی که حتی با استفاده از کپسول های اکسیژن هم تنفس برای کوهنوردان حرفه ای و آماتور کار بسیار دشواری است. از طرف دیگر تصریح وآشکارشدن حیثیت واعتباراو نزد همگان یک ضرورت است. در ابتدای کتیبه داریوش ابتدا به معرفی خود و خاندانش می پردازد و می گوید: « منم داریوش شاه، پسر ویشتاسپ، یک هخامنشی، شاه شاهان، من اکنون شاهم در پارس». نمی توانم نمونه ای بیاورم که یک خان به نفع خود از مردم مالیه بگیرد. خان پایین کوه به همراه چند نفر از باغداران مسیر خشک شده رودخانه را گرفتند و به بالا کوه رسیدند و دیدند بله خان جوان مسیر آب رودخانه را تغییر داده خود را به خان رساندند و از وضع پیش آمده نزد خان جوان شکایت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید